Ako si vybrať kolobežku? + Tipy na najlepšie kolobežky
Kým kedysi bola kolobežka výlučnou zábavkou detí, dnes sa na nej vo veľkom premávajú už aj dospelí. Je obľúbeným a navyše i ekologickým dopravným prostriedkom do školy, do práce či do mesta.
Ponúka zdravý pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý sa spaľovaním kalórií môže pokojne rovnať aj behu či aerobiku.
Ak ste aj vy podľahli čaru kolobežkovania a momentálne pre seba hľadáte vhodný model, alebo na tento druh športu chcete vďaka novej kolobežke nalákať vašu ratolesť, neunáhlite sa. Aj výber kolobežky má totiž svoje pravidlá.
V tomto článku sa dozviete, na čo sa pri výbere kolobežky zamerať tak, aby ste si zadovážili kúsok, ktorý vám poslúži roky.
Výhody kolobežky: Prečo je stále viac a viac populárnejšia?
Kolobežky si získavajú čoraz viac priaznivcov, a to nielen medzi tými najmenšími, ale aj medzi dospelákmi.
Veľmi jednoducho sa ovládajú a osvojiť si spôsob jazdy je taktiež nenáročné. Sú vynikajúcim dopravným prostriedkom s maximálnou skladnosťou, nenáročnosťou a minimálnou údržbou.
Jazdením na kolobežke posilňujete všetky svaly dolných a horných končatín, ale tiež aj brušné a chrbtové svaly. Jazda na kolobežke tak môže poslúžiť aj ako rehabilitačné cvičenie. V porovnaní s jazdou na bicykli je šetrnejšia aj ku kĺbom.
Do kolobežkovania sa môžete pustiť aj vtedy, ak túžite zhodiť nejaké to kilo. Ide o rovnako účinný proces spaľovania tukov, ako napríklad aerobik či beh.
Jazdenie na kolobežke je v neposlednom rade i veľkou zábavou, ktorá prináša radosť z pohybu.
Kombík zistil
Podľa zákona o cestnej premávke sú používatelia kolobežiek na "manuálny" pohon chodcami.
To znamená, že na miestach, kde sa nachádzajú chodníky, musia jazdiť po nich, nie po ceste.
Podľa čoho si vybrať kolobežku?
Aj keď sa výber kolobežky môže zdať ako jednoduchá až banálna vec, nie je tomu tak. Teda určite nie v prípade, ak hľadáte spoľahlivú kolobežku, ktorá vás na cestách bude sprevádzať roky.
Ako si takú vybrať?
Kto a kadiaľ bude na kolobežke jazdiť? - Typ kolobežky
Typ kolobežky je zrejme úplne prvé kritérium, ktoré pri výbere budete riešiť. Do veľkej miery závisí od toho, kto a kde bude na kolobežke jazdiť.
Podľa toho, pre koho má byť kolobežka určená, poznáme:
- detské kolobežky,
- kolobežky pre dospelých.
Podľa účelu využívania kolobežky, sa môžete stretnúť s:
- mestské a skladacie kolobežky,
- kolobežky na šport a kolobežky na turistiku,
- freestyle kolobežky.
Mestské a skladacie kolobežky
Mestské kolobežky majú spravidla menšie rozmery, sú kratšie, majú nízko položené stúpadlo, malé kolesá a úzke riadidlá. Skrátka, sú skonštruované tak, aby sa na nich dalo pohybovať ľahko, rýchlo a obratne a vyhýbať sa akýmkoľvek prekážkam, ako obrubníky a podobne.
Mestské kolobežky majú veľmi často skladaciu konštrukciu, aby ich bolo možné ľahko odložiť alebo prepravovať.
Kolobežky na šport a na turistiku
Kolobežky na šport disponujú vynikajúcimi aerodynamickými vlastnosťami, sú vyrobené z odolných materiálov, dajú sa ľahko ovládať. Pohyb na nich je dynamický a svižný. Ich súčasťou sú aj nižšie posadené riadidlá, ktoré zabezpečujú zníženie ťažisko jazdca a zvýšenie rýchlosti počas jazdy.
