​Najlepšie výrobníky sódy - Recenzie a skúsenosti


​Máte radi perlivú vodu, ale už viac nechcete vláčiť z obchodov ťažké PET fľaše alebo ste sa rozhodli žiť ekologicky a dať zbohom plastom? Zaobstarajte si do vašej domácnosti šikovného pomocníka v podobe výrobníka sódy. 

Odporúčané ​​​​výrobníky sódy

Výrobník sódy ​SodaStream JET

SODASTREAM JET WHITE

od 62 €

Výrobník sódy SODASTREAM SPIRIT ONE TOUCH

SODASTREAM SPIRIT 

od 125 €

Výrobník sódy LIMO BAR Edge

​LIMO BAR Edge

od 60 €

(Všetky ceny uvedené v tomto článku sú platné k 17. 01. 2019)


​Porovnanie ​​výrobníkov sódy

Výrobník sódy SODASTREAM JET WHITE
Výrobník sódy SODASTREAM SPIRIT ONE TOUCH
Výrobník sódy SodaStream Crystal White
Výrobník sódy ​​​​SodaStream Spirit
Výrobník sódy LIMO BAR Edge
Výrobník sódy Limo Bar Zoom
Výrobník sódy LIMO BAR ECO

​objem fľaše

​0,9 l

​​0,9 l

​0,7 l

​​​0,9 l

​1 l

​​1 l

​​​1 l

​výdrž bombičky

​60 l

​80 l

​80 l

​​80 l

​​​80 l

​​​​80 l

​​​​​80 l

​cena

​62 €

​125 €

​120 €

​81 €

​60 €

58 €

47 €

hodnotenie

Recenzie ​​výrobníkov sódy

​Možno si ešte pamätáte na staré sifóny, ktoré sa kedysi používali na výrobu sódy. Dnes ich vo veľkom nahrádzajú moderné zariadenia so špičkovým systémom. Ak takéto zariadenie hľadáte, inšpirujte sa našim testom, v ktorom sme pre vás vybrali 7 najlepších modelov na trhu. 

objem fľaše 0,9 l • výdrž bombičky 60 l • materiál fľaše: plast 

Výrobník sódy ​SodaStream JET

Prvé miesto v teste najlepších výrobníkov sódy patrí obľúbenému modelu SodaStream JET. Ten si nielenže vyslúžil prvé miesto v našom hodnotení, ale podľa portálu Heureka.sk je aktuálne vo svojej kategórii najpredávanejším produktom. A to stále nie je všetko. Za rok 2017 mu patrí i titul Produkt roku 2017. Dôkazov o jeho kvalite je veru viac než dosť, poďme sa teda pozrieť na neho bližšie. 

Sodastrem JET je unikátny prístroj, ktorý dokáže premeniť obyčajnú vodu na bulblinkový nápoj alebo na obľúbenú limonádu, a to všetko bez potreby elektrickej energie či batérií, keďže funguje na mechanickom princípe. Šetríte teda energiu, odbremeňujete životné prostredie od zbytočných plastov a v neposlednom rade už viac nemusíte ťahať z obchodov ťažké fľaše. 

A ako tento výrobník sódy funguje? Výrobu bubliniek zabezpečuje plynová bombička s obsahom CO2, ktorá dokáže pripraviť až 60 litrov nápoja, v závislosti od jeho intenzity. V prípade, že dôjde plyn, bombičku nemusíte vyhadzovať. Na Slovensku totiž môžete aktuálne nájsť viac ako 500 autorizovaných predajní a výmenných miest bombičiek, kde bombičku prinesiete a následne dostanete bombičku s novým plynom, pričom platíte len za samotný plyn. Takto prinesené prázdne bombičky sú znova naplnené plynom. 

​Výrobník sódy v sebe ​spája čistý, minimalistický, no elegantný dizajn, a tak zapadne do akejkoľvek kuchyne či kancelárie. Navyše, pri jeho kúpe máte na výber z viacerých atraktívnych farebných prevedení. 

Aj jeho ovládanie je jednoduché a nenáročné, pričom ho zvládne ktokoľvek. Rovnako ako ostatné zariadenia tohto typu, výrobník sódy sa ovláda za pomoci stlačenia jediného tlačidla. Zároveň umožňuje aj nastavenie intenzity sýtenia počtom stlačení. Vyberať môžete z troch stupňov - jemná, perlivá a jemne perlivá voda. 

