Veľké porovnanie umelých mliek pre deti (test 2024)


Autori: Lenka Riganová, Michaela Banduričová | Aktualizované: 31. 01. 2024

Porovnanie umelých mliek - Test 2019

Tieto umelé mlieka odporúčame

Nutrilon 2 recenzia a skúsenosti

Podpora imunitného systému

Mlieko s obsahom vitamínov A, C a D, ktoré podporujú imunitný systém. 

cena od 20 €

HiPP 2 Bio Combiotik recenzia a skúsenosti

Vyrobené z BIO surovín

Mlieko spĺňa najvyššie legislatívne požiadavky pre dojčenskú BIO výživu.

cena od 18 €

Kendamil 2 umelé mlieko

Plnú a jemnú chuť majú deti radi

Sunar obsahuje mliečny tuk, ktorý je prirodzenou súčasťou materského mlieka. 

cena od 11 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie a test umelých mliek

Ubehlo 42 hodín, od kedy sa u nás v redakcii zrodila myšlienka otestovať a porovnať umelé mlieka pre deti. Dôvod bol jednoduchý. Na slovenských internetových portáloch v súčasnosti nenájdete žiadne iné porovnanie sušených mliek pre deti ako porovnanie dTestu z roku 2017, ktoré v tej dobe prinieslo celkom šokujúce zistenia.

A tak sme sa rozhodli uspokojiť neutíchajúci dopyt mamičiek a ich snahu poskytnúť svojmu dieťatku tú najlepšiu výživu.

A ako náš test dopadol a čo sme zistili? Ktoré umelé mlieko je najlepšie? Obsahujú umelé mlieka všetky látky, ktoré dieťa potrebuje? To sa dozviete v našom veľkom porovnaní.

KOMBO expert testuje pre vás

Kombo expert Michaela Banduričová

Michaela je v súkromí mamou troch detí. Rola matky jej učarovala natoľko, že sa rozhodla vydať touto dráhou aj v profesnom živote a stať sa profesionálnou mamou. 

So svojimi ratolesťami už preskákala kadečo - od prerezávania zúbkov, horúčiek, ovčích kiahní až po rozbité kolená či rôzne úrazy. Nevyhli sa ani umelej výžive, s ktorou má bohaté skúsenosti nielen ona, ale aj jej deti.

V našom porovnaní umelých mliek preto patrí hlavné slovo Michaele a jej skúsenostiam.

Ako sme hodnotili

V teste umelej mliečnej výživy sme sa zamerali na mlieka pre deti od 6. - 12. mesiaca, a to aj z toho dôvodu, že mnoho matiek často prestáva dojčiť svoje dieťatko práve v tomto období.

Porovnávanie sme uskutočňovali z pohľadu bežného používateľa - mamičky, ktorá chce pre svoje dieťatko to najlepšie, no nevyzná sa do jednotlivých obsahových zložiek mliek. Náš test teda nevychádza zo žiadnych laboratórnych skúšok na prítomnosť chemických látok a podobne, ale je zostavený tak, aby ušetril čas mamičkám, ktoré by inak museli tráviť dlhé hodiny porovnávaním jednotlivých mliek. 

Pri testovaní sme vychádzali z najdôležitejšieho aspektu - zloženia. Všetky testované mlieka sme podrobili rozboru ich zloženia a taktiež sme sa zamerali na to, či v porovnaní s materským mliekom obsahujú všetko to, čo dieťa potrebuje. Okrem toho sme do veľkej miery zohľadňovali aj účinok na bábätko, konzistenciu, ale i náročnosť prípravy či cenu. 

Pri testovaní sme vychádzali z osobných skúseností i skúseností mamičiek a v neposlednom rade aj skúseností našej expertky pre deti Michaely. 


Porovnanie umelých mliek

Tabuľku zobrazíte posúvaním zľava doprava.

Nutrilon 2 recenzia a skúsenosti

#1

HiPP 2 Bio Combiotik recenzia a skúsenosti

#2

kendamil-2

#3

Sunar Complex 2 recenzia a skúsenosti

#4

Nestlé BEBA Optipro 2 recenzia a skúsenosti

#5

babylove 2 recenzia a skúsenosti

#6

France lait 2 recenzia a skúsenosti

#7

Balenie

800 g

700 g

400 g

600 g

500 g

600 g

400 g

Hodnotenie

Energetická hodnota  (kcal)*

70

70

68

69

67

68

65

Tuky (g)

3,2

3,5

3,4

2,8

3,2

3

2,9

- nasýtené mastné kyseliny

1,4

1,1

1,3

1,1

1,3

1,1

1,35

Sacharidy (g)

8,7 

7,9

7,9

9,4

8,3

8,8

7,7

- cukry (g)

8,6

7,8

7,7

6,3

4,9

6,6

4,7

Bielkoviny (g)

1,4

1,5

1,4

1,5

1,3

1,5

2

Vláknina (g)

0,6

0,4

0,26

0,2

0

< 0,1

0

Vitamíny

A, D3, E, K1, C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9,  B12

A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, B6, B7, B12

A, D3, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12

A, D3, E, K1, C, B1, B2, B3, B5, B6, B7,  B9, B12

A, D, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, E, K, C, 

A, D, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C, K, E

A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, D3, E, K1, C

Cena

20 €

18 €

11 €

13 €

11 €

5 €

7 €

*Všetky hodnoty v tabuľke sú uvedené na 100 ml pripravenej výživy.

Recenzie jednotlivých umelých mliek

1. Nutrilon 2 - podpora imunitného systému

• 800 g 

Nutrilon 2 recenzia
Nutrilon 2 skúsenosti
Nutrilon 2 zloženie
Nutrilon 2 zloženie minerálne látky
Nutrilon 2 zloženie nukleotidy

Zo všetkých testovaných pokračovacích mliek sa Nutrilon 2 vyznačuje nielen najvyšším obsahom balenia, konkrétne 800 g, ale zároveň aj najvyššou cenou pohybujúcou sa okolo sumy 14 €. Práve vysokú cenu mamičky pri tomto mlieku často vnímajú negatívne a mnohé si ho jednoducho nemôžu dovoliť, a to aj v prípade, že ich dieťatku vyhovuje. A tak siahajú po lacnejšej alternatíve. Je to však vhodné riešenie?

Umelé mlieko Nutrilon býva často označované detskými pediatrami ako tá najlepšia voľba. Toto mlieko je veľakrát podávané i v nemocniciach ihneď po narodení nedonoseným bábätkám, keďže tie zvyknú mať z dôvodu predčasného pôrodu viacero zdravotných komplikácií, vrátane oslabeného imunitného systému. Práve podpora imunitného systému je to, na čom výrobca tohto mlieka okrem iného stavia. Podporu imunity zabezpečujú vitamíny A, C a D, ktoré sa v pomerne hojnom počte nachádzajú v zložení.

Pri vitamínoch ešte chvíľu zostaneme. Analýzou testovaných mliek sme totiž zistili, že všetky mlieka majú rovnaké zastúpenie samotných vitamínov v zložení. Táto skutočnosť pravdepodobne vychádza z toho, že umelá výživa pre deti musí spĺňať isté požiadavky na obsah, v súlade s legislatívou a zdravotnou bezchybnosťou. Ide pritom o tie najdôležitejšie vitamíny pre dieťatko, ktoré sa nachádzajú aj v materskom mlieku. 

