Tipy a triky: Takto si môžete spríjemniť jarnú jazdu na bicykli čo najviac
Teploty stúpajú, dni sa predlžujú a ľudí to stále viac a viac ťahá do prírody. To je len a len pozitívne, veď sedieť doma musí byť počas slnečných dní vyslovene na nervy. Ľudia sa chodievajú prejsť, chodievajú behať a veľmi populárnou alternatívou je aj bicykel. Či už hovoríme o cestnej alebo horskej verzii. Tak či onak, Slováci patria medzi národ, ktorý má cyklistiku v krvi.
Nemusíte byť práve Peter Sagan alebo Filip Polc, aby ste mohli brázdiť cesty, hory či mestá na bicykli. Niekedy stačí len poriadne nafúkať gumy, utrieť z bicykla prach, prípadne ho po zime umyť a odhodlať sa.
Častokrát činnosť alebo nečinnosť človeka závisí len a len od toho, že sa odhodlá, respektíve, že sa neodhodlá. Práve pomyselný krok býva najťažší a v konečnom dôsledku aj najdôležitejší. V tomto článku, ako ste si už mohli myslieť, bude hrať prím práve cyklistika.
Keď už sa do niečoho púšťate, je potrebné si danú činnosť čo najviac spríjemniť. A kto chodí pravidelne na bicykel vie potvrdiť, že pravidelnosťou si človek vybuduje so svojím bicyklom určitú zaujímavú formu vzťahu.
Veď trávite spolu veľa času a je to podobné, ako keď niekto denne chodí autom a snaží sa oň starať, keď už mu tak dobre slúži. Preto sme sa pozreli na niekoľko tipov a trikov, ako si jarnú jazdu spríjemniť.
Ako je vyššie naznačené, po zime je ideálne dať bicykel do poriadku. Treba pozrieť gumy, či nie sú deravé alebo opotrebované. Ak áno, tak je ideálne ich vymeniť, aby nedošlo k určitej forme zranenia. Samozrejme, po zime je ich potrebné dofúkať, nech je bezpečie čo na najvyššej úrovni.
Okrem toho, bicyklu, ktorý pravdepodobne väčšinu zimy bol niekde v pivnici alebo v garáži, dobre padne, keď ho umyjete, prípadne zbavíte prachu, alebo ak treba tak vyčistíte. Potom už len takpovediac nastaviť sedlo a môžete vyraziť.
Jarné dni lákajú obliecť sa ľahko a užiť si slnko, to sa ale môže ukázať ako zradné, pretože nie nadarmo jedno slovenské porekadlo hovorí o tom, že radšej chodievajme na jar oblečení teplejšie, ako keby by sme mali prechladnúť.
Náš tip:
Nepodceňte oblečenie, pretože sa veľmi ľahko môže stať, že po niekoľkých dňoch v sedle budete musieť byť v posteli s nádchou alebo horúčkami. A to predsa nikto nechce.
Radšej sa poriadne obliecť a potom, ak sa vám stane, že sa spotíte, rýchlo sa doma prezliecť, veci vysušiť a potom šup s nimi do práčky.
Nie je to také náročné, ako by sa mohlo zdať. Zlým krokom nie je ani jazdiť s niekým, prípadne sa na krátkych úsekoch pretekať.
Cyklistika sa na Slovensku tlačí medzi najpopulárnejšie športy súčasnosti, pričom z veľkej miery za to môže aj úspešný cyklista Peter Sagan, ktorý sa stal trikrát majstrom sveta a sedemkrát vyhral bodovaciu súťaž na Tour de France.
Cyklistické preteky sú pravidelne vysielané v televízii a fanúšikovia môžu robiť čoraz konkrétnejšie stávky na cyklistiku, pričom najpopulárnejšie sú práve preteky Tour de France, Vuelta a Giro v Taliansku. Populárne sú medzi ľuďmi aj jarné klasiky vo Francúzsku či napríklad v Belgicku. O úspechu Olympiády a majstrovstiev sveta hovoriť ani nie je potrebné.
Aby sa vám jazdenie na bicykli nezdalo monotónne, voľte variácie v trasách, zmeňte uličky, ktorými chodíte, meňte smer, spoznávajte nové miesta. Nepomôže to len vašej kondiícii a vnútru, ale týmto spôsobom trénujete aj svoj mozog a okrem nôh nútite pracovať aj mozgové bunky.
O niekoľko dní či týždňov budete mať okolité trasy tak pochodené, že si nebudete vedieť vybrať. A potom môžete objavovať ďalšie. Nezabúdajte na to, že najdôležitejšia je bezpečnosť, preto neodporúčame, aby ste mali zapnutú počas jazdy hudbu. Sústreďte sa na svoje myšlienky