Fľaša je vyrobená z nezávadných plastových materiálov, ktoré sa vyznačujú odolnosťou a neobsahujú BPA. Celkový objem fľaše je jeden liter. Po nasýtení vody môžete fľašu z prístroja jednoducho vytiahnuť a začať dávkovať. V prípade, že máte doma malé deti, nepochybne oceníte možnosť dokúpenia sirupov, s ktorými vytvoríte chutné limonády.

Tento výrobník sódy je zariadením, ktoré dokonale zapadne do každej domácnosti jednak kvôli svojej účelnosti, ale aj praktickosti, a príjemným plusom je aj jeho dizajn. Skúsenosti používateľov poukazujú na spokojnosť, o čom svedčí aj fakt, že ide o produkt s 99% spoľahlivosťou a nízkou mierou reklamovanosti. Nám sa zapáčil natoľko, že sme sa rozhodli udeliť mu titul Náš tip a výrobník sódy vám len a len odporúčame. 

Výhody

 • smile-o
  ​elegantný dizajn
 • smile-o
  ​tri stupne intenzity sýtenia
 • smile-o
  ​jednoduché ovládanie
 • smile-o
  ​možnosť dokúpenia sirupov
 • smile-o
  ​priaznivá cena

Nevýhody

 • frown-o
  ​bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​62 €

objem fľaše 0,9 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy SODASTREAM SPIRIT ONE TOUCH

Značka Sodastream patrí v oblasti bublinkovej vody a systémov na jej výrobu jednodznačne medzi tú najpopulárnejšiu. Jej história siaha dokonca až do roku 1903 a tak sa niet čomu čudovať, že v našom teste dominujú práve výrobníky tejto značky. Ďalší testovaný model SodaStream Spirit One Touch dokáže svojou výbavou uspokojiť aj toho najnáročnejšieho používateľa.

​V porovnaní s prvým testovaným modelom je najpodstatnejším rozdielom to, že nejde o mechanický prístroj, ale o elektrické zariadenie na výrobu domácej perlivej vody. Spirit One Touch sa od ostatných prístrojov odlišuje aj vďaka prítomnosti troch na modro podsvietených tlačidiel, na ktorých sa nachádzajú symboly kvapiek. Týmito tlačidlami si môžete jednoducho a rýchlo zvoliť z troch stupňov intenzity sýtenia nápoja - jemná, stredná a silný. 

Obsluha prístroja je jednoduchá a nechýba ani vylepšený systém uchytenia fľaše bez nutnosti skrutkovania. Fľaša má elegantný dizajn, je možné opakovane je použiť a ako plus vnímame aj nerezové dno, ktoré je zárukou jej dlhej životnosti. Disponuje aj praktickým uzáverom, vďaka ktorému si bublinkový nápoj v tejto fľaši môžete so sebou vziať kamkoľvek.

O perlivosť vody sa stará vymeniteľná bombička s plynom, ktorá poslúži na prípravu cca 60 až 80 l perlivej vody. Samotná výdrž pritom závisí od toho, akú intenzitu sýtenia vody budete pri príprave nápoja uprednostňovať. Nápoj si, samozrejme, môžete dochutiť pridaním rozličného ovocia.

Ak si potrpíte na prvotriednom výzore vašich domácich pomocníkov a dbáte na kvalitu, tento výrobník sódy je pre vás tým pravým. Ide o obľúbený produkt, ktorý sa môže pochváliť nízkou mierou reklamovanosti a 98% spoľahlivosťou. Ako negatívum vidíme hádam len vyššiu cenu pohybujúcu sa okolo sumy 125 €, ktorou sa radí k tým drahším zariadeniam na trhu. Za kvalitu sa však niekedy oplatí priplatiť, a práve tento výrobník je toho dôkazom. Aj preto sme mu v našom testovaní udelili titul Top model.

Výhody

 • smile-o
  ​kvalitné prevedenie
 • smile-o
  ​pekný dizajn
 • smile-o
  ​podsvietené tlačidlá na voľbu intenzity sýtenia
 • smile-o
  ​elektrické zariadenie

Nevýhody

 • frown-o
  ​vyššia cena

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​125 €

objem fľaše 0,7 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: sklo 

Výrobník sódy SodaStream Crystal White

Tretí testovaný výrobník sódy s názvom SodaStream Crystal White patrí taktiež k cenovo náročnejším modelom. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je najpodstatnejším rozdielom, viditeľným už na prvý pohľad, fľaša na vodu. Tá je vyrobená zo skla, teda má dlhú životnosť, pričom si rovnako dlho ponecháva aj svoj prémiový vzhľad. Na druhej strane by ste však pri manipulácii s týmto prístrojom mali byť opatrní, aby nedošlo k poškodeniu či rozbitiu fľaše. 