Potom sú tu kolobežky na turistiku, ktoré sa veľmi často podobajú športovým kolobežkám.
Sú stabilné, rýchle, s mohutnou konštrukciou vyrobenou z odolných materiálov.
Freestyle kolobežky
S freestylovými kolobežkami sa možno oddávať rozličným trikom a skokom. Agresívnejšiemu zaobchádzaniu zodpovedá pevná, odolná konštrukcia.
Nosnosť kolobežky
Nosnosť kolobežky je parameter, ktorý vyjadruje maximálne okamžité zaťaženie, teda vrátane zaťaženia pri dopade, napríklad počas skokov. Nejde teda len o maximálnu hmotnosť osoby, ktorá sa na kolobežku môže postaviť.
Pokiaľ teda vyberáte kolobežku do mesta či na rovnejšie terény, vystačíte si aj s modelom s menšou nosnosťou. Do náročnejších terénov s nerovnosťami sa ale oplatí zvoliť kolobežku s vyššou nosnosťou.
Akú veľkosť a typ koliesok na kolobežku zvoliť?
Pri kolieskach platí niekoľko jednoduchých pravidiel.
Čím väčšie kolieska sú, tým sú rýchlejšie. Na druhej strane sa ale kolobežka s veľkými kolesami stáva ťažšie ovládateľnou.
Aj preto sú kolobežky na šport, kde sa kladie dôraz na rýchlosť vybavené práve väčšími kolesami. Kolobežky pre začiatočníkov či kolobežky pre deti zas majú menšie kolesá.
Na základe tvrdosti kolies kolobežky, sa môžete stretnúť s:
- kolobežkami s tvrdými kolesami,
- kolobežkami s nafukovacími kolesami.
Kolobežky s tvrdými kolesami
Tvrdé kolieska, či už gumové, bantamové, PU, sú rýchle, no ideálne skôr na rovnejšie povrchy, pretože s nimi cítiť každú nezrovnalosť. Preto nie sú vhodné do terénu.
Kolobežky s nafukovacími kolesami
Pre nafukovacie kolesá je typický väčší priemer, ale aj rýchla a dynamická jazda, na ktorú je ale potrebné vynaložiť viac úsilia.
Kolobežka s nafukovacími kolesami je vhodná do terénu a na nerovné povrchy, ku ktorým kolesá lepši priľnú a zároveň pomáhajú tlmiť otrasy.
Aká by mala byť výška riadidiel kolobežky?
Veľmi podstatným kritériom je výška riadidiel, ktorá sa odvíja od výšky majiteľa kolobežky. Na väčšine modelov možno výšku riadidiel nastaviť.
Pri modeloch určených pre dospelých ľudí sa zvykne pohybovať v rozmedzí od 80 - 110 cm. Pri detských modeloch od 50 cm a vyššie.
Správne nastavenie výšky riadidiel je dôležité hneď z viacerých dôvodov. Nízke nastavenie totiž spôsobuje neprirodzený predklon, ktorý môže mať za následok bolesti chrbta. Pri riadidlách nastavených príliš vysoko zas môže byť stažené ovládanie kolobežky.
Aké brzdy na kolobežke sú najlepšie?
Existujú tri druhy bŕzd, a to nášľapné, kotúčové a čeľusťové.
Pri kolobežkách určených na jazdu po meste sú najvhodnejšou voľbou nášľapné brzdy. Kotúčovými brzdami by mala byť vybavená kolobežka na šport. Ľudia s vyššou váhou by mali voliť čelusťové brzdy.
Výška a veľkosť nášľapnej dosky kolobežky
Výška nášľapnej dosky má na starosti váš komfort pri odrážaní počas jazdy.
Športové typy kolobežiek majú vyšší nášľap, cca 8 cm, pretože sú určené do náročných terénov.
Pri kolobežkách do mesta je nášľap menší, okolo 5 cm.
Veľkosť nášľapnej dosky by mala zodpovedať veľkosti chodidla osoby, ktorá na kolobežke bude jazdiť. Dĺžka dosky na kolobežke pre dospelého človeka by mala byť okolo 40 cm.