Nutrilon sa vyznačuje veľmi dobrou energetickou hodnotou a najvyšším podielom nasýtených mastných kyselín. Práve tie veľmi pozitívne prispievajú k rozvoju nervovej sústavy a mozgu dieťatka. Nutrilon obsahuje v porovnaní s ostatnými testovanými pokračovacími mliekami i najvyšší obsah vlákniny - 0,6 g na 100 ml mlieka, ktorá sa stará o podporu zdravého trávenia. Tú ma na starosti aj prítomná zmes dôležitých prebiotík. 

Mlieko ďalej obsahuje i omega-6 mastné kyseliny, konkrétne kyselinu linolovú, ktorá pozitívne vplýva na hmotnosť detí, keďže dokáže tlmiť pocit hladu. Súčasťou Nutrilonu je i kyselina arachidonová, ktorá urýchľuje dozrievanie buniek čreva a pozitívne ovplyvňuje aj imunitný systém.  Samozrejmosťou sú i minerálne látky ako sodík, draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo, zinok, meď, mangán, selén a jód. 

Pri analýze zloženia sme zaznamenali aj najvyšší podiel cukru, čo u mamičkách automaticky evokuje niečo negatívne. Avšak pozor, nie je cukor ako cukor. Výrobca na balení uvádza, že z celkového počtu sacharidov 8,7 g na 100 ml, tvoria cukry 8,6 g, no z toho je 8,3 g laktóza - teda mliečny cukor. Ten je výborným zdrojom energie a je nevyhnutný pre rast a normálne fungovanie organizmu. Takýto podiel laktózy by však mohol byť problém v prípade, že by ste toto mlieko podávali dieťatku s intoleranciou na laktózu alebo aj objemnejšiemu dieťatku, ktoré by z tohto mliečka mohlo ešte viac prosperovať. Naopak, mlieko je veľmi dobrou voľbou v prípade predčasniatok s menšou váhou. 

Nutrilon má pred prípravou typickú práškovú konzistenciu. Je bielej farby, nemá nijako zvlášť výraznú vôňu. Po nasypaní do prevarenej vody, ktorá má mať teplotu cca 40 stupňov, sa nám mlieko počas testovania veľmi dobre rozpustilo, no pomerne dosť penilo. Aj napriek vyššiemu obsahu mliečneho cukru, Nutrilon nie je príliš sladký, no skúsenosti mamičiek poukazujú na to, že deťom mlieko chutí. Vo všeobecnosti je mlieko i veľmi dobre znášané a dostatočne zasýti. 

Nutrilon sa predáva v praktickej dóze s objemom 800 g, v ktorej nájdete i odmerku na dávkovanie prášku. Táto dóza je v porovnaní s baleniami ostatných testovaných mliek veľkým plusom, ktorý však zrejme môže do istej miery aj za vyššiu cenu. Po otvorení je nutné mlieko spotrebovať do 4 týždňov. 

Výhody

 • podporuje imunitný systém
 • veľmi dobre zasýti
 • príjemná chuť
 • dobrá rozpustnosť
 • praktická dóza

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

20 €

Hodnotenie

2. HiPP 2 BIO Combiotik - BIO kvalita

• 600 g

HiPP 2 BIO Combiotik
HiPP 2 BIO Combiotik balenie
HiPP 2 BIO Combiotik konzistencia
HiPP 2 BIO Combiotik zloženie
HiPP 2 BIO Combiotik zloženie stopové prvky

Druhé testované mlieko HiPP 2 BIO Combiotik zaujme svojím prívlastkom "BIO" najmä všetky biomamičky. Ale čo ponúka pre bábätká? 

Začnime samotným označením BIO. Výrobca garantuje dodržiavanie prísnych legislatívnych nariadení pre dojčenskú výživu a prísne kontroly kvality surovín až po koncový produkt zaručujúci najvyššiu bezpečnosť pre dieťatko. Mlieko je vyrobené z BIO surovín, ktoré spolu s celkovým procesom prevyšujú legislatívne požiadavky pre dojčenskú výživu kladené na BIO produkty.

A čo konkrétne sa teda nachádza v zložení mlieka? Rovnako ako pri mlieku Nutrilon aj HiPP obsahuje vitamíny A, C, D, ktoré podporujú imunitný systém. Okrem nich sa v mlieku nachádzajú i vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, E, K, rovnako ako v ostatných testovaných mliekach. 

Podobne je na tom aj zastúpenie minerálnych látok. Vo všetkých testovaných mliekach sa totiž nachádzajú v počte 13, pričom ide o rovnaké zložky - sodík, draslík, chlorid, vápnik, fosfor, horčík, zinok, železo, meď, jód, selén, mangán, fluorid. Ich konkrétny obsah v jednotlivých mliekach sa síce líši, avšak nejde o nijako zvlášť výrazný rozdiel a odchýlky sú naozaj len minimálne. 

Čo však HiPP 2 BIO Combiotik v porovnaní s Nutrilonom neobsahuje je kyselina arachidonová, známa aj pod označením ARA. Ide o látku, ktorá je obsiahnutá v materskom mlieku a je obzvlášť dôležitá najmä pre nedonosené bábätká. HiPP 2 má teda od nás prvé mínus. Poďme ďalej. 

Pri rozrábaní sa mlieko veľmi dobre a ľahko rozpúšťa a nepení.  Má jemnú púdrovú konzistenciu. Musíme však konštatovať, že je trochu mastnejšie, čo spozorujete aj na fľaške. Práve za mastným pocitom stoja probiotká a prebiotiká, ktoré sa v tomto mlieku nachádzajú vo veľkom množstve. Aj napriek (alebo práve kvôli) ich bohatému obsahu však toto mlieko nemusí sadnúť každému dieťaťu. Kým niektoré deti sú s mliekom spokojné, iné zas zvyknú trpieť zápchou alebo naopak hnačkou či zvracaním. Výrobca pritom na balení uvádza upozornenie, že pri prechode na toto mlieka sa môže u dieťatka v dôsledku obsahu galaktooligosacharidov zmeniť stolica k mäkšiemu.

Čo sa týka chuti mlieka, tá nemusí vyhovovať každému bábätku, keďže je pomerne málo sladké. 

Hipp 2 BIO Combiotik sa predáva v krabici z recyklovatelných materiálov, s objemom 600 g, za približne 13 €. Aj toto mlieko tak možno zaradiť k tým drahším na trhu. V balení nájdete mlieko v ochrannej atmosfére a praktickú odmerku. Vo všeobecnosti balenie v krabici nie je úplne najideálnejšie, no mamičky si zvyknú mlieko presypávať do dózy. 

Mlieko je potrebné spotrebovať do troch týždňov po otvorení.  