Toto zariadenie je vhodné pre tých, ktorým prekáža "plastová" chuť vody pripravenej v plastovej nádobe. Aj keď musíme konštatovať, že my sme v chuti nepociťovali žiaden rozdiel, nájdu sa však aj takí používatelia, pre ktorých je plast nedostatkom a preferujú práve sklo. Čo sa týka celkového objemu fľaše, dosahuje 0,7 l.

Výrobník je dodávaný spolu s bombičkou, ktorá obsahuje potravinársky CO2. Bombička vydrží približne na 80 l perlivej vody, pričom konkrétne množstvo závisí od intenzity sýtenia. Ak bombička dôjde, taktiež ju môžete vymeniť na niektorom z autorizovaných výmenných miest, avšak mali by dbať na to, aby bombička, ktorú obdržíte bola originálna Sodastream bombička, inak by mohlo nastať zlyhanie prístroja.

Ak sa rozhodnete zakúpiť si výrobník sódy, znížite spotrebu plastov, čím prispejte k zlepšeniu životného prostredia. ​Okrem toho šetríte aj vašu peňaženku, keďže 1 liter nápoja stojí približne 0,11 €, čo je v porovnaní s balenou vodou z obchodu nepochybne nižšia cena. Ani výmena prázdnej bombičky za plnú nie je výrazne veľkou investíciou. Vychádza približne na 8 €. O niečo drahším špásom je kúpa úplne novej bombičky, ktorej cena sa pohybuje okolo 20 €. Ako rozumnejšie riešenie sa tak javí práve už spomínaná výmena prázdnej za novú.

Výrobní sódy umožňuje používateľovi zvoliť si pri príprave prístroja jeden z troch stupňov intenzity sýtenia, a to počtom stlačení.

Ako negatívum pri tomto výrobníku sódy vidíme vyššiu cenu, ktorá sa pohybuje okolo sumy 120 €. Ide však o špičkové zariadenie, ktoré vyniká prémiovým dizajnom i kvalitou použitých materiálov. Aj preto sme mu v našom testovaní udelili titul Top model.

Výhody

 • smile-o
  ​​kvalitné spracovanie
 • smile-o
  ​prémiový dizajn
 • smile-o
  ​ovládanie jedným tlačidlom
 • smile-o
  ​nízke náklady
 • smile-o
  ​voľba intenzity sýtenia
 • smile-o
  ​sklenená fľaša

Nevýhody

 • frown-o
  ​vyššia cena

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​120 €

objem fľaše 0,9 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy ​​​​SodaStream Spirit

​A pri Sodastreame ešte ostaneme. Ďalší model SodaStream Spirit White láka priaznivou cenou i elegantným dizajnom. A čo všetko ešte ponúka? 

S výrobníkom sódy pripravíte ľahko a rýchlo obľúbený bublinkový nápoj presne tak, ako ho máte radi. Postará sa o to možnosť výberu stupňa sily bubliniek - od jemnej, cez strednú až po silnú. Regulácia sýtenia sa uskutočňuje tlačením tlačidla, a to jedenkrát pre jemné sýtenie, dvakrát pre stredné sýtenie a trikrát a viac pre silné sýtenie. Dĺžka jedného stlačenia je cca 2 až tri sekundy. 

Prístroj je dodávaný spolu s plynovou bombičkou, ktorá dokáže vyprodukovať približne 80 litrov perlivej vody. Po vyprázdnení bombičky si ju môžete jednoducho vymeniť u niektorých autorizovaných predajcov Sodastream za plnú. Používať by ste mali vždy originálne bombičky, aby ste predišli neželanému poškodeniu zariadenia a zabezpečili jeho spoľahlivosť a bezpečnosť.

Nasýtený nápoj vo fľaši vydrží a teda svoju perlivú chuť si ponechá približne 2 až 3 dni. Avšak nedá nám nespomenúť to, že za najväčšiu výhodu tohto typu prístroja vidíme práve možnosť kedykoľvek si pripraviť sýtený nápoj a vychutnať si ho čerstvý, bez toho, aby ste museli absolvovať návštevu obchodu a následne nosili ťažké PET fľaše domov. Pri príprave nápoja určite oceníte i nasledujúcu radu - čím studenejšiu vodu použijete, tým ostrejšiu chuť vody získate.

