Veľké porovnanie detských výživ do ručičky – Test 


Autori: Lenka Riganová, Michaela Banduričová Dátum: 26. 08. 2020

Hodnotenie detských výživ do ručičky

Tieto detské výživy do ručičky odporúčame

Nestlé Naturnes detská výživa

Zdroj vlákniny

Detská výživa s veľmi dobrým podielom vlákniny, konkrétne  až 3 g na 100 g príkrmu a s nízkym obsahom cukrov. 

cena od 1,30 €

Hippis detská výživa

Produkt BIO kvality

Výživa vyrobená zo surovín pestovaných v súlade s ekologickým poľnohospodárstvom.

cena od 1,90 €

Detská výživa Holle Veggie Bunny

Neutrálny príkrm

Príkrm neutrálnej chuti - mrkva, sladké zemiaky, hrášok, ideálny aj pri začínaní s prikrmovaním. 

cena od 1,80 €

Recenzie a test detských výživ do ručičky

Po tom, čo sme v redakcii hodnotili pokračovacie umelé mlieka sme sa znova rozhodli pozrieť na stravu pre tých najmenších, tentokrát na detské výživy.

32 hodín sme u nás v redakcii strávili hodnotením a testovaním detských výživ do ručičky, ktoré sú čoraz viac populárne, a to aj napriek tomu, že na našom trhu nie sú takými dlhoročnými stálicami ako klasické výživy v skle. A tak sa prirodzene naskytá otázka, či im vôbec môžu konkurovať alebo či je ich zloženie porovnateľné. A čo napríklad také balenie v kapsičke, je výhodou? 

Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalšieho sa dozviete v našom veľkom teste detských výživ do ručičky. 

KOMBO expert testuje pre vás

Kombo expert Michaela Banduričová

Michaela je v súkromí mamou troch detí. Rola matky jej učarovala natoľko, že sa rozhodla vydať touto dráhou aj v profesnom živote a stať sa profesionálnou mamou. 

"Detské výživy sú skvelým pomocníkom každej uponáhľanej mamičky, ktorá nie vždy stíha navariť. Jednotlivé výživy sa však od seba zvyknú líšiť, a to predovšetkým svojím zložením, ale napríklad aj konzistenciou či chuťou. A ako teda vybrať to najlepšie pre vášho drobca? To vám prezradím v dnešnom teste."

Ako sme hodnotili

V teste detských výživ do ručičky sme sa zamerali na príkrmy predávané v praktických kapsičkách. Vďaka takémuto baleniu sa staršie dieťatko z kapsičky dokáže najesť i samé. Nielenže tak ide o praktické riešenie pre mamičku, ale dieťa sa učí i stravovacím návykom a do istej miery i samostatnosti. 

Na trhu v súčasnosti nájdete veľké množstvo detských výživ do ručičky, pochádzajúcich od rôznych výrobcov, pričom ich ponuka neustále narastá. Do nášho testu sme preto vybrali 10 obľúbených a často vyhľadávaných detských príkrmov rôznych značiek a pre rôzne vekové kategórie, a to aj z toho dôvodu, že naším zámerom bolo priniesť čo najširší prehľad výživ a zistiť, ako veľmi sa od seba odlišujú. 

Vybrané detské výživy sme hodnotili predovšetkým z pohľadu reálneho používateľa, teda mamičky či otecka, ktorí chcú svojmu dieťaťu poskytnúť tú najkvalitnejšiu stravu. Pri hodnotení sme sa zamerali v prvom rade na zloženie, keďže to patrí bez pochýb medzi to najdôležitejšie kritérium. Ďalej sme však zohľadňovali aj konzistenciu či samotnú chuť príkrmov. Na testovanie sme si prizvali aj malých pomocníkov, ktorý nám pomohli s ochutnávaním. Produkt, ktorý z nášho testovania zišiel ako víťaz a odporúčame ho maminkám aj ich ratolestiam, od nás získal titul Náš tip.  

A keďže vieme, že výber vhodnej výživy pre vášho drobca nemusí byť vôbec jednoduchý, prinášame vám aj rady a tipy, na čo sa pri výbere detskej výživy zamerať.


Porovnanie detských výživ do ručičky

Tabuľku zobrazíte posúvaním zľava doprava.

Nestlé Naturnes detská výživa

#1

Hippis detská výživa

#2

Detská výživa Holle Veggie Bunny

#3

Hamánek detská výživa

#4

Detská výživa Sunárek Cool

#5

Detská výživa Holle Dino Date

#6

OVKO detská výživa

#7

Hami detská výživa banán mango

#8

Detská výživa Ella´s Kitchen

#9

Good Gout detská výživa

#10

Určenie

od 4. mesiaca

od 4. mesiaca

od 6. mesiaca

od 5. mesiaca

od 12. mesiaca

od 6. mesiaca

od 6. mesiaca

od 6. mesiaca

od 6. mesiaca

od 4. mesiaca

Balenie

90 g

100 g

100 g

120 g

120 g

100 g

120 g

90 g

100 g

120 g

Hodnotenie

Energetická hodnota  (kcal)*

77

49

43

58

63

76

64

76

96

82

Tuky (g)

<0,5 

0,1

0,7

0,2

0,1

0,2

0,3

1,9

2,2

0,4

- nasýtené mastné kyseliny (g)

<0,1

0,0

0,0

0,0

0,0

0,03

0,2

1,6 

1,2

0,2

Sacharidy (g)

17

10,8

7,8

12,7

14

16,7

14,6

13,8

15,8

18,7

- cukry (g)

10

10,2

4,3

10,5

13

14,5

12,6

12,8

13,6

13,7

Bielkoviny (g)

0,5

0,4

1,2

0,4

0,5

0,7

0,6

0,6

2,7

0,3

Vláknina (g)

3

x

x

x

x

x

2,8

0,9

1,2 

1,4

Soľ (g)

<0,01

<0,05 

0,058

0,0

0,03

0,012

0,02

0,01

0,12

0,004

Sodík (g)

x

<0,02

0,023

x

x

x

x

stopy

x

x

Vitamín C (mg)

20

x

x

10

x

x

10

20 

x

x

Cena

1,30 €

1,90 €

1,80 €

1 €

1,40 €

1,60  €

0,80 €

1 €

2,70 €

1,40 €

*Všetky hodnoty v tabuľke sú uvedené na 100 g výživy.

Recenzie detských výživ

1. Nestlé Naturnes slivka hruška - Zdroj vlákniny

• 90 g 

Nestlé Naturnes detska výživa hodnotenie
Nestlé Naturnes detská výživa tesť
Detská výživa Nestlé Naturnes zloženie
Detská výživa Nestlé skúsenosti
Nestlé Naturnes detská výživa konzistencia

Prvé miesto v našom teste detských výživ do ručičky obsadila síce jedna z najmenších, no najkvalitnejších kapsičiek Nestlé Naturnes s príchuťou hruška slivka. A čím všetkým nás dostala, že si vyslúžila prvenstvo?

Kapsička je určená pre deti od ukončeného 4. mesiaca, a to aj napriek tomu, že väčšina detí prejaví záujem o samostatné jedenie cca až v 8. mesiaci života. V období 4. mesiaca teda samostatné jedenie zvládne len máloktoré bábätko (ak vôbec niektoré). Túto skutočnosť vnímame ako jediné negatívum, ktoré však tomuto výrobku nijako výrazne neuberá na kvalite. Výživu je totiž možné vytlačiť aj na tanierik a kŕmiť dieťatko lyžičkou alebo mu výživu priložiť k ústam a nechať dieťa vysať jej obsah.