Výhody

 • dobrá rozpustnosť
 • nepení
 • BIO
 • bohatý obsah pírodných kultúr mliečneho kvasenia
 • ekologické balenie

Nevýhody

 • neobsahuje kyselinu arachidonovú
 • mastnejšie

Orientačná cena

18 €

Hodnotenie

3. Kendamil 2 – plná a jemná chuť

• 400 g

kendamil-2-prášok
kendamil-2-s-naberačkou

Mlieko Kendamil obsahuje prírodné plotučné kravské mlieko, ktoré zachováva to najlepšie z prírody a poskytuje dieťaťku tie najkvalitnejšie živiny vo vyváženej podobe. Kendamil 2 je mliečko vhodné ako súčasť pestrej stravy detí vo veku od 6 do 12 mesiacov. Je vhodné pri prechode z materského mlieka alebo pri kombinácii s dojčením. Toto mlieko by však malo tvoriť len časť zmiešanej stravy a nemalo by byť používané ako náhrada materského mlieka počas prvých 6 mesiacov života.

Pri skúmaní zloženia následného mlieka Kendamil 2 sme zistili, že obsahuje rovnováhu prírodnej srvátkovej a kazeínovej bielkoviny a prirodzene sa vyskytujúci beta-palmitát (OPO), triglycerid mastnej kyseliny obsiahnutý v prirodzenom materskom mlieku. Tieto zložky poskytujú dieťaťu vysoké hladiny vápnika a bielkovín, ktoré sú dôležité pre rast a vývoj kostí a svalov.

Okrem toho, Kendamil ďalej obsahuje esenciálne vitamíny a minerály, ktoré sú potrebné pre správny vývoj mozgu a nervového systému dieťaťa. Mlieko obsahuje prebiotiká (GOS) a esenciálne mastné kyseliny omega 3 a 6, ktoré prispievajú k zdraviu tráviaceho traktu a imunitnému systému.

Mliečko narozdiel od značky HiPP obsahuje aj kyselinu arachidonovú ARA a kyselinu dokosahexaenovú (DHA), ktoré sa taktiež podieľajú na správnom vývoji mozgu a zraku.

V porovnaní s inými mliečkami má Kendamil plnšiu a jemnejšiu chuť a deťom viac chutí. Výživné hodnoty tohto produktu sú vyvážené a mlieko Kendamil poskytuje dieťaťu všetky nutričné výhody.

Mlieko sa predáva v krabici s objemom 400 g. S cenou pohybujúcou sa okolo sumy 11 € možno mlieko zaradiť k tým drahším. Je možné ho bez väčších problémov kúpiť v akejkoľvek internetovej lekárni a taktiež osobne na pobočkách lekárne.

Aj toto mlieko je potrebné po otvorení spotrebovať do 3 týždňov, čo v podstate predstavuje najčastejšiu dobu spotreby. Tie o trochu trvanlivejšie mlieka vydržia po otvorení 4 týždne.

A prečo je to tak? Podľa pediatričky MUDr. Marty Špánikovej má "príprava materského mlieka svoj technologický postup, u každého druhu mlieka iný. Výrobca okrem iného testuje aj trvanlivosť mlieka po otvorení, aby bolo hygienicky nezávadné pre výživu dieťaťa. Takže trvanlivosť otvoreného mlieka je daná testami, ktoré výrobca spravil a podľa toho bezpečnosť mlieka určil. Mlieko je plné živín, naše prostredie nie je sterilné, takže prášok sa môže kontaminovať a po vyrobení na mlieko môže obsahovať rôzne nežiadúce látky, prípadne aj mikróby." 

Rozhodne preto pri každom jednom mlieku, nielen pri Kendamile 2, dodržujte dobu spotreby uvedenú na obale.

Výhody

 • plná a jemná chuť
 • nepení
 • dobrá znášanlivosť

Nevýhody

 • o trochu vyššia cena

Orientačná cena

11 €

Hodnotenie

4. Sunar Complex 2 - s obsahom mliečneho tuku

• 600 g

Sunar Complex 2 recenzia
Sunar Complex 2 balenie
Sunar Complex 2 konzistencia
Sunar Complex 2 zloženie
Sunar Complex 2 zloženie

Sunar bol kedysi jedničkou na trhu s umelými mliekami a len ťažko by sme hľadali mamičku, ktorá ho nepozná. Bol tak obľúbený a známy, že mnoho ľudí často akúkoľvek umelú mliečnu výživu mylne nazývalo Sunar. A aký je Sunar v súčasnosti? 

Pri pátraní po skúsenostiach iných mamičiek s týmto mliekom musíme konštatovať, že popularita Sunaru výrazne klesla. Medzi najčastejšie nevýhody tohto mlieka býva označovaná prílišná sladká chuť a výnimkou nie je ani zapekanie, teda problémy so stolicou, ktoré vedú k tomu, že bábätko sa jednoducho nemôže vyprázdniť. A aký je dôvod? Stojí za tým zloženie mlieka? 

Sunar Complex 2 sa svojím zložením nejako výrazne neodlišuje od ostatných testovaných mliek. Nachádzajú sa v ňom dôležité galaktooligosacharidy, ktoré pozitívne vplývajú na črevnú mikroflóru a podporujú rast prospešných baktérií. Mlieko ďalej obsahuje aj vlákninu, aj keď je pravda, že nie v nejakej závratnej hodnote. 

A teraz sa pozrime na chuť, pretože tá je pri Sunare naozaj veľmi dobrá, lahodná, čo uvádza na obale aj výrobca. A čo je jej dôvodom? V zložení Sunaru sa nachádza mliečny tuk, ktorý je prirodzenou súčasťou materského mlieka. Môže jednak za veľmi dobrú mliečnu chuť Sunaru, no má aj iné výhody. Podľa klinickej štúdie vedcov zo švédskej univerzity je vývoj poznávacích funkcií ako napríklad reč, schopnosť učiť sa a rozhodovať u detí živených umelým mliekom s obsahom mliečneho tuku porovnateľná s dojčenými deťmi a dokonca lepšia ako u detí na umelej výžive bez mliečneho tuku. 

Medzi mamičkami zvykne často panovať aj názor, že Sunar je príliš sladký, teda obsahuje cukor. Pravdou je, že spomedzi všetkých testovaných mliek obsahuje najvyšší podiel sacharidov, konkrétne 9,4 g na 100 ml prášku, z toho cukry v množstve 6,3 g. Nejde však o rafinovaný cukor, ktorý by mohol bábätku spôsobiť obezitu. 

Sunar je dostupný v balení 600 g, ktoré za predáva za cenu cca 9 €. V krabici nájdete dva sáčky s celkovým objemom 600 g prášku a odmerku. Mlieko je veľmi dobre dostupné nielen v internetových lekárňach či rôznych eshopoch, ale aj v kamenných lekárňach a drogériách. 

Mlieko sa celkovo veľmi dobre rozpúšťa, aj keď trochu pení a je mastné. Obsah otvoreného balenia je potrebné spotrebovať do 4 týždňov. 

