Test najlepších fotomobilov


Chystáte sa na dovolenku a svoje zážitky chcete mať zvečnené v čo najlepšej kvalite? Zabudnite na kompaktný fotoaparát, ktorý by vám v taške zaberal len priveľa miesta. Dokonalé fotografie špičkovej kvality môžete získať aj s dobrým smartfónom. 

Najpopulárnejšie fotomobily


Porovnanie fotomobilov

Smartfón Huawei P20 Pro
Smartfón APPLE IPHONE X 64GB
Smartfón Samsung Galaxy S9
Smartfón Honor View 10
Smartfón Aplle Iphone 8 plus
Smartfóno Huawei P20 lite
Smarfón Sony Xperia XZ2
Smartfón LG V30
Smartfón Motorola Moto G6 Plus
Smartfón Xiaomi Redmi Note 5A

predný fotoaparát

40 Mpx

7 Mpx

8 Mpx

13 mpx

7 Mpx

16 Mpx

5 Mpx

5 Mpx

8 Mpx

5 Mpx

zadný fotoaparát

20 Mpx

2 x 12 Mpx

12 Mpx

16 + 20 Mpx

2 x 12 Mpx

16 + 2 Mpx

19 Mpx

16 + 13 Mpx

12 + 5 Mpx

13 Mpx

hodnotenie

cena

850 €

1100 €

850 €

500 €

870 €

360 €

680 €

530 €

300 €

110 €

Recenzie fotomobilov

Ako správni milovníci všetkých technológií, sme sa do testovania fotomobilov pustili s veľkými očakávaniami. Vybrali sme pre vás 10 najpopulárnejších modelov a teraz vám prinášame výsledky nášho testovania. Ktorý smartfón obstál najlepšie?

Smartfón Huawei P20 Pro

Naše testovanie sme iným modelom ako Huawei P 20 Pro ani nemohli začať. Tento kúsok sa totiž aktuálne hrdo pýši nálepkou "Najlepší fotomobil pre rok 2018". A za čo všetko si ju vyslúžil? 

Huawei nasadil latku naozaj vysoko a tromfnúť tento fotografický skvost iným modelom bude v budúcnosti naozaj ťažké. Huaweri P20 Pro dostal do vienka až tri špičkové objektívy, pričom každý z nich má svoje špecifické určenie a opodstatnenie. Prvý fotoaparát s rozlíšením 40 Mpx je farebný. Druhý fotoaparát s rozlíšením 20 Mpx je čiernobiely. Spojením týchto dvoch kamier smartfón následne vytvorí prvotriednu kvalitu, ktorá vám vezme dych. 

O čo najlepšie zaostrenie záberov sa stará kvalitný laser. A čo tretí fotoaparát? Ten dostal kapacitu 8 Mpx a slúži na optický zoom bez neželanej straty kvality. Ste nadšencom rôznych filtrov a úprav vami nafotených fotografií? Ak áno, s týmto zariadením si prídete na svoje. Vyberať môžete z množstva prednastavených filtrov a samozrejmosťou je aj populárny HDR režim.

Ak túžite po prvotriednej kvalite, myslíme, že ste ju práve našli. 

Výhody

 • tri objektívy
 • kvalitné fotografie
 • ostré zábery
 • optický zoom
 • prednastavené režimy a množstvo efektov

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

850€

Náš tip!

Smartfón APPLE IPHONE X 64GB

Pri iPhonoch sme už tak trochu zvyknutí na to, že ich snímky vynikajú výbornou kvalitou, teda aspoň tie, ktoré sú zhotovené hlavným fotoaparátom. Je to tak aj pri modeli iPhone X?

Táto novinka, ktorá je na trhu už niečo vyše pol roka si aj za ten krátky čas stihla získať množstvo priaznivcov. Výrobca jej dožičil 12 Mpx snímače, ktoré sa postarajú o krásne fotky. Pri testovaní tohto smartfónu sme boli príjemne prekvapení kvalitnými fotoportrétmi, na ktoré je toto zariadenie zamerané. 

Režim určený špeciálne pre fotenie portrétov dodá fotke rozmazané pozadie, čo v konečnom dôsledku pôsobí profesionálnym dojmom. Ako veľké plus vnímame aj možnosť využitia portrétového režimu pri snímaní prednou kamerou.

Pokiaľ už nejaký ten iPhone vlastníte, s najväčšou pravdepodobnosťou nedáte dopustiť na panoramatický režim, ktorý dokáže automaticky rozoznať pohybujúce sa objekty, a preto je skvelou voľbou pre všetky fotografie "v pohybe". 

