Ako sa správne starať o slúchadlá?
Ak patríte medzi vášnivých fanúšikov hudby, potom k vášmu každodennému životu určite patrí aj jej počúvanie prostredníctvom slúchadiel.
Či už ste do nich investovali len zopár eur alebo ste jedným z audiofilov, ktorí potrebujú za slúchadlá minúť stovky, určite oceníte zopár rád, vďaka ktorým vám vydržia čo najdlhšie. Zároveň vám poradíme, ako ich môžete vyčistiť jednoducho a rýchlo bez toho, aby došlo k akémukoľvek poškodeniu alebo strate kvality zvuku.
Slúchadlá by ste mali čistiť priebežne
Nech už obľubujete akýkoľvek hudobný žáner, určite súhlasíte s tým, že výsledný zážitok z počúvania závisí nielen od toho, akú pesničku aktuálne počúvate, ale aj od úrovne zvukovej reprodukcie. Kvalita počúvanej hudby stojí na viacerých faktoroch, avšak tým najdôležitejším je samotné zariadenie vytvárajúce zvuk, v tomto prípade kvalitné slúchadlá.
Presnosť tvaru zvukových vĺn v porovnaní s originálnou nahrávkou zmeniť nevieme, pretože ho predurčil výrobca použitou technológiou. Zvuková vlna sa však na ceste od mini reproduktorov v slúchadlách až do zvukovodu vo vašom uchu môže výrazne meniť a nežiadane deformovať, čo môže vo výsledku spôsobiť nevýraznosť a nepresnosť tónov, ba dokonca až šušťanie.
Z tohto dôvodu je nesmierne dôležité mať slúchadlá neustále čisté. Okrem znižovania kvality zvuku je ušný maz a ďalšie nečistoty na slúchadlách nehygienický, pretože predstavuje plodné prostredie pre baktérie a ďalšie nežiadúce mikroorganizmy. V najhoršom prípade môžete skončiť aj s nepríjemnou infekciou ucha.
Nesmieme však zabúdať na to, že slúchadlá sú elektronickým prístrojom a obsahujú citlivú elektroniku, väčšina z nich dokonca aj plošný spoj. Preto akékoľvek čistenie, či dokonca umývanie vodou, neprichádza do úvahy. Ak by sa dostala dovnútra, mohla by spôsobiť koróziu a vy by ste boli odkázaní na nákup nového modelu.
Náhlavné alebo slúchadlá do uší?
V prípade, že chcete vedieť, ako pri čistení slúchadiel správne postupovať, najskôr musíte určiť, do ktorej kategórie spadajú tie vaše.
Náhlavné slúchadlá tvorí oblúk obopínajúci hlavu zvrchu - most a dvojica mušlí. Ide o pôvodné tradičné slúchadlá. Patria medzi ne napríklad modely určené pre hráčov, audiofilov, ale aj profesionálne štúdiové slúchadlá najvyššej kvality.
Intraaurálne, ľudovo nazývané aj „slúchadlá do uší“ na druhej strane spoznáte jednoducho tak, že sa sčasti vkladajú do samotného zvukovodu. Ich výhodou sú kompaktné rozmery, avšak väčšinou ide o športové slúchadlá, či modely zamerané na rôzne typy cestovania a prenášania, takže u nich dochádza k väčšej záťaži.
Ako správne čistiť náhlavné slúchadlá
Výhodou náhlavných slúchadiel je fakt, že takmer vôbec neprichádzajú do kontaktu s ušným mazom. Na druhú stranu však väčšinou ležia dlhú dobu na jednom mieste, väčšinou na stole alebo na stojane, takže časom sa na nich usadí prach. Ten má nakoniec tendenciu upchať náušníky, a to najmä ich vnútornú časť vyrobenú z textilného materiálu.
Ako sa hovorí, najlepším bojom je prevencia. Ak viete, že slúchadlá nebudete dlhšiu dobu používať, je lepšie ich uschovať do škatuľky alebo na iné miesto, kde sa prach nezhromažďuje, alebo kde sa vytvára len v menšom množstve. Keď už sa vrstva prachu na náušníkoch predsa len objaví, môžete ju skúsiť ofúknuť alebo odstrániť suchou handričkou.
Ak sú však vyrobené z alcantary alebo podobného materiálu, pravdepodobne týmto spôsobom neuspejete. V tom prípade použite jemne navlhčenú handričku a krúživými pohybmi po náušníkoch odstránite aj zvyšný prach.
Vlhkosť sa v žiadnom prípade nemôže dostať do samotných slúchadiel, preto sa dôkladne uistite, že je handrička skutočne len vlhká a netečie z nej voda. Na jemný materiál náušníkov nie sú vhodné ani žiadne agresívne alkoholové čističe či iné invazívne látky, ktorými by ste mohli situáciu ešte zhoršiť.
Okrem zabezpečovania prenosu zvuku od meničov do vášho ucha, slúžia náušníky aj ako forma ochrany samotných slúchadiel. Najmä ak máte slúchadlá dlhšiu dobu, ide o kvalitný model, ktorý plánujete dlhodobo používať a náušníky sú nadmerne opotrebované, ošúchané či dokonca pretrhnuté, môžete zvážiť kúpu nových. Na väčšine modelov sa totiž dajú vymeniť.
