Zdravé náhrady cukru. Ktorá je tá najlepšia?


Autori: Lenka Riganová | 15. 04. 2020

Zdravé náhrady cukru porovnanie

Tieto zdravé náhrady cukru odporúčame

Čierny zázrak trstinová melasa

Čierný zázrak 100% prírodný

Trstinová melasa označovaná aj za čierny zázrak je doslova nabitá minerálmi, vitamínmi a inými zdraviu prospešnými látkami.

cena od 10 €

Javorový sirup trieda C

Priaznivý vplyv na zdravie

K účinkom javorového sirupu patrí regulácia rastu rakovinotvorných buniek či podpora tvorby bielych krviniek.

cena od 7 €

BIO ďatľový sirup

Nízky glykemický index

Ďatľový sirup má nižší glykemický index, čo znamená, že sa z neho cukor dostáva do krvi rovnomernejšie a pomalšie.

cena od 3,50 €

Recenzie a test zdravých náhrad cukru

Cukor. Novodobý tichý zabijak, ktorý pri nadmernej konzumácii spôsobuje nejeden zdravotný problém - od zubného kazu, cez obezitu až po srdcovocievne ochorenia spôsobené zvýšeným cholesterolom, ktorý si na svoje triko berie taktiež. Výborne si rozumie i s rakovinovými bunkami, pre ktoré je doslova potravou.

V súčasnosti (našťastie) počúvame o škodlivosti bieleho rafinovaného cukru a o následkoch jeho nekontrolovateľnej konzumácie z každej strany. A tak sa niet čomu čudovať, že čoraz viac ľudí hľadá a siaha po zdravých (alebo teda aspoň zdravších) alternatívach bieleho cukru. Sú však tieto zdravé náhrady cukru naozaj zdravé alebo ide len o klasický "cukor" v inom šate, spravidla, s vysokou cenou?

Odpovede na tieto otázky sme hľadali počas nášho testovania, v ktorom sme sa pozreli na 7 najpopulárnejších a najčastejšie vyhľadávaných zdravých náhrad cukru. 40 hodín sme hľadali, hodnotili, testovali, porovnávali a dnes vám prinášame zistené výsledky, spolu s osobnými skúsenosťami našej redaktorky, ktorá sa rozhodla žiť bez cukru. 

Ako sme hodnotili

Do testu zdravých náhrad cukru sme pre vás vybrali 7 najpopulárnejších alternatív sladenia, po ktorých ľudia najčastejšie siahajú. Tieto alternatívne sladidlá sme hodnotili predovšetkým z pohľadu bežného používateľa, ktorý chce zo svojho života vyradiť biely rafinovaný cukor a hľadá vhodnú zdravšiu alternatívu, no nevyzná sa v zložení cukrov.

Aj preto sme jednotlivé druhy cukrov a ich pôvod najprv priblížili. Z každej kategórie sme následne vybrali jeden konkrétny cukor. Vybrané cukry sme porovnávali a hodnotili na základe analýzy zloženia a výživových údajov. Ďalej sme sa pozreli na možnosti ich využitia, konzistenciu, vôňu, a v neposlednom rade i chuť.

Cukor, ktorý v našom hodnotení obstál najlepšie a odporúčame ho každému, kto hľadá zdravšiu náhradu cukru, od nás získal odznak Náš tip.


Porovnanie zdravých náhrad cukru

Tabuľku zobrazíte posúvaním zľava doprava.

Čierny zázrak trstinová melasa

#1

Javorový sirup trieda C

#2

BIO ďatľový sirup

#3

Natu sweet stévia

#4

Allnature kokosový cukor

#5

Xylitol

#6

Allnature agávový sirup

#7

Balenie

450 g

250 ml

250 g

400 g

250 g

1 kg

250 ml

Hodnotenie

Energetická hodnota  (kcal)*

287

220

271 

0

390

204 

302

Tuky (g)

0,02 

0

0,1

0

1,5

0

0

- nasýtené mastné kyseliny

0

0

0,1

0

0

0

0

Sacharidy (g)

65

87,8

64,5

0

96,6

100

75

- cukry (g)

37

48

64,5

0

95,8

100 (polyoly)

74

Bielkoviny (g)

2,77

0

1,4

0

1,67

0

0

Soľ (g)

x

0,01

0,08

< 0,01

0,1

0

0,1

Plusy

+ 100% prírodný produkt

+ nízka kalorická hodnota

+ obsah minerálov a vitamínov

+ silne aromatický

+ intenzívna chuť

+ obsah dôležitých minerálov

+ priaznivé účinky na organizmus

+ výrazná sladká ovocná chuť

+ nižší glykemický index

+ obsah zdraviu prospešných látok

+ sladká chuť

+ vhodná pre diabetikov

+ antibakteriálne, antimykotické a protiplesňové účinky

+ prírodne vyrábaný, nerafinovaný, bez pridaných látok

+ obsahuje minerály a vitamíny

+ neškodí zubom

+ pomáha pri kvasinkových infekciách

vhodný pre diabetikov


+ nízky glykemický index

+ výrazná sladká chuť

výborná rozpustnosť 

cena

Mínusy

- chuť nemusí vyhovovať každému

- vyšší obsah cukrov


- vyšší obsah cukrov


- spracované formy chudobné na zdravé látky

- obsah sacharózy - možné tráviace ťažkosti

- bez vitamínov a minerálov - laxatívne účinky

- vysoký obsah fruktózy

-  spracovanie

Cena

10 €

7 €

3,50 €

12 €

7 €

10 €

4 €

*Všetky hodnoty v tabuľke sú uvedené na 100 g

Recenzie zdravých náhrad cukru

1. Trstinová melasa - Čierny zázrak

• 450 g 

Čierny zázrak trstinová melasa
Trstinová melasa
Trstinová melasa výhody
Trstinová melasa zloženie
Ako chutí trstinová melasa

Jednou z najhodnotnejších alternatív rafinovaného cukru je čierna melasa. Ide o 100% prírodný produkt, ktorý vzniká z cukrovej trstiny, ako vedľajší produkt pri extrakcii trstinového cukru. Každou extrakciou sa podiel cukru v melase znižuje, no podiel minerálov a živín v prirodzenej organickej forme zvyšuje. Aj napriek tomu, že melasa je v podstate "odpad", ktorý vznikne v procese produkcie trstinového cukru, je jedným výborným, plnohodnotným, kvalitným sladidlom.