Pozor na to, pretože dlhšie stupadlo môže mať za následok ťažšie ovládanie kolobežky.
Materiál rámu
Pri výbere kolobežky myslite aj na materiál, z ktorého je vyrobená. Najčastejšie používané materiály sú oceľ, karbón alebo hliník, čo pre bežné využitie postačuje.
Najkvalitnejšie, ale zároveň aj najdrahšie, sú kolobežky vyrobené z karbónu. Veľmi dobrou voľbou sú aj hliníkové kolobežky, ktorých cena je taktiež zvyčajne o niečo vyššia.
V najnižšej cenovej kategórii najčastejšie nájdete kolobežky, ktorých rám je vyrobený z ocele a ďalšie dôležité komponenty z hliníka.
Elektrická kolobežka: Horúci trend na cestách
Špeciálnu kategóriu kolobežiek tvoria elektrické kolobežky.
Elektrické kolobežky sú dopravné prostriedky určené pre tých, ktorí sa na cestách nechcú namáhať, ale dostať sa jednoducho a rýchlo na miesto určenia.
Majú elektrický motor, ktorý možno použiť na plynulý presun alebo aj na ľahšie odrážanie. Kolobežku možno používať aj ako klasickú, teda bez motora, avšak odrážanie je v tomto prípade omnoho ťažšie, ako pri klasických kolobežkách.
Rýchlosť, ktorou si možno jazdu na elektrokolobežke užívať sa zvykne pohybovať okolo 40 - 50 km/hod. Dojazd môže byť až cez 40 km. V závislosti od typu akumulátora elektrokolobežku nabijete za 4 až 8 hodín.
Výhody a nevýhody elektrickej kolobežky
Elektrická kolobežka je šikovný vynález, ktorý sa na naše cesty dostal v priebehu uplynulých rokov. Aké má výhody, ale aj nevýhody?
Tip od experta
"Osoba pohybujúca sa na kolobežke s pomocným motorčekom je definovaná v zákone ako vodič nemotorového vozidla. To znamená, že sa na ňu vzťahujú rovnaké povinnosti.
Nesmie byť pod vplyvom alkoholu, okrem prípadu, ak jazdí po obci alebo na cestičke pre cyklistov, pričom aj na tomto mieste nemôže hodnota alkoholu v organizme presiahnuť 0,5 promile.
Ako vybrať elektrickú kolobežku?
Pri výbere elektrickej kolobežky je potrebné všímať si v podstate rovnaké kritéria ako pri klasickej kolobežke bez motorčeka.
Všímajte si nosnosť kolobežky, vyhotovenie rámu, prenosnosť, skladnosť, kolesá či brzdy a v neposlednom rade aj motor.
Pri motore si všímajte jeho výkon. Elektrické kolobežky s výkonom motora do 100 W sú vhodné pre menšie deti. Motor s výkonom od 100 - 350 W nájdete v kolobežkách určených pre stredne náročných jazdcov. Kolobežky s výkonom motora nad 350 W patria do rúk skúseným jazdcom, ktorí si chcú užiť rýchlu jazdu.
Pri výbere elektrickej kolobežky rozhodne neprehliadnite ani akumulátor a jeho kapacitu, a s ním súvisiaci dojazd.
Príslušenstvo k elektrickej kolobežke
Ani pri jazde na elektrickej kolobežke sa nezabudnite chrániť. Základom by mala byť prilba a na škodu nie sú ani chrániče.
Existuje však aj ďalšie príslušenstvo k elektrobežke - rôzne tašky na prenášanie, svetlá, puzdra, zámky či poťahy na sedačku.
Na záver
Majte na pamäti, že zakaždým, keď si sadáte na kolobežku a púšťate sa s ňou na cesty, stávate sa účastníkom cestnej premávky.
Správajte sa preto zodpovedne a ohľaduplne, a to nielen pre svoju bezpečnosť, ale aj pre bezpečnosť ostatných ľudí.
Pridajte komentár ku článku