Ako správne čistiť slúchadlá do uší
U intraaurálnych slúchadiel je situácia opačná. Vzhľadom na časté prenášanie ich netrápi znečistenie prachom, ale ušný maz. Ten sa neustále prirodzene tvorí v uchu a nie je tomu možné žiadnym spôsobom zabrániť. Aj keby ste si uši čistili trikrát denne, na slúchadlách sa časom nakoniec nejaký objaví.
Z hľadiska čistenia je dôležité, či používate kôstkové alebo štupľové slúchadlá.
Kôstkové slúchadlá sú celé vyrobené z pevnej – kovovej alebo plastovej časti, a tá sa dáva priamo do ucha. Azda najznámejším modelom sú známe Earpods alebo ich nová bezdrôtová alternatíve AirPods. Okrem Apple však kôstkovú konštrukciu využíva aj rad ďalších výrobcov – napríklad Sony s modelom STH32 alebo JBL s modelom T205.
Štupľové slúchadlá majú medzi pevnou časťou a uchom ešte prídavný nadstavec – v drvivej väčšine prípadov vyrobený z gumy alebo peny. Ten ide spravidla do ucha hlbšie, a preto sú tieto slúchadlá aj náchylnejšie na znečistenie ušným mazom.
So štupľovými slúchadlami sa väčšinou dodáva viacero rozmerov gumených nadstavcov. Pred samotným čistením by ste sa mali presvedčiť, či používate správnu veľkosť. Nadstavec by vás nemal v uchu nijako tlačiť a mal by byť len tak veľký, aby vďaka nemu slúchadlá v uchu držali. Prítomnosť štuplíka v uchu je totiž pre uši neprirodzená, o to viac, ak je priveľký. Kvôli tomu môže produkovať aj zvýšené množstvo ušného mazu.
Nadstavce pred čistením zložte zo slúchadiel a vyčistite v mydlovej vode. Potom ich stačí opláchnuť pod tečúcou čistou vodou a dôkladne vysušiť. Penové nadstavce čistite podobne ako náušníky – vlhkou handričkou a čistou vodou, aby sa nerozpadli.
Ďalšia časť čistenia už je spoločná pre kôstkové aj štupľové slúchadlá, a to starostlivosť o kryciu mriežku. Ide o mriežku, ktorá chráni otvor vodiča zvuku. Vzhľadom na to, že sa bezprostredne za ňou nachádza citlivá elektronika slúchadiel, pri jej čistení v žiadnom prípade nepoužívajte vodu. Pre tento prípad je ideálny izopropanol.
Americká audiofirma Bose odporúča na čistenie používať aj peroxid vodíka, no s maximálnou koncentráciou 3%.
Malé množstvo izopropanolu naneste na vatovú tyčinku a jemne ňou vyčistite kryciu mriežku. Na dôkladnejšie čistenie môžete použiť aj jemnú kefku. Ak sa na slúchadlách nachádza viacero mriežok ako napríklad mriežka pre sekundárny mikrofón, vyčistite aj všetky ostatné.
Nepriateľmi slúchadiel sú aj vlasy. Ak vidíte v mriežke zachytené vlasy, jemne ich povyťahujte. V prípade, že sú príliš krátke a nedajú sa zachytiť, použite pinzetu.
Prevencia počas používania pre dlhšiu životnosť
Azda každému z nás už sa stalo, že z ničoho nič prestalo hrať jedno slúchadlo. Vo väčšine prípadov nejde o poškodenie samotného meniča, ale prívodného kábla, ktorý je počas používania neustále namáhaný, čo vedie až k jeho prerušeniu. Najčastejšie k tomu dochádza na miestach za konektorom a pri vstupe do slúchadla. Sú to totiž miesta, kde je kábel neustále ohýbaný a ťahaný. Preto by sme sa mali snažiť poškodenia na týchto miestach preventívne eliminovať.
Ak je kábel do konektora vedený v tvare písmena L, mal by byť otočený tak, aby pokračoval plynule – rovnobežne s hranou smartphonu alebo iného prehrávača. Ak kábel nadväzuje na konektor priamo, dbajte na to, aby bol otočený smerom hore a mohol voľne pokračovať von z vrecka. Kábel by jednoducho nemal byť zbytočne ohnutý alebo skrútený.
Pozor by ste si mali dávať aj pri vyberaní slúchadiel z ucha – neťahajte ich za kábel, ale za samotné telo slúchadla. Ak ich nosíte počas športu alebo inej činnosti, majte ich pod odevom, aby sa nemohlo stať, že sa o niečo zachytia a vytrhnú. V prípade, že máte oblečených viacero vrstiev – napríklad tričko a mikinu, slúchadlá noste medzi nimi. Na koži sa totiž tvorí pot, ktorý môže z dlhodobého hľadiska kábel poškodiť.
Slúchadlá nikdy neprenášajte v náhodnej spleti vo vrecku, ale siahnite po obale od výrobcu. Ak ste kúpili slúchadlá bez obalu, kábel jemne oviňte okolo ruky alebo smartphonu tak, aby v žiadnej časti nebol zalomený a celok vložte do vrecka. V žiadnom prípade ho nenaťahujte, ani nezaväzujte. Životnosť slúchadiel zároveň nezlepšujú ani prudké teplotné zmeny, dážď či iné vplyvy počasia.
Náhlavné, do uší alebo bez zbytočných káblov? Pripravili sme pre vás veľký test až 15 modelov slúchadiel. Ktoré dopadli najlepšie?
Pridajte komentár ku článku