Čo sa týka samotného uzáveru, ten sa rovnako ako pri všetkých výživách tak aj pri tejto odskrutkuje rýchlo a bez problémov. Výživa vychádza plynulo a pokiaľ máte doma veľkého žrúta, pokojne sa môže stať to, že výživku dokáže vcucnúť, ako sa povie, na jeden dych. 

Výživa má obsah 90 gramov, pričom energetická hodnota na 100 gramov je 77 kcal. Keďže je objem výživy menší o 10 gramov, treba počítať aj s o niečo menšou energetickou hodnotou. Celkovo je však hodnota 77 kcal pomerne dobré číslo, keďže denný energetický príjem dieťaťa vo veku od 0 - 6 mesiacov by mal zodpovedať približne 550 kcal. Táto výživa je tak aj z dôvodu svojej energetickej hodnoty ideálna ako desiata, čo možno nájsť aj v jej názve. 

Na obale ďalej nájdete uvedenú aj informáciu o tom, že výživa je bez prídavku cukru, resp. obsahuje len prirodzene sa vyskytujúce cukry. Ak upriamite svoju pozornosť na tabuľku s výživovými údajmi zistíte, že na 100 g tejto výživy pripadá 17 g sacharidov, z toho 10 g cukru. Keďže naše testy neprebiehali v laboratóriách, nevieme potvrdiť či vyvrátiť tento údaj, resp. uviesť, či výživa naozaj obsahuje len prírodné cukry. Pokiaľ ste teda zásadne proti nadmernému podávaniu cukru deťom a chcete si byť istí, že ho dieťatku podávate len v minimálnom množstve, voľte vždy takú detskú výživu, ktorá má vo výživových hodnotách uvedený najmenší podiel cukru. V našom teste detských výživ to z ovocných kapsičiek bola práve táto.

Výrobca ďalej uvádza, že výživa Nestlé je bez konzervačných látok a farbív i bez lepku, čo je ďalším jej plusom. Vyniká aj obsahom ovocia, ktoré tvorí 100% produktu - hruškové pyré 65% a slivkové pyré 35%. V zložení tiež nájdete vitamín C, vlákninu i bielkoviny, ktoré však nedosahujú nejakú závratnú hodnotu, a to nielen pri tejto výžive, ale pri všetkých testovaných. Pri tomto produkte však za zmienku rozhodne stojí pomer vlákniny 3 g na 100 g, čo môže byť okrem iného aj dôkazom toho, že v tejto výžive má ovocie naozaj 100%-né zastúpenie. 

A čo chuť, konzistencia a vzhľad? Kým mamičky často riešia zloženie výrobku, dieťatko zaujíma predovšetkým jeho chuť. A tá je pri tomto produkte vynikajúca. Výraznejšie cítiť hrušky, ale chuť veľmi dobre dopĺňa aj slivka, ktorá sa vo výžive taktiež nachádza. Konzistencia je dobrá, hustejšia, bez viditeľných prímesí vody. Deťom táto výživa veľmi chutí. 

Pozrime sa aj na cenu, keďže tá môže byť pri kúpe výživy pre viacero mamičiek taktiež dôležitá. Za 90 g Nestlé Naturnes výživy zaplatíte niečo okolo 1,30 €, čo je primeraná cena. 

Výhody

 • 100%-ný obsah ovocia
 • skvelá chuť
 • dobrá konzistencia
 • bez lepku
 • bez konzervantov a farbív

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

1,30 €

Hodnotenie

2. HiPP HiPPis 100% ovocie - Produkt BIO kvality

• 100 g

Detská výživa HiPP bio
HiPP detská výživa bio skúsenosti
HiPP detská výživa bio zloženie
HiPP bio detská výživa
HiPP detská výživa konzistencia

Veľmi obľúbenú značku medzi detskými produktami predstavuje aj HiPP. Ten má v ponuke viacero detských výživ, ktoré sú populárne najmä vďaka nálepke BIO, čím nepochybne zaujmú všetky BIO mamičky. Z radu BIO výživ sme do nášho testu vybrali HiPP HiPPis 100% BIO ovocie - jablko, broskyne, lesné ovocie. A čo ponúka táto detská výživa? 

Označenie BIO prezrádza, že ide o produkt vyrobený v súlade s prísnymi legislatívnymi nariadeniami, a to nielen pre detskú výživu, ale i pre ekologické pestovanie. Všetko použité ovocie vo výžive je pestované ekologickými metódami, pri ktorých nemajú svoje miesto žiadne chemické látky či hnojivá. A práve to je jedna z najväčších výhod tohto výrobku.  

Plusom je ale aj 100%-né zastúpenie ovocia, z ktorého tvoria 73% jablká, 16% broskyne, 6% čučoriedky a 5% maliny, teda lesné ovocie, ktoré vo výžive cítiť najvýraznejšie. Chuť výživy je dobrá, aj keď dosť kyslá a nemusí vyhovovať každému dieťatku. Spomedzi všetkých testovaných výživ sa nám táto zdala najmenej sladká.

Vďaka bohatej zmesi ovocia je detská výživa skvelou voľbou v prípade, že vaše dieťatko chcete postupne nechať ochutnávať všetko ovocie a nenechať ho zvyknúť si len na jedno. Veľmi dobre je na tom aj konzistencia, ktorá nie je ani riedka, ani príliš hustá - ide o zlatú strednú cestu. Vo výžive nie je voľným okom viditeľná ani prítomnosť vody. 

A čo zloženie? Na 100 g výživy pripadá 10,8 g sacharidov, z toho 10,2 g cukru, čo je v našom teste druhá ovocná výživa s najnižším podielom cukru. Aj pri tomto produkte výrobca uvádza, že ide o prirodzene vyskytujúce sa cukry, teda nenájdete v ňom pridaný žiaden cukor, ani ovocný koncentrát. Vo výžive sa ďalej nachádzajú bielkoviny v množstve 0,4 g na 100 g, soľ  i sodík. Nenachádza sa však v nej vláknina, ani vitamín C.

O niečo horšie je na tom s hodnotou 49 kcal aj energia. Pri detských výživách však netreba zabúdať na to, že sú primárne vhodné (predovšetkým u starších detí) na desiatu či olovrant, ktoré majú mať nižšiu energetickú hodnotu ako hlavné jedlo. 

Aj táto výživa je určená pre deti od ukončeného 4. mesiaca, ktoré ju ale zrejme samé konzumovať nebudú. Výživa sa však ľahko vytlačí na tanierik a tak ju možno podávať aj na lyžičke. Po otvorení je potrebné uchovávať ju v chladničke a skonzumovať do 24 hodín. 

Výrobca ako jeden z mála pri tomto produkte uvádza, že sacharidy v ňom prirodzene obsiahnuté z ovocia môžu spôsobovať zubný kaz. Upozorňuje teda na to, že výrobok nie je na hranie a rozhodne ho dieťatku netreba nechávať v ústach, ale ani v rukách aj po tom, čo výživu skonzumuje. Vo všeobecnosti sú mnohými detské výživy do ručičky zatracované práve kvôli tomu, že dieťa prichádza pri konzumácii do styku priamo s plastovými časťami. 

Hádam najväčšou nevýhodou tohto produktu je jeho cena. Za balenie s obsahom 100 g zaplatíte okolo 1,90 €, čo je pomerne dosť. 

