Najlepšie výrobníky sódy - Recenzie a skúsenosti


Autor: Lenka Riganová | Aktualizované: 09. 07. 2020

Tieto výrobníky sódy odporúčame

SODASTREAM JET WHITE

Najpredávanejší

Tento výrobník sódy je aktuálne vo svojej kategórii najpredávanejším produktom na trhu.

od 60 €

SODASTREAM SPIRIT ONE TOUCH

Elektrický model

 Špičkové elektrické zariadenie na výrobu domácej perlivej vody s jednoduchým ovládaním, vhodné aj pre náročných. 

od 125 €

Limo Bar Edge Red

Pomer cena/výkon

Spoľahlivý model s praktickými vlastnosťami dostupný za výhodnú cenu. 

od 58 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie výrobníkov sódy

Možno si ešte pamätáte na staré sifóny, ktoré sa kedysi používali na výrobu sódy. Dnes ich vo veľkom nahrádzajú moderné zariadenia so špičkovým systémom. Ak takéto zariadenie hľadáte, inšpirujte sa našim testom 7 najlepších modelov na trhu, ktorý sa u nás v redakcii rodil 15 hodín.

Ako sme hodnotili

Jednotlivé výrobníky sódy sme do nášho testu vyberali predovšetkým z pohľadu bežného používateľa. Aj preto sme pri hodnotení zohľadňovali ponúkaný objem fľaše, od ktorého sa odvíja množstvo pripravenej vody. Ďalej sme zamerali aj na výdrž bombičky, ale aj ich kompatibilitu, možnosť výmeny či cenu. Pri hodnotení sme prihliadali aj na celkové prevedenie a dizajn, i skúsenosti používateľov uverejnených na portáli Heureka.sk.

Výrobník sódy, ktorý v našom hodnotení obstál najlepšie a odporúčame ho, od nás získal odznak Náš tip. Model so špičkovou výbavou sa zas môže pochváliť odznakom TOP model. A cenovo výhodnému, spoľahlivému výrobníku sódy patrí odznak skvelý pomer Cena/výkon.


Porovnanie výrobníkov sódy

SODASTREAM JET WHITE

#1

SODASTREAM SPIRIT ONE TOUCH

#2

Výrobník sódy SodaStream Crystal White

#3

Výrobník sódy SodaStream Spirit

#4

Limo Bar Edge Red

#5

Výrobník sódy Limo Bar Zoom

#6

Výrobník sódy LIMO BAR ECO

#7

Objem fľaše

0,9 l

0,9 l

0,7 l

0,9 l

1 l

1 l

1 l

Výdrž bombičky

80 l

80 l

80 l

80 l

80 l

80 l

80 l

Hodnotenie

Plusy

+ elegantný dizajn

+ tri stupne intenzity sýtenia

jednoduché ovládanie

cena

+ elektrické zariadenie

+ pekný dizajn

podsvietené tlačidlá na voľbu intenzity sýtenia

+ kvalitné spracovanie

+ ovládanie jedným tlačidlom

nízke náklady

sklenená fľaša

+ výdrž bombičky

+ nenáročná manipulácia

tri stupne intenzity sýtenia

nezávadné plasty

+ nižšie prevádzkové náklady

+ kompatibilné bombičky

rýchloupínací systém

+ výborný upínací systém

+ rýchla a jednoduchá obsluha

technológia FSS

životnosť fľaše

+ kompaktné rozmery

+ nízka hmotnosť

rýchloupínací systém

bezpečnosť

dizajn

Mínusy

- nezistené

- vyššia cena

- objem fľaše

- plastové prevedenie

- vyššia cena bombičiek

- vyššia cena bombičiek

- vyššia cena bombičiek

Cena

60 €

125 €

119 €

85 €

58 €

56 €

45 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky výrobníkov sódy v overených eshopoch

Recenzie výrobníkov sódy

 1. SODASTREAM JET WHITE - Najpredávanejší

objem fľaše 0,9 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast 

SODASTREAM JET WHITE

Prvé miesto v teste najlepších výrobníkov sódy patrí obľúbenému modelu SodaStream JET. Ten si nielenže vyslúžil prvé miesto v našom hodnotení, ale podľa portálu Heureka.sk je aktuálne vo svojej kategórii najpredávanejším produktom. Okrem toho mu patrí i titul Produkt roku 2015, 2016, 2017, 2018 a 2019 (v kategórii výrobníkov sódy). 

