Vianočné nákupy robte tento rok s rozumom

Vianočné nákupy sú neodmysliteľnou súčasťou sviatočného obdobia, kedy prostredníctvom výmeny darčekov vyjadrujeme lásku a vďačnosť svojim blízkym. Táto tradícia však často prináša so sebou problémy. Rušné nákupné centrá, nekonečný výber, horúčkovité hľadanie dokonalého darčeka - to všetko môže z vianočných nákupov urobiť zdrvujúci zážitok. Práve tu prichádza na rad koncept nakupovania s rozumom.

Black Friday je zrejme prvým dňom, kedy sa medzi ľuďmi spúšťa nákupná horúčka a bezhlavo sa začínajú zháňať darčeky pod stromček. Avšak, čo tak si tento rok skočiť do AVION Shopping Park Bratislava s jasným plánom – nakúpiť efektívne, prakticky, šetrne a s vopred premysleným zoznamom? Zabudnite na šialené nákupy, kedy beriete materiálne veci útokom a idete na kvantitu. Tomu v dnešnej dobe odzvonilo.

Zdroj: Pressmaster / Shutterstock.com

Myslite na osobu, ktorej darček plánujete dať

Nakupovanie s rozumom znamená, že sa pri nákupe darčekov treba rozhodovať s rozvahou. Ide o pochopenie záujmov a potrieb obdarovaného, teda výber darčeka, ktorý by skutočne ocenil a považoval za užitočný. V tomto ohľade sa odporúčajú praktické darčeky, ktoré nebudú padať prachom. Takéto predmety môžu zahŕňať kuchynské pomôcky pre niekoho, kto rád varí, štýlový plánovač na nasledujúci rok pre puntičkárskeho organizátora alebo dokonca príjemnú deku pre tých, ktorí si cenia komfort a teplo na pohodlnom gauči, napríklad so skvelou knihou v ruke.

Okrem toho, že sú tieto darčeky praktické, vyjadrujú aj pocit ohľaduplnosti a osobného prístupu, ktorý často chýba pri všeobecných predmetoch. Napriek uponáhľanému prostrediu nákupných centier počas vianočnej sezóny je nevyhnutné venovať chvíľu času, zastaviť sa a premýšľať pred unáhleným rozhodnutím o nákupe. Zájsť môžete aj do OC Galéria Bratislava, kde máte široký záber obchodov a rôznych značiek pod jednou strechou. Okrem vianočných nákupov si tu môžete zároveň spraviť aj týždenný nákup potravín a posedieť na dobrej káve.

Lokálna udržateľnosť

Nakupovanie s rozumom počas vianočných nákupov môže znamenať aj zváženie aspektu udržateľnosti. S rastúcimi obavami z konzumného spôsobu života a vplyvu na životné prostredie môže byť voľba ekologických výrobkov alebo podpora miestnych, lokálnych podnikov zmysluplným spôsobom oslavy vianočnej atmosféry.

Podpora malých slovenských podnikateľov (nielen na Vianoce) je spôsob, ako im ukázať, že vás ich tvorba zaujíma a chcete, aby fungovali aj naďalej. Kedy, keď nie počas adventu, by ste im mali ukázať svoju náklonnosť? Permanentka do miestnej jógovne, detská ručne šitá softshellová súprava, zázvorové shoty, keramické hrnčeky a iné. Urobte si zoznam, čo by koho vo vašom okolí potešilo a skúste nakúpiť aj lokálne u malých predajcov. Urobíte tak dvojnásobnú radosť.

Nezabúdajte ani na to, že často je lepší zážitkový darček ako ten materiálny. Zážitok ostane s človekom celý život a je na nezaplatenie. Skúste vybrať napríklad vyhliadkový let, divadelné predstavenie, jazdu na koni, motokáry, masáž či kozmetiku. Takto budete mať isté, že vaše financie padnú na úrodnú pôdu a obdarovaný človek si naozaj danú „vec“ užije naplno.

Zdroj: Ground Picture / Shutterstock.com

Na záver je nutné už len povedať, že vianočné nákupy nemusia byť stresujúcou alebo bezduchou činnosťou. Zmysluplným nakupovaním môžete tento proces premeniť na obohacujúci zážitok, ktorý nielenže prinesie radosť vašim blízkym, ale je aj v súlade s vašimi a ich hodnotami a presvedčením.

TIP: Prehľad nákupných centier a obchodov podľa mesta či značky nájdete na Mapaobchodov.sk.

Užite si vianočné sviatky so všetkými blízkymi, na ktorých vám záleží a verte, že darčeky sú len príjemným zlepšením pohodových dní.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)