Výhody

 • BIO kvalita
 • mix ovocia
 • podiel cukru
 • dobrá konzistencia

Nevýhody

 • cena

Orientačná cena

1,90 €

Hodnotenie

3. HOLLE Veggie Bunny Bio pyré - Neutrálny príkrm

• 100 g

Detská výživa Holle Veggie Bunny
Holle Veggie Bunny zloženie
Holle Veggie Bunny
Detská výživa Holle konzistencia

Ďalšia testovaná detská výživa Veggie Bunny je v porovnaní s ostatnými hodnotenými výživami z iného súdka. Kým ostatné produkty sú ovocné, táto výživa je s príchuťou mrkvy, sladkého zemiaku a hrášku a možno ju označiť za tzv. neutrálny príkrm. Preto je vhodnou voľbou pre všetky mamičky, ktoré prikrmovanie nechcú začínať sladkým ovocím, na ktoré by si dieťatko mohlo prirýchlo zvyknúť. 

Už ako napovedá samotný názov, ide o vegánsky produkt so 100%-ným obsahom zeleniny, pričom mrkva má zastúpenie 70%, sladké zemiaky 20% a hrášok 10%. V zložení sa nachádza tiež citrónová šťava. Aj napriek tomu, že výrobca uvádza, že ide o neprisolený produkt, vo výživových údajoch môžete nájsť soľ s hodnotou 0,058 g. Možno teda predpokladať, že ide o prirodzene vyskytujúcu sa soľ v obsiahnutej zelenine. Rovnako je to aj s cukrom s hodnotou 4,3 g na 100 g.

Plusom tohto produktu je jeho bio pôvod. Ide o výrobok pochádzajúci zo Švajčiarska, vyrobený v súlade s prísnymi normami bio dynamického poľnohospodárstva. To je zaujímavé tým, že do veľkej miery zohľadňuje kozmické a pozemské životné rytmy, pričom je striktne proti používaniu chemických hnojív a pesticídov. 

Pyré je určené pre deti od 6. mesiaca. Pred jeho podávaním sa odporúča ohriať sáčok vo vode max. do 50 stupňov. Páči sa nám tiež, že výrobca na obale uvádza odporúčanie, podľa ktorého netreba deti nechávať cucať uzáver obalu a výživu radšej podávať na lyžičke. Možno vám práve teraz napadlo, či takéto balenie v kapsičke potom nie je zbytočné. Ak ale prihliadneme na jeho praktickosť, prenosnosť a žiadne riziko rozbitia (ako u výživ v skle), odpoveď je jednoznačná - nie, nie je zbytočné.

Pri hodnotení našu pozornosť upútal aj obal tohto produkt. Ten je totiž nielen na pohľad, ale najmä aj na dotyk citeľne iný od ostatných výživ. Ide o papierový gastro obal, ktorý je skvelým ekologickým riešením, pričom sa netreba báť jeho škodlivosti alebo toho, že by svoj účel ochrany tovaru neplnil na 100%. 

Pri akýchkoľvek zeleninových príkrmoch sa už tak nejako vopred počíta s tým, že chuťou nebudú schopné konkurovať sladkým výživám. To však nemusí platiť o tejto výžive, ktorá pozostáva z mrkvy, sladkých zemiakov a hrášku. Práve tieto druhy zeleniny sa totiž vyznačujú príjemnou sladkastou chuťou, a tak je to aj pri tejto výžive. Vo všeobecnosti je práve mrkva, ktorá nie je len prínosom pre oči, ale je dôležitá napríklad aj pre zdravé ďasná a zuby, často odporúčanou potravinou, s ktorou možno začať prikrmovanie. 

Pri BIO produktoch býva mínusom vyššia cena a inak to, žiaľ, nie je ani pri tomto výrobku. Za balenie s obsahom 100 gramov zaplatíte 1,80 €. Nevýhodou môže byť aj fakt, že značka Holle u nás nepatrí medzi populárne. 

Výhody

 • ideálne na začatie prikrmovania
 • zaujímavá chuť
 • nízky obsah cukrov
 • BIO produkt

Nevýhody

 • cena 

Orientačná cena

1,80 €

Hodnotenie

4. Hamánek Desiata - Čisté zloženie bez pridaného cukru 

• 120 g

Hamánek detská výživa test
Detská výživa Harmánek skúsenosti
Harmánek detská výživa zloženie
Hamanek detská výživa skúsenosti
Hamánek detská výživa konzistencia

Ovocná kapsička Hamánek pôvodom z Českej republiky patrí medzi pomerne obľúbené. A čo ponúka tým najmenším? 

Je určená pre deti od ukončeného 5. mesiaca. Výrobca hneď na prednej strane obalu láka na čisté zloženie bez pridaného cukru. Na zadnej strane výrobku sa ďalej môžete dočítať, že výživa obsahuje len prirodzene sa vyskytujúce cukry, konkrétne na 100 gramov výrobku 12 gramov prírodného cukru. 

Výživa ďalej neobsahuje ani konzervačné látky či lepok, ktorý býva strašiakom mnohých rodičov z dôvodu celiakie, teda autoimunitného ochorenia, ktoré vzniká ako výsledok neznášanlivosti gluténu, čiže lepku. Vo výžive však nájdete kyselinu askorbovú, známu aj pod označením vitamín C. Ide o nutričný doplnok, ktorý však býva používaný aj ako antioxidant. Veľmi jednoducho a rýchlo oxiduje, čím ochraňuje pred oxidáciou aj ďalšie zložky v strave.

Energetickou hodnotou 58 kcal na 100 g táto detská výživa nijako nevyniká, ale ani nie je prepadák. S hodnotou bielkovín 0,4 g na 100 g výrobku ju možno medzi testovanými výživami zaradiť k tým s najmenším obsahom. Ani v tejto výžive sa nenachádza žiadna vláknina ani soľ.

Hamánek detská výživa sa taktiež môže pochváliť 100%-ným obsahom ovocia, pričom jablká tvoria až 80% a ďalších 20% patrí jahodám. Výživa je obohatená i o koncentrát z čiernej mrkvy. Výrobok však môže obsahovať stopy mlieka, čo sa taktiež nemusí pozdávať každému rodičovi. 

Výživa v kapsičke sa jednoducho otvára zatočením uzáveru, ktorý síce nie je úplne malý, no netreba ho podceňovať a určite nenechávať v rukách dieťaťa na hranie. Výživa má výraznú sladkú jahodovú chuť, z kapsičky samovoľne nevyteká a jednoducho sa vytláča. Práve takýto kapsičkový obal využíva prirodzene vyvinutý sací reflex dieťaťa. Ani konzistencii nie je čo vytknúť, keďže v nej nie sú viditeľné stopy po vode. 

Celkovo na nás táto detská výživa zapôsobila veľmi dobre, a to nielen svojím zložením či českým pôvodom, ale aj chuťou a konzistenciou. Do karát jej hrá aj veľmi výhodná cena v pomere k veľkosti balenia, keďže za 120 gramov zaplatíte cca 1 €. 

Výhody

 • 100% ovocie
 • prírodný cukor
 • bez lepku
 • výhodné balenie za dobrú cenu

Nevýhody

 • bez obsahu vlákniny
 • obsahuje stopy mlieka

Orientačná cena

1 €

Hodnotenie

5. Sunárek Cool - Mix ovocia

• 120 g

Sunárek Cool
Detská výživa Sunárek
Detská výživa Sunárek Coll zloženie
Detská výživa Sunárek Cool
Sunárek Cool ovocie detská výživa

Detská výživa Sunárek Cool je 100%-nou zmesou viacerých druhov ovocia. Nájdete v nej jablčné pyré v pomere 76%, malinové pyré 12% a banánové pyré 12%. 

Zložkou, ktorá upútala našu pozornosť, avšak v negatívnom zmysle slova je regulátor kyslosti - kyselina citrónová, ktorá sa v potravinárskom priemysle používa už roky, a to aj vďaka svojím významným konzervačným vlastnostiam, keďže kyslé prostredie zabraňuje rastu mikroorganizmov. Kyselina citrónová známa aj pod označením prírodný konzervant či  E330, však býva mnohými považovaná aj za škodlivé Ečko, ktorého nadmerný príjem môže spôsobovať napríklad aj poškodenie zubnej skloviny. A tak teda pod označením výrobcu "bez konzervačných látok", ktoré sa nachádza na obale produktu možno chápať presnejšie "bez umelých konzervačných látok".