Melasa má veľmi špecifickú vôňu, vzhľad a v podstate aj chuť. Pokiaľ sa s ňou počas života stretnete čo i len raz, zaručene ju rozoznáte už kedykoľvek. Má tmavohnedú až čiernu farbu a tekutejšiu konzistenciu, niečo medzi sirupom a medom. Jej vôňa je naozaj výrazná a nie každému môže ulahodiť. Podobne je na tom aj sladko-horkastá chuť, pre ktorú si na ňu skrátka nemusí zvyknúť každý. 

Melasa však prináša množstvo benefitov. Pokiaľ si dávate pozor na líniu, nepochybne oceníte jej nízku kalorickú hodnotu, ktorá je v porovnaní s medom nižšia približne o tretinu a v porovnaní s bielym cukrom až o polovicu. Tie najlepšie druhy melasy obsahujú do 30% sacharidov, najčastejšie vo forme glukózy a fruktózy. 

Melasa zďaleka nie je len nejaká obyčajná náhrada klasického rafinovaného cukru. Býva označovaná aj za čierny zázrak, a to nielen tak náhodou, ale vďaka svojmu zloženiu, ktoré je doslova nabité minerálmi, vitamínmi a inými zdraviu prospešnými látkami. Na trhu ich nájdete viacero pričom všetky druhy vznikajú rovnakým spôsobom, avšak ich nutričné hodnoty sa odlišujú v závislosti od zrelosti rastlín, objemu extrahovaného cukru či metódy použitej pri rafinácii. 

Okrem osladenia melasa prináša ďalšie účinky. Podporuje trávenie, pomáha pri zápche, čistí lymfatický systém. Dokáže pomôcť aj pri únave a nedostatku energie. Pozitívne pôsobí aj na imunitný systém, kosti i zuby. Pokiaľ sa rozhodnete užívať ju práve kvôli jej priaznivým účinkom na zdravie, mali by ste si ju dopriať pravidelne a dlhodobo.

Nami hodnotená trstinová melasa obsahuje vitamíny B6, B12, kyselinu listovú, draslík, horčík, vápnik a železo. Je bohatým zdrojom draslíka - na 100 gramov pripadá až 1200 mg; železa 1200 mg na 100. V 100 gramoch melasy sa ďalej nachádza horčík v pomere 279 mg; železo 41,4 mg; vitamín B6 0,86 mg; vitamín B12 1,08 µg. 

Melasu možno pokojne označiť aj za výživový doplnok. Výrobca na jej obale uvádza i odporúčané dávkovanie 6 kávových lyžičiek denne, v závislosti od psychickej a fyzickej záťaži jedinca, ale aj jeho hmotnosti. 

A kde všade možno melasu použiť?

Melasa je ideálna ako zdravá náhrada cukru, ktorou možno osladiť čaj alebo ju pridať do koláča. V podstate ju možno používať podobne ako med a všade tam, kde by ste pridali cukor, či už pri studenej alebo teplej príprave jedál, napríklad do koláčov, kaší, müsli, ovocných šalátov, omáčok, marinád na mäso a podobne. 

Výhody

 • 100% prírodný produkt
 • nízka kalorická hodnota
 • obsahuje minerály, vitamíny a zdraviu prospešné látky
 • množstvo zdravotných benefitov
 • ideálna pri príprave studených i teplých jedál

Nevýhody

 • chuť nemusí vyhovovať každému

Orientačná cena

10 €

Hodnotenie

2. Javorový sirup - Priaznivé účinky na zdravie

• 250 ml

BIO javorový sirup C
BIO javorový sirup náhrada cukru
BIO javorový sirup zloženie
BIO javorový sirup zloženie

Za ďalšiu pomerne známu zdravú náhradu cukru možno označiť javorový sirup. Ide o prírodné sladilo, najčastejšie vyrábané z miazgy javoru cukrového, avšak môže byť získavaný aj z iných druhov javorov, napríklad javor červený či javor čierny. Vyrába sa zachytávaním vytekajúcej šťavy z javora, ktorá je následne zahusťovaná nahrievaním. V súčasnosti približne až 70% svetovej produkcie pravého javorového sirupu pochádza z Kanady. Výrobe javorového sirupu sa však venujú aj v Amerike, a tak na trhu môžete vyberať zvyčajne z kanadského javorového sirupu alebo z amerického javorového sirupu. 

Platí, že kanadský javorový sirup vyrobený z javorov by mal obsahovať aspoň 66% sacharózy. Čo sa týka amerického javorového sirupu, podmienky sú o niečo voľnejšie. Aj preto sa ako vhodnejšia možnosť javí práve kanadský javorový sirup. 

Pri výbere javorového sirupu sa ďalej môžete stretnúť aj s označením A, B, C alebo 1, 2, 3. Pri sirupoch pôvodom z Kanady je označenie A, B, C. Americké javorové sirupy zas majú známku 1, 2 alebo 3. A čo toto označenie znamená? Klasifikácia vychádza z transparentnosti javorového sirupu a priepustnosti svetla. 

Javorový sirup triedy A má priesvitnosť až okolo 75%, jemnú arómu a vysokú kvalitu. Javorový sirup triedy B má svetlejšiu farbu a priesvitnosť okolo 60 až 70%. Má priaznivé účinky na ľudské telo, výborne chutí a je obľúbený aj pri dietách. Javorový sirup C patrí medzi najpopulárnejšie a najpredávanejšie javorové sirupy s najlepšou cenou. Jeho svetlosť sa pohybuje okolo 20 - 25%, je silne aromatický a ma najintenzívnejšiu chuť. Pokiaľ teda zvažujete sladenie javorovým sirupom, Dr. Igor Bukovský odporúča práve kanadský javorový sirup triedy C, s obsahom pravých hnedých cukrov. Samozrejme, najlepšou voľbou je BIO javorový sirup, za ktorý si ale čo to priplatíte.

