Úzkosť u dospelých

Úzkosť je v niektorých situáciách užitočná. Ako zistíme, kedy sú príznaky úzkosti, ktoré pociťujeme, dostatočne závažné na to, aby sme ich mohli diagnostikovať ako úzkostnú poruchu?

Návšteva praktického lekára alebo vyškoleného odborníka na duševné zdravie je dobrým prvým krokom. Pri tomto rozhodovaní môže byť užitočné pochopiť, čo je vlastne úzkosť.

úzkosť

Zdroj foto: WichM / Shutterstock.com

Čo sú úzkostné poruchy?

Úzkosť je pocit nepokoja, ako sú obavy alebo strach, ktorý môže byť mierny alebo silný. Je isté, že každý človek na svete sa niekedy v živote musel vyrovnať s pocitmi úzkosti.

Mohlo to súvisieť s nadchádzajúcou skúškou, verejným vystúpením, lekárskym vyšetrením alebo pracovným pohovorom.

Je úplne normálne, že v takýchto chvíľach pociťujete úzkosť. Pre niektorých ľudí je však ťažké kontrolovať svoje obavy. Ich pocity úzkosti sú neustále a často ovplyvňujú ich každodenný život.

Úzkosť je hlavným príznakom viacerých ochorení vrátane:

  • úzkostná porucha,
  • fóbie, ako je agorafóbia alebo klaustrofóbia,
  • posttraumatická stresová porucha (PTSD),
  • syndróm sociálnej úzkosti (sociálna fóbia).

Úzkostná porucha je dlhodobý stav, ktorý spôsobuje, že sa obávate širokého spektra situácií a problémov, a nie jednej konkrétnej udalosti. Ľudia, ktorí trpia týmto stavom, sa väčšinu dní cítia úzkostlivo a často majú problém spomenúť si, kedy sa naposledy cítili uvoľnene.

Treba tiež spomenúť, že úzkostná porucha je veľmi častá duševná porucha. Podľa štatistík postihuje častejšie ženy ako mužov a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku 35 až 55 rokov.

Čo spôsobuje generalizovanú úzkostnú poruchu?

Presná príčina úzkostných porúch ešte nie je úplne objasnená, hoci pravdepodobne zohráva úlohu kombinácia viacerých faktorov.

Výskum naznačuje, že to môžu byť:

  • gény zdedené od rodičov,

  • anamnéza spojená so stresujúcimi alebo traumatickými zážitkami, napr. domáce násilie, zneužívanie detí alebo šikanovanie,

  • dlhodobo zlý zdravotný stav spojený s bolesťou, napr. artritída,

  • zneužívanie drog alebo alkoholu.

Treba tiež dodať, že u mnohých ľudí vznikajú úzkostné poruchy bez zjavnej príčiny.

Čo sa dá urobiť, aby sa liečili úzkostné poruchy?

Mnohí ľudia sa domnievajú, že svoju úzkosť (alebo záchvaty úzkosti) nedokážu kontrolovať a že je to problém, s ktorým budú musieť žiť do konca života.

To nie je pravda! Hoci niektorí ľudia môžu stále bojovať so sklonom k úzkosti, mnohí ľudia sa môžu zbaviť príznakov úzkostnej poruchy a zlepšiť kvalitu svojho života.

Kognitívno-behaviorálna terapia je pri úzkosti veľmi účinná a výsledky môžete vidieť veľmi rýchlo. Terapia pomáha ľuďom uvedomiť si význam ich konkrétnych príznakov úzkosti. 

Liečba zvyčajne zahŕňa rozpoznanie základných presvedčení o sebe a svete, kognitívnych skreslení a cyklu myšlienok, pocitov a správania. Pacientom sa potom pomáha pochopiť vplyv tohto cyklu na ich príznaky úzkosti a naučiť ich uplatňovať účinné stratégie na prekonanie týchto príznakov.

Ako získať pomoc pri úzkosti?

Ak máte pocit, že vaša úzkosť je taká silná, že vám bráni v každodennom živote, oplatí sa poradiť s odborníkom, ktorý vám pomôže tento problém riešiť.

Online konzultácie sú v súčasnosti veľmi obľúbeným spôsobom kontaktu s lekárom. Ak chcete absolvovať terapiu v inom ako poľskom jazyku, môžete napríklad navštíviť stránku hedepy.com.ua v ukrajinčine a prihlásiť sa na rozhovor s psychoterapeutom, ktorý môžete absolvovať bez toho, aby ste museli opustiť svoj domov!

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.