Sodastrem JET je šikovný prístroj, ktorý dokáže premeniť obyčajnú vodu na bublinkový nápoj alebo na obľúbenú limonádu, a to všetko bez potreby elektrickej energie či batérií, keďže funguje na mechanickom princípe. Šetrí teda energiu a zároveň odbremeňuje i životné prostredie od zbytočných plastov.

A ako tento výrobník sódy funguje? Výrobu bubliniek zabezpečuje plynová bombička s obsahom CO2, ktorá dokáže pripraviť až 80 litrov nápoja, v závislosti od jeho intenzity. V prípade, že dôjde plyn, bombička okamžite nemusí putovať do koša. Na Slovensku totiž možno aktuálne nájsť viac ako 500 autorizovaných predajní a výmenných miest bombičiek, kde bombičku stačí priniesť a vymeniť za naplnenú bombičku pričom užívateľ platí len za samotný plyn. Takto prinesené prázdne bombičky sú znova naplnené plynom. 

Aj jeho ovládanie je jednoduché a nenáročné, pričom ho zvládne ktokoľvek. Rovnako ako ostatné zariadenia tohto typu, výrobník sódy sa ovláda za pomoci stlačenia jediného tlačidla. Zároveň umožňuje aj nastavenie intenzity sýtenia počtom stlačení. Na výber sú tri stupne - jemná, perlivá a jemne perlivá voda. 

Fľaša je vyrobená z nezávadných plastových materiálov, ktoré sa vyznačujú odolnosťou a neobsahujú BPA. Celkový objem fľaše je jeden liter. Po nasýtení vody stačí fľašu z prístroja jednoducho vytiahnuť a začať dávkovať. Výrobca umožňuje aj dokúpenie rôznych sirupov na prípravu limonád, ktoré ocení každá rodina s deťmi. 

Výrobník sódy v sebe spája čistý, minimalistický, no elegantný dizajn, a tak zapadne do akejkoľvek kuchyne či kancelárie. Navyše, pri kúpe si možno vybrať z viacerých atraktívnych farebných prevedení.

Skúsenosti používateľov poukazujú na vysokú spokojnosť s týmto produktom, o čom svedčí aj fakt, že ide o zariadenie s 99% spoľahlivosťou a nízkou mierou reklamovanosti. Nám sa zapáčil natoľko, že sme sa rozhodli udeliť mu titul Náš tip a výrobník sódy odporúčame každému, kto hľadá kvalitný a spoľahlivý nástroj na výrobu sódy. 

Výhody

 • elegantný dizajn
 • tri stupne intenzity sýtenia
 • jednoduché ovládanie
 • možnosť dokúpenia sirupov
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

60 €

Hodnotenie

2. SODASTREAM SPIRIT ONE TOUCH - Elektrický model

objem fľaše 0,9 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

SODASTREAM SPIRIT ONE TOUCH

Značka Sodastream patrí v oblasti bublinkovej vody a systémov na jej výrobu jednodznačne medzi tú najpopulárnejšiu. Jej história siaha dokonca až do roku 1903 a tak sa niet čomu čudovať, že v našom teste dominujú práve výrobníky tejto značky. Ďalší testovaný model SodaStream Spirit One Touch dokáže svojou výbavou uspokojiť aj toho najnáročnejšieho používateľa.

V porovnaní s prvým testovaným modelom je najpodstatnejším rozdielom to, že nejde o mechanický prístroj, ale o elektrické zariadenie na výrobu domácej perlivej vody. Spirit One Touch sa od ostatných prístrojov odlišuje aj prítomnosťou troch na modro podsvietených tlačidiel, na ktorých sa nachádzajú symboly kvapiek. Týmito tlačidlami si možno jednoducho a rýchlo zvoliť z troch stupňov intenzity sýtenia nápoja - jemná, stredná a silná. 

Obsluha prístroja je jednoduchá a nechýba ani vylepšený systém uchytenia fľaše bez nutnosti skrutkovania. Fľaša má elegantný dizajn, je možné opakovane je použiť a ako plus vnímame aj nerezové dno, ktoré je zárukou jej dlhej životnosti. Disponuje aj praktickým uzáverom, vďaka ktorému si bublinkový nápoj v tejto fľaši možno so sebou vziať kamkoľvek.