Poďme na zloženie. Základnými zložkami javorového sirupu sú voda a sacharóza. Ďalej sa v ňom v menšom množstve nachádzajú i iné cukry, ako fruktóza a glukóza. Súčasťou sú i organické kyseliny, ako kyselina jablčná, ktorá zároveň spôsobuje aj jemne kyslú chuť sirupu. Z obsiahnutých minerálov má najväčší význam draslík a vápnik, ale aj zinok či mangán. Javorový sirup je však i skvelým zdrojom antioxidantov.  Podľa štúdií uverejnených na portáli Helthline.com javorový sirup obsahuje až 24 rozličných antioxidantov. Okrem množstva antioxidantov však javorový sirup obsahuje aj väčšie množstvo cukru, čo nemusí vyhovovať ľudom snažiacim sa zredukovať svoju hmotnosť (1).

Medzi tie najlepšie účinky javorového sirupu na ľudský organizmus patrí regulácia rastu rakovinotvorných buniek či podpora tvorby bielych krviniek. Javorový sirup chráni telo pred voľnými radikálmi, znižuje cholesterol, má protizápalové účinky, podporuje trávenie a optimalizuje hladinu cukru v krvi.

Z dostupných javorových sirupov sme pre vás vybrali BIO javorový sirup stupeň C, pochádzajúci z ekologického poľnohospodárstva. Na 100 ml tohto sirupu pripadá 0 gramov tukov; 87,8 gramov sacharidov, z toho 48 gramov cukrov a 10 mg soli. 

Na čo možno použiť javorový sirup?

Javorový sirup môžete používať v kuchyni na osladenie dezertov, koláčov, kaší, ovsených vločiek, ale tiež ho pridať aj do nápojov. 

Výhody

 • silne aromatický
 • intenzívna sladká chuť
 • obsah dôležitých minerálov
 • priaznivé účinky na organizmus
 • všestranné využitie v kuchyni

Nevýhody

 • obsah cukrov

Orientačná cena

7 €

Hodnotenie

3. Ďatľový sirup - Nízky glykemický index

• 250 g

BIO ďatlový sirup
Ďatľový sirup BIO
BIO ďatľový sirup
BIO ďatľový sirup

Pri tekutých sladidlách ešte zostaneme. Veľkej obľube sa teší aj ďatľový sirup, ktorý je je vyrábaný z ďatlí. Tie sú sami o sebe zdrojom prírodných cukrov, vitamínov, minerálov, antioxidantov, vlákniny i energie. Platí to aj o sirupe?

Ďatľový sirup je získavaný extrakciou hustej lepkavej šťavy z varených ďatlí a preto je dôležité uvedomiť si, že týmto spracovaním stráca i viacero cenných látok. Aj napriek tomu však datľový sirup obsahuje dôležité látky a preto je pri sladení rozhodne lepšou voľbou ako rafinovaný cukor. Obsahuje napríklad vápnik, draslík i železo. Často mu však býva vyčítaný vysoký obsah cukru a aj preto je považovaný za vysokokalorické sladidlo, s ktorým by ste mali sladiť s mierou. Jeho výhodou je však v porovnaní s bežným cukrom nižší glykemický index, čo znamená, že cukor z ďatľového sirupu sa dostáva do krvi rovnomernejšie a pomalšie, čím zabezpečuje efektívnejšie zásobovanie organizmu energiou.

Pri výbere ďatľového sirupu je veľmi dôležité všímať si aj údaje uvedené na etikete, keďže do niektorých komerčne vyrábaných sirupov zvyknú byť pridávané aj rôzne zahusťovadlá. 

Aj napriek uvedeným skutočnostiam má ďatľový sirup podľa viacerých štúdií antibakteriálne vlastnosti a je dokonca efektívnejší ako med. Tieto vlastnosti zabezpečuje prítomnosť fenolických zlúčenín, ktoré vznikajú pri dozrievaní ovocia. Tieto zlúčeniny pomáhajú pri bakteriálnych infekciách, spôsobených napríklad baktériou Escherichia coli či Staphylococcus aureus (2). 

Medzi ďalšie najčastejšie uvádzané účinky ďatľového sirupu patrí pozitívny vplyv na trávenie i prečistenie organizmu a podpora správneho fungovania nervového systému. 

Pre ďatľový sirup je charakteristická výrazná sladká ovocná chuť a aj preto ho pri sladení nie je nutné používať vo väčšom množstve. Chuťovo pripomína slivky. Má hustejšiu konzistenciu, podobnú medu.  

Z dostupných ďatľových sirupov sme do nášho hodnotenia vybrali BIO ďatlový sirup, bez pridaného cukru, bez lepku, farbív a konzervantov a bez laktózy, ktorý je vhodný aj pre vegánov. Ide o organický nerafinovaný sirup pôvodom z Tuniska. Na 100 gramov sirupu pripadá 0,1 g tukov, z toho 0,1 g nasýtených mastných kyselín; ďalej 64,5 gramov sacharidov, z toho 64,5 gramov cukrov; bielkoviny 1,4 g a soľ 0,08 gramov.

Pokiaľ si chcete byť istí kvalitou ďatľového sirupu, môžete si ho jednoducho vyrobiť aj doma. Výhodou je, že to ide aj bez varenia, vďaka čomu sirup nebude ochudobnený o dôležité látky. Na výrobu vám postačí niekoľko väčších ďatlí, cca 15 dkg, trochu škorice a hrnček horúcej vody. Ďatle zalejte horúcou vodou a nechajte postáť pol hodinu, pokiaľ nezmäknú. Ďatle potom zmixujte v mixéri a postupne pridávajte vodu, podľa toho, akú konzistenciu chcete dosiahnuť. Takto pripravený ďatľový sirup následne môžete skladovať v uzatvorenej sklenenej nádobke v chladničke. 

Na čo je vhodný ďatľový sirup? 

Ďatľový sirup je vhodný na osladenie čohokoľvek - kaší, ovsených vločiek, koláčov či pudingov. Možnosti sú neobmedzené. 

