Test najlepších GPS navigácií


Či už patríte medzi vodičov z povolania, prípadne pracujete v zahraničí a denne najazdíte stovky kilometrov, alebo len radi cestujete a svoje voľno si spríjemníte výletom, jazdu vám určite výrazne uľahčí navigácia. Ako ale vybrať správnu navigáciu a na aké vlastnosti sa pri nákupe zamerať?

Navigácia Garmin Drive 51 LMT-S Lifetime EÚ
Navigácia MIO Spirit 7100 Lifetime CZ/SK
​Navigačný systém GPS Navitel MS400

Recenzie navigácií

Na trhu nájdete veľké množstvo navigácií. Aby sme vám vaše rozhodovanie uľahčili, vybrali sme najobľúbenejšie navigácie s najlepším pomerom ceny a toho, čo za ňu ako majiteľ reálne získate v praxi.

Navigácia Garmin Drive 51 LMT-S Lifetime EÚ

Navigácia Garmin Drive 51S Lifetime EÚ je určená pre všetkých vodičov hľadajúcich spoľahlivé zariadenie, ktoré do cieľa privedie zodpovedne a bezpečne. 

Táto navigácia sa môže pochváliť prehľadným a dobre čitateľným 5 palcovým displejom, na ktorom vám neujde žiaden dôležitý detail. Okrem kvalitného displeja je navigácia vybavená aj množstvom praktických funkcií, vďaka ktorým bude šoférovanie aj na neznámych miestach jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Medzi užitočné funkcie patria napríklad upozornenia na prekročenie rýchlosti, školské zóny či nebezpečné miesta. 

Ak plánujete výlet alebo dovolenku, určite vás poteší aj plánovač trás. S ním si môžete vopred naplánovať trasu s prejazdovými bodmi a čas, ktorý v nich chcete stráviť. Navigácia vás nimi následne prevedie podľa zvolených parametrov.

Pokiaľ sa rozhodnete pre túto navigáciu, tešiť sa môžete aj na podrobnú mapu 45 krajín Európy s bezplatnou aktualizáciou. Súčasťou je aj kompletná lokalizácia, vrátane hlasovej navigácie v českom jazyku. 

Aby sa vám navigácia používala čo najkomfortnejšie, v balení nechýba prísavný držiak, USB kábel a samozrejmosťou je aj napájací kábel s autoadaptérom. Čo najľahšie a najrýchlejšie vžitie s navigáciou vám zaručí podrobný manuál, ktorý taktiež nájdete v balení. 

Páči sa nám

 • praktické funkcie
 • rýchla odozva systému
 • aktuálne mapy

Nepáči sa nám

 • vyššia cena

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 179€

Náš tip!

Navigácia NAVITEL E500 Lifetime

Navigácia NAVITEL E500 Lifetime nás zaujala svojou nízkou cenou, ktorú však netreba vnímať negatívne. Navigácia vám totiž dokáže ponúknuť viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. A čo všetko teda dokáže?

V tejto navigácii nájdete mapy Európy s doživotnou aktualizáciou, vrátane Ukrajiny, Bieloruska, Ruska či Kazachstanu. Okrem toho sa pri jej používaní môžete rozhodnúť pre 2D či 3D zobrazenie máp a ulíc, a pri používaní nepochybne oceníte i zobrazovanie názvov ulíc či semaforov. Hlasový sprievodca vám oznámi každú blížiacu sa zmenu smeru a bude vašim nenahraditeľným spoločníkom napríklad aj pri odbočovaní. 

Navigácia NAVITEL E500 Lifetime je vybavená displejom s uhlopriečkou 5" a rozlíšením 480 x 272 pixelov, čo pre vás znamená pomerne dobrú čitateľnosť, no slabšie pozorovacie uhly. Vzhľadom na jej nízku cenu sme sa však rozhodli odpustiť jej tento nedostatok. Navigácia nás prekvapila i pevnou konštrukciou pozostávajúcou z plastového tela a kvalitným spracovaním. 

V balení zariadenia nájdete i praktický držiak, autonabíjčku, USB kábel a manuál, ktorý sa vzhľadom na komplikovanejšie ovládanie navigácie nepochybne zíde.