Výhody

 • kvalitné fotoportréty
 • hlbšie pixely
 • optická stabilizácia
 • farebné filtre
 • jeho užívanie je bezpečné
 • pozitívne hodnotenia užívateľov

Nevýhody

 • vyššia cena

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 1100€

Smartfón Samsung Galaxy S9

Ďalším výborným fotomobilom je v postate ešte horúca novinka z dielne výrobcu Samsung - Samsung Galaxy S9

O tom, že Samsung posledné roky svedomito valcuje trh smartfónov vydarenými zariadeniami niet pochýb. A inak to nie je ani pri tomto modeli, ktorý láka predovšetkým fotoaparátom. V porovnaní s jeho predchodcom dostal navyše druhý snímač, ktorý plní úlohu teleobjektívu pre dvojnásobný zoom.

Aby ste mohli tvoriť čo najostrejšie zábery, nechýba primárnemu fotoaparátu optická stabilizácia zaručujú krásne fotky plné detailov. Ak často bojujete s nekvalitnými fotografiami kvôli nepriaznivým svetelným podmienkam, s týmto smartfónom je tomu minulosťou. Variabilná clona totiž umožňuje meniť svetelnosť objektívu od f1.5 až po f2.4. Jednoducho povedané, tešiť sa môžete z výborných fotografií bez ohľadu na osvetlenie. 

Pokiaľ patríte k tým, ktorí pred zavesením fotografie na sociálnu sieť spravia nejakú tú úpravu, so Samsungom Galaxy S9 si prídete na svoje. Ponúka množstvo zaujímavých efektov a filtrov, ktoré vašim fotkám dodajú výnimočnosť. 

Výhody

 • dvojnásobný zoom
 • optická stabilizácia
 • variabilná clona
 • efekty

Nevýhody

 • "nekonečný" displej nemusí každému vyhovovať

Naše hodnotenie

Orientačná cena

850€

Smartfón Honor View 10

O výrobcovi Honor možno pokojne povedať, že na našom trhu sa už usídlil a už dávno nie je tou značkou, ktorej by ľudia neverili. 

Na zadnom tele Honoru View 10 nájdete dva fotoaparáty, ktoré pozostávajú z jedného farebného s rozlíšením 16 Mpx a 20 Mpx čiernobieleho. Spojením týchto dvoch kamier vznikajú ostré snímky, ktorým neunikne žiaden detail. Navyše, je jedno či vonku práve svieti slnko alebo je tma. Kvalita fotiek je za každým rovnako výborná. 

Za výhodu, ktorá tento smartfón tlačí dopredu považujeme prítomnosť umelej inteligencie. Vďaka nej dokáže tento model pri fotografovaní rozlíšiť až 13 rozličných scén a na základe tohto upraviť dôležité parametre fotografovania. Detekcia pohybu je spoľahlivou zárukou toho, že na výsledných fotografiách nezbadáte žiadne rozmazané postavy. 

Patríte k selfie nadšencom? S prednou 13 Mpx kamerou vytvoríte portréty ako od profesionála.

Výhody

 • dva fotoaparáty
 • ostré snímky
 • umelá inteligencia
 • detekcia pohybu
 • kvalitné selfie

Nevýhody

 • konštrukcia

Naše hodnotenie

Orientačná cena

500€

Smartfón Aplle Iphone 8 plus

V súvislosti so smartfónmi, ktorých fotoaparáty môžu spoľahlivo konkurovať aj kompaktným foťákom nemožno nespomenúť ďalší model z rúk "jabĺčkového" výrobcu Apple iPhone 8 Plus

Fotoaparát tohto smartfónu za zásadne nijako neodlišuje od modelu X a práve to je jeho výhodou. Taktiež sa môže pochváliť dvojicou 12 Mpx snímačov, ktoré vo vzájomnej spolupráci vytvárajú výborné zábery. Ak by sme predsa len mali nájsť nejaký rozdiel, bola by to vyššia svetelnosť, ktorou fotoaparát "osmičky" disponuje. Túto skutočnosť si však pri vytváraní snímok s najväčšou pravdepodobnosťou ani nevšimnete.

Ak sa s fotografiami radi zabávate, nepochybne oceníte prítomnosť HDR režimu i farebných režimov. Fotografie ako od profesionála vytvoríte pomocou špeciálneho portrétovacieho módu. Ten bezchybne zachytí objekt v popredí, no pozadie ostáva rozostrené. Digitálny zoom v kombinácii s tým optickým vám umožní priblíž fotografickú scenériu až 10-krát. Pri videu je to o niečo menej, no stále veľmi dobre, konkrétne 6-krát. 