Siahnuť môžete aj po sirupoch a ochutiť si tak nápoj. Sirupy sú dostupné v rôznych tradičných aj netradičných príchutiach, pričom sa do fľaše lejú vždy až po nasýtení vody. V opačnom prípade, teda pri sýtení vody, ktorá už obsahuje nejakú príchuť, by nápoj mohol vypeniť zo zariadenia a poškodiť ho.

Fľaša, ktorá je súčasťou výrobníka sódy je vyrobená zo zdravotne nezávadného plastu, bez obsahu BPA. Fľaše sú odolné, no mali by ste mať na pamäti aj to, že majú určitú životnosť, keďže odolávajú pri príprave nápoja tlaku a tak sa používaním opotrebúvajú. Výrobca na svojej stránke uvádza, že v záujme zachovania bezpečnosti je maximálna životnosť fľaše 3 roky.  

Za nedostatok považujeme nie práve naj​ideálnejšie plastové prevedenie, ktoré však tomuto prístroji na funkčnosti nijako neuberá.

Výhody

 • smile-o
  ​tri stupne intenzity sýtenia
 • smile-o
  ​výdrž bombičky
 • smile-o
  ​nezávadné plasty bez obsahu BPA
 • smile-o
  ​možnosť pridania sirupu
 • smile-o
  ​nenáročná manipulácia
 • smile-o
  ​prijateľná cena

Nevýhody

 • frown-o
  ​plastové prevedenie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​81 €

objem fľaše 1 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy LIMO BAR Edge

​Druhou najznámejšou značkou po Sodastreame je LIMO BAR. Práve z rúk tohto českého výrobcu pochádza aj ďalší testovaný model LIMO BAR Edge Red.

Ten sa od modelov značky Sodastream odlišuje predovšetkým dizajnom, ale aj samotnou cenou. Za naozaj priaznivú cenu cca 60 € získate do vašej domácnosti či kancelárie spoľahlivého pomocníka, s ktorým vytvoríte obľúbený bublinkový nápoj rýchlo a jednoducho. Vzhľadom na celkový dizajn, funkcie i vlastnosti je vo svojej kategórii rozhodne jednotkou. Od nás si výrobník sódy v testovaní vyslúžil titul pomer cena/výkon. Argumentom za je aj 98% spoľahlivosť a nízka miera reklamovanosti.

Poďme ale pekne po poriadku. Výrobník disponuje unikátnou technológiou FSS, ktorá zabezpečuje nižšie prevádzkové náklady. Jej tajomstvo spočíva v schopnosti vyrobiť viac limonády, pri malej spotrebe CO2. S jednou bombičkou vyrobíte okolo 80 litrov sýteného nápoja. Veľkou prednosťou tohto výrobníka sódy je aj kombatibilita bombičiek s bombičkami pochádzajúcimi od konkurenčných výrobcov, bez akéhokoľvek rizika poškodenia prístroja. Nová originálna bombička značky LIMO BAR stojí cca 25 €, čo je pomerne dosť. 

Zárukou bezpečnosti je i bezpečnostný pretlakový ventil, ktorý pri dosiahnutí kritického tlaku vo fľaši, vypustí automaticky prebytočný plyn. Obávať sa teda nemusíte akéhokoľvek nebezpečia, navyše, tlak vo fľaši je regulovateľný prostredníctvom dekompresného tlačidla.

​Mnohé iné výrobníky sódy často trpia nedostatkom v podobe komplikovaného a ťažšieho skrutkovania fľaše, to však nie je prípad tohto modelu. Nepraktické a nepohodlné skrutkovanie nahrádza komfortný rýchloupínací systém Click & Fix, s ktorým pripojenie fľaše trvá iba pár sekúnd. Robustná základňa v kombinácii s fľašou z odolného plastu zaisťujú stabilitu počas celej prevádzky. 

Aj k výrobníkom sódy značky LIMO BAR si môžete dokúpiť sirupy rôznych príchutí a vytvoriť tak rozličné limonády. Cena týchto sirupov je okolo 4 €. Výrobca si pritom dáva záležať na nízkom obsahu kalórií týchto sirupov. 