Ostatnými zložkami obsiahnutými v zložení tohto príkrmu výživa nijako výrazne nevyniká a možno povedať, že má priemerné zloženie. Energetická hodnota na 100 g výrobku dosahuje 63 kcal, tuky 0,1 g, sacharidy 14 g, z toho cukry 13 g. Aj pri tejto výžive výrobca na obale uvádza, že nemá žiadne pridané cukry. Ďalej tu nájdete aj bielkoviny, na 100 g 0,5 g a soľ 0,03 g.

Výživa sa podáva po odstránení uzáveru a to priamo dieťatku, ktoré jej obsah vysaje. Je určená pre deti od ukončeného 12. mesiaca, teda jedného roka, ktoré sa už dokážu najesť aj samé. Táto kapsička je preto ideálnou voľbou napríklad aj na cesty. Ako menšie mínus vnímame to, že údaj o tom, pre koho je kapsička určená je potrebné chvíľu hľadať, nakoľko sa nenachádza na prednej strane obalu a tak hneď neudrie do očí. 

Veľmi zaujímavá, no hlavne príjemná, sladkastá je aj chuť, ktorá je výsledkom zmesi viacerých druhov ovocia. Výživa má pomerne hustú konzistenciu a z obalu sa vytláča o niečo ťažšie. Aj napriek tomu, že je zmesou viacerých druhov ovocia, najvýraznejšie v nej cítiť banán. Celkovo je veľmi chutná, ani príliš sladká, ani kyslá. 

Výživa sa predáva v 120 gramovom balení za cenu 1,40 € a na našom trhu ju možno zaradiť k tým populárnejším.

Výhody

 • 100%-ná zmes ovocia
 • výborná chuť
 • konzistenia
 • bez pridaného cukru

Nevýhody

 • neobsahuje vlákninu
 • s obsahom kyseliny citrónovej 

Orientačná cena

1,40 €

Hodnotenie

6. Holle Bio Dino Date - Výborne zasýti

• 100 g

Detská výživa Holle Dino Date skúsenosti
Detská výživa Holle Skúsenosti hodnotenie
Detská výživa Holle Dino zloženie
Detská výživa Holle Bio Dino
Holle Dino Date konzistencia

Ďalším produktom značky Holle je aj ovocná výživa Holle Bio Dino Date. Aj napriek tomu, že táto značka u nás nie je veľmi populárna, nejde o žiadneho nováčika, ale overenú švajčiarsku značku BIO výživy pre deti, ktorá má viac ako 80 ročnú tradíciu. 

Výživa je vhodná pre deti od ukončeného 6. mesiaca, čo je jasné hneď pri pohľade na obal príkrmu. Pozostáva zo 100% ovocia, konkrétne 75% jablká, 15% čučoriedky a 10% datle, ktoré sa v detskej výžive len tak často nevidia. A my musíme konštatovať, že výživa nie je výnimočná len svojím zložením, ale aj veľmi zaujímavou chuťou. 

Veľmi dobre je na tom aj konzistencia výživy, ktorá nie je riedka ani hustá a z kapsičky sa velmi dobre vytláča. Palec hore dávame aj ekologickému papierovému obalu. Podobne ako ostatné detské výživy, aj túto je po otvorení potrebné uchovávať v chlade a skonzumovať do 24 hodín. 

Ak sa pozrieme bližšie na zloženie, vo výžive sa nachádzajú sacharidy v pomere 16,7 g a z toho tvorí cukor 14,5 g, čo je pomerne dosť a vo výžive ho veruže aj patrične cítiť. Aj preto odporúčame byť pri podávaní tejto výživy opatrní, a to najmä v prípade, že s prikrmovaním začínate. Dieťatko by si totiž rýchlo a ľahko navyklo na sladkú chuť. Zároveň treba mať na pamäti aj to, že sacharidy obsiahnuté v ovocí v kombinácii s plastovými časťami balenia môžu mať negatívny vplyv na zuby. Aj na obale tejto výživy nájdete upozornenie, že produkt neobsahuje žiaden pridaný cukor.

Vo výžive ďalej nechýbajú dôležité bielkoviny v množstve 0,7 g na 120 g výrobku a soľ v zanedbateľnom pomere 0,012 g. Chýba však vláknina či vitamín C. 

Aj táto detská výživa je bio produktom, na ktorého výrobu bolo použité ovocie vypestované v súlade so zásadami bio dynamického poľnohospodárstva. Výživa chutila nielen nám, ale aj našim malým pomocníkom, ktorých sme si prizvali na testovanie. Navyše, dokáže i veľmi dobre zasýtiť. 

Výživa sa predáva v balení s obsahom 100 gramov za vyššiu cenu 1,60 €, ktorá je pri bio produktoch už viac menej akýmsi nepísaným zvykom. 

Výhody

 • 100% ovocie 
 • BIO produkt
 • ekologický papierový obal
 • veľmi dobre zasýti

Nevýhody

 • bez obsahu vlákniny

Orientačná cena

1,60 €

Hodnotenie

7. OVKO - S obsahom vitamínu C a vlákniny 

• 120 g

Detská výživa Ovko
Detská výživa Ovko skúsenosti
Detská výživa Ovko zloženie
Ovko detská výživa konzistencia
Detská výživa Ovko test

Ďalšia hodnotená výživa Ovko láka predovšetkým svojím hravým farebným obalom, ktorý však môže byť pri kúpe dôležitý len pre vašu ratolesť. Vás ako rodiča zrejme bude zaujímať zloženie príkrmu a teda toho, čo vaše dieťa bude konzumovať. 

Detská výživa Ovko pochádza od spoločnosti Novofruct, ktorá je pomerne známa. Na jej populárnosti jej však ubral škandál z roku 2014, kedy Úrad verejného zdravotníctva varoval rodičov pred zdraviu škodlivou detskou výživou Ovko s príchuťou jablko čučoriedka, ktorá vraj obsahovala vyšší obsah pesticídov ako umožňuje norma. Celý spor však nakoniec dopadol tak, že firma poslala výživu na nezávislé testy, kde sa preukázal opak a teda, že detská výživa vyhovuje a rodičia sa nemusia báť o zdravie svojho dieťaťa. 

A čo obsahuje nami testovaná detská výživa Ovko s príchuťou jablko, banán a broskyňa? V prvom rade mi nedá nepovedať, že zloženie tejto výživy je v porovnaní s ostatnými hodnotenými príkrmami na obale uvedené najkomplikovanejšie a veľmi neprehľadne. Odčítanie údajov mi trvalo nejakú tú chvíľu a nepomohli mi k tomu ani malé písmenká. Určite by teda nebolo na škodu, ak by výrobca uvádzal výživové údaje v prehľadnej tabuľke.

Ak sa pozrieme na konkrétne zloženie, výživa ako jedna z mála obsahuje i dôležitú vlákninu v množstve 2,8 g na 100 g a vitamín C v množstve 10 mg na 100 g prípravku. Čo sa týka sacharidov a cukru, tu patrí výživa s hodnotami sacharidy 14,6 g z toho cukry 12,6 g na 100 g príkrmu k priemeru.

Podobne sú na tom aj ostatné výživové hodnoty. Na 100 g Ovko detskej výživy pripadá energetická hodnota 64 kcal, tuky 0,3 g z toho nasýtené mastné kyseliny 0,2 g. Bielkoviny majú zastúpenie 0,6 g a vo výžive možno nájsť i soľ v množstve 0,02 g. Výrobok môže obsahovať i mlieko. 