Výhody

 • obsahuje mliečny tuk
 • prítomnosť galaktooligosacharidov  
 • výborná dostupnosť
 • lahodná, mliečna chuť

Nevýhody

 • podľa skúseností mamičiek môže deti zapekať

Orientačná cena

13 €

Hodnotenie

5. BEBA OPTIPRO 2 - obohatená o baktérie mliečneho kvasenia

• 600 g

Nestlé BEBA OPTIPRO 2 recenzia
NEstlé BEBA OPTIPRO 2 balenie
Nestlé BEBA OPTIPRO 2 konzistencia
Nestlé BEBA OPTIPRO 2 zloženie
Nestlé BEBA OPTIPRO 2 zloženie

Umelé mlieko BEBA 2 Optipro je medzi slovenskými mamičkami pomerne obľúbené a vyhľadávané mliečko. Medzi najčastejšie výhody býva označovaná dobrá znášanlivosť, chuť, ale i prijateľná cena.

BEBA 2 Optipro obsahuje rybí tuk, ktorý je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín i dôležitého vitamínu D. V jeho zložení sa ďalej nachádzajú i baktérie mliečneho kvasenia známe pod označením probiotické baktérie, teda pozitívne baktérie, ktoré ovplyvňujú trávenie, ale do istej miery aj celkový zdravotný stav. Bifidus B sú baktérie podobné tým, ktoré sa nachádzajú v tráviacom trakte kojených detí. V jednej dávke tohto mlieka je až 47 miliónov bakteriálnych kolónií baktérií mliečneho kvasenia.

Prívlastok OPTIPRO nachádzajúci sa v názve mlieka znamená podľa výrobcu špeciálny proces získavania zmesi bielkovín, s cieľom čo najviac sa priblížiť materskému mlieku. Analýzou zloženia sme však zistili, že práve BEBA Optipro obsahuje spomedzi všetkých testovaných mliek najmenší podiel bielkovín, konkrétne 1,3 g na 100 ml pripravenej výživy. V porovnaní s ostatnými mliekami však ide o minimálny až v podstate zanedbateľný rozdiel. 

Mlieko taktiež obsahuje i dôležité kyseliny - kyselina linolová, kyselina a-linolenová, kyselina arachidonová, kyselina dokosahexaenová a samozrejmosťou sú aj nasýtené mastné kyseliny. Mlieko však neobsahuje pomerne často vyhľadávaný mliečny tuk, čo môže byť pri výbere mlieka pre množstvo mamičiek rozhodujúce. Mliečny tuk je totiž i prirodzenou súčasťou materinského mlieka a pre dieťatko je podstatný hneď z viacerých dôvodov. Podľa viacerých klinických štúdií pozitívne vplýva na rozvoj poznávacích funkcií, ale aj samotné zdravie dieťaťa a pomáha mu prechádzať rôznym infekciám, ako napríklad infekciám tráviaceho systému, dýchacích ciest či uší. 

A teraz to najdôležitejšie - ako mliečko prijímajú deti? Väčšine deťom mlieko chutí, má normálnu vôňu, nesmrdí a čo je najpodstatnejšie, deti ho dobre znášajú. Samozrejme, každé dieťa je individuálne a tak sa u detí, najmä tých s citlivým zažívaním môžu objaviť problémy v podobe bolesti bruška či zápchy.

Čo sa týka vlastnostní tohto umelého mlieka, veľmi dobre sa pri rozrábaní rozpúšťa, je bez hrudiek a takmer vôbec nepení. To považujeme za výhodu, keďže pena často skresľuje obsah mlieka vo fľaši.  

Mlieko sa predáva v krabici, v ktorej nájdete dva sáčky z ochrannej atmosféry s objemom 2 x 300 g, teda celkovo 600 g. V balení sa taktiež nachádza aj odmerka, ktorá by mohla mať o niečo dlhšiu rúčku, aby sa s ňou pri naberaní prášku lepšie manipulovalo.

Cena mlieka sa pohybuje okolo sumy 10 €. Mlieko je ľahko dostupné, či už v kamenných lekárňach a drogériách, ale aj v internetových lekárňach a rôznych eshopoch. Aj toto mlieko je potrebné po otvorení spotrebovať do troch týždňov, pretože inak môže nastať jeho znehodnotenie. 

Výhody

 • obsah rybieho tuku
 • veľké množstvo kladných baktérií Bifidus
 • výborná rozpustnosť
 • nepení
 • veľmi dobrá znášanlivosť

Nevýhody

 • neobsahuje vlákninu

Orientačná cena

11 €

Hodnotenie

6. Babylove 2 - priemerné zloženie za výhodnú cenu

• 600 g

Babylove 2 recenzia
Babylove 2 balenie
Babylove 2 konzistencia
Babylove zloženie
Umelé mlieko Babylove 2 zloženie

Tak a v našom test sme sa prehupli k cenovo dostupnejším mliekam pre každého. Umelé mlieko Babylove 2 pochádzajúce od spoločnosti DM totiž možno u nás dostať v porovnaní s ostatnými mliekami za naozaj priaznivú cenu - približne 5 €. Mlieko sa predáva v množstve 600 g, čo je rozhodne ďalším plusom. No je takto lacné mlieko aj kvalitné? Obsahuje všetko to, čo dieťatko potrebuje? A vôbec, prečo je jeho cena taká nízka?

Babylove 2 patrí medzi veľmi obľúbené a vyhľadávané umelé mlieka. Zložením ale nijako výrazne nevyniká. Obsahuje odtučnené mlieko, demineralizovanú sušenú srvátku, rastlinné oleje (repkový, slnečnicový, palmový), kyselinu listovú i kyselinu pantoteovú. V zložení však nenájdete kyselinu alfa-linolenovú ani kyselinu alfa-linolovú a probiotiká, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení. To je však možné riešiť pridaním probiotických kvapiek do mliečka. Mlieko taktiež neobsahuje mliečny tuk, čo sme však predpokladali. 

Pri porovnávaní zastúpenia obsahu jednotlivých zložiek, môžeme konštatovať, že ide o viac-menej rovnaké hodnoty, len s minimálnymi odchýlkami (viď. tabuľka). Mlieko je vyrobené zo surovín, ktoré neobsahujú lepok.

Nevýhodou mlieka Babylove 2 je jeho horšia rozpustnosť. Pri rozrábaní sa často vyskytujú i hrudky a mlieko taktiež pomerne dosť pení.  Ak chcete predísť vytváraniu hrudiek, odporúčame postupne pridávať vodu a miešať. 

Mlieko väčšinou deťom chutí, a to aj napriek tomu, že nemá veľmi sladkú chuť. Nevonia takmer vôbec. Veľkých hladošov mlieko nemusí dostatočne zasýtiť, to však závisí od každého dieťaťa. Výrobca na obale uvádza, že mlieko je potrebné po otvorení spotrebovať do dvoch najneskôr až troch týždňov. Úprimne, nevieme ako s touto informáciou naložiť, pretože týždeň je pomerne dosť. Obzvlášť v otázke maximálnej trvanlivosti niečoho takého dôležitého, akým umelá detská výživa nepochybne je. Prax však poukazuje na to, že v prípade, že mamička dieťa nekojí, umelé mlieko rýchlo minie, rozhodne skôr ako uplynú dva týždne. 

Babylove 2 je dostupné v krabici, v ktorej nájdete dva sáčky z ochrannej atmosféry s obsahom po 300 g. Nechýba ani odmerka na prípravu mlieka. Celkovo pri umelých mliekach krabica ako aj sáčky, v ktorých zvykne byť balená väčšina umelej výživy nie sú práve najideálnejším riešením. Umelé mliečka preto odporúčame presypať do nejakej dózy alebo špeciálneho dávkovača na sušené mlieko.