O perlivosť vody sa stará vymeniteľná bombička s plynom, ktorá poslúži na prípravu cca 60 až 80 l perlivej vody. Samotná výdrž pritom závisí od toho, akú intenzitu sýtenia vody používateľ pri príprave nápoja uprednostňuje. Nápoj si, samozrejme, možno dochutiť pridaním rozličného ovocia.

Tento výrobník sódy predstavuje obľúbený produkt, ktorý sa môže pochváliť nízkou mierou reklamovanosti a 98% spoľahlivosťou. Ako negatívum vidíme len vyššiu cenu pohybujúcu sa okolo sumy 125 €, ktorou sa výrobník sódy radí vo svojej kategórii k tým drahším zariadeniam na trhu. Za kvalitu sa však niekedy oplatí priplatiť, a práve tento výrobník je toho dôkazom. Aj preto sme mu v našom testovaní udelili titul Top model.

Výhody

 • kvalitné prevedenie
 • pekný dizajn
 • podsvietené tlačidlá na voľbu intenzity sýtenia
 • elektrické zariadenie

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

125 €

Hodnotenie

3. SodaStream Crystal White - So sklenenou fľašou

objem fľaše 0,7 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: sklo 

Výrobník sódy SodaStream Crystal White

Výrobník sódy s názvom SodaStream Crystal White patrí taktiež k cenovo drahším modelom.

V porovnaní s dvoma predchádzajúcimi modelmi je najpodstatnejším rozdielom, viditeľným už na prvý pohľad, fľaša na vodu. Tá je vyrobená zo skla, teda má dlhú životnosť, pričom si rovnako dlho ponecháva aj svoj vzhľad. Na druhej strane sa však pri manipulácii s týmto prístrojom vyžaduje zvýšená opatrnosť, aby nedošlo k poškodeniu či rozbitiu fľaše. 

Toto zariadenie je vhodné pre tých, ktorým prekáža "plastová" chuť vody pripravenej v plastovej nádobe. Čo sa týka celkového objemu fľaše, dosahuje 0,7 l.

Výrobník je dodávaný spolu s bombičkou, ktorá obsahuje potravinársky CO2. Bombička vydrží približne na 80 l perlivej vody, pričom konkrétne množstvo závisí od intenzity sýtenia. Ak bombička dôjde, taktiež ju možno jednoducho vymeniť na niektorom z autorizovaných výmenných miest, avšak je potrebné dbať na to, aby náhradná bombička bola originálna Sodastream bombička, inak by mohlo nastať zlyhanie prístroja.

Každý, ktoré sa rozhodne zakúpiť si výrobník sódy, zníži svoju spotrebu plastov, čím prispieva k zlepšeniu životného prostredia. Okrem toho šetrí aj svoju peňaženku, keďže 1 liter nápoja stojí približne 0,11 €, čo je v porovnaní s balenou vodou z obchodu nepochybne nižšia cena. Ani výmena prázdnej bombičky za plnú nie je výrazne veľkou investíciou. Vychádza približne na 8 €. O niečo drahším špásom je kúpa úplne novej bombičky, ktorej cena sa pohybuje okolo 20 €. Ako rozumnejšie riešenie sa tak javí práve už spomínaná výmena prázdnej za novú.

Tento výrobník sódy umožňuje používateľovi zvoliť si pri príprave prístroja jeden z troch stupňov intenzity sýtenia, a to počtom stlačení. 

Ako negatívum pri tomto výrobníku sódy vidíme iba menší objem fľaše.

Výhody

 • kvalitné spracovanie
 • prémiový dizajn
 • ovládanie jedným tlačidlom
 • nízke náklady
 • voľba intenzity sýtenia
 • sklenená fľaša

Nevýhody

 • objem fľaše

Orientačná cena

119 €

Hodnotenie

4. SodaStream Spirit - Jednoduché ovládanie

objem fľaše 0,9 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy SodaStream Spirit

A pri Sodastreame ešte ostaneme. Ďalší model SodaStream Spirit White láka priaznivou cenou i elegantným dizajnom. A čo všetko ešte ponúka? 