Detská výživa je určená pre deti od ukončeného 6. mesiaca. Na prednej strane ďalej nájdete aj informáciu o tom, že výživa pozostáva zo 100% ovocia a neobsahuje žiadne pridané cukry, iba tie prírodné. Je bez gluténu i škrobu. Chutí dobre, no treba si dať pozor na riedku konzistenciu, vďaka ktorej môže výživa veľmi rýchlo skončiť na tričku vášho drobca. 

Spomedzi všetkých hodnotených detských výživ do ručičky má táto výživa najdlhšiu dobru spotreby po otvorení. Kým ostatné detské výživy je potrebné udržiavať po otvorení v chlade a skonzumovať do 24 hodín, túto detskú výživu je možné skonzumovať až do 48 hodín po otvorení. Zaujímalo nás či je to naozaj tak a preto sme uskutočnili malý test, počas ktorého sme už otvorenú detskú výživu Ovko ponechali v chladničke približne na 47 hodín. Aj po uplynutí tejto doby mala rovnakú farbu, vôňu, konzistenciu a chuť, ako ihneď po otvorení. 

Veľkým plusom tejto detskej výživy je aj cena, keďže za 120 gramové balenie zaplatíte okolo 0,80 €, čo z nej v našom teste zároveň robí príkrm s najnižšou cenovkou. 

Výhody

 • obsahuje vlákninu
 • obsahuje vitamín C
 • bez škrobu
 • výhodná cena

Nevýhody

 • môže obsahovať mlieko
 • riedka konzistencia

Orientačná cena

0,80 €

Hodnotenie

• 120 g

Detská výživa Hami banán mango test
BAnán Mango Hami detská výživa
Hami detská výživa zloženie
Hami detská výživa
Hami detská výživa konzistencia

Detská výživa od výrobcu Hami nás v prvom rade zaujala svojím exotickejším zložením, keďže dieťatku ponúka príchuť banánu a manga, doplnenú o kokosové mlieko.

Zvyčajne sa medzi mamičkami stretávam s tým, že v tejto oblasti nerady experimentujú a dieťatko nechávajú konzumovať len tradičné príchute, ako napríklad jablko, lesné ovocie, hrušky a podobne. Pri akýchkoľvek exotickejších druhoch ovocia sa obávajú možnej alergickej reakcie. A čo na to odborníci? Ich názory sa zvyknú líšiť. Avšak je pravdou, že máme genetické predispozície lepšie znášať tie druhy ovocia, ktoré sa pestujú v našom podnebnom pásme. Svetlou výnimkou sú však banány, ktoré väčšina detí znáša veľmi dobre a zároveň ich netreba ani tepelne upravovať a môžu sa konzumovať ihneď od začiatku surové. 

Lekárka pre deti a dorast MUDr. Kataríná Šimkovičová odporúča pri podávaní výživy s exotickým ovocím postupovať takto: "Ak ho mamička chce dať dieťaťu, odporúčam ho vyskúšať najprv len v malom množstve. Ak sa neprejaví žiadna alergická reakcia, tak môže dať dieťatku papať aj iné exotické ovocie a to už aj do roka." Aj z toho teda vyplýva, že väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že exotické ovocie by malo byť podávané deťom až od jedného roka, kým táto detská výživa je určená už pre deti od ukončeného 6. mesiaca.  

A ako teda chutí? Nám dospelým chutila veľmi dobre. Najvýraznejšie z výživy cítiť práve chuť banánu, ktorú veľmi dobre dopĺňa kokosové mlieko. Mango vo výžive nijako výrazne necítiť. Táto výživa je teda svojou príchuťou naozaj veľmi zaujímavá a kým nám dospelým chutila, detské chuťové poháriky už na tom boli inak a naši malí testeri po pár lyžičkách výživy začali protestovať. 

V porovnaní s predchádzajúcimi testovanými výživami zaostáva tento príkrm aj svojím podielom ovocia. Kým predchádzajúce detské výživy pozostávali zo 100% ovocia, v tejto kapsičke je celkové zastúpenie ovocia 85% - banán 30%, jablko 30%, mango 15% a kokosové mlieko 10%. V praxi to znamená, že čím menší podiel ovocia detská výživa obsahuje, tým viac ostatných látok sa v nej nachádza. A tak je to aj pri tejto detskej výžive, ktorá v porovnaní s ostatnými hodnotenými výživami ako jediná obsahuje vodu. V zložení sa ďalej nachádza i koncentrovaná citrónová šťava.

Výživa má na 100 g výrobku dobrú energetickú hodnotu, konkrétne 76 kcal, pomerne dosť tukov 1,9 g, z toho nasýtené mastné kyseliny tvoria 1,6 g, sacharidy 13,8 g, z toho cukry 12,8 g. Nechýbajú ani bielkoviny v množstve 0,6 g na 100 g príkrmu. Vo výžive možno nájsť i stopy sodíka a soľ v množstve 0,01 g, ktorá je výsledkom prítomnosti prirodzene sa vyskytujúceho sodíka. Súčasťou výživy je i vláknina a vitamín C. 

Výrobca na obale uvádza, že výživa neobsahuje žiadne pridané cukry a taktiež nie je zahustená pridanými škrobmi, je bez konzervantov a farbív.

Pri tejto detskej výžive si možno už po prvom uchopení do ruky všimnúť jej riedku konzistenciu, za ktorou môže stáť do istej miery i prítomnosť vody. Obal výživy je prehľadný, čo vnímame ako plus, keďže hneď na prvý pohľad vidno obsah. Výživa sa predáva v balení s obsahom 90 g za cenu pohybujúcu sa okolo sumy 1 €.

Výhody

 • obsah vlákniny
 • vôňa
 • prehľadný obal
 • dobrá cena

Nevýhody

 • podiel ovocia
 • veľmi riedka konzistencia

Orientačná cena

1 €

Hodnotenie

9. ELLA'S Kitchen Raňajky - Jogurtový príkrm

• 100 g

Ella´s Kitchen raňajky
Ell´as itchen detská výživa skúsenosti
Ella´s Kitchen zloženie
Ella´s Kitchen detská výživa
Ella´s Kitchen detská výživa konzistencia

Predposledné miesto v našom teste detských výživ patrí produktu ELLA´S Kitchen Raňajky, ktorý na rozdiel od ostatných detských výživ nepatrí medzi ovocné, ale jogurtové príkrmy. Do nášho testu sme ho zaradili aj preto, aby sme zistili, ako veľmi sa svojím zložením líši takýto jogurtový príkrm od toho klasického ovocného. 

Spomedzi všetkých testovaných detských výživ táto kapsička vyniká najvyšším podielom tukov, 2,2 g na 100 g výrobku, z čoho tvoria nasýtené mastné kyseliny až 1,2 g. Tuky sú vo všeobecnosti v detskom tele zdrojom tzv. pomalej energie. V tele sa pomaly ukladajú a následne čakajú, kým ich bude energia potrebovať. Okrem toho sú tiež dôležité v procese vstrebávania vitamínov, ktoré sa dokážu rozpustiť len v tukoch. Vyšší podiel tukov môže byť zároveň dôsledkom toho, že ide o jogurtový pokrm. 

Medzi mamičkami často zvyknú prevládať názory, že jogurtové príkrmy sú veľmi výživné a dieťatko z nich môže nadmerne priberať. Nechýbajú ani obavy zo zavedenia mliečnych produktov a toho, ako na ne dieťa bude reagovať. 