Mlieko pochádza od spoločnosti DM a tak ho možno dostať len v kamenných DM drogériách, kde však často býva vypredané, no je možné objednať si ho aj online z eshopu DM.

Výhody

 • výhodna cena
 • veľkosť balenia
 • bez obsahu lepku
 • dobrá znášanlivosť

Nevýhody

 • bez obsahu probiotík
 • priemerné zloženie
 • horšia rozpustnosť

Orientačná cena

5 €

Hodnotenie

7. FRANCE LAIT 2 - s upraveným pomerom bielkovín ako pri materskom mlieku

• 400 g

France lait 2 recenzia
France lait 2 konzistencia
France lait 2 balenie
France-lait-2-zloženie
France lait 2 zloženie

Posledné miesto v našom teste pokračovacích umelých mliek obsadilo mlieko France Lait 2, ktoré patrí u nás taktiež k menej známym. Ide o francúzsku značku, ktorá je na trhu už 60 rokov a venuje sa výlučne detskej výžive. Okrem umelých mliek možno medzi ich sortimentom nájsť aj rôzne príkrmy. Poďme sa ale venovať mlieku. 

Spomedzi všetkých testovaných mliek má France Lait 2 najnižšiu energetickú hodnotu, konkrétne 65 kcal na 100 ml pripravenej výživy i najnižší počet sacharidov a spolu s mliekom Humana aj najnižší podiel cukrov. Mliečko však vyniká vysokým obsahom bielkovín, konkrétne 2 g - z toho 1,2 g kazeín a 0,8 g srvátkové bielkoviny, na 100 ml pripravenej výživy. 

Mlieko je vyrobené z čiastočne odstredeného mlieka a v zložení sa nachádzajú rastlinné tuky - slnečnicové, palmové, sójové, kokosové. Súčasťou je aj kyselina linolová a kyselina a-linolénová. Nenájdete tu však kyselinu arachidonovú, ani DHA a ALA. 

V zložení mlieka sme taktiež nenašli žiadne údaje, ktoré by nasvedčovali o prítomnosti vlákniny, ktorá je dôležitá pri trávení. No tú neobsahuje ani umelé mlieko BEBA a tiež treba povedať, že ani ostatné mlieka neobsahujú nejaké závratné hodnoty. 

Čím však mlieko France Lait vyniká je vysoký obsah železa, ktoré prispieva k rozvoju kognitívnych schopností dieťaťa. Zloženie je obohatené i o cholín a inozitol. Kým cholín prispieva k správnej látkovej premene lipidov, inozitol - teda vitamín B8, má význam pri výžive mozgových buniek. 

Mlieko sa predáva v praktickej plechovej dóze, za čo má od nás plus, aj keď nám dóza prišla mierne pokrčená (viď foto nižšie), nejde však o chybu výrobcu, ale predajcu. Vo vnútri dózy nájdete medzi práškom schovanú aj odmerku na dávkovanie. Spomedzi nami testovaných umelých mliek je France Lait 2 najmenšie, predáva sa v dóze s obsahom 400 g. Cena za mlieko je 7 €, čo je na prvý pohľad prijateľná cena, netreba však zabúdať na menší obsah. Mlieko má typickú mliečnu vôňu a pieskovú konzistenciu. Touto kombináciou nám mlieko veľmi pripomínalo klasické sušené mlieko. Po otvorení ho treba spotrebovať do 4 týždňov. 

Ako mliečko chutí deťom? France Lait 2 má príjemnú chuť a deťom väčšinou chutí. Podobne ako pri ostatných mliekach aj pri konzumácii tohto druhu sa môžu objaviť tráviace problémy či grckanie. To je však veľmi individuálne a závisí to od konkrétneho dieťatka. 

Pri hľadaní informácií a skúseností mamičiek s týmto mliekom sme niekoľkokrát narazili na to, že viacero pediatrov označilo toto mlieko za najslabšie na trhu. My musíme konštatovať, že nás taktiež nejako špeciálne neoslovilo, má priemerné zloženie a vzhľadom na veľkosť balenia nie je veľkou výhodou ani cena. Mamičky, ktorých deti toto mlieko konzumujú sú však po väčšine spokojné.

Výhody

 • vysoký obsah železa
 • pomerne dobre sa znáša
 • príjemná chuť
 • vysoký obsah bielkovín
 • balené v praktickej dóze

Nevýhody

 • menšie balenie
 • bez obsahu vlákniny

Orientačná cena

7 €

Hodnotenie

Humana 2 - mlieko sme v minulosti testovali, v súčasnosti sa nepredáva

Humana 2 recenzia
Humana 2 konzistencia
Humana 2 zloženie
Humana 2 zloženie vitamíny

V našom porovnaní produktov sme testovali aj produkt Humana 2, ktorý sa však v tabuľke nenachádza, pretože je momentálne na trhu nedostupný. 

V prípade, že by sa doskladnil si však môžete prečítať naše hodnotenie tohto produktu:

Humana 2  je kvalitné mlieko, ktoré je vyrobené zo 100% bio kravského mlieka. Tento produkt obsahuje všetky dôležité živiny a vitamíny, ktoré potrebuje rastúce dieťa, aby sa mohlo správne vyvíjať.

Zloženie Humana 2 detského mlieka zahŕňa organické plnotučné kravské mlieko, organický slnečnicový olej, sójový lecitín a organické vitamíny a minerály, ako je napríklad vápnik, zinok, jód a vitamín D.

Jednou z najväčších výhod Humana 2 detského mlieka je, že je bez syntetických látok a pridaných cukrov, čo znamená, že je zdravšie ako mnoho iných mliek pre deti na trhu. Je ľahko stráviteľné, čo môže pomôcť zlepšiť trávenie a podporiť dobré zdravie čriev. Mliečko je veľmi chutné a deti si ho zvyčajne veľmi obľúbia.

Jedným z negatív Humana 2 detského mlieka je jeho cena. Tento produkt sa predáva za vyššiu cenu ako mnoho iných mliek pre deti na trhu. Okrem toho, momentálne nie je dostupný na trhu, pretože je momentálne vypredané.

Mliečko sa vyrába a užíva jednoducho, podobne ako ostatné produtky. 13,7 g prášku sa zmieša s 90 ml prevarenej vody a vznikne tak 100 ml mliečka, ktoré sa môže podávať dieťaťu ako náhrada materského mlieka alebo ako doplnok k nemu.

Výhody

 • množstvo živín
 • príjemná chuť
 • balené v praktickej dóze

Nevýhody

 • vyššia cena
 • bez obsahu vlákniny

 Ktoré umelé mlieko je najlepšie? 

Ak ste si náš test pozorne prečítali celý, pravdepodobne ste si všimli, že k označeniu iba jedného mlieka nálepkou "najlepšie umelé mlieko" sme pristupovali veľmi opatrne. Každé dieťatko je totiž iné a jeho potreby individuálne, a rovnako sa môže líšiť aj zdravotný stav.