Výhody

 • výrazná sladká ovocná chuť
 • nižší glykemický index
 • obsah zdraviu prospešných látok
 • možnosť vyrobiť si vlastný ďatľový sirup
 • cena

Nevýhody

 • vyšší obsah cukrov

Orientačná cena

3,50 €

Hodnotenie

4. Stévia - Ideálna pre diabetikov

• 400 g

Stévia
Stévia zdravá náhrada cukru
Stévia výživové hodnoty
Stévia chuť

Stévia predstavuje teplomilnú rastlinku, nazývanú aj sladká tráva. Ide o nenápadnú zelenú bylinku s menšími listami, ktoré majú dokonca sladšiu chuť ako klasický cukor. Bylinka preto, lebo vyniká i liečivými účinkami na ľudský organizmus. 

Obsahuje steviozidy, teda látky stimulujúce slinivku brušnú a tvorbu inzulínu. Aj preto ide o ideálne sladidlo pre diabetikov. Okrem steviozidov stévia ďalej obsahuje i zlúčeniny ako chlorofyl, xantofyl, voľné uhľohydráty, oligosacharidy, aminokyseliny, vlákninu, bielkoviny či minerály - draslík, vápnik, zinok, fosfor, mangán, železo, magnézium, vitamíny A, B1, B2, B3, C a E. 

Stévia pomáha upravovať hladinu cukru v krvi, vyrovnáva krvný tlak, podporuje imunitný systém, má antibakteriálne, antimykotické i protiplesňové účinky. Vďaka svojej schopnosti regulovať baktérie v ústnej dutine pôsobí aj ako prevencia proti zubnému kazu. Nespornou výhodu je aj fakt, že je bez kalórií a sladiť ňou tak bez obáv môžu aj ľudia strážiaci si svoju váhu. 

Ak sa rozhodnete pre stéviu, môžete natrafiť na viacero typov - prášok, tabletky či tekutá forma. Najlepšou a najzdravšou možnosťou sú surové listy stévie, keďže i o najmenej spracovanú verziu. Ešte predtým, kým si zaobstárate semienka stévie a pustíte sa do pestovania tejto rastlinky, mali by ste vedieť, že ide o pomerne náročnú bylinku, ktorej budete musieť venovať dostatok starostlivosti. 

Pokiaľ si na pestovanie stévie netrúfate, môžete siahnuť aj po jej spracovanej forme. Tu je však potrebné rátať s tým, že nenatrafíte na 100% čistú stéviu. Spracované formy bývajú doplnené o ďalšie látky, ktoré ovplyvňujú jej liečivé účinky. Stretnúť sa môžete so stéviou, ktorá obsahuje napríklad erytritol, prírodnú arómu či dextrózu. Tieto pridané látky slúžia na dochutenie stévie a zlepšenie jej konzistencie. 

Z alternatívnych foriem stévie sme pre vás vybrali stéviu od Natusweet. Ide o prírodné stolové sladilo s obsahom eryhtritolu a glykozidov steviolu, ktoré svojím zložením neprináša nič navyše, iba sladí, bez akýchkoľvek kalórií. Na 100 g stévie pripadá energetická hodnota 0 kcal; tuky 0 g, nasýtené mastné kyseliny 0 g; sacharidy 0 g, z toho cukry 0 g; bielkoviny 0 g; soľ <0,01 g. Jej sladivosť je 1:1, čo znamená, že sladí rovnako ako klasický cukor. Ak ju teda chcete pridať napríklad do koláča, zvoľte také isté množstvo, ako by ste pridávali obyčajný cukor.

Kde možno stéviu použiť?

Stévia býva používaná v potravinárskom, farmaceutickom, ale aj kozmetickom priemysle. Môžete ju využiť v kuchyni na osladenie pokrmov či nápojov, ale napríklad aj na kozmetické účely. Exrakt zo stévie v tekutej forme môžete pridať do pleťovej vody či obľúbenej pleťovej masky. 

Pri dávkovaní vždy vychádzajte z typu stévie, ktorú máte po ruke. Pre listy je totiž charakteristická vysoká sladivosť a pri sladení touto formou postačí naozaj len máličko, kým pri stévii v kryštalickej podobe nájdete aj také druhy, ktoré sladia rovnako ako cukor. 

Výhody

 • sladká chuť
 • vhodná pre diabetikov
 • antibakteriálne, antimykotické a protiplesňové účinky
 • široké možnosti využitia

Nevýhody

 • spracované formy ochudobnené o zdravé látky

Orientačná cena

12 €

Hodnotenie

5. Kokosový cukor - S obsahom minerálov a vitamínov

• 250 g

Allnature kokosový cukor
Allnature BIO kokosový cukor
Allnature BIO kokosový cukor zloženie
Kokosový cukor chuť

Netrvalo dlho a po svetovom úspechu kokosového oleja sa na scéne objavil i kokosový cukor, s ambíciami zožať ešte väčší úspech ako jeho predchodca. Na trh totiž vstúpil ako zdravá náhrada rafinovaného cukru. Kým niektorí na neho nedajú dopustiť, iní poukazujú na to, že od klasického cukru ďaleko neušiel. Kde je teda pravda?

Kokosový cukor sa získava z nektáru tropických kokosových palmových kvetov. Palmové kvety sa najprv ručne narežú a ich nektár sa nechá stiecť do bambusových kontajnerov. Následne sa nektár pomaly zahrieva, aby sa z neho odparila voda. Takto vzniká jeho kryštalická forma. Kokosový cukor je teda prírodne vyrábaný, nerafinovaný a bez pridaných látok. Samozrejme, ak si chcete byť istý jeho kvalitou a nechemickou úpravou, odporúčame vždy voliť iba BIO kokosový cukor. 

Ak sa pozrieme na zloženie kokosového cukru môžeme konštatovať, že v zásade sa nijako výrazne neodlišuje od iných kvalitných prírodných sladidiel, ako med či javorový sirup. Pozostáva z disacharidu sacharózy i voľnej fruktózy a glukózy. V podstate obsahuje približne 80% sacharózy, ktorá sa v množstve 100% nachádza aj v klasickom cukre. A práve preto má kokosový cukor i svojich neprajníkov. 

V porovnaní s klasickým cukrom hrá kokosovému cukru do karát fakt, že na rozdiel od rafinovaného cukru obsahuje i dôležité minerálne látky, ako draslík, horčík, mangán, železo a vápnik. Nájsť v ňom možno aj vitamíny skupiny B, vitamín C i aminokyseliny.  Nachádza sa v ňom aj inulín - druh vlákniny patriaci pod prebiotiká, ktorý ma priaznivý vplyv na dobré baktérie v tráviacom trakte. 

