Vďaka dobrému vybaveniu je poľovníctvo celoročnou aktivitou
Chladné počasie veľmi nepraje vonkajším aktivitám, no sú ľudia, ktorým to vôbec neprekáža, a napriek nižším teplotám dokážu vonku stráviť celé dni. Medzi takýchto ľudí zaraďujeme napríklad aj rybárov alebo poľovníkov. Práve poľovníctvo je čoraz obľúbenejšou aktivitou pre strávenie voľného času v lone prírody. A vopred chceme upozorniť, že poľovníctvo nie je „len“ o lovení zveri, ako si mnohí myslia.
Aktivity poľovníkov sú oveľa širšie, starajú sa o lesnú zver, o krmivo, jednoducho žijú a dýchajú s prírodou a lesom. V každom prípade, s dobrým a vhodným vybavením môže byť poľovníctvo vhodnou celoročnou aktivitou. Dá sa prevádzkovať v najväčšom teple počas leta, no aj pri najväčších mrazoch v zime. Treba však adekvátne oblečenie a vybavenie.
Oblečenie do tepla i mrazu
Keďže poľovníctvo považujeme za celoročnú aktivitu, tak sa poľovnícke oblečenie delí na to, ktoré je určené prioritne do zimy a chladu, a na to, ktoré je vhodné na teplejšie jarné či letné dni. V zime je prioritou zostať v teple.
Z pohľadu poľovníckeho oblečenia sa v zimnom období bavíme nielen o teplých nohaviciach či nepremokavej zimnej bunde, ale aj o čiapkach či rukaviciach. Mimoriadne dôležitá je však počas zimy aj teplá termo-bielizeň, čiže termo-prádlo alebo termo-spodky.
Často sa hovorí, že lepšie poriadne termo-spodky a termo-tričko a k tomu jedna poriadna bunda, než žiadna termo-bielizeň a aj niekoľko vrstiev oblečenia. Práve kvalitné termo-prádlo zabraňuje prenikaniu chladu a udržuje teplotu v organizme.
Takže pokiaľ vás to láka na poľovačku aj v zime, určite nezabudnite na termo-bielizeň.
Zdroj obrázka: Virrage Images / Shutterstock.com
Máme tu však aj poľovnícke oblečenie určené vyslovene na jarné, letné či jesenné mesiace. V tomto prípade hovoríme o rôznych klobúkoch a pokrývkach hlavy, ďalej o poľovníckych vestách či nohaviciach.
Pre poľovačku v jarnom a jesennom období sú určite vhodné aj nepremokavé pláštenky či bundy, pretože nikdy nevieme, kedy nás môže v prírode zaskočiť poriadna prehánka či prietrž mračien.
V každom prípade platí, že na takýchto veciach a na zdraví a bezpečnosti nielen seba, ale aj iných, by sa nemalo šetriť. Jednak ide o zdravie a budovanie imunity v tomto chladnom počasí, a taktiež o bezpečnosť ľudí, ktorí sú s vami na poľovačke, prípadne sa pohybujú po lese.
Týka sa to kompletnej výbavy poľovníka od zbrane, oblečenia po obuv. Na takýchto veciach sa skutočne nepatrí a ani neoplatí šetriť.
Zdroj obrázka: Stanislav Salamanov / Shutterstock.com
Príprava na náročné podmienky
Poľovníctvo je aj o vyrovnaní sa s náročnými poveternostnými podmienkami, ktoré môžu výrazne skomplikovať život. Ľahko sa môže zvrtnúť počasie, prípadne v zime, na jeseň alebo aj na jar môže človeka zaskočiť rýchly západ slnka a rýchle zotmenie.
Pre takéto situácie a pre každý prípad je preto dobré mať so sebou na poľovačke aj nočné videnie, ktoré je explicitne určené práve pre takéto podmienky za zníženej viditeľnosti.
Prístroje na nočné videnie už ste možno videli vo filmoch, ak však poľujete, je dobré pre každý prípad takýto nástroj mať. Opäť hovoríme aj o prevencii pred prípadnými úrazmi, pričom v kritickej situácii môže prístroj na nočné videnie doslova aj zachrániť život.
Zdroj obrázka: AndreyUG / Shutterstock.com
Rôzne generácie nočného videnia
Prístroj na nočné videnie už každý aspoň raz niekde videl, no viete detaily o tom, na akom princípe a ako vlastne tieto prístroje fungujú?
Okrem poľovania sú určené napríklad aj na prieskumy jaskýň, táborenie, orientačné behy či športové účely. Princíp fungovania nočného vybavenia je založený na tom, že prístroj zbiera infračervené a viditeľné svetlo a sústredí ho do elektro-optického meniča, ktorý následne obraz zosilní tak, aby ho človek videl.
Obrazovka nočného videnia je úmyselne zelená, pretože oko spracuje viac odtieňov zelenej než akejkoľvek inej farby.
Poznáme niekoľko generácií profesionálnych prístrojov na nočné videnie určených aj pre poľovníkov. Úplnou klasikou je 1. generácia nočného videnia, ktorá má dosah približne 50 metrov v úplnej tme. S takýmto prístrojom teda v tme dovidíte na 50 metrov dopredu.
Prístroje 1. generácie sú ťažšie a lacnejšie, pokiaľ však neplánujete loviť celú noc a v nejakom extrémne tmavom prostredí, budú vám stačiť.
Vylepšením sú prístroje na nočné videnie 1.+ generácie, ktoré ponúkajú vyšší dosah viditeľnosti, na približne 70 až 130 metrov. Majú vyššiu životnosť a nižšiu úroveň šumu.
Ešte lepšie parametre a vyššiu životnosť poskytujú nočné videnia 2. generácie a doslova najvyššou triedou v tejto oblasti sú nočné videnia 3. generácie, ktoré sú už určené doslova na profesionálne účely.
Zdroj obrázka: Virrage Images / Shutterstock.com
Skutočne celoročná aktivita
Vrátime sa k tomu, čo sme tvrdili v úvode. Skutočne platí, že poľovníctvo je v súčasnosti doslova celoročnou aktivitou a nie je limitované na niektoré mesiace v roku.
Pre poľovníkov je to veľmi pozitívna skutočnosť. A vďačia za to aj technickému pokroku a využívaniu nových postupov, či už vo výrobe poľovníckeho oblečenia, alebo vybavenia, a taktiež technických prístrojov, ako je práve aj nočné videnie.
Ak vás láka poľovníctvo a chceli by ste si vybaviť potrebné povolenia a vydať sa na lov, tak smelo do toho. Nezabúdajte však, že poľovanie nie je len o nákupe vhodnej zbrane. Je v tom oveľa viac, ako práve napríklad aj výber vhodného oblečenia a vybavenia či nočného videnia.
Netreba to podceňovať, naopak, radšej zainvestujte a dajte si záležať na zdraví a bezpečnosti aj pri poľovaní. Aj na tieto veci si môžete uplatniť povedzme aj zľavový kód, ktorým ušetríte zaujímavé finančné prostriedky.
Pridajte komentár ku článku