MUDr. Šimkovičová, lekárka pre deti a dorast vo svojich odporúčaniach uvádza, že: “ V dojčenskej strave je prikrmovanie u niektorých skupín detí, u ktorých je obohatenie nebielkovinovej zložky bielkovinovou po 4. mesiacoch života žiaduce napr. rýchlo rastúce deti, deti s deficitom vo výžive, pri zvýšenom metabolizme a iné. V takýchto prípadoch sa odporúčajú dojčenské tvarohové výživy alebo jogurtové druhy dojčenských výživ. Tvaroh je odtučnený a bielkoviny sú čiastočne denaturované, čo zlepšuje stráviteľnosť a znižuje alergicitu." Podávaniu tohto typu pokrmov sa preto netreba báť. 

Pri pohľade na výživové údaje na 100 g tohto výrobku upúta pozornosť i vyšší podiel sacharidov a cukrov  - 15,8 g sacharidov na 100 g výživy, z toho cukry 13,6 g. Výživa vyniká aj najvyšším obsahom bielkovín a vlákniny - 2,7 g bielkovín na 100 g a 1,2 g vlákniny. 

A čo podiel jednotlivých zložiek? Bio banány tvoria 46% príkrmu, bio plnotučný mliečny prírodný jogurt 39%, bio mletá hnedá ryža 13%, bio celozrnná ryžová múka 2%, bio koncentrát citrónovej ovocnej šťavy <1%. Všetky použité zložky ako aj samotný výsledný príkrm sa môže pochváliť nálepkou BIO.

Keď sme sa u nás v redakcii dostali k tejto výžive, značku Ella´s Kitchen nepoznal takmer nikto z nás a tak sme trocha pátrali po jej pôvode. Firmu Ella´s Kitchen založil Paul Lindley, ktorý ju pomenoval po svojej dcérke Elle. Dôvod na vznik firmy bol jednoduchý, a to presvedčenie, že aj súčasné deti môžu jesť zdravo a chutne zároveň. Pri výrobe Ella´s Kitchen výrobkov sú používané iba organické suroviny, nie je pridávaný žiaden cukor či soľ.

Táto jogurtová výživa sa predáva v balení s obsahom 100 gramov a jej mínusom môže byť pre množstvo mamičiek vysoká cena. Jogurtový príkrm sa totiž predáva za cenu okolo 2,70 €, čo je za 100 gramov naozaj veľa. Ide však o pokrm, ktorý dieťatko dokáže veľmi dobre zasýtiť, čo preukázal aj náš test a navyše i výborne chutí. 

Výhody

 • BIO kvalita
 • vysoká energetická hodnota
 • veľmi dobre zasýti
 • skvelá chuť

Nevýhody

 • vysoká cena

Orientačná cena

2,70 €

Hodnotenie

10. Good Gout BIO - S vysokým podielom sacharidov

• 100 g

Good Gout bio ovocie pyré
Detská výživa Good Gout bio
Good Gout ovocie bio pyré zloženie
Good Gout Bio
Good Gout detské pyré konzistencia

Naše testovanie uzatvárame detskou výživou Good Gout Bio s príchuťou banánu, ktorá je určená pre deti od ukončeného 4. mesiaca. Ak vaše dieťatko chcete nechať ochutnať aj niečo exotickejšie, práve banán je ideálnou voľbou, keďže je vo všeobecnosti veľmi dobre znášaný a možno ho konzumovať aj v surovom stave. 

Prvým pomerne výrazným nedostatkom tejto detskej výživy je obsah banánov, ktorý tvorí iba 85%. Okrem nich vo výžive nájdete už len vodu a organický koncentrát citrónovej šťavy. Banány sú organické, teda bio, vypestované bez použitia rôznych chemických hnojív. Čo sa týka samotnej chuti výživy, tá je veľmi dobrá a príkrm chutil nielen nám dospelákom, ale aj deťom. 

Spomedzi všetkých hodnotených detských výživ táto vyniká najvyšším podielom sacharidov na 100 g, konkrétne 18,7 g, čo je zapríčinené tým, že banány patria k potravinám s najvyšším podielom sacharidov. Ďalej obsahuje na 100 g i 13,7 g cukru. Veľmi dobre je na tom výživa aj z hľadiska energetickej hodnoty, ktorá dosahuje na 100 g 82 kcal. Podiel bielkovín je 0,3 g a vlákniny 1,4 g. Výživa obsahuje aj soľ v zanedbateľnom množstve 0,004 g. 

Výživa Goog Gout je vyrábaná vo Francúzsku, v súlade s prísnymi požiadavkami kladenými na BIO potraviny. Neobsahuje žiaden pridaný cukor ani soľ, zahusťovadlá, ani lepok či laktózu a je vhodná aj pre vegetariánov. 

Má príjemnú banánovú vôňu a keďže je vyrobená z mixovaného ovocia, má čistú, jemnú textúru, bez hrčiek či kúskov ovocia. 100 gramové balenie je dostupné za cenu cca 1,40 €.

Výhody

 • výborná chuť
 • vhodná aj pre vegetariánov
 • jemná textúra
 • energetická hodnota

Nevýhody

 • s obsahom vody
 • 85%-né zastúpenie ovocia

Orientačná cena

1,40 €

Hodnotenie

 Ktorá detská výživa do ručičky je najlepšia? 

Začínate s prikrmovaním? Majte na pamäti, že k tomu, čo vášmu dieťatku dáte na konzumáciu treba pristupovať opatrne. Každé dieťa je individuálne, a to, čo vyhovuje jednému drobcovi vonkoncom nemusí druhému. Nezabúdajte tiež na to, že detský zažívací trakt je citlivý a so všetkými druhmi ovocia, zeleniny či potravinami v podstate dieťatko prichádza do kontaktu po prvýkrát vo svojom živote. 

Aj napriek tomu, že v našom teste nás po dôkladnej analýze najviac oslovila detská výživa Nestlé Naturnes, pokojne sa môže stať to, že táto detská výživa nemusí sadnúť každému brušku a dieťatko si viac pochutí a bude prosperovať z iného príkrmu.

Za pozornosť teda stojí nielen výživa Nestlé Naturnes, ale aj ostatné hodnotené detské výživy. Naším testom sme totiž u žiadneho produktu nezistili výrazný nedostatok, pre ktorý by sme jeho konzumáciu neodporúčali. Napríklad taká výživa Holle Veggie Bunny je skvelou voľbou na začatie prikrmovania. Príkrm Ella´s Kitchen je zas vhodný pre rýchlo rastúcich drobcov či detí so zvýšeným metabolizmom. 

Tu teda platí jednouché pravidlo - testovať, testovať, testovať. Skôr ako vášmu drobcovi ponúknete niečo "vo veľkom", nechajte ho najprv zoznámiť sa s novou surovinou a odsledujte si, ako na ňu bude reagovať. Pomôže vám i staré známe - napapané a spokojné bruško = šťastné dieťatko. Opatrní buďte aj pri striedaní jednotlivých detských výživ, ktoré by nemalo byť veľmi časté, ale práve naopak, nové príkrmy by ste mali zavádzať postupne.

Ako vybrať detskú výživu

Test detských výživ do ručičky

Detské výživy sú praktickým riešením, ktoré spoľahlivo dokáže zasýtiť dieťatko na cestách či mimo domova, skrátka vždy, keď mu nemôžete poskytnúť vami pripravenú stravu. A tak sa niet čomu čudovať, že popularita detských výživ medzi mamičkami čoraz viac stúpa.

Nestúpa však len popularita detských príkrmov, ale čoraz viac sa zväčšuje aj ich samotná ponuka na trhu. Orientovať sa medzi množstvom detských výživ tak nemusí byť vôbec jednoduché. A na čo sa teda zamerať, aby ste vášmu dieťatku poskytli kvalitnú výživu, ktorá ho zasýti, a to bez pridaného cukru, gluténov či iných látok? 