Aj vzhľadom na svoje zloženie bývajú kokosovému cukru pripisované i antibakteriálne a antivírusové účinky, priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém či prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Opatrní však treba byť v prípade problémov s tráviacim traktom, keďže kokosový cukor obsahuje podľa doktora Igora Bukovského veľký podiel fruktózy, ktorá je v koncentrovanej podobe problémovým sacharidom pre zdravie a môže spôsobiť stukovatenie pečene či fruktózovú intoleranciu. 

Keďže najlepšou voľbou medzi kokosovými cukrami je produkt v BIO kvalite, vybrali sme pre vás koksový cukor od allnature, s nálepkou bio vegan. Na 100 gramov tohto cukru pripadá 1,5 g tukov, z toho 0 g nasýtených mastných kyselín; 96,6 g sacharidov, z toho 95,8 gramov cukrov; 1,67 g bielkovín a 0,1 g soli. Pre alergikov je zas dôležitý fakt, že môže obsahovať orechy, mlieko, sóju, arašidy či lepok. 

Chuťou možno kokosový cukor prirovnať k hnedému trstinovému cukru, avšak s miernou príchuťou karamelu. Sladí o niečo menej ako bežný cukor.

Použitie kokosového cukru

Pre koksový cukor je charakteristická veľmi dobrá rozpustnosť a preto je ideálny na sladenie nápojov, ale aj na varenie či pečenie rôznych koláčov a dezertov. 

Výhody

 • prírodne vyrábaný, nerafinovaný a bez pridaných látok
 • obsahuje minerály a vitamíny
 • s obsahom inulínu
 • veľmi dobrá rozpustnosť

Nevýhody

 • obsah sacharózy
 • môže spôsobovať tráviace ťažkosti

Orientačná cena

5 €

Hodnotenie

6. Brezový cukor - Neškodí zubom

• 1 kg

Brezový cukor xylitol
Brezový cukor xylitol hodnotenie
Brezový cukor zloženie
Brezový cukor chuť

Do hodnotenia zdravých náhrad cukru sme vybrali i populárny brezový cukor, a to práve kvôli tomu, že patrí medzi najpoužívanejšie. V poslednej dobe sa však objavuje čoraz viac informácií o tom, že ani zďaleka nemusí byť taký zdravý, ako si mnohí myslia. Poďme ale pekne po poriadku.

Pokiaľ  uvažujete nad brezovým cukrom, môžete natrafiť na dve varianty - pravý brezový cukor a xylitol (s najväčšou pravdepodobnosťou v súčastnosti nájdete už iba xylitol). Pravý brezový cukor je získavaný z kôry a dužiny brezy. Ide však o ekologicky náročný spôsob, čo sa patrične odráža aj na cene takéhoto cukru. 

Naproti nemu stojí brezový cukor alebo skôr aj xylitol, ktorý je technologicky vyrábaný najčastejšie z dužiny kukuričných klasov. Na kukurici ako takej by nebolo nič zlé. Neobsahuje lepok, vďaka čomu je obľúbená na výrobu kukuričnej múky vhodnej aj pre celiatikov. Obsahuje vitamín B, ktorý pomôže pri zlej nálade či depresii. Avšak, problémom je, resp. môže byť čoraz viac rozšírené pestovanie geneticky modifikovanej kukurice, z ktorej vlákien sa vyrába práve xylitol. Je preto dôležité vyberať taký brezový cukor, ktorý neobsahuje GMO, teda geneticky modifikované organizmy. 

Aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam má xylitol i pozitívne účinky, preukázané viacerými štúdiami. Medzi tie najvýznamnejšie, ktorými sa výrobcovia xylitolu radi chvália, patrí napríklad prevencia proti zubnému kazu. Kým klasický cukor zubom preukázateľne škodí, xylitol znižuje množstvo škodlivých baktérií v ústach. Okrem toho je tento typ cukru prospešný pri kvasinkových problémoch či na trávenie, keďže pomáha zvyšovať počet dobrých baktérií nachádzajúcich sa v črevách (3). 

Nevýhodou xylitolu je, že môže mať laxatívne účinky a to v dôsledku ťažšieho odbúravania cukrového alkoholu. Nestrávený sa následne dostane do hrubého čreva, kde nastáva podráždenie a tráviace ťažkosti, najčastejšie hnačka. Aj preto nie je vhodný pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva. V zložení tiež nečakajte žiadne vitamíny či minerály. V tomto je xylitol podobný klasickému cukru a tak ho možno považovať za prázdne kalórie. Označenie xylitolu ako zdravej náhrady klasického cukru možno brať naozaj len s rezervou. Môžete si ním dočasne "pomôcť" pri snahe odvyknúť si od klasického cukru, pri redukcii hmotnosti či obezite alebo aj pri cukrovke, ale určite by ste sa mali vyvarovať jeho nadmernej a dlhodobej konzumácii. 

Z dostupných cukrov sme pre vás vybrali Xylitol stolové sladidlo vyrobené zo xylózy z brezy, pôvodom z Fínska. Cukor na 100 gramov obsahuje 0 g tukov, z toho 0 g nasýtených mastných kyselín; 100 g sacharidov, z toho 0 g cukrov a 100 g alkoholických cukrov; 0 g bielkovín a 0 g soli. Výzorom i chuťou sa vyrovná klasickému bielemu cukru.

Na čo všetko je vhodný xylitol?

Xylitol môžete používať pri pečení, varení, aj na sladenie nápojov. Pozor si však treba dať na to, že nemá vhodnú "pôdu" pre droždie či kvasinky a preto by ste ho nemali používať na prípravku kysnutého cesta.

Výhody

 • neškodí zubom
 • pomáha pri kvasinkových infekciách
 • vhodný pre diabetikov
 • výzorom i chuťou ako klasický biely cukor

Nevýhody

 • bez vitamínov a minerálov
 • pri nadmernej konzumácii môže mať laxatívne účinky

Orientačná cena

10 €

Hodnotenie

7. Agávový sirup - Výrazná sladká chuť

• 250 ml

Allnature agávový sirup
Allnature BIO agávový sirup
Agávový sirup výživové údaje
Agávový sirup chuť

Posledné miesto v našom teste obsadil agávový sirup, ktorý patrí k pomerne známym náhradám cukru. Aj napriek tomu, že sa všeobecne radí k zdravým prírodným cukrom, v posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o jeho škodlivosti. 