S výrobníkom sódy možno ľahko a rýchlo pripraviť obľúbený bublinkový nápoj presne podľa požiadaviek používateľa. Postará sa o to možnosť výberu stupňa sily bubliniek - od jemnej, cez strednú až po silnú. Regulácia sýtenia sa uskutočňuje tlačením tlačidla, a to jedenkrát pre jemné sýtenie, dvakrát pre stredné sýtenie a trikrát a viac pre silné sýtenie. Dĺžka jedného stlačenia je cca 2 až tri sekundy. 

Prístroj je dodávaný spolu s plynovou bombičkou, ktorá dokáže vyprodukovať približne 80 litrov perlivej vody. Po vyprázdnení bombičky je možné jednoducho si ju vymeniť u niektorých autorizovaných predajcov Sodastream za plnú. Používať by sa mali vždy iba originálne bombičky, aby sa predišlo neželanému poškodeniu zariadenia a zabezpečila sa tak jeho spoľahlivosť a bezpečnosť.

Nasýtený nápoj vo fľaši vydrží a teda svoju perlivú chuť si ponechá približne 2 až 3 dni. Avšak nedá nám nespomenúť to, že za najväčšiu výhodu tohto typu prístroja vidíme práve možnosť kedykoľvek si pripraviť sýtený nápoj a vychutnať si ho čerstvý, bez toho, aby ste človek musel absolvovať návštevu obchodu a následne nosil ťažké PET fľaše domov.

Pripravený bublinkový nápoj možno ochutiť i pridaním sirupu. Sirupy sú dostupné vo viacerých tradičných aj netradičných príchutiach, pričom sa do fľaše lejú vždy až po nasýtení vody. V opačnom prípade, teda pri sýtení vody, ktorá už obsahuje nejakú príchuť, by nápoj mohol vypeniť zo zariadenia a poškodiť ho.

Fľaša, ktorá je súčasťou výrobníka sódy je vyrobená zo zdravotne nezávadného plastu, bez obsahu BPA. Fľaše sú odolné, no mali by ste mať na pamäti aj to, že majú určitú životnosť, keďže odolávajú pri príprave nápoja tlaku a tak sa používaním opotrebúvajú. Výrobca na svojej stránke uvádza, že v záujme zachovania bezpečnosti je maximálna životnosť fľaše 3 roky.  

Za nedostatok považujeme nie práve najideálnejšie plastové prevedenie, ktoré však tomuto prístroji na funkčnosti nijako neuberá.

Výhody

 • tri stupne intenzity sýtenia
 • výdrž bombičky
 • nezávadné plasty bez obsahu BPA
 • možnosť pridania sirupu
 • nenáročná manipulácia
 • prijateľná cena

Nevýhody

 • plastové prevedenie

Orientačná cena

85 €

Hodnotenie

5. LIMO BAR Edge - Pomer cena/výkon

objem fľaše 1 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Limo Bar Edge Red

Druhou najznámejšou značkou výrobníkov sódy (po Sodastreame) je LIMO BAR. Práve z rúk tohto českého výrobcu pochádza aj ďalší hodnotený model LIMO BAR Edge Red.

Ten sa od modelov značky Sodastream odlišuje predovšetkým dizajnom, ale aj samotnou cenou. Za naozaj priaznivú cenu cca 60 € získate do domácnosti či kancelárie spoľahlivého pomocníka, s ktorým vytvoríte obľúbený bublinkový nápoj rýchlo a jednoducho.

Vzhľadom na celkový dizajn, funkcie i vlastnosti si v našom hodnotení vyslúžil titul skvelý pomer Cena/výkon. Argumentom za je aj 98% spoľahlivosť a nízka miera reklamovanosti.

Poďme ale pekne po poriadku. Výrobník disponuje unikátnou technológiou FSS, ktorá zabezpečuje nižšie prevádzkové náklady. Jej tajomstvo spočíva v schopnosti vyrobiť viac limonády, pri malej spotrebe CO2. S jednou bombičkou možno vyrobiť okolo 80 litrov sýteného nápoja.

Veľkou prednosťou tohto výrobníka sódy je aj kompatibilita bombičiek s bombičkami pochádzajúcimi od konkurenčných výrobcov, bez akéhokoľvek rizika poškodenia prístroja. Nová originálna bombička značky LIMO BAR stojí cca 25 €, čo je pomerne dosť. 