Výhody

 • smile-o
  ​skvelý pomer cena/výkon
 • smile-o
  ​nižšie prevádzkové náklady
 • smile-o
  ​kombatibilné bombičky
 • smile-o
  ​bezpečnostný pretlakový ventil
 • smile-o
  ​rýchloupínací systém
 • smile-o
  ​prizanivá cena 

Nevýhody

 • frown-o
  ​vyššia cena bombičiek

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​60 €

objem fľaše 1 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy Limo Bar Zoom

Výrobca Limbo kladie pri svojich produktoch dôraz na jednoduchosť, nenáročnosť a bezpečnosť obsluhy a inak to nie je ani pri modeli Limo Bar Zoom.

O bezpečnosť sa zodpovedne stará pretlakový ventil, ktorý pri dosiahnutí maximálneho tlaku automaticky vypustí prebytočný plyn. Tlak vo fľaši je možné znížiť aj za pomoci špeciálneho dekompresného tlačidla. Obávať sa teda nemusíte úniku plynu z fľaše, vyprsknutia vody či nebodaj explózie.

Jedným z najhlavnejších rozdielov medzi výrobníkmi sódy značky Limo Bar a Sodastream je spôsob pripevnenia fľaše. Kým pri Sodastreame sa fľaša zvyčajne skrutkuje, pri výrobníkoch Limo Bar sú všetky fľaše vyrobené šikovným upínacím systémom. Ten sa pre mnohých používateľov javí ako praktickejšie, rýchlejšie a zároveň aj jednoduchšie riešenie.

Samozrejmosťou je aj technológia FSS, vďaka ktorej dokáže výrobník vyrobiť viac perlivej vody, a to za použitia menšieho množstva plynu. S jednou bombičkou vyprodukujete 80 litrov obľúbenej sódovky. V prípade, že máte radi limonády, môžete si dokúpiť i sirupy v rôznych príchutiach.

Aj táto fľaša má objem jeden liter, čo predstavuje akýsi nepísaný štandard, s ktorým sa pri výrobníkoch sódy môžete najčastejšie stretnúť. Je vyrobená z plastu, ktorý sa stará o bezproblémovú manipuláciu a životnosť.

Výhody

 • smile-o
  výborný upínací systém
 • smile-o
  rýchla a jednoduchá obsluha
 • smile-o
  technológia FSS
 • smile-o
  životnosť fľaše

Nevýhody

 • frown-o
  cena bombičiek

Naše hodnotenie

Orientačná cena

58 €

objem fľaše 1 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy LIMO BAR ECO

Posledný testovaný model Limo Bar Eco je ideálnou voľbou pre každého, kto hľadá jednoduchšie a zároveň cenovo menej náročné zariadenie, ktoré však spoľahlivo odvedie svoju prácu.

Tento výrobník sódy púta pozornosť hneď na prvý pohľad svojimi kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, vďaka čomu si svoje miesto nájde kdekoľvek a rozhodne nebude zavadzať ani umiestnený na kuchynskej linke. Biele univerzálne farebné prevedenie zas splynie s akýmkoľvek prostredím.

Aj tento výrobník sódy je vybavený unikátnou technológiou FSS, ktorá má na starosti výrobu väčšieho množstva bublinkovej vody, a to pi menšej spotrebe CO2. Súčasťou výrobníka je aj bombička s potravinárskym plynom, s ktorou získate približne 80 litrov sýteného nápoja. Konkrétna dĺžka výdrže však v konečnom dôsledku závisí od intenzity sýtenia.

Rovnako ako pri ostatných modeloch aj pri tomto zariadení si môžete pri sýtení vody vybrať z troch stupňov – jemné, stredné a silné bublinky. Stupeň intenzity sa reguluje prostredníctvom jedného tlačila - počtom stlačení.Fľaša na nápoj má objem 1 liter a je vyrobená zo zdravotne nezávadného plastu. Jednoducho sa vyberá i vkladá, nie je potrebné skrutkovať ju, keďže jej súčasťou je rýchloupínací systém Click & Fix. Stačí iba uchytiť, zľahka otočiť, zacvaknúť a môžete začať s bublinkovaním.

Keďže je bezpečnosť na prvom mieste,  nechýbajú dôležité bezpečnostné prvky. Tým najpodstatnejším je bezpochyby pretlakový ventil, ktorý v prípade dosiahnutia kritického stavu tlaku vo fľaši automaticky vypustí prebytočný plyn. Dekompresné tlačidlo zas umožňuje ovplyvňovanie tlaku vo fľaši.