Ako prezrádza už samotný názov, agávový sirup sa vyrába z rastliny s názvom agáve. Mnohí ľudia si mylne myslia, že ak je vyrobený z rastliny, ide o zdravé, prírodné sladidlo. Agáve ako také zdravé je. Jeho liečivé účinky sú rokmi využívané, a to predovšetkým v Mexiku, kde na túto rastlinu môžete naraziť najčastejšie. Problém však nastáva v spôsobe jej spracovania. Agávový sirup sa totiž vyrába spracovaním, čistením a rafináciou miazgy z agáve, čím stráca takmer všetky priaznivé látky a liečivé účinky.

Agáve sa nadreže a vytlačí sa z nej miazga. Tá okrem cukru obsahuje aj zdraviu prospešné látky, ako napríklad fruktány. Tie sa ale ďalším spracovaním pod pôsobením tepla či enzýmov štiepia na fruktózu. A tak zo zdravej rastliny Agáve vznikne rafináciou vyrobené a upravené sladidlo označované Agávový sirup. 

Mínusom agávového sirup je aj vysoký obsah fruktózy, ktorej nadmerná konzumácia môže mať negatívny vplyv na metabolizmus. Vo veľkých množstvách ju dokáže odbúravať iba pečeň, ktorá však môže byť preťažená, začne sa v nej ukladať tuk a vzniká ochorenie známe aj pod pojmom stukovatenie pečene. Fruktóza teda aj napriek tomu, že počas krátkej doby nezvyšuje hladinu cukru v krvi, z dlhodobého hľadiska to ale dokáže, čo môže viesť k vzniku diabetu 2. typu či k metabolickému syndrómu (4).

S vysokým obsahom fruktózy priamo súvisí aj nízky glykemický index agávového sirupu, ktorý je podľa viacerých zdrojov 27. Existuje i klinická štúdia uskutočnená na myšiach, ktorým bol pravidelne podávaný agávový nektár a sacharóza. Po uplynutí mesiaca boli myši, ktoré konzumovali agávový nektár štíhlejšie a mali nižšiu hladinu inzulínu a cukru v krvi. Agávový sirup sa preto javí ako vhodná krátkodobá náhrada klasického cukru pri dietách a nadváhe. Radi by sme ešte raz zdôraznili krátkodobá (5). 

Do testu sme pre vás vybrali BIO agávový sirup od Allnature, ktorý na 100 g obsahuje 0 g tukov a nasýtených mastných kyselín; ďalej 75 g sacharidov, z toho 74 gramov cukrov; 0 g bielkovín a 0,1 gramov soli. Sirup má veľmi sladkú chuť, s podtónom skaramelizovaného cukru a veľmi riedku konzistenciu. Vďaka jeho intenzívnej sladkosti ho nieje potrebné používať vo veľkom množstve.

Kde všade možno použiť agávový sirup?

Agávový sirup sa ľahko a rýchlo rozpúšťa a preto ho možno použiť napríklad aj na osladenie studených nápojov, ale aj na pečenie či varenie. 

Výhody

 • nízky glykemický index
 • výrazná sladká chuť
 • výborná rozpustnosť 
 • vhodný aj na sladenie studených pokrmov
 • cena

Nevýhody

 • vysoký obsah fruktózy
 • spôsob spracovania

Orientačná cena

4 €

Hodnotenie

Náš tip - Pravý BIO med

V súvislosti so zdravými náhradami cukru nemožno zabudnúť ani na pravý, kvalitný med v BIO kvalite od poctivého včelára, ktorý je mnohými považovaný za to najzdravšie sladidlo. Obsahuje vitamíny skupiny B, mangán, železo, zdraviu prospešné aminokyseliny a enzýmy. Na to, aby nestratil dôležité látky by mal byť spracovaný za studena, nepasterizovaný. Pozitívne vplýva na imunitný systém, má protizápalové a protibakteriálne účinky.

 Ktorá zdravá náhrada cukru je najlepšia? 

Zdravé náhrady cukru test

A aký je náš verdikt? Ktorá zo zdravých náhrad cukru je najlepšia?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že žiaden cukor ani jeho náhrada nie je tak úplne bez cukru. Aj prírodné sladidlá sú predsa zdrojom rýchlych sacharidov, ktoré niekedy môžu byť viac na škodu ako na osoh. Aj napriek tomu, že niektoré prírodné sladidlá majú v porovnaní s klasickým cukrom nižší glykemický index či obsahujú aj zdravšiu prospešné látky - minerály a vitamíny, nemožno ich teraz považovať za zdravé superpotraviny.

Ak sa teda pýtate, čím nahradiť cukor, naše odporúčanie znie jasne - nenahrádzať, ale znižovať, znižovať, znižovať. A v tom vám môžu pomôcť práve prírodné náhrady. Ak už musíte siahnuť po cukre, skúste napríklad melasu s vitamínmi a minerálmi. Ak vám ale nebude vyhovovať jej chuť, vhodnou voľbou môže byť aj pravý kanadský javorový sirup. Na občasné dosladenie vám zas môže dobre poslúžiť aj ďatľový sirup. Pri výbere vhodného sladila pre vás sa zamerajte na celkový obsah cukrov, obsah fruktózy i glykemický index. Všetky tieto hodnoty by mali byť čo najnižšie. 

Majte na pamäti, že všetkého veľa škodí a pri sladení to platí dvojnásobne.

Ako vybrať zdravú náhradu cukru?

Ako vybrať zdravú náhradu cukru

Sypeme si ho do rannej i popoludňajšej kávy. Vo veľkom pridávame do pečených maškŕt, ktoré s láskou pripravujeme svojim blízkym. Dennodenne ho konzumujeme aj v takých jedlách, o ktorých by sme to zrejme nikdy ani nepovedali - mäsové či mliečne výrobky, horčica alebo aj zemiakové lupienky.

Reč je o cukre, alebo aj o bielom jede či novodobom tichom zabijakovi. 