Zárukou bezpečnosti je i bezpečnostný pretlakový ventil, ktorý pri dosiahnutí kritického tlaku vo fľaši, vypustí automaticky prebytočný plyn. Navyše, tlak vo fľaši je regulovateľný prostredníctvom dekompresného tlačidla.

Mnohé iné výrobníky sódy často trpia nedostatkom v podobe komplikovaného a ťažšieho skrutkovania fľaše, to však nie je prípad tohto modelu. Nepraktické a nepohodlné skrutkovanie nahrádza komfortný rýchloupínací systém Click & Fix, s ktorým pripojenie fľaše trvá iba pár sekúnd. Robustná základňa v kombinácii s fľašou z odolného plastu zaisťujú stabilitu počas celej prevádzky. 

Aj k výrobníkom sódy značky LIMO BAR možno dokúpiť sirupy rôznych príchutí a vytvoriť tak rozličné limonády. Cena týchto sirupov je okolo 4 €. Výrobca si pri nich dáva záležať na nízkom obsahu kalórií.

Výhody

 • skvelý pomer cena/výkon
 • nižšie prevádzkové náklady
 • kompatibilné bombičky
 • bezpečnostný pretlakový ventil
 • rýchloupínací systém
 • priaznivá cena 

Nevýhody

 • vyššia cena bombičiek

Orientačná cena

58 €

Hodnotenie

6. Limo Bar Zoom - S upínacím systémom

objem fľaše 1 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy Limo Bar Zoom

Výrobca Limo kladie pri svojich produktoch dôraz na jednoduchosť, nenáročnosť a bezpečnosť obsluhy a inak to nie je ani pri modeli Limo Bar Zoom.

O bezpečnosť sa zodpovedne stará pretlakový ventil, ktorý pri dosiahnutí maximálneho tlaku automaticky vypustí prebytočný plyn. Tlak vo fľaši je možné znížiť aj za pomoci špeciálneho dekompresného tlačidla. Obávať sa teda netreba žiadneho úniku plynu z fľaše, vyprsknutia vody či nebodaj explózie.

Jedným z najhlavnejších rozdielov medzi výrobníkmi sódy značky Limo Bar a Sodastream je spôsob pripevnenia fľaše. Kým pri Sodastreame sa fľaša zvyčajne skrutkuje (čo nemusí byť vždy najšťastnejšie riešenie), pri výrobníkoch Limo Bar sú všetky fľaše vyrobené šikovným upínacím systémom. Ten sa pre mnohých používateľov javí ako praktickejšie, rýchlejšie a zároveň aj jednoduchšie riešenie.

Samozrejmosťou je aj technológia FSS, vďaka ktorej dokáže výrobník vyrobiť viac perlivej vody, a to za použitia menšieho množstva plynu. S jednou bombičkou vyprodukujete 80 litrov obľúbenej sódovky. V prípade, že máte radi limonády, môžete si dokúpiť i sirupy v rôznych príchutiach.

Aj táto fľaša má objem jeden liter, čo predstavuje akýsi nepísaný štandard, s ktorým sa pri výrobníkoch sódy možno najčastejšie stretnúť. Je vyrobená z nezávadného plastu, ktorý sa stará o bezproblémovú manipuláciu a životnosť.

Výhody

 • výborný upínací systém
 • rýchla a jednoduchá obsluha
 • technológia FSS
 • životnosť fľaše

Nevýhody

 • cena bombičiek

Orientačná cena

56 €

Hodnotenie

7. LIMO BAR ECO - S kompatibilnými bombičkami

objem fľaše 1 l • výdrž bombičky 80 l • materiál fľaše: plast

Výrobník sódy LIMO BAR ECO

Posledný hodnotený model Limo Bar Eco je ideálnou voľbou pre každého, kto hľadá jednoduchšie a zároveň cenovo menej náročné zariadenie, ktoré však spoľahlivo odvedie svoju prácu.

Tento výrobník sódy zaujme svojimi kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, vďaka čomu si svoje miesto nájde kdekoľvek a nebude zavadzať ani umiestnený na kuchynskej linke. Biele univerzálne farebné prevedenie zas splynie s akýmkoľvek prostredím.