Tomuto modelu nechýbajú ani obľúbené Live pohotos, ktoré popri fotení zároveň natáčajú aj krátke video. Ak teda so zhotovenou snímkou nie ste spokojní, nezúfajte. Môžete si vybrať inú, lepšiu. 🙂

Výhody

 • dvojica fotoaparátov
 • HDR režim
 • portrétovací režim
 • Live photos

Nevýhody

 • cena

Naše hodnotenie

Orientačná cena

870€

Smartfóno Huawei P20 lite

Vzhľadom na to, že finančné možnosti nás všetkých sa líšia a nie každý je ochodný investovať do nového telefónu rovno celý majetok, sme naozaj radi, že vám do tohto rebríčka môžeme priniesť aj smartfón zo strednej triedy s prijateľnou cenou, akým Huawei P20 Lite nepochybne je. 

Telefón ponúka duálnu zadnú kameru, ktorá v sebe kombinuje dva fotoaparáty s rozlíšením 16 Mpx a 2 Mpx. Tu však musíme priznať, že sme mierne sklamaní, že nejde o Leica snímač, no na druhej strane musíme konštatovať, že aj napriek tomu sú výsledné snímky zachytené týmto zariadením naozaj kvalitné. 

Predný 16 Mpx fotoaparát nájdete umiestnený vo výreze displeja. Okrem výborného rozlíšenia sa môže pochváliť i širokouhlým záberom 78 stupňov. Obávať sa nemusíte ani zhoršených svetelných podmienok. 

Výhody

 • cena
 • dva fotoaparáty
 • predný snímač
 • kvalitné selfie

Nevýhody

 • absencia Leica

Naše hodnotenie

Orientačná cena

360€

Smarfón Sony Xperia XZ2

V dnešnej dobre čoraz väčšmi platí nepísané pravidlo, že na to, aby smartfón zaujal, musí byť vybavený kvalitným fotoaparátom. Sony to vie a preto svojmu modelu Sony Xperia XZ2 dožičil kvalitu v podobe 19 Mpx fotoaparáta. 

Fotoaparát tohto smartfónu je nabitý množstvom vynikajúcich vymožeností. Citlivý snímač s vrstvou pamäte Exmor RS vám dožičí ostré fotografie aj za zhoršených svetelných podmienok. Aby ste neprišli o žiadnu dôležitú momentku, funkcia prediktívneho záznamu rozozná pohyb a následne začne ukladať snímky, a to dokonca predtým, než stlačíte spúšť. 

Pri tomto smartfóne sa nám páči hardvérové tlačidlo spúšte, s ktorým sa pri fotomobiloch stretávame čoraz menej. Za zmienku nepochybne stojí aj možnosť natáčania super slow motion videí, s ktorými zhotovíte vo Full HD až 960 snímkov za sekundu. 

Ak by sme vás mali upozorniť na nejaký nedostatok, tak by to bola absencia optickej stabilizácie. 

Výhody

 • rozlíšenie
 • ostré fotografie
 • funkcia prediktívneho záznamu
 • hardvérové tlačidlo spúšte
 • slow moiton videá

Nevýhody

 • absencia optickej stabilizácie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

680€

Smartfón LG V30

Pri zrode smartfónu LG V30 si výrobca zrejme povedal, že na to pôjde inak a veruže sa oplatilo. 

Smartfón v sebe kombinuje netradične širokouhlú šošovku s klasickou, čo má za následok zaujímavé, kvalitné fotografie. Nechýba ani vylepšená clona, ktorá dopomôže k ostrým záberom aj za nepriaznivého svetla. 

Kamera využíva na ostrenie kombináciu laserového zaostrenia s fázovým. Nemusíte sa tak obávať, že vám ujde dôležitý moment. Touto kombináciou bezproblémovo zaostríte takmer okamžite. Spoľahnúť sa môžete aj na optickú stabilizáciu, ktorá vytvorí dokonalé momentky. 

Viac by sme možno čakali len od prednej kamery, ktorá dostala kapacitu 5 Mpx, no treba uznať, že aj napriek tomu fotí pomerne slušne. Navyše, má i širokouhlú šošovku, ideálnu na skupinové selfie. 

Výhody

 • kombinácia širokouhlej šošovky s klasickou
 • optická stabilizácia
 • širokouhlá predná šošovka

Nevýhody

 • predná kamera

Naše hodnotenie

Orientačná cena

530€

Smartfón Motorola Moto G6 Plus

Dôkazom toho, že kvalitné veci vás nemusia stáť veľké peniaze je aj smartfón Motrola Moto G6 Plus. AK teda hľadáte spoľahlivý smartfón, s ktorým získate krásne fotografie, no nepriplatíte si za neho zbytočne veľa, je pre vás táto Motorola vhodnou voľbou. 