O tom, že cukor je veľmi účinný, pohotový a rýchlo sa vstrebateľný zdroj energie niet pochýb. Presvedčil sa o tom už každý, kto niekedy vyčerpaný a unavený siahol po čokoládovej tyčinke, ktorá ho takmer okamžite znova postavila na nohy. Cukry sa rýchlo dostávajú do krvi, kde zvyšujú hladinu inzulínu, ktorý ma za úlohu stabilizáciu cukru v krvi. Po rýchlom vzostupe hladiny cukru v krvi nastáva aj rovnako rýchly útlm. Už do hodiny od pochutnania si na čokoládovej dobrote sa môžete cítiť ešte viac unavený, ako pred jej skonzumovaním.

Biely cukor teda telu nedodáva žiadnu výživu, len čistú rýchlo využiteľnú energiu (konkrétne 1 gram 4 kcal), označovanú aj za tzv. prázdnu energiu či prázdne kalórie. Ide v podstate o čistý disacharid sacharóza, ktorý pozostáva z dvoch molekúl - jedna molekula fruktózy a jedna molekula glukózy. 

Tip od experta

"Z výživového hľadiska je cukor nevhodný, pretože obsahuje iba prázdne kalórie a žiadne živiny. Zo zdravotného hľadiska môže spôsobovať rôzne choroby. Rafináciou sa vytratia živiny, ktoré sú potrebné k tráveniu cukru a telo je potom po jeho konzumácii nútené vziať si živiny z vlastných zásob."


Monika Bartolomějová, nutričná špecialistka

Ako sa vyrába cukor?

V našich končinách, ako aj v miernych oblastiach Európy sa cukor vyrába z cukrovej repy, ktorá sa pestuje na poliach. Z jedného hektára je v súčasnej dobe možné vyťažiť až 9 ton cukru. 

Celý proces výroby cukru začína zberom cukrovej repy, ktorá sa následne dopraví do cukrovaru. Tu je očistená od hliny, kameňov a zvyšku pôdy a následne putuje k rezačkám, kde sa reže na rezky. Z týchto reziek sa prostredníctvom procesu s názvom difúzia získava šťava, ktorá ide na ďalšie čistenie. Okrem cukru sa v nej totiž nachádzajú aj iné necukrové látky, ako invertné farbivá, kyseliny, bielkoviny či minerály. A práve tu nastáva problém. Cukor je totiž pri tomto procese zbavený všetkých vitamínov i minerálnych látok a ostáva len biely, chemicky upravený cukor. 

Cukrová repa či cukrová trstina sú sami o sebe veľmi dobré prírodniny, ktoré obsahujú minerály i vitamíny a pomáhajú napríklad posilňovať imunitu či kardiovaskulárny systém. Celý ten proces, od zberu cukrovej repy až po jej premenu na biely rafinovaný cukor, ju však denaturizujú, teda zbavia všetkých pôvodných vlastností a prírodnej podstaty. 

Vedeli ste, že...

Kombík radí

Cukor bol kedysi považovaný za veľmi vzácnu potravinu, ktorou sa šetrilo a bol zvyčajne výsadou bohatých ľudí? Dovážal sa z tropických krajín, čo sa odrážalo na jeho cene, ale aj ťažkej dostupnosti. 


Po tom, čo sa u nás začala pestovať cukrová repa, cukor sa stal pomerne lacnou a dostupnou surovinou aj v našich končinách.


V čom spočíva škodlivosť cukru?

O škodlivosti rafinovaného cukru počúvame neustále z každej strany. Žiaľ, nejde len o nepodložené mýty, ale skutočnosť.

Aké sú teda škodlivé účinky cukru na ľudské zdravie? 

 • Plytvanie cennými látkami

Podľa tvorcov knihy Zdraví v ohrožení - Hořká pravda o sladkém cukru, si cukor berie z nášho tela všetko to, o čo bol v procese rafinácie pripravený. Pri trávení cukru totiž musí organizmus použiť množstvo dôležitých minerálov, vitamínov a stopových prvkov, ktoré mu následne chýbajú na iné dôležité funkcie. 

 • Narúšanie imunitného systému

Nadmerný prísun cukru nepriaznivo pôsobí aj na bunky, ktoré môže poškodiť tak, že biele krvinky nedokážu správne fungovať a ničiť škodlivé baktérie. To oslabuje imunitný systém, ktorý potom ľahšie podľahne infekciám či rôznym chorobám. 

 • Ukladanie tukov

V súvislosti s nadmerným príjmom cukrov sa najčastejšie hovorí aj o obezite a ukladaní tukov. Rafinovaný cukor totiž spomaľuje organizmus, ktorý nedokáže spracovať všetky prázdne kalórie a nastáva ich postupné ukladanie. 

 • Zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Cukor môže spôsobovať aj inzulínovú rezistenciu, kedy sa beta bunky v pankrease poškodia a prídu o schopnosť produkovať inzulín, čoho dôsledkom je vznik cukrovky II. typu. 

 • Zvyšuje hladinu cholesterolu

Cukor môže znižovať i hladinu dobrého cholesterolu, čím sa do popredia dostáva zlý LHD cholesterol, ktorý môže stáť za vznikom rôznych kardiovaskulárnych ochorení. 

 • Spôsobuje zubný kaz

Po tom, čo si doprajete niečo sladké, v ústach ostávajú glykoproteíny, ktoré sa držia na zuboch, ale aj v medzizubných priestoroch, vytvárajú povlak a podporujú množenie baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz. 

 • Spôsobuje hyperaktivitu

Konzumácia cukru je obzvlášť nebezpečná u detí, pretože v organizme stimuluje produkciu adrenalínu, ktorý môže vyvolať stav hyperaktivity, časom agresivity či dekoncentrácie. 

 • Výkyvy nálad a prehlbovanie depresií

Áno, cukor nevplýva len na naše telo, ale aj na našu psychiku, keďže môže spomaliť alebo zvýšiť tvorbu hormónov šťastia. 

 • Vážne ochorenia

Veľké množstvá cukru v potrave môže dokonca podľa výskumov stáť aj za vážnymi nádorovými ochoreniami, keďže cukor spôsobuje rast a šírenie nádorov a prebúdza rakovinotvorné bunky k životu (5). 

