Dokáže žehlenie úspešne zničiť baktérie a vírusy?
Poznáme to dnes všetci. X-krát denne si umývame ruky, chránime sa rúškom, dezinfikujeme pomaly všetko, s čím prichádzame do styku, nosíme po vreckách antibakteriálne gély.
No čo naše oblečenie? Zamýšľali ste sa už nad tým, či existuje účinný spôsob, ako si poradiť s choroboplodnými zárodkami, baktériami a vírusmi v odevoch, navyše bez použitia škodlivých čistiacich prostriedkov?
Žehlička nielen vyžehlí, ale aj dezinfikuje
Žehličiek je dnes na trhu neúrekom, každý rok prichádzajú nové a ešte modernejšie modely. Podľa typu ich delíme na:
Naparovacie žehličky si dokážu poradiť nielen s pokrčeným oblečením, ale aj baktériami či vírusmi.
Suché žehličky, teda stará klasika, si nedokážu poradiť s baktériami a vírusmi, no žehlenie pomocou pary účinne ničí baktérie, pretože žehlička musí na výrobu pary ohriať vodu na veľmi vysokú teplotu. Pri 100°C hynú najškodlivejšie mikróby, baktérie (vrátane E. coli, baktérie Staph, Salmonella), plesne, vírusy a dokonca aj roztoče.
Štúdie ukazujú, že samotné pranie a sušenie v sušičke neničí všetky choroboplodné zárodky, a práve žehlenie zohráva pri dezinfekcii odevov dôležitú úlohu. Čím väčšie použitie pary, tým vyššia je šanca, že baktérie, vírusy a ploštice neprežijú proces žehlenia.
Ako si poradiť s baktériami na tkaninách?
Bavlnené vs. syntetické oblečenie
Pri kontakte s odevom sa baktérie prenášajú z pokožky na vlákna oblečenia. Ak sa ocitnete v horúcom podnebí, športujete alebo sa čo i len trošku zapotíte, vytvárate raj pre baktérie. Tým sa totiž najviac darí v teple a vlhku.
To vedie k nepríjemnému zápachu a v niektorých prípadoch k podráždeniu pokožky alebo až alergiám. Baktérie môžu dokonca spôsobiť zmenu farby látok.
Výskum odhalil, že polyesterové odevy majú v porovnaní s bavlnou oveľa silnejší zápach, čo naznačuje aj vyššie percento baktérií. Polyester sa bežne nežehlí, pretože sa nekrčí.
No my odporúčame, aby ste aj napriek tomu prebehli polyesterové športové oblečenie chladnou žehličkou s plným výkonom pary. Tak si budete istí, že vaše oblečenie bude hygienicky čisté a bez zápachu.
Moderné žehličky dnes disponujú funkciou kropenia či vytvárania pary, ktorá je účinná pri boji s choroboplodnými zárodkami.
Posteľná bielizeň
Počas spánku teplota nášho tela klesá a stúpa. Raz sme v perine zababušení od hlavy po päty, inokedy sa ''odkopeme'', pretože nám je teplo. A pri vyšších teplotách (20-25°C) sa začínajú množiť baktérie a roztoče.
Aby ste sa uistili, že nespíte v liahni baktérií, pravidelne perte posteľnú bielizeň pri vysokej teplote a potom ju vyžehlite naparovacou žehličkou.
Ak zvyčajne periete veľké množstvá posteľnej bielizne, uterákov alebo oblečenia, oplatí sa investovať do parného generátora. Parný generátor produkuje paru pomocou vysokého tlaku, ktorá zaručene zneškodní nežiaduce organizmy v tkaninách.
Čo všetko zvládne vaša žehlička okrem žehlenia?
Dezinfikuje a odstraňuje zápach z oblečenia
Baktérie sa prirodzene vyskytujú v našom tele a žijú na našej pokožke. Vytvárajú vedľajší produkt, ktorý je príčinou telesného zápachu, ktorý cítime najmä pri potení. Baktérie totiž v našom pote rozkladajú bielkoviny na kyseliny.
Žehlenie oblečenia v pare môže pomôcť tento zápach odstrániť a tiež eliminovať prítomnosť baktérií a choroboplodných zárodkov.
Horúca para si poradí so zápachom a dodá oblečeniu nový fresh nádych.
Dodáva oblečeniu svieži nádych
Pomocou naparovacej žehličky ľahko osviežite a vyrovnáte pokrčené oblečenie a tiež odstránite nežiaduce pachy napríklad v oblasti podpazušia. Hodí sa to tiež vtedy, keď vytiahnete zo šatníka dlhšie nenosené šatstvo, ktoré je síce čisté, no niekedy nasmradne zatuchlinou. Najpravdepodobnejšou príčinou sú plesne.
Väčšina moderných žehličiek a dokonca aj cestovných žehličiek disponuje možnosťou vertikálneho naparovania. Táto funkcia sa zíde najmä pri odevoch, ktoré visia na ramienkach ako košele, saká, dámske šaty. Samotná para látku osvieži, dodá jej nový nádych a vyrovná všetky pokrčené miesta a záhyby.
Žehlenie môže pomôcť ochrániť citlivú pokožku
Baktérie môžu spôsobiť podráždenie citlivej pokožky alebo až alergie. Ak trpíte vy alebo vaše dieťa veľmi senzitívnou pokožkou a chcete sa uistiť, že v oblečení alebo v posteľnej bielizni na vás nečakajú žiadne alergény alebo roztoče, nepodceňujte žehlenie pomocou pary.
Mnohí si určite pamätajú, že kedysi sa každý kúsok oblečenia žehlil, najmä detské plienky, čo má rozhodne svoje opodstatnenie aj dnes.
Žehlička šetrí životné prostredie, pretože dokáže dezinfikovať bez použitia akýchkoľvek chemických prostriedkov.
Šetrí životné prostredie
Do vody, ktorú nalievate do žehličky, nie je potrebné pridávať žiadne chemikálie. Všetko zvládne samotná para. Para zo žehličky či parného generátora je dostatočne silná na to, aby zničila 99 % choroboplodných zárodkov a zneškodnila vírusy.
Žehlenie pomocou pary je extrémne efektívna, bezpečná a ekologická alternatíva pre ľudí, ktorí si čoraz viac uvedomujú vplyv toxických chemikálií na naše zdravie.
Na záver
Žehlenie pomocou pary je veľmi efektívny spôsob, ako sa zbaviť baktérií a vírusov v oblečení, posteľnej bielizni, alebo napríklad aj v pelechu vašich domácich miláčikov. Ak ste doteraz žehlenie nemali vo zvyku, možno sme vás práve motivovali a nielenže budete mať čisté nepokrčené oblečenie, ale navyše aj bez zbytočných mikróbov, baktérií, vírusov či plesní.
Pridajte komentár ku článku