Využite voľný čas na oboznámenie sa s okolitou prírodou

Cestujete autom, míňate krásy prírody a sledujete ich len z okienka spolujazdca? Neraz ste si však povedali, že tento vrch raz zdoláte, no toto odhodlanie sa hneď po príchode domov vytráca. Pokiaľ ale túto možnosť nevyužijete, ani neviete, o čo ste sa týmto rozhodnutím obrali. Čo teda získate turistikou a na čo všetko sa treba pripraviť ešte pred jej samotným začiatkom?

Zdolanie okolitých vrchov môže byť pre niekoho terapiou, pre iného istým spôsobom relaxu, kým mnohí ocenia najmä možnosť navštíviť im doposiaľ neznáme miesta. Táto forma oddychu spojená s určitým adrenalínom je skúškou seba samých. Nabrať odhodlanie, nepoľaviť a vydržať za to ale stojí, odmena v podobe veľkolepého pohľadu si vás jednoducho získa.

Využite voľný čas na oboznámenie sa s okolitou prírodou

Ak s turistikou začínate, dajte prednosť lokalitám, ktoré sú vám známe.
(everst / Shutterstock.com)

Turistika sa navyše hodí pre všetky vekové kategórie a je možné ju vykonávať v každom ročnom období. Na človeka veľmi pozitívne vplýva, čo sa odráža ako pri zlepšení rovnováhy, tak aj krvného tlaku. Mnohí uvítajú, že aj značne reguluje hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol.

Okrem spoznávania krás okolitej prírody môžete teda hravo schudnúť a dokonca aj minimalizovať problémy so spánkom. Predtým, než sa ale rozhodnete absolvovať neznáme zákutia a objaviť všetky benefity turistiky, je potrebné sa aj patrične pripraviť. Na čo všetko by ste teda nemali zabúdať?

Základom je poctivá príprava

V prvom rade by ste nemali zachádzať do extrémov a vyberať si len také trasy, ktoré sú vo vašich silách. Dostatočná príprava a oboznámenie sa s terénom sa nesmie podceniť, nestačí sa totiž len doviesť autom na spomínané miesto a začať šľapať.

Pýtajte sa skúsených, vyhľadajte si trasu, informujte sa o jej dĺžke, stupni náročnosti a možnostiach oddychu. To všetko je kľúčové k tomu, aby ste úspešne došli do vytúženého cieľa.

Podceniť sa nesmie ani vybavenie

Vhodne zvolená obuv na turistiku by mala byť základom každej dobrodružnej výpravy za okolitými krásami prírody. Dôležité je však sledovať aj počasie a tomu sa prispôsobiť. Určite nechcete, aby vás nemilo prekvapil na túre dážď či silnejší vietor, nepodceňujte tak živly prírody.

Správne sa oblečte a pokiaľ sú podmienky nepriaznivé, naplánujte si absolvovanie túry na inokedy. Nezabúdajte ani na to, že by oblečenie malo byť dostatočne voľné a vzdušné, aby ste zamedzili zvýšenému poteniu.

So sebou si do ruksaku zoberte len to, čo je nevyhnutné a pred odchodom si nezabudnite nabiť mobil. Práve ten by vám mohol byť veľmi nápomocný napríklad aj pri využívaní máp.

Výber adekvátneho typu obuvi

Správna turistická obuv by sa mala vyznačovať svojou kvalitou a odolnosťou. Tieto topánky vás nesmú tlačiť a musíte sa v nich cítiť pohodlne.

Okrem poctivého skúšania a testovania týchto topánok by ste sa mali upriamiť aj na účel ich využitia a voľbu správnej podrážky podľa náročnosti terénu. Budete absolvovať vysokohorské túry alebo potrebujete obuv na menej náročné vychádzky do najbližšieho lesa? Kým v prvom prípade musíte zvažovať viacero atribútov, pri menej náročnom teréne vám postačia topánky určené na ľahšiu turistiku.