Aj tento výrobník sódy je vybavený unikátnou technológiou FSS, ktorá má na starosti výrobu väčšieho množstva bublinkovej vody, a to pi menšej spotrebe CO2. Súčasťou výrobníka je aj bombička s potravinárskym plynom, ktorá umožňuje prípravu približne 80 litrov sýteného nápoja. Konkrétna dĺžka výdrže však v konečnom dôsledku závisí od intenzity sýtenia.

Rovnako ako pri ostatných modeloch aj pri tomto zariadení si možno pri sýtení vody vybrať z troch stupňov – jemné, stredné a silné bublinky. Stupeň intenzity sa reguluje prostredníctvom jedného tlačidla - počtom stlačení.

Fľaša na nápoj má objem 1 liter a je vyrobená zo zdravotne nezávadného plastu. Jednoducho sa vyberá i vkladá, nie je potrebné skrutkovať ju, keďže jej súčasťou je rýchloupínací systém Click & Fix. Stačí iba uchytiť, zľahka otočiť, zacvaknúť a začať s bublinkovaním.

Keďže je bezpečnosť na prvom mieste, nechýbajú dôležité bezpečnostné prvky. Tým najpodstatnejším je bezpochyby pretlakový ventil, ktorý v prípade dosiahnutia kritického stavu tlaku vo fľaši automaticky vypustí prebytočný plyn. Dekompresné tlačidlo zas umožňuje ovplyvňovanie tlaku vo fľaši.

Za zmienku stojí aj kompatibilita výrobníka sódy s konkurenčným druhom bombičiek, pričom má výrobca na mysli predovšetkým tie od Sodastreamu. Pokiaľ ste teda doma niekedy vlastnili tento prístroj a ostala vám nejaká tá bombička, môžete ju použiť aj do tohto modelu.

Prázdnu bombičku však možno vymeniť i za novú. Výmena sa uskutočňuje u sieťových partnerov LIMO BAR, teda NAY, OKAY a TPD. Na svojej oficiálnej stránke výrobca tiež uvádza, že výmena je možná u niektorého z regionálnych predajcov.

Vo všeobecnosti je tento výrobník sódy vhodný pre každého, kto nepotrebuje mať špičkové zariadenie za vysokú cenu. Zároveň musíme konštatovať, že tento model sa nijako výrazne neodlišuje, resp. nie je horší od svojich predchodcov. Rozdiely sme videli v dizajne, cene a teda v neposlednom rade aj v bombičkách.

Výhody

 • kompaktné rozmery 
 • nízka hmotnosť
 • rýchloupínací systém
 • bezpečnosť
 • dizajn

Nevýhody

 • cena bombičiek

Orientačná cena

45 €

Hodnotenie

Ako vybrať výrobník sódy

Tvrdosť vody je na Slovensku problém

5 dôvodov prečo si zaobstarať výrobník sódy

Výrobník sódy je praktické, šikovné zariadenie, ktoré možno nájsť v čoraz viac domácnostiach. 

Prečo by nemal chýbať ani v tej vašej?

 • Nápoj si pripravíte nasýtený presne tak, ako ho máte radi. 
 • So špeciálnymi sirupmi si môžete pripraviť i limonády.
 • Šetríte vaše peniaze, keďže liter bublinkovej vody vás s týmto prístrojom vyjde približne na 0,10 €.
 • Nekupujete vodu v PET fľašiach, čím šetríte aj životné prostredie. 
 • Nemusíte vláčiť z obchodov ťažké PET fľaše, teda v neposlednom rade šetríte aj vaše ruky. 

Ako vybrať výrobník sódy?

Výrobník sódy je nenáročné zariadenie, ktoré sa jednoducho ovláda a tak výber toho správneho modelu nemusí byť vôbec komplikovaný. Pokiaľ však chcete využívať tohto pomocníka naplno, nebude na škodu, ak budete mať pred samotnou kúpou jasno v niekoľkých technických parametroch.