Za zmienku stojí aj stojí aj kompatibilita výrobníka sódy s konkurenčným druhom bombičiek, pričom má výroba na mysli predovšetkým tie od Sodastreamu. Pokiaľ ste teda doma niekedy vlastnili tento prístroj a ostala vám nejaká tá bombička, môžete ju použiť aj do tohto modelu.

Prázdnu bombičku však môžete vymeniť i za novú. Výmena sa uskutočňuje u sieťových partnerov LIMO BAR, teda NAY, OKAY a TPD. Na svojej oficiálnej stránke výrobca tiež uvádza, že výmena je možná u niektorého z regionálnych predajcov.

Vo všeobecnosti je tento výrobník sódy vhodný pre každého, kto nepotrebuje mať špičkové zariadenie za vysokú cenu. Zároveň musíme konštatovať, že tento model sa nijako výrazne neodlišuje, resp. nie je horší od svojich predchodcov. Rozdiely sme videli v dizajne, cene a teda v neposlednom rade aj v bombičkách.

Výhody

 • smile-o
  kompaktné rozmery 
 • smile-o
  nízka hmotnosť
 • smile-o
  rýchloupínací systém
 • smile-o
  bezpečnosť
 • smile-o
  dizajn

Nevýhody

 • frown-o
  cena bombičiek

Naše hodnotenie

Orientačná cena

47 €


​5 dôvodov prečo si zaobstarať výrobník sódy

Tvrdosť vody je na Slovensku problém

​Ešte stále váhate nad kúpou výrobnika sódy? Pozrite si nasledujúce dôvody, pre ktoré by vo vašej domácnosti rozhodne nemal chýbať. 

 • ​Nápoj si pripravíte nasýtený presne tak, ako ho máte radi. 
 • ​So špeciálnymi sirupmi si môžete pripraviť i limonády.
 • ​Šetríte vaše peniaze, keďže liter bublinkovej vody vás s týmto prístrojom vyjde približne na 0,10 €.
 • ​Nekupujete vodu v PET fľašiach, čím šetríte aj životné prostredie. 
 • ​Nemusíte vláčiť z obchodov ťažké PET fľaše, teda v neposlednom rade šetríte aj vaše ruky. 

​Ako vybrať ​výrobník sódy?

Výrobník sódy je nenáročné zariadenie, ktoré sa jednoducho ovláda a tak výber toho správneho modelu nemusí byť vôbec komplikovaný. Pokiaľ však chcete využívať tohto pomocníka naplno, nebude na škodu ak budete mať pred samotnou kúpou jasno v niekoľkých technických parametroch.

V prvom rade by ste mali vedieť, že vo všeobecnosti sa môžete stretnúť s dvoma typmi výrobníkov sódy, a to:

 • ​Komerčný výrobník sódy
 • Domáci výrobník sódy

​Keďže sme sa v našom teste zamerali na domáce výrobníky sódy, nasledujúce parametre patria práve im.


​1. ​​Objem ​fľaše

Neodmysliteľnou súčasťou výrobníka sódy je fľaša​. Po dokončení výroby perlivej vody, fľašu jednoducho vytiahnete a môžete začať dávkovať vodu.

Dôležitým parameterom je tak nepochybne množstvo perlivej vody, ktorú je výrobník schopný vyrobiť na jedenkrát. Keďže ide o modely určené do domácnosti, prispôsobený je tomu aj ich objem. Ten sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 0,5 - 1 litra. 


2. ​​​Materiál fľaše

​​O niečo menej dôležitým, no predsa stále podstatným kritériom je materiál, z ktorého je fľaša vyrobená. Najčastejšie sa môžete stretnúť s dvoma typmi fliaš:

 • Sklenené fľaše
 • ​Plastové fľaše

Plastové fľaše bývajú najčastejším variantom, s ktorým sa môžete stretnúť. Ich najväčšou výhodou je nepochybne ich odolnosť, nízka hmotnosť a z toho vyplývajúca výborná prenosnosť. Tieto fľaše sú vyrobené zo špeciálnych, zdravotne nezávadných plastov, teda nejde o obyčajný plast, aký môžete poznať z obchodov. 