Pri jej používaní si obľúbite zadnú kameru 12 + 5 Mpx, s technológiou dual pixel a užitočným automatickým zaostrením. Samozrejmosťou je aj dvojitý LED blesk, ktorý vám umožní robiť dokonalé zábery aj za šera či tmy. Okrem toho kamera dokáže rozoznávať aj tváre a zodpovedne reaguje aj na dotykové ostrenie priamo na displeji.

Ak svoje sociálne siete pravidelne zásobujete veselými a vymakanými selfies, pri tomto smartfóne nepochybne oceníte prednú kameru, ktorá dostal slušné rozlíšenie 8 Mpx. A aby toho nebolo málo, kamera má aj výbornú svetelnosť f/2.0.

S týmto smartfónom natočíte aj kvalitné Full HD videá vo vysokom rozlíšení. 

Výhody

 • technológia dual pixel
 • automatické zaostrenie
 • dvojitý LED blesk
 • rorzonanie tvárí
 • kvalitná predná kamera

Nevýhody

 • nižšia kapacita

Naše hodnotenie

Orientačná cena

300€

Smartfón Xiaomi Redmi Note 5A

Posledný testovaný smartfón Xiaomi Redmi Note 5A zaujme v prvom rade nízkou cenou, ktorá sa zvyčajne pri smartfónoch s kvalitným fotoaparátom len tak nevidí. A čo ponúka?

Vo výbave tohto zariadenia nájdete nadštandardný hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a špeciálnou technológiou fázového zaostrovania. Výsledkom tejto vydarenej dvojky sú krásne fotografie bez akéhokoľvek neželaného rozmazania. Pri používaní si určite obľúbite aj 36 inteligentných skrášľujúcich filtrov, ktoré premenia aj tie najnudnejšie fotografie na dokonalé zábery. 

Predná kamera dostala rozlíšenie 5 Mpx, čo síce nie je nejako výrazne veľa, avšak postačí na vytváranie selfies v pomerne slušnej kvalite. 

Výhody

 • hlavný fotoaprát
 • technológia fázového zaostrovania
 • skrášľujúce filtre
 • nízka cena

Nevýhody

 • predná kamera

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 110€


Ako vybrať kvalitný fotomobil? 

Ako vybrať fotomobil

Túžite po smartfóne, s ktorým vytvoríte dokonalé fotografie za akýchkoľvek podmienok? Pozrite si nášho rýchleho sprievodu výberom kvalitného fotomobilu a doprajte si to najlepšie. 


Pri kúpe mobilu so zameraním na kvalitný fotoaparát si všímajte nasledujúce kritéria:

1. Rozlíšenie fotoaparátu

Tento údaj sa uvádza v Mpx, teda v Megapixeloch a platí pri ňom jednoduché pravidlo. Čím väčšie toto číslo je, tým kvalitnejší fotoaparát schopný zaznamenať aj tie najmenšie detaily, získate. 


2. Svetelnosť

Aj svetelnosť je pri výbere smartfónu s dobrou kamerou dôležitá. Svetelnosť s uvádza v f/"číslo", pričom sa zvyčajne toto číslo pohybuje okolo f/2.0. V tomto prípade platí, že čím menšie číslo svetelnosť dosahuje, tým lepšie. Menšia svetelnosť znamená krajšie fotografie.

 

3. Stabilizácia obrazu

Niekedy sa ruky zatrasú a to bez ohľadu na náš vek. Akékoľvek aj jemné zatrasenie však na fotkách vidno. Každý smartfón s kvalitným fotoaparátom by preto rozhodne mal byť vybavený optickou stabilizáciou.

5 dôvodov, prečo uprednostniť fotomobil pred kompaktným fotoaparátom

 • Dobrý fotomobil je omnoho praktickejšou variantou ako kompaktný fotoaparát. Pri balení na dovolenku vám z tašky neukrojí žiadne miesto. 
 • Kúpou kvalitného fotomobilu nezískate len špičkový fotoaparát, ale aj množstvo funkcií navyše, a nemáme na mysli len tie fotografické.
 • Fotomobil má menšie kompaktné rozmery a preto je manipulácia s ním jednoduchá a bezproblémová.
 • Množstvo mobilov je v súčastnosti narozdiel od klasických fotoaparátov vybavených i odolnosťou voči vode či prachu.
 • O snímky zhotovené s fotomobilom sa s vašimi blízkymi môžete na sociálnych sieťach podeliť takmer okamžite. 

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z testovaných modelov, veríme že so zhotovenými snímkami budete spokojní, a že vám vždy pripomenú tie najkrajšie okamihy vášho života. 🙂


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

tpd.sk
okay.sk
alza.sk logo

Pridajte vašu recenziu

avatar