Komerčný vs. domáci výrobník sódy

V prvom rade by ste mali vedieť, že vo všeobecnosti sa môžete stretnúť s dvoma typmi výrobníkov sódy, a to:

 • Komerčný výrobník sódy
 • Domáci výrobník sódy


Domáce výrobníky sódy

Medzi domácimi výrobníkmi sódy nájdete množstvo zariadení, v rôznych vyhotoveniach a v odlišnom dizajne. Dôležitým parametrom je tu však funkčnosť, na základe ktorej delíme výrobníky sódy na: 

 • Výrobníky so základňou - Tieto výrobníky majú spravidla ľahkú, kompaktnú základňu, ktorá zabezpečuje proces výroby perlivej vody. 
 • Samostatne funguje výrobníky - Do tejto kategórie patria samostatné fľaše s bombičkou umiestnenou vo vrchnáku fľaše. 


Komerčné výrobníky sódy

Do tejto kategórie patria zvyčajne robustné, rozmerovo náročnejšie zariadenia, ktoré sú schopné vyprodukovať omnoho väčšie množstvo vody ako domáce výrobníky sódy. Nájsť ich možno v jedálňach, kanceláriách či reštauráciách. 

Keďže sme sa v našom teste zamerali na domáce výrobníky sódy, nasledujúce parametre sa vzťahujú práve na ne. 

Mechanický alebo automatický výrobník sódy

Mechanické výrobníky sódy

Výhodou tohto typu výrobníkov sódy je, že na svoju prevádzku nepotrebujú žiadnu batériu ani elektrickú energiu.

Ich ovládanie je absolútne jednoduché a prebieha stlačením jedného tlačidla, pričom dĺžkou stlačenia regulujete intenzitu nasýtenia vody. 

Automatické výrobníky sódy

Tieto zariadenia patria zvyčajne k tým drahším. Okrem vyššej ceny je však pri nich potrebné počítať aj s potrebou zapojenia do elektrickej siete. Ich ovládanie je jednoduché - za pomoci tlačidiel. 

Tip od experta

"Základnou surovinou pre výrobu domácej perlivej vody (sódy) je čerstvá voda z vodovodu, ktorá v našich domácnostiach tečie jednoduchým otočením kohútika. Slovensko patrí k vyvoleným krajinám, ktoré môžu hrdo vyhlásiť, že disponujú mimoriadne kvalitnou - pitnou vodou z verejného vodovodu. Pitná voda podlieha prísnym zákonným normám SR a EÚ, je pravidelne monitorovaná a kontrolovaná príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, čo znamená, že máme k dispozícii vždy čistú a zdravotne nezávadnú vodu pre pre zabezpečenie pitného režimu našich rodín. Odborníci ju odporúčajú ako nápoj vhodný na každodenné konzumáciu. Jej ideálne zloženie vplýva pozitívne na zdravie spotrebiteľov, na rozdiel od balených minerálnych vôd, ktoré by sa mali konzumovať len v obmedzenom množstve.

SodaStream

Čo všetko si pri kúpe výrobníka sódy všímať?

1. Objem fľaše

Neodmysliteľnou súčasťou výrobníka sódy je fľaša. Po dokončení výroby perlivej vody, fľašu jednoducho vytiahnete a môžete začať dávkovať vodu.

Dôležitým parameterom je tak nepochybne množstvo perlivej vody, ktorú je výrobník schopný vyrobiť na jedenkrát. Keďže ide o modely určené do domácnosti, prispôsobený je tomu aj ich objem. Ten sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 0,5 - 1 litra. 


2. Materiál fľaše

O niečo menej dôležitým, no predsa stále podstatným kritériom je materiál, z ktorého je fľaša vyrobená. Najčastejšie sa môžete stretnúť s dvoma typmi fliaš:

 • Sklenené fľaše
 • Plastové fľaše

Plastové fľaše bývajú najčastejším variantom, s ktorým sa môžete stretnúť. Ich najväčšou výhodou je nepochybne ich odolnosť, nízka hmotnosť a z toho vyplývajúca výborná prenosnosť. Tieto fľaše sú vyrobené zo špeciálnych, zdravotne nezávadných plastov, teda nejde o obyčajný plast, aký môžete poznať z obchodov. 

Oproti plastovým fľašiam stoja sklenené, ktoré si vyžadujú opatrnú manipuláciu, keďže sa môžu ľahko poškodiť. Ich benefitom je však výborná a jednoduchá údržba. Navyše, sklo sa môže pochváliť dlhou životnosťou, a to bez zmeny dizajnu. 