Oproti plastovým fľašiam stoja sklenené, ktoré si vyžadujú opatrnú manipuláciu, keďže sa môžu ľahko poškodiť. Ich benefitom je však výborná a jednoduchá údržba. Navyše, sklo sa môže pochváliť dlhou životnosťou, a to bez zmeny dizajnu. 


3. ​Typ a objem bombičky

Najdôležitejšiu úlohu pri výrobe sódy hrá oxid uhličitý, ktorý sa stará o nasýtenie pripravovaného nápoja a nachádza sa v bombičkách. Aj tu sa môžete stretnúť s dvoma typmi.

TYP BOMBIČKY
OBJEM
VYUŽITIE

JEDNORÁZOVÁ

​cca 1 l

​Tradičné sifónové fľaše

VYMENITEĽNÁ

​od 1 až po cca 130 l

​Moderné výrobníky sódy

​​Ako najrozumnejšia varianta sa tak javí práve vymeniteľná bombička, ktorá je zároveň pri domácich výrobníkoch sódy ​​​​​​najčastejšia. Väčšinou vydrží na jedno až na 60 litrov, samozrejme, pri drahších modeloch sa môžete stretnúť aj s vyššou výdržou bombičky. 


​4. ​Intenzita sýtenia

Rovnako ako si v obchod vyberáte z nesýtených, jemne sýtených či sýtených vôd, aj s výrobníkom sódy máte na výber. Drvivá väčšina modelov býva vybavená praktickým tlačidlom, ktoré vám umožní vybrať si jeden z troch stupňov intenzity sýtenia - jemná, stredná a silná. 


5. Pretlakový ventil

Táto súčasť by nemala chýbať žiadnemu výrobníku sódy, keďže ide o bezpečnostný prvok. V prípade, že vo fľaši nastane k prebytku oxidu uhličitého, ventil ho automaticky a bezpečne prepustí.


6. Uzáver s integrovaným tesnením

Kvalitný prístroj by mal byť vybavený i špeciálnym tesnením, ktoré zabráni úniku oxidu uhličitého. Rovnako ako pri prechádzajúcom prvku, aj v tomto prípade ide predovšetkým o bezpečnosť.

​Najčastejšie kladené otázky pri nákupe výrobníka sódy

Ako vybrať filtračnú kanvicu
 • ​Ako funguje výrobník sódy?

​Výrobník sódy potrebuje na svoju prevádzku, už spomínanú, bombičku, resp. náplň, ktorá sa podieľa na vytváraní bubliniek. Voda sa dostáva do fľaše, ktorú si následne môže zobrať so sebou. Samotná príprava takto sýtenej vody trvá pár sekúnd.

 • ​V akej cene sa pohybujú výrobníky sódy?

Tie najlacnejšie modely môžete kúpiť už za sumu pohybujúca sa okolo 50 €. Najdrahšie modely stoja približne 150 €. 

 • ​Môžem si vodu aj dochutiť?

Bublinkovú vodu pripravenú pomocou výrobníka sódy si môžete akokoľvek ochutiť, či už ovocím, ľadom alebo aj sirupom. Kvalitné modely umožňujú i dokúpenie rozličných špeciálnych sirupov, rovnakej značky ako váš výrobník. 

 • ​Môže sa fľaša umývať v úmývačke riadu?

​Väčšinu fliaš je možné pre dôkladné vyčistenie vložiť aj do umývačky riadu, avšak nemusí to byť pravidlom. Pred samotnu kúpou vám teda odporúčame overiť si túto informáciu. 


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

tpd.sk
andreashop.sk
hej.sk
alza.sk logo

2
Pridajte vašu recenziu

avatar
Najnovšie Najstaršie Najobľúbenejšie
Livia
Komboš
Livia
Hodnotenie :
     

Ja som so Sodastream white jet spokojná, pretože nemusím neustále ťahať minerálky a malinovky a máme perlivú vodu okamžite po ruke kedykoľvek. Takže určite odporúčam.

Čo sa vám na produkte páči?
ušetrí čas, pekné prevedenie, jednoduchá manipulácia
mclane
Komboš
mclane
Hodnotenie :
     

Limo Bar Elixir Turbo dokaze regulovat aj velkost bubliniek, co je podla mna obrovske plus a v ich eshope stoji len 45,90€ co nieje vela. Takze uz mam vybrate. Dakujem za clanok.

Čo sa vám na produkte páči?
Regulacia velkosti bubliniek
Cena