Tip od experta

"Náš výskum ukazuje, ako hyperaktívna spotreba cukru rakovinových buniek vedie k začarovanému cyklu pokračujúcej stimulácie rakovinového rozvoja a rastu."


Johan Thevelein, Wim Versées a Veerle Janssens

Základné typy cukrov

Vo všeobecnosti existujú tri druhy cukrov, a to: 

 • glukóza,
 • fruktóza,
 • sacharóza.

Glukóza

Monosacharid, ktorý tvorí základ väčšiny zložených sacharidov a v ľudskom tele je zároveň základným zdrojom energie, najmä pre mozog a svaly. V tele vzniká pri rozklade komplexnejších sacharidov, za pomoci enzýmov a kyselín. 

Fruktóza

Fruktóza, nazývaná aj ovocný cukor, je jednoduchý sacharid, ktorý pozostáva až z 50% zo sacharózy. Tá musí byť zmetabolizovaná pečeňou na glukózu, aby ju mohol organizmus využiť ako zdroj energie. Škodí najmä pri nadmernej konzumácii, nakoľko ju pečeň nestíha spracovať a je po nej zaťažená. 

Sacharóza

Sacharóza je disacahrid, v ktorého molekule sa nachádzajú dva jednoduché cukry - fruktóza a glukóza. Jednoducho povedané, ide o klasický, stolový cukor. 

Život bez cukru. Dá sa to? - Skúsenosti

Život bez bieleho rafinovaného cukru som si na vlastnej koži vyskúšala (a stále skúšam) aj ja, už takmer pol roka. Zo začiatku to nebolo vôbec jednoduché a cítila som sa doslova ako na odvykačke. S myšlienkou vynechať zo svojho života rafinovaný cukor som sa pohrávala už dlhšie, no moja motivácia nebola natoľko silná, aby som sa do toho pustila. Až pokiaľ sa neobjavili zdravotné problémy a nepovedala som si dosť. S cukrom som tak sekla zo dňa na deň. 

Prvé dni boli naozaj ťažké a pociťovala som niečo, čo by sa pokojne dalo prirovnať k abstinenčným príznakom. Malátnosť, podráždenosť, nervozita a myšlienky na sladkú čokoládovú tyčinku, ktorá by ma upokojila. Hľadala som alternatívy, ako sa dostať k zdravšej forme cukru. Začala som konzumovať ovocie viac, ako kedykoľvek predtým a musím povedať, že mi pomohlo preklenúť toto ťažké obdobie. Okrem toho som sa začala vo veľkom zaujímať aj o stravu bez rafinovaného cukru. Postupne sa z mojej výzvy žiť bez cukru stávala záľuba. Pustila som sa do pečenia rôznych koláčov bez pridaného rafinovaného cukru, ktoré chutili tak sladko, až mi nikto neveril, že v nich nie je ani zrnko cukru. 

Cez takéto zdravé maškrty sa mi podarilo k životu bez cukru nalomiť aj moju rodinu. Vypekala som rôzne koláče, kde som namiesto cukru používala najčastejšie zrelé banány, ktoré ho dokážu výborne nahradiť alebo právy med. Každá gazdinka mi však určite dá za pravdu, že nie všetko sa dá piecť s medom či banánom. Tak som sa dostala aj k rôznym alternatívnym sladidlám, ako napríklad kokosový cukor či stévia, ktoré som ale používala s mierou.

Neviem kedy presne nastal ten zlom, ale po pár týždňoch som pri pohľade na sladké tyčinky, keksíky či čokolády pociťovala odpor. Presne toto bol ten moment, keď som si povedala, že som zvíťazila nad drogou zvanou cukor a že dokážem žiť aj bez neho.

Samozrejme, nie tak úplne. Som si vedomá toho, že aj napriek tomu, že denne vedome neprijmem žiaden rafinovaný cukor, neosladím si ním čaj či koláč a u mňa doma by ste ho hľadali len márne, aj napriek tomu ho každý deň v istej dávke predsa len skonzumujem. Cukor sa totiž nachádza aj v potravinách, kde by ste to nečakali, napríklad cestoviny, chlieb, ryža, zemiaky, horčica, kečup a takto by som mohla pokračovať ďalej a verte, že zoznam by nebol vôbec krátky. Ak by ste teda naozaj, ale že naozaj chceli žiť absolútne bez cukru, bolo by to veľmi náročné, ak nie nemožné a zo života by ste museli vylúčiť bežné potraviny, ktoré často konzumujeme. 

Dá sa teda žiť bez cukru? Áno, dá, aj keď nie tak úplne. 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere náhrady cukru

1. Čo je zdravá náhrada cukru?

Zdravá náhrada cukru predstavuje menej škodlivý variant k rafinovanému cukru. Medzi tie najlepšie náhrady zdravého cukru patria prírodné sladidlá, ktoré sú získavané z prírodných zdrojov. K tým najznámejším patrí glukóza, fruktóza či maltóza. 

2. Aké formy môžu mať náhrady cukru?

Prírodné sladidlá môže byť sypké, tekuté alebo vo forme tabletiek. 

Sypké sladidlá sú vhodné najmä na pečenie a varenie. 

Tekuté sladidlá možno taktiež použiť pri pečení, no obzvlášť vhodné sú na osladenie nápojov. Sú veľmi dobrou voľbou aj pri redukčných diétách. 

Tabletkové sladidlá majú zvyčajne dobrú rozpustnosť a tak sú vhodné najmä na osladenie teplých nápojov.

3. Ktoré náhrady cukru sú najlepšie?

Medzi najlepšie náhrady cukru možno zaradiť trstinovú melasu, domáci pravý med, javorový sirup, ďatľový sirup či stéviu, ktoré okrem osladenia doplnia vašu stravu aj o nejaké tie zdraviu prospešné látky.

4. Ktoré náhrady cukru sú najhoršie?

K menej vhodným náhradám cukru patrí agávový sirup, ktorý obsahuje vysoké množstvo fruktózy a je spracovávaný rafináciou. Tou najvhodnejšou voľbou nie je ani xylitol bez vitamínov či minerálov, ktorý navyše môže mať aj laxatívne účinky. 


Pridajte vašu recenziu

avatar