Čím sú tenisky Nike také výnimočné? Zoznámte sa s dvomi legendárnymi modelmi

V čom sú tenisky Nike výnimočné?

Zdroj obrázka:  New Africa / Shutterstock.com

Čím je značka športovej obuvi a oblečenia Nike tak výnimočná? Aké sú zásadné modely v histórii značky? Naozaj sa oplatí investovať do značkových tenisiek? Tieto a ďalšie otázky zodpovieme v nasledujúcich riadkoch, ktoré budú venované prevažne dôvodom, prečo by ste aj vy mali vlastniť aspoň jeden model týchto svetoznámych tenisiek.

Ako sa totiž ukázalo, na tom, do čoho obúvate svoje chodidlá, záleží. Chôdza v topánkach vám nemusí spôsobovať bolesť, ale naopak navodiť pohodlný pocit, akoby ste kráčali naboso.

Čo má spoločné lietadlo a topánky značky Nike?

Určite viete, ako sa hovorí lietadlu, ktorým lieta prezident Spojených štátov amerických. Názov tohto lietadla si požičala aj značka Nike, ktorá v roku 1982 vydala model Nike Air Force 1. Čím sa tento model odlišoval od všetkých predchádzajúcich?

Na rozdiel od nich bol zameraný čisto na jedno športové odvetvie - na basketbal. Touto topánkou začala modelová rada špeciálne určená pre hráčov basketbalu.

Z basketbalového ihriska do ulíc New Yorku

Lenže časom sa obľuba topánok Air Force 1 rozšírila aj mimo športového ihriska a postupne naberala na popularite aj medzi bežnými zákazníkmi.

Začala sa objavovať na nohách obyvateľov New Yorku, konkrétne predovšetkým Harlemu. Práve tejto newyorskej štvrti vďačí model AF1 za masívne rozšírenie do sveta.

Svoju slávu si model Air Force 1 drží aj v súčasnosti. Model AF1 je tak bezpochyby najúspešnejším modelom značky Nike.

Čo robí z modelu Air Force 1 takú výnimočnú topánku?

  • Tenisky sú odolné a majú dlhú životnosť.
  • Skvele držia členok a perfektne sadnú.
  • Existujú vo viac ako sto farebných variantoch., takže si vyberie každý.
  • Tenisky AF1 sa hodia úplne ku všetkému.
  • Ide o skvelý pomer ceny a kvality.

Okrem týchto dôvodov pripočítajte ešte ich históriu a lojalitu fanúšikov značky Nike.

Modely tenisiek Nike

Zdroj obrázka: LightField Studios / Shutterstock.com

Kultové topánky so vzduchovým vankúšikom

Ďalším modelom, ktorý spôsobil poprask pri svojom vydaní, je model Nike Air Max. Prvý model AM bol vydaný o päť rokov neskôr ako AF1, teda v roku 1987.

Výnimočnosť modelu Air Max je viditeľná už na prvý pohľad - topánka má jedinečný vzduchový vankúšik medzi chodidlom a podrážkou. 

Len si predstavte to nadšenie, ktoré táto topánka pri svojom vydaní v osemdesiatych rokoch vyvolala. Nielen medzi širokou verejnosťou, ale aj v samotnej firme.

Obavy vo firme neboli na mieste

Zamestnanci firmy v marketingovom oddelení mali obavy, že s vydaním týchto topánok príde  množstvo sťažností a reklamácií. Prečo?

Neverili tomu, že vzduchové vankúšiky znesú záťaž chodidiel a váhy celého tela, a tým pádom budú praskať. Ako sa ale ukázalo, také obavy neboli na mieste.

Technológia vzduchových vankúšikov bola pevná a odolná. Topánky tak boli závanom čerstvého vzduchu a medzi verejnosťou sa tešili veľkej obľube.

Model za modelom

Ihneď po vydaní prvého modelu Nike Air Max začali práce na druhom modeli, následne na treťom a tak ďalej.

Topánky sa neustále zdokonaľovali, a aj v súčasnej dobe vychádzajú stále nové a nové obmeny modelu Air Max.

Nie je však tajomstvom, že inšpiráciou stále zostáva pôvodný model vydaný v roku 1987. Čo z týchto topánok urobilo také ikony?

Odpruženie, pohodlie a ďalšie výhody modelu Nike Air Max

Existuje celý rad dôvodov, prečo si ľubovoľný model Nike Air Max zaobstarať. Tieto dôvody sú tiež príčinou toho, prečo sa z modelu Air Max stala legenda.

Topánky sú odpružené a tým sa starajú o mäkký došľap a zaisťujú pohodlie pri chôdzi aj pri behu.

Tenisky Air Max sú ľahké, čím prispievajú k ľahkosti chôdze.

Existuje celý rad farebných variantov, takže si svoj vysnívaný model nájde každý.

Topánky AM sa delia aj podľa využitia. Existujú špeciálne bežecké modely, topánky na golf, tenisový kurt či napríklad skateboard. Skrátka na svoje si príde milovník akéhokoľvek športu.

Okrem športu sú Nike Air Max obľúbené aj na každodenné nosenie. Street style by bez nich skrátka nebol ono.

Tenisky Nike

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com

Keď topánka nie je iba topánka

Ako sa ukazuje, modely športovej obuvi Nike nie sú iba moderné a originálne, ale majú za sebou aj spletitú históriu a roky inovácií a pokrokov.

Keď si ráno obúvate obuv značky Nike, nejedná sa o bezmenné tenisky, ktoré vznikli náhodou. Jedná sa o tenisky, ktoré za sebou majú dlhú históriu a každý ich model sprevádza niekoľkoročná história.

Zdravá a bezbolestná chôdza v teniskách Nike

Teniskám Nike sa okrem pestrej histórie a vývoja jednotlivých modelov nedá uprieť ani pohodlie a dlhá životnosť.

Aspoň raz za život by ste si aj vy mali zakúpiť jeden z ich legendárnych modelov. Lepšie tak pochopíte, aká je chôdza v nich pohodlná a jednoduchá. Ako skvele držia vaše členky a zmäkčujú každý dopad nohy na povrch zeme. 

Po celodennom nosení tenisiek Nike vás nebudú trápiť žiadne otlačeniny ani pľuzgiere.

Kúpte si svoje tenisky a pochopíte, prečo ich milujú milióny ľudí na celom svete

Kúpte si svoj pár tenisiek Nike. Širokú ponuku modelov a farebných prevedení ponúka napríklad katalóg Flexdog.

Hotový raj každého milovníka tenisiek, na ktorom sa každú chvíľu objaví nejaký nový štýlový model obuvi. Zamilujte sa do tenisiek a doprajte svojim nohám voľnosť, pohodlie a úplný komfort.

Chôdza v kvalitných teniskách značky Nike je pohodlná, zdravá a bezbolestná. Ak trávite na nohách celý deň alebo sa radi venujete behaniu či inej športovej aktivite, vlastníctvo kvalitných športových topánok oceníte.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.

Pridajte komentár ku článku

avatar