Mlieko, ktoré dokonale sadne jednému dieťaťu vonkoncom nemusí tomu druhému a naopak. Napríklad mliečko s vysokým podielom sacharidov a cukrov môže byť vyhovujúce pre predčasniatko či dieťa ťažko priberajúce na váhe, no na druhej strane nemusí byť vhodné pre rýchlo priberajúce a prosperujúce bábo. 

A preto, ak nájdete umelé mlieko, ktoré vášmu dieťaťu výborne sadne a bude z neho prosperovať, držte sa ho. Určite ho nemeňte napríklad len preto, že nejaký iný druh mlieka je momentálne vo výhodnej zľave. 

Ako vybrať umelé mlieko

Test umelých pokračovacích mliek

Umelé mlieko predstavuje náhradu za materské mlieko v prípade, že matka z akéhokoľvek dôvodu nemôže dojčiť. Často sa však používa nielen ako samotná náhrada, ale slúži i na prikrmovanie popri klasickom dojčení.

Nepovieme nič prelomové ani nové, ak povieme, že prirodzeným a zároveň pre dieťatko aj tým najlepším spôsobom výživy je vždy dojčenie. Materské mlieko obsahuje všetko dôležité, čo dieťatko potrebuje a taktiež sa podieľa na vytváraní silného puta medzi matkou a dieťaťom.

Aj napriek tomu, že je dojčenie prirodzené, často nie je ľahké a aj napriek neúmornej snahe mnohých matiek sa stáva nemožným. Vtedy prichádza na rad ako záchrana práve umelé mlieko.

Umelé mlieka sú najčastejšie vyrábané z kravského mlieka, voľných aminokyselín či sójových bôbov. Najlepšou voľbou je mlieko vyrobené z kravského mlieka, pretože to sa svojim zložením najviac približuje potrebám dieťaťa i prirodzenej výžive.

Pri hľadaní vhodného umelého mlieka pre vaše dieťatko máte na výber z veľkého množstva produktov. Aj keď umelé mlieko ani v dnešnej pokročilej dobe nie je úplne totožné s materským mliekom, dobrou správou je, že má k nemu naozaj blízko.

Ako teda vybrať to najlepšie pre vaše bábätko?

V prvom rade sa zrejme spoľahnete na odporúčanie detského lekára či farmaceuta v lekárni. Veľa žien pri výbere dbá aj na skúsenosti iných mamičiek a pokiaľ si chcete byť na 100 percent istí, že vášmu dieťatku dáte to najlepšie, budete zrejme sami pátrať po tom najlepšom mlieku a hľadať informácie v rôznych zdrojoch. Preto vám v nasledujúcich riadkoch prinášame, čo všetko by ste mali zohľadniť, aby bolo bruško vášho drobca spokojné.

Vedeli ste, že? 

Kombík radí

Na základe Medzinárodného kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka je v našich končinách zakázaná akákoľvek propagácia či zvýhodňovanie začiatočného umelého mlieka pre batoľatá?


Je to z dôvodu, že reklama na umelú výživu vraj negatívne vplýva na snahu matiek dojčiť.


Medzinárodný marketingový kódex

1. Vek dieťatka

Jedno z najdôležitejších kritérií výberu toho správneho umelého mlieka je bezpochyby vek. Na ten by ste mali prihliadať hneď v úvode. S rastom dieťatka sa totiž menia i jeho nároky na výživu, na ktoré prihliadajú výrobcovia umelých mliek iným zložením.

Určite by ste nemali mladšiemu bábätku podávať mlieko určené pre staršie dieťa, pretože by ste tým zaťažili jeho organizmus. Ak však budete podávať napríklad 7 mesačnému dieťatku mlieko určené pre deti do 6. mesiaca, nijako mu tým neublížite. Práve naopak. Teda, samozrejme, dieťatko s týmto mliekom musí byť taktiež spokojné a musí z neho napredovať.

Mlieko označené číslicou 1

Počiatočné mlieka sú určené pre donosené bábätká a majú sa podávať do pol roka. Obsahujú adaptovanú bielkovinu kravského mlieka, tuky, laktózu, dôležité minerály, vitamíny i stopové prvky.

Tieto mlieka bývajú často obohatené i prebiotiká, ktoré viažu niektoré toxíny, stopové prvky i vitamíny. Bábätku pomáhajú vstrebávať zdraviu prospešné látky a zároveň chránia i črevnú sliznicu a pozitívne vplývajú na objem stolice a vylučovanie.

Tip od experta

„Ak máte doma veľkého hladoša, odporúčam siahnuť po mlieku, ktoré má označenie Extra alebo Forte. Takéto mlieko dokáže bábätko viac zasýtiť a zamedziť neželanému prejedaniu“.


Michaela Banduričová

Mlieko označené číslicou 2

Pokračovacie mlieka označené číslicou 2 sú určené pre deti od 4. alebo 6. mesiaca do jedného roka. Na rozdiel od počiatočných umelých mliek už neobsahujú adaptovanú bielkovinu a v ich zložení nájdete okrem laktózy i sacharózu, ktorá sa stará o sladkú chuť mlieka.

Pokračovacie mlieka tiež obsahujú zinok, železo, jód i vitamíny A, D, E, C.

Tieto mlieka by sa mali podávať deťom, ktoré už dostávajú minimálne jednu nemliečnu potravinu.

Mlieko označené číslicou 3

Mliečna výživa batoliat označená číslicou 3 je pre všetky deti staršie ako jeden rok. V ich zložení sa väčšinou nachádza viac vitamínov, bielkovín i železa ako u začiatočných mliek. V porovnaní s dvoma predchádzajúcimi typmi mlieka nie je výnimkou ani výskyt väčšieho podielu kazeínu, ktorý býva považovaný za alergén a môže spôsobovať i tráviace ťažkosti.

2. Zdravotný stav dieťatka

V závislosti od zdravotného stavu dieťatka, môžete na trhu nájsť i špeciálne druhy umelých mliek, ktoré sú určené na konzumáciu rôznych zdravotných ťažkostiach. 

Špeciálne druhy dojčenských mliek pri zdravotných ťažkostiach

Antirefluxné mlieka

Táto výživa sa stará o to, aby potrava ostala v brušku dieťaťa čo najdlhšie, znižuje jej návrat do pažeráka čím sa znižuje aj grckanie. Tieto mlieka rozoznáte na základe označenia Anti-reflux alebo AR.

Bezlaktózová mliečna výživa

Bezlaktózové mlieko je určené detičkám, ktoré trápi intolerancia laktózy.

Mlieko s hydrolizovanou bielkovinou, tzv. antikolikové mlieko

Po tejto mliečnej výžive zvyknú mamičky často siahať v prípade, že ich dieťatko trpí zápchou či nadúvaním. Na krabičke mlieka hľadajte označenie Sensitive alebo Comfort.

Hypoalergénne mlieka 

Tieto mlieka sú často podávané v prípade, že jeden z rodičov je alergik a slúžia ako prevencia. Mlieka sú označované značkou HA.

Mlieko pre predčasne narodené deti

Takéto mlieka by mali obsahovať zvýšený počet proteínov, pretože nedonosené dieťatko ich potrebuje vo väčšom množstve ako dojča narodené v termíne.