3. Typ a objem bombičky

Najdôležitejšiu úlohu pri výrobe sódy hrá oxid uhličitý, ktorý sa stará o nasýtenie pripravovaného nápoja a nachádza sa v bombičkách. Aj tu sa môžete stretnúť s dvoma typmi:

 1. Jednorázové bombičky
 2. Vymeniteľné bombičky

Jednorázové bombičky

Jednorázové bombičky nielenže disponujú menším objemom, ale zároveň ich možno použiť iba raz, bez možnosti výmeny či naplnenia. Nachádzajú sa v klasických sifónových fľašiach. 

Vymeniteľné bombičky

Plusom vymeniteľných bombičiek je, že ich možno po minutí naplniť či vymeniť za bombičku s novým plynom. Ponúkajú rôzny objem - od 1 l až po cca 130 l. Tieto typy bombičiek sú súčasťou moderných výrobníkov sódy. 

Ako najrozumnejšia varianta sa tak javí práve vymeniteľná bombička, ktorá je zároveň pri domácich výrobníkoch sódy najčastejšia. Väčšinou vydrží až na 60 litrov, samozrejme, pri drahších modeloch sa môžete stretnúť aj s vyššou výdržou bombičky. 


4. Intenzita sýtenia

Rovnako ako si v obchod vyberáte z nesýtených, jemne sýtených či sýtených vôd, aj s výrobníkom sódy máte na výber. Drvivá väčšina modelov býva vybavená praktickým tlačidlom, ktoré vám umožní vybrať si jeden z troch stupňov intenzity sýtenia - jemná, stredná a silná. 


5. Pretlakový ventil

Táto súčasť by nemala chýbať žiadnemu výrobníku sódy, keďže ide o bezpečnostný prvok. V prípade, že vo fľaši nastane k prebytku oxidu uhličitého, ventil ho automaticky a bezpečne prepustí.


6. Uzáver s integrovaným tesnením

Kvalitný prístroj by mal byť vybavený i špeciálnym tesnením, ktoré zabráni úniku oxidu uhličitého. Rovnako ako pri prechádzajúcom prvku, aj v tomto prípade ide predovšetkým o bezpečnosť.

Kombík radí

Kombík radí

Pri príprave nápoja určite oceníte i nasledujúcu radu - čím studenejšiu vodu použijete, tým ostrejšiu chuť vody získate.

Najčastejšie kladené otázky pri nákupe výrobníka sódy

1. Ako funguje výrobník sódy?

Výrobník sódy potrebuje na svoju prevádzku, už spomínanú, bombičku, resp. náplň, ktorá sa podieľa na vytváraní bubliniek. Voda sa dostáva do fľaše, ktorú si následne môže zobrať so sebou. Samotná príprava takto sýtenej vody trvá pár sekúnd.


2.  V akej cene sa pohybujú výrobníky sódy?

Tie najlacnejšie modely môžete kúpiť už za sumu pohybujúca sa okolo 50 €. Najdrahšie modely stoja približne 150 €. 


3. Možno si vodu pripravenú vo výrobníku sódy aj dochutiť?

Bublinkovú vodu pripravenú pomocou výrobníka sódy si môžete akokoľvek ochutiť, či už ovocím, ľadom alebo aj sirupom. Kvalitné modely umožňujú i dokúpenie rozličných špeciálnych sirupov, rovnakej značky ako váš výrobník. 


4. Môže sa fľaša umývať  v umývačke riadu?

Väčšinu fliaš je možné pre dôkladné vyčistenie vložiť aj do umývačky riadu, avšak nemusí to byť pravidlom. Pred samotnu kúpou vám teda odporúčame overiť si túto informáciu. 


2
Pridajte vašu recenziu

avatar
Livia
Komboš
Livia

Ja som so Sodastream white jet spokojná, pretože nemusím neustále ťahať minerálky a malinovky a máme perlivú vodu okamžite po ruke kedykoľvek. Takže určite odporúčam.

Čo sa vám na produkte páči?
ušetrí čas, pekné prevedenie, jednoduchá manipulácia
mclane
Komboš
mclane

Limo Bar Elixir Turbo dokaze regulovat aj velkost bubliniek, co je podla mna obrovske plus a v ich eshope stoji len 45,90€ co nieje vela. Takze uz mam vybrate. Dakujem za clanok.

Čo sa vám na produkte páči?
Regulacia velkosti bubliniek
Cena