Odpoveď na túto otázku môžete hľadať u pediatra, ktorý by vám mal vedieť poradiť, z čoho všetkého by mala pozostávať kvalitná strava dieťaťa v konkrétnom veku. Po radu si môžete zájsť aj na niektoré z internetových fór, ktorých je s touto témou viac ako dosť. Tu však vždy nemusíte dostať overenú radu, skôr skúsenosť inej mamičky. Tá však ale tiež nemusí byť na zahodenie.

Ak ale chcete vášmu dieťatku dať to najlepšie, avšak nie na základe skúseností niekoho iného, ale z vlastného presvedčenia, môžete sa pustiť do hľadania tej najlepšej detskej výživy aj vy sama. A ako teda začať a vôbec, čo si pri jednotlivých detských výživách všímať?

1. Vek dieťatka

Pokrmy určené pre malé deti bývajú veľmi často označené číslicou vyjadrujúcou mesiac či rok dieťaťa, pre ktoré je tento príkrm vhodný. Toto označenie rozhodne netreba prehliadať, keďže má svoje dôležité opodstatnenie. Dieťatko sa vyvíja a mení zo dňa na deň, čomu treba prispôsobovať aj jeho stravu. 

Vo všeobecnosti sa môžete stretnúť s rozdelením detských výživ od ukončeného: 

 • 4. mesiaca
 • 5. mesiaca
 • 6. mesiaca
 • 7. mesiaca
 • 10. mesiaca
 • 12. mesiaca

Tu netreba hľadať žiadnu vedu a jednoducho dať vášmu dieťatku príkrm podľa veku. Určite by ste nemali dávať mladšiemu dieťatku výživu určenú pre staršie dieťa. 

Kombík radí

Kombík radí

Pýtate sa, kedy začať s prikrmovaním?


U nekojených detí, resp. u detí, ktorým je podávané umelé mlieko, možno začať s prikrmovaním už v 4. mesiaci. Deti kojené materským mliekom stačí začať prikrmovať až po dovŕšení 6. mesiaca.

2. Typ detskej výživy

V súčasnosti už nie je detská výživa ako výživa. Stretnúť sa môžete s viacerými typmi - ovocnými, zeleninovými, mäsovými či mäsovo-zeleninovými výživami, no čoraz viac sa začínajú objavovať už aj hotové príkrmy vo fľaštičke, napríklad špagety s hovädzím mäsom a podobne. 

Mnoho mamičiek zvykne siahať na začiatku prikrmovania hneď po ovocných výživách, ktoré vďaka ich sladkej chuti pokladajú za podobné materskému mlieku a tiež rátajú s tým, že dieťa ich tak nebude odmietať. Áno, to je pravda, avšak dieťatko si prirýchlo môže zvyknúť na príjemnú, sladkú chuť, a tak sa ľahko môže stať to, že špenátovú výživu hneď po ochutnaní prvej lyžičky nebude chcieť viac vidieť. Ak teda momentálne riešite dilemu, s ktorým druhom výživy začať, určite odporúčame siahnuť po neutrálnej príchuti, ako napríklad mrkva. 

Výživa do ručičky alebo v skle?

V súvislosti s typom detskej výživy sa pravdepodobne stretnete aj s výživami do ručičky (ktorým sme sa venovali v tomto teste) a s klasickými detskými výživami v skle. Výber konkrétneho balenia závisí od vás. 

Výživy do ručičky sa vyznačujú svojou praktickosťou. Môžete ich zobrať kdekoľvek, dať dolu uzáver a nechať dieťatko konzumovať. Takéto výživy sú vhodné predovšetkým pre deti, ktoré zvládnu samé výživu udržať a najesť sa. Materiál, v ktorom je takýto druh výživy balený by mal byť, samozrejme, nezávadný a ak sa dá aj ekologický. Pravdou však je, že výrobcovia aj v súčasnosti na ekologickosť balenia veľmi nedbajú a v obaloch sa nachádzajú látky ako PVC či hliník, ktoré sa v prírode dlhšie rozkladajú. 

Nevýhodou tohto typu balenia môže byť aj to, že do takejto výživy jednoducho nevidíte. Známy je aj prípad, keď otecko po skonzumovaní takéhoto príkrmu objavil v obale niečo, čo svojím vzhľadom pripomínalo rozkladajúce sa huby. Výrobca sa však ohradil, že mohlo ísť o chybu spôsobenú zlým skladovaním či nevhodnou prepravou, a tú nielenže nedokáže ovplyvniť on, ale ani konečný spotrebiteľ. 

Mínusom môžu byť aj drobné časti, predovšetkým uzáver nachádzajúci sa na výžive v kapsičke. Tu však do hry vstupuje zodpovednosť rodičia, ktorý by uzáver mal dieťatku vopred odstrániť a dohliadať na konzumáciu výživy. 

Oproti kapsičke stojí klasika v podobe výživy v skle. Aby ste vaše dieťatko nasýtili, budete k nej potrebovať aj lyžičku. Čo sa týka samotného skla, to sa javí pri skladovaní potravín ako lepšia alternatíva, aj keď menej praktická. 

Tip od experta

"Kým detské výživy v kapsičke väčšinou obsahujú 100% ovocia (to však nemusí byť podmienkou), detské výživy balené v skle majú podiel ovocia zvyčajne o niečo nižší - okolo 60% a tak sú často doplnené aj rôznymi zahusťovadlami." 

Michaela Banduričová

3. Zloženie

Zloženie je s najväčšou pravdepodobnosťou to, na čo sa pri výbere detskej výživy budete zameriavať najviac. Legislatíva určuje, že výživy by nemali obsahovať  žiadne látky v pomere, ktorý by mohol dieťatku ublížiť. Ďalej sa zmieňuje aj o tom, že jednotlivé detské príkrmy by mali obsahovať dostatok ovocia či zeleniny (podľa typu), no presný obsah už nie je vymedzený. 

Obsah ovocia

Ak sa pozrieme na obsah ovocia, resp. zeleniny jednotlivých príkrmov, môžeme pozorovať pomerne veľké rozdiely. Na trhu sa nachádzajú výživy so 100%-ným obsahom ovocia/zeleniny, ktoré sú tou najlepšou voľbou. Výživy so 100%-ným zastúpením totiž obsahujú menej pridaných látok.

Niektoré výživy však majú podiel ovocia či zeleniny niečo okolo 60% a tak sú dopĺňané inými látkami - cukry, prírodné farbiace látky či rôzne zahusťovadlá. V zložení možno veľmi často nájsť pridaný i vitamín C (kyselinu askorbovú), ktorý okrem iného zabraňuje k zmene farby. Stretnúť sa môžete, a to predovšetkým pri výživách s nízkym podielom ovocia či zeleniny, aj s pridanou vodou. 

Cukor

V otázke výživy býva cukor často diskutovanou témou. Kým niekto sa na neho pozerá ako na potrebný zdroj energie, nájdu sa aj takí rodičia, ktorí sú zásadné proti. A kde je pravda?

Dieťa na svoj vývoj potrebuje cukor, na tom sa určite zhodneme. Nepotrebuje ho však vo forme rafinovaného cukru či iných umelo vytvorených náhrad. Omnoho lepšou alternatívou sú tak prírodné sladidlá, ako napríklad cukor nachádzajúci sa v hojnom množstve v ovocí. Z toho teda vyplýva, že ovocie samo o sebe obsahuje dostatok kvalitného cukru, ktorý dieťaťu dokáže poskytnúť všetko, čo potrebuje. Aj preto je neraz pridané nadmerné množstvo cukru do detských výživ viac ako zbytočné. 