Tip od experta

"Umelé mlieka by ste nemali často striedať, pretože to dieťatku nijako nepomôže, práve naopak, môže mu to uškodiť. Ak prechádzate na nové mlieko, dieťatko by ho malo konzumovať minimálne týždeň, aby si na neho mohlo zvyknúť".

Michaela Banduričová

3. Zloženie

Tak a dostali sme sa k tomu najdôležitejšiemu – zloženiu. Zloženie všetkým mliek, aj napriek istým predpísaným normám nie je totožné, akoby si niekto mohol myslieť. Mlieka síce obsahujú porovnateľné základné zloženie, keďže výživa pre dojčatá musí spĺňať isté požiadavky na obsah, v súlade s legislatívou a zdravotnou bezchybnosťou.

A potom sú tu tie zložky, ktoré výrobcovia nie sú povinní pridávať do mlieka, no bábätko z nich prosperuje a sú dôležité pre ich rast. K nim patria napríklad probiotiká, prebiotická vláknina či nukleotidy.

Napriek tomu však možno povedať, že zloženie umelých mliek je dosť podobné.

A to čo by malo obsahovať kvalitné umelé mlieko?

Bielkoviny

Prítomnosť bielkovín v umelom mlieku je veľmi dôležitá. Materské mlieko má pomer 1,7 g/100 ml mlieka, z ktorého vychádzajú i výrobcovia umelých mliek.  Umelé mlieko však väčšinou zvykne mať tento pomer vyšší, a to okolo 2 g/100 ml. Je to z dôvodu, že bielkoviny obsiahnuté v kravskom mlieku nie sú tak kvalitné ako bielkoviny v materskom mlieku.

To však automaticky neznamená, že čím vyšší podiel bielkovín v umelom mlieku, tým lepšie. Mnohé štúdiá totiž poukazujú na to, že zvýšený obsah týchto bielkovín v umelej výžive môže viesť k obezite či cukrovke detí. Voliť by ste preto mali mlieko s rozumným pomerom bielkovín.

Tuky

Prvé dva roky života sú pre mozog bábätka veľmi dôležité, keďže počas tohto obdobia dozrieva a na to potrebuje optimálne množstvo omega-3 mastných kyselín. Tie totiž v organizme zastávajú úlohu stavebnej zložky mozgových buniek. Okrem správneho rozvoja mozgu omega-3 mastné kyseliny ďalej vplývajú aj na rozvoj kognitívnych funkcií a imunitu.

Práve kvôli vyššie spomenutým dôvodom by mali 0,5% denného energetického príjmu dieťatka tvoriť práve omega-3 mastné kyseliny.

Z kyselín sú najdôležitejšie DHA a ARA, ktoré sa do umelých mliek začali pridávať od roku 2002, a hlavným popudom bol aj fakt, že tieto dve kyseliny sa nachádzajú i v materskom mlieku. Zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji zraku i mozgu dieťatka. Obe kyseliny vraj dokonca pozitívne vplývajú i na inteligenciu dieťaťa v budúcnosti.

Železo

Ďalšou látkou, ktorá nemôže chýbať vo výžive dieťatka je železo, a to aj napriek tomu, že materské mlieko obsahuje železo len v malom množstve. Na rozdiel od umelého mlieka je však železo obsiahnuté v materskom mlieku lepšie využiteľné a dieťa ho dokáže lepšie absorbovať. Kým v materskom mlieku sa využiteľnosť pohybuje od 50-70%, v umelom mlieku je len niečo okolo 4%. Na základe toho tak výrobcovia musia pridávať do umelých mliek viac železa.

A koľko železa vlastne také malé dieťatko potrebuje? Batoľatá potrebujú denne 7 mg železa, dojčatá od 7 do 12 mesiacov viac – konkrétne 11 mg železa. Dostatok železa sa podieľa na správnom fungovaní imunitného systému, raste či psychomotorickom vývoji.

Ale pozor, aj tu totiž platí, že všetko s mierou. Mlieka s nadmerným obsahom železa totiž môžu u bábätka vyvolať tráviace ťažkosti.

Cukry-sacharidy

Nie na všetky cukry je potrebné nazerať negatívne, a to platí aj v prípade dôležitého cukru v umelej výžive – laktóze. Tá sa stará o správne vstrebávanie železa, vápnika, vplýva na osídľovanie čreva probiotickými baktériami a dieťaťu poskytuje rýchle využiteľné energiu. Laktóza má zároveň na starosti i sladkú chuť mlieka.

Na trhu však nájdete i mlieka, ktoré neobsahujú laktózu. Takéto bezlaktózové mlieka sú určené pre deti trpiace intoleranciou laktózy.

Prebiotiká a probiotiká

Prebiotiká a probiotiká sú do umelých mliek pridávané v snahe pomôcť budovať dieťatku zdravú črevnú flóru a tým prispievať k imunite. Dokážu tiež pôsobiť aj ako prevencia rôznych alergických ochorení.

Vitamíny

Vitamíny sú dôležité tak ako pre dospelé osoby, tak aj pre deti. Kým v materskom mlieku sú obsiahnuté v potrebnom a dostatočnom množstve pre bábätko, do umelých mliek sú pridávané tak, aby sa ich obsah čo najviac priblížil a bol totožný s obsahom v materskom mlieku.

Do umelých mliek sú preto pridávané vitamíny A, B, C a D. Vitamín A sa stará o zdravie kostí a zubov a telo chráni pred infekciami.

Vitamín B je dôležitý na správne fungovanie neurologických funkcií i tvorbu červených krviniek.

Vitamín C zlepšuje imunitu a pôsobí i ako prevencia pri mnohých chorobách. Posilňuje tkanivá i kosti a krvné cievy. Dieťa do jedného roku života pritom potrebuje 50 mg vitamínu C.

Vitamín D je dôležitý pre správny vývoj kostí. Denná dávka vitamínu D pre dieťatko do 12 mesiacov je 10 mg.

Tip od experta

"Mnoho mamičiek sa pri príprave umelej výživy pre svoje dieťatko dopúšťa množstva chýb. Pozrite sa, čo by ste rozhodne nemali robiť.

 • Nemeňte predpísané dávkovanie.
 • Nepoužívajte iba ohriatu vodu, ale prevarenú.
 • Neohrievajte mlieko v mikrovlnke.
 • Na prípravu mlieka používajte dojčenskú prevarenú vodu.
 • Bábätko zbytočne neprekrmujte.
 • Ak dieťa nedopije mlieko, po dvoch hodinách ho vylejte a fľašu sterilizujte. Nenechávajte pripravené mlieko dlho stáť."

Michaela Banduričová

Pokračovacie umelé mlieka recenzie
Recenzie pokracovacich umelých mliek

Pri príprave mlieka najprv do fľaše nalejte prevarenú vodu a až potom nasypte podľa dávkovania prášok. 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere umelého mlieka

1. Ktoré umelé mlieko je najlepšie?

Na túto otázku nejestvuje presná odpoveď. Samozrejme, možno podľa zloženia vybrať jedno konkrétne mlieko, ktoré vyniká najvyšším obsahom prospešných látok, no to však automaticky neznamená, že toto mlieko sadne aj vášmu drobcovi. 