Ak podceníte výber adekvátnej obuvi, v závere pešej turistiky na to výrazne doplatíte. Vyhnúť sa tomu môžete už pri samotnom výbere, poctivým skúšaním topánok vám totiž nič také nehrozí. Nezabúdajte, že vás nielenže nesmú tlačiť, no mali by zvládať nerovnosti terénu a zaručiť absolútny komfort ich vlastníkovi.

Využite voľný čas na oboznámenie sa s okolitou prírodou

Nezabúdajte, že v topánkach absolvujete dlhé hodiny chôdze a práve tomu by mala byť obuv aj prispôsobená. (Olga Danylenko / Shutterstock.com

Bezpečnosť je prioritou

Zabudnite na trasy vo večerných hodinách či na tie osamote. Na také si netrúfnu ani tí najskúsenejší a dokonca ani takí, ktorí terén poznajú dokonale. Riziká sú to veľké, nepodstupujte ich. Bezpečnosť je v tomto prípade prvoradá, dobre zvážte, do čoho sa púšťate a rozhodne tomu prispôsobte aj vašu výstroj.

Správna treková obuv vám garantuje nielen pohodlie, ale aj bezpečie a zabráni pádom pri nerovnostiach povrchu. Nie je to všetko teda len o poctivej príprave a dokonalom oboznámení sa s terénom, podstatný čas by sa mal venovať aj výberu kvalitnej výbavy, pričom kľúčová by mala byť predovšetkým správne zvolená turistická obuv.

Pravidelná chôdza

Chôdza v pravidelnom tempe by mala byť vašou prioritou, neunáhlite sa, no zároveň nechoďte ani príliš pomaly. Zbytočne si len zaťažíte svalstvo, oveľa rýchlejšie sa aj unavíte a trasu, ktorú ste si pôvodne naplánovali prejsť, nebude viac vo vašich silách absolvovať až do samotného konca.

Náš tip:

Kombík radí

Svižným krokom by ste mali zvládnuť približne 5 kilometrov v priebehu hodiny, všetko však závisí aj podľa náročnosti terénu.


Takéto tempo vám zvýši tepovú frekvenciu, čím dôjde aj k zrýchleniu metabolizmu.

Výsledkom bude nárast spotreby energie a práve tú si vaše telo vezme najčastejšie z vašich zásob prebytočného tuku. Pokiaľ sa teda chcete zbaviť nejakých nadbytočných kíl, určite oceníte, že aj pri tejto pohybovej aktivite pôjde vaša váha o niečo smerom nadol vďaka spaľovaniu tukov.

Ekologické správanie

Svoju záťaž minimalizujte ešte pred samotným odchodom a vezmite si so sebou len to, čo je nevyhnutné. Miesto by tu mala mať rozhodne patričná strava a dostatok tekutín, určite si ale neberte to, čo nevyužijete a budete len zbytočne prenášať.

Buďte ekologickí a ukážte, ako vám záleží na životnom prostredí tým, že v prírode nenecháte nič, čo tam rozhodne nepatrí. Tí odhodlanejší dokonca spájajú cestu domov so zbieraním nahromadených odpadkov, čo ešte umocňuje dobrý pocit z turistiky a prináša im navyše aj pokoj na duši.

Využite voľný čas na oboznámenie sa s okolitou prírodou

Z poznávania prírody môžete len vyťažiť, turistika totiž predstavuje mnoho pozitív nielen pre naše telo ale aj psychiku. (elena_prosvirova / Shutterstock.com)

Dodržujte povolené trasy, nevychádzajte mimo turistické chodníky a nepúšťajte sa do niečoho, čo vám nepovoľujú vaše limity. Námaha, vyčerpanie a prekonanie samého seba vás môžu prvotne odradiť, krása širokého okolia pozorovaná z výšky je ale vysoko oceniteľným výsledkom.

Navyše si posilníte svalstvo, okysličíte mozog a spálite tuky. V prospech turistiky však hovorí aj budovanie imunity, pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a celkové zlepšenie nálady.

Takáto pohybová aktivita je plná pozitív a znižuje zdravotné riziká. Kedy teda naberiete odhodlanie aj vy a ktorý vrch zdoláte najbližšie?

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)