Informácie o obsahu cukru v detskej výžive nájdete uvedené spravidla na zadnej strane výrobku. Ide však o údaj platný na 100 g. Ak má teda detská výživa viac ako 100 g, treba rátať s tým, že je v nej ešte o niečo viac cukru. 

Tip od experta

"Principiálne sa dá pripraviť výrobok aj bez prídavku sacharidu. Dokážeme tak upraviť tú konzistenciu, že by sme nemuseli pridávať sacharidy, ale výrobok by bol podstatne drahší. Aj o 50 %. Každé ovocie a zelenina obsahuje asi 90 %t vody. To je viac menej tekutina, skoro ako džús, ale trošilinku hustejšie. Čiže, buď tú vodu odstránime šetrnými technológiami, vyrobíme veľmi kvalitný výrobok bez prídavku, teda škrobov, ale cenovo drahý alebo vyrobíme ten výrobok tak, že k tej šťave alebo tomu pretlaku pridáme škrob alebo polysacharidy a oni nám v podstate vyvolajú efekt zahustenia." 


Peter Šimko, expert na analýzu potravín

Detské výživy test

Škrob

Častou prísadou detských výživ (predovšetkým tých v skle) býva škrob, ktorý sa používa na ich zahustenie. Škrob sa prirodzene nachádza i v potravinách, a to najmä v ovocí, zelenine či strukovinách a obilninách. Ide o látku, ktorá sa v tele delí na molekuly glukózy, ktoré slúžia ako zdroj energie. Čo sa týka dieťaťa, to dokáže škrob stráviť a to už od narodenia, pretože enzým rozkladajúci škrob sa v tele dieťaťa vytvára už v posledných mesiacoch tehotenstva. 

Výhodou škrobu je to, že je zdrojom energie, zlepšuje aj vstrebávanie ovocia a v hrubom čreve zabezpečuje prostredie na rast prospešných baktérií. Nevýhodou môže byť spôsobenie alergickej reakcie či stimulácia uvoľnenia inzulínu. 


Vláknina

Vláknina je dôležitou súčasťou stravy, a to nielen u dospelých osôb, ale aj u detí. Množstvo vlákniny v strave dospelého a v strave dieťaťa sa však líši. Nadmerná konzumácia vlákniny u detí môže viesť k viacerým zdravotným komplikáciám, ako napríklad bolesti brucha, nafukovanie či zápcha. 

A aké množstvo vlákniny je teda pre dieťa vhodné? Tu sa treba riadiť vekom. Existuje i vzorec pre orientačný výpočet, podľa ktorého je potrebné pripočítať k veku dieťaťa 5 gramov vlákniny. Ak má teda dieťa dajme tomu 3 roky, jeho denná dávka vlákniny ba mala byť 3 + 5 gramov, teda 8 gramov.

Bielkoviny

Bielkoviny, často nazývané aj stavebné kamene života, majú v ľudskom organizme množstvo dôležitých úloh. Podieľajú sa na fungovaní imunitného systému, výmene buniek či udržiavaní viacerých životných funkcií, a aj preto sú v detskej strave nevyhnutnosťou. Samozrejme, netreba zabúdať ani na to, že škodiť môže aj ich nadmerná konzumácia, ktorá môže stáť napríklad aj za rýchlym a nadmerným priberaním a obezitou.

Odporúčaná denná dávka bielkovín u detí od 1 do 3 rokov je približne 14,5 g. Detské výživy pritom na 100 gramov zvyknú obsahovať zvyčajne okolo 1,5 g. 

Soľ

Kedže sa obličky u detí neustále vyvíjajú, ich kapacita je obmedzená. Aj preto je veľmi dôležité, aby bol príjem soli primeraný. Aj napriek tomu, že množstvo rodičov je zásadne proti soli, pridanie tohto ochucovadla, ale i konzervanta do detskej stravy je povolené. Soľ obsahuje dôležité látky ako sodík či chlór, ktoré majú svoje miesto v regulácii krvného tlaku či objemu tekutín. 

Pri soli v detských výživách však rozhodne platí, že všetkého veľa škodí a nič netreba preháňať. Aj vzhľadom na to, že detské výživy sú určené aj pre malé deti už od 4. mesiaca, odporúčame voliť výživu bez soli, resp. len s minimom. 

Tip od experta

"Predtým, než dieťatku dáte výživu, odporúčam kapsičku umyť v horúcej vode. Dieťatko ju môže ochutnávať z každej strany a keďže neviete, kto každý ju mal pred vami v rukách, takáto hygiena má svoje opodstatnenie."


Michaela Banduričová

Test detských výživ do ručičky

Najčastejšie kladené otázky pri výbere detskej výživy

1. Majú detské výživy rovnaké zloženie?

Nie, detské výživy nemajú rovnaké zloženie. Legislatíva síce určuje, že by mali obsahovať dostatočný podiel ovocia, no neurčuje presný pomer, a to platí aj o ostatných látkach. Pravdou však je, že jednotlivé detské výživy majú podobné zloženie.

2. Môžem striedať detské výživy?

Striedanie detských výživ síce nie je striktne zakazované ani odborníkmi, no mali by ste myslieť na to, že dieťatko má citlivý tráviaci trakt a nadmerné a časté striedanie by mu mohlo spôsobiť tráviace ťažkosti. Zabúdať netreba ani na riziko vzniku alergickej reakcie, buď na ovocie, zeleninu či niektorú inú zložku výživy.  

3. Je lepšia domáca alebo kupovaná detská výživa

Vo všeobecnosti platí, že akákoľvek domáca strava je vždy lepšia ako kupovaná. Viete, čo do nej dáte, kto a ako ju pripravoval. To platí aj pri detských výživách. V prípade tých domácich by ste si ale mali dať pozor na ovocie či zeleninu, ktorú do nej dáte, a to najmä, ak suroviny kupujete. 

Problémom kupovaných detských výživ zas často býva priveľa cukru. 

4. Ktoré balenie detskej výživy je lepšie  - sklo alebo taštička?

Aj jedno aj druhé balenie má svoje pre a proti. Kým balenie do ručičky je praktickejšie a učí dieťatko samostatne jesť, nevidíte jeho obsah a taktiež pozostáva z drobných častí, ktoré by dieťa mohlo prehĺtnuť.

Pri výživách balených v skle zas budete potrebovať lyžičku, teda takýto druh balenia je menej praktický. Na druhej strane však ide o balenie v skle, ktoré je nielenže ekologickejšou, ale aj zdravšou alternatívou balenia. 

5. Začínať prikrmovanie s ovocnými alebo zeleninovými detskými výživami?

Aj napriek tomu, že veľa maminiek začína prikrmovanie práve ovocnými detskými výživami a to aj z dôvodu ich sladkej a prijateľnejšej chuti pre bábätko, pravdou však je, že by sa malo začínať s niečím neutrálnym. Dieťatko si totiž veľmi rýchlo môže zvyknúť na sladkú chuť a následne akékoľvek zeleninové príkrmy jednoducho odmietať. 


2
Pridajte vašu recenziu

avatar
Lenka
Komboš
Lenka

Test je super, aj keď mi nedá nenapísať, že ceny jednotlivých detských výživ sú fakt len orientačné. Sama som si totiž odsledovala, že v každom obchode tú istú výživu dostať za inú cenu, pričom rozdiely sa pohybujú aj na tridsiatich centoch.

Dana
Komboš
Dana

Ja uz dlhe roky robim svojim detom domace vyzivy, ktore su podla mna tie najlepsie. Je vsak pravdou, ze ked sme niekde vonku, obcas kupim aj vyzivu v kapsicke. Tento test mi pomohol zoorientovat sa v zlozeni vyziv. Dakujem!!