Každé dieťatko a jeho tráviaci systém je iný, a tak kým jednému dieťaťu mliečko dokonale sadne, u iného zas môže spôsobovať tráviace ťažkosti a podobne. 

2. Majú umelé mlieka rovnaké zloženie?

Nie, umelé mlieka nemajú rovnaké zloženie, no musia obsahovať isté zložky v určitých dávkach. Musíme však konštatovať, že počas nášho hodnotenia sme zistili, že mlieka majú prevažne veľmi podobné zloženie a hodnoty jednotlivých látok v nich obsiahnutých sa líšia len minimálne. 

3. Môžem striedať umelé mlieka?

Umelé mlieka by ste nemali často striedať, pretože tráviaci trakt dieťatka je citlivý a takéto striedanie by mu mohlo spôsobiť nepríjemnosti, či už zvracanie alebo problémy so stolicou. Ak sa mliečka rýchlo striedajú, detské bruško si jednoducho nestihne zvyknúť na jedno konkrétne, ktoré by mu po čase možno aj sadlo. 

Umelé mlieko je možné vystriedať, avšak odporúčame to robiť iba v prípade, že vášmu bábätku vybrané mlieko spôsobuje komplikácie. 

4. Chutia všetky umelé mlieka rovnako?

Nie, umelé mliečka nechutia rovnako. Na výslednej chuti sa totiž podieľajú látky v zložení, pričom lepšiu chuť majú mlieka obsahujúce mliečny tuk. 

5. Môžem meniť stanovené dávkovanie umelého mlieka? 

Nie, umelé mlieko je potrebné dávkovať podľa pokynov pediatra, prípadne tak, ako je uvedené na krabici. V žiadnom prípade nemeňte dávkovanie podľa seba, ani nepridávajte viac prášku v domnení, že vášmu dieťatku poskytne viac výživných látok. 


15
Pridajte vašu recenziu

avatar
Jana
Komboš
Jana

My doma sme s Nutrilonom taktiež najviac spokojní. Moja dcérka sa narodila predčasne, kojiť som žiaľ nemohla, no s týmto mliekom výborne napreduje, rastie a priberá. 🙂

Petra
Komboš
Petra

Je tu aj nejaká mamička, ktorá mala s Nutrilonom zlú skúsenosť?

Simona
Komboš
Simona

Nám napríklad nutrilon nesadol. Skúšali sme aj nutrilon comfort, aj antikolikovy, aj proti zápche, z toho nám zas stále vracal, aj ten zlatý, nakoniec bol ešte lepší klasický, ale z toho ťažko kakal, každý 3.den,mal kolíky. A to sme používali aj probiotika, aj Všetky kvapky na kolíky sme vyskúšali. Sadlo nám až mliečko France Lait, kolíky ustupovali, mohol sa aj vykakat. A nepotrebujeme už ani žiadne kvapky a ani prebiotika. Všetko sme vysadili postupne a ďalej pokračujeme s france Lait 2. Aj keď v teste dopadol ako Posledný. A okrm toho, z Nutrilonu mal aj vyrážky na lickach. Keď sme… Čítať ďalej >

Aňa
Komboš
Aňa

My sme zo začiatku papali tiež Nutrilon, najmä kvôli imunite. Malý sa však narodil s pôrodnou váhou 4,5 kg a z Nutrilonu veľmi rýchlo priberal, no nemal žiadne iné ťažkosti grckanie, zápchu a podobne. Nakoniec sme však Nutrilon museli vysadiť a prešli sme na Babylove. S ním sme zatiaľ spokojní.

Dominika
Komboš
Dominika

Naša malá sa po trojtýždňovej konzumácii NUTRILONU dostala do nemocnice

Čo sa vám na produkte páči?
Zloženie
Čo sa vám na produkte nepáči?
Malá Nutrilon najprv papala. Ako príkrm k dojčeniu. Neskôr mlieko začala postupne odmietať. Až to vyvrcholilo do takého zvracania, že musela zasahovať záchranná služba a skončili sme v nemocnici
D
Komboš
D

Vela cukru, malo bielkovin… hlavne ze topka 🙁

Paula
Komboš
Paula

My tak isto, Nutrilon používame už aj pri druhej dcérke, nevracká, nebolí ju bruško. Za mňa spokojnosť.

Kajinka
Komboš
Kajinka

Príde mi škoda že tam nevidím Sunar Premium, dávala som ho deťom a nemali sme žiaden problém a ani čo poznám mamičky tak si ho len pochvaľujú…

Čo sa vám na produkte páči?
Chutný, dobre sa rozrába
Eva
Komboš
Eva

Suhlasim, Sunar Premium urcite patri medzi top mlieka. Nas v porodnici nastavili na Nutrilon, ale maly nonstop reval a mal koliky, kamoska poradila babylove, trosku lepsie, ale pediatricka mi toto mlieko odporucila nedavat, ze mam skusit Sunar, ktory je kvalitovo uplne iny level a tak sme presli na Sunar Premium. Papame ho uz takmer rok a chuti nie len malemu, ale aj mne. Urcite odporucam!

Čo sa vám na produkte páči?
Skvela chut vdaka mliecnemu tuku
Nezapeka
Zlozenie podporuje rozvoj imunity a mozgu
Čo sa vám na produkte nepáči?
Ziadne uplna spokojnost
Nella
Komboš
Nella

najlepšie mliečko pre deti je Sunar

Petra
Komboš
Petra

U nas Nutrilon najhorsie dopadol ako mohol.. moj maly mal stale bolesti bruska a bez rurky sa ani nedokazal vykakat no jedna katastrofa .. nikdy viac !

Lancris
Komboš
Lancris

Velký mínus je, že tu nevidím Nutrilon Profutura, je to najlepšie mlieko a podavajú ho aj v nemocnici, pretože je mimoriadne šetrné k tráveniu malinkých babatiek. Našej sadol všetkými desiatimi, nikdy žiadne koliky ani zvracanie a nehrozí nadmerné „michelin“ priberanie, neobsahuje ani palmový olej. Ano je to odtučnené mlieko, ale obsahuje aj mliečny tuk. Naša malá je spokoná a pekne prospieva.

Čo sa vám na produkte páči?
je chutný a dobre sa zarába
Čo sa vám na produkte nepáči?
cena by mohla byť nižšia
Peter
Komboš
Peter

tak že odporúčate mlieko s palmovým tukom? tak to palec hore!!!

Anna buckova
Komboš
Anna buckova

Unas prvý syn France lait krásne priberal teras druhy do šiestich mesiacov nutrilon aj pekne priberal no teras ma 7 mesiacov a mam pocit ze ho nechce ani nepribera zneho budi sa často a plače pri kŕmení určite vyskúšame France Lait

Čo sa vám na produkte páči?
Nutrilon 2 denne mlieko dobre rozpustné
Čo sa vám na produkte nepáči?
Nutrilon nocne mlieko ma zvláštnu konzistenciu takú pieskovitu je veľmi husté aj keď ideme presne pokynov davkovaciej tabuľky netečie z neho nič akoby by bol cumel na fľaše úpchaty
Inga
Komboš
Inga

u nas doma obaja fungovali na sunare, ten ich premium im bral najviac