Páči sa nám

 • nízka cena
 • doživotná akutalizácia máp
 • výber 2D alebo 3D zobrazovania
 • pevná konštukcia
 • držiak

Nepáči sa nám

 • zložitejšie ovládanie
 • slabšie pozorovacie uhly

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 75€

Navigácia MIO Spirit 7100 Lifetime CZ/SK

Ak patríte k nadšencom cestovania, s navigáciou MIO Spirit 7100 Lifetime CZ/SK s doživotnou aktualizáciou máp vás už nikdy neprekvapí žiadna neznáma cesta. O všetkých nových diaľniciach či cestách budete informovaní automaticky, bez toho, aby sa ste sa museli starať a zisťovať si zmeny dopravných sietí. 

Oproti svojmu predchodcovi s 4,3" displejom sa MIO Spirit 7100 Liftime môže pochváliť 5 palcovým displejom, ktorý ponúka až o 32% lepšie širokouhlé zobrazenie území. Práve táto vlastnosť vám poskytne bezproblémové orientovanie v mapách. Displej dostal nie úplne najlepšie rozlíšenie 480 × 272 pixelov, čo je však pri zariadeniach v tejto cenovej kategórii zvykom. 

Navigácia vás nielenže bezpečne dopraví do cieľa, ale stane sa vašim spoločníkom aj pri parkovaní. Zúfalé a zdĺhavé hľadanie voľného miesta na parkovanie bude odteraz minulosťou. Parkovací asistent vám rýchlo vyhľadá parkovisko nachádzajúce sa najbližšie k vám. Inteligentná funkcia LearnMe Pro si odsleduje štýl vašej jazdy a na základe neho vám následne ponúkne individuálne trasy. 

Pri používaní navigácie vás určite poteší aj sprievodca v slovenskom jazyku a 3D zobrazovanie križovatiek a centier miest. So zaradením sa do správneho jazdného pruhu už vďaka tejto navigácii viac nebudete mať problém.

Páči sa nám

 • doživotná aktualizácia máp
 • parkovací asistent
 • režim pre chodcov
 • plánovač trás
 • hlasové pokyny v slovenčine

Nepáči sa nám

 • slabšie rozlíšenie displeja

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 85€

Navigácia NAVITEL E700 Lifetime

Hľadáte navigáciou, s ktorou budete mať prehľad naozaj o všetkom? Ak áno, navigácia NAVITEL E700 Lifetime by mohla byť pre vás a vaše cesty tou pravou voľbou. 

Za jej najväčšiu prednosť možno označiť kvalitný, veľký displej s uhlopriečkou až 7 palcov a s dotykovým ovládaním, s rýchlymi a spoľahlivými odozvami. Všetko tak uvidíte hneď na prvý pohľad a vašu pozornosť môžete sústrediť na to, čo je naozaj dôležité - šoférovanie. 

V zariadení nájdete mapy krajín celej Európy, nechýba ani Rusko či Kazachstan a množstvo skvelých funkcií ako napríklad asistent jazdných pruhov, 3D zobrazenie budov a križovatiek či databáza SPEEDCAM, ktorá vás vždy včas upozorní na dopravné kamery, radary s spomaľovacie prahy. Ak budete mať naponáhlo viac, ako to na danej ceste bude možné, čakajte upozornenie hlasovej navigácie. 

Súčasťou máp sú i body záujmu, medzi ktorými nájdete čerpacie stanice, reštaurácie, banky či iné miesta, ktoré sa vám nepochybne zídu. Ak cestujete kedykoľvek počas dňa, určite si obľúbite aj možnosť voľby denného, nočného či automatického režimu. Aj napriek celkom slušnej výbave sme pri tejto navigácii našli nedostatok v podobe pomalého prepočítavania novej trasy v prípade zlého odbočenia.

Páči sa nám

 • displej s uhlopriečkou 7"
 • prítomnosť užitočných funkcií
 • databáza SPEEDCAM
 • zobrazovanie úsekov merania rýchlosti

Nepáči sa nám

 • pomalšie prepočítavanie trasy po zlom odbočení
 • slabší držiak

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 95€

Navigácia TomTom Start 52 Europe Lifetime mapy

Navigácia TomTom Start 52 Europe Lifetime je určená pre všetkých vodičov, ktorí denne prejdú aj stovky kilometrov. Ani tomuto modelu nechýba doživotná aktualizácia máp, s ktorou každý rok stiahnete najnovšie aktualizácie úplne zadarmo. Na vašich cestách vás tak neprekvapí žiadna neočakávaná križovatka či nová cesta. 

Zariadenie sa vyznačuje naozaj presnou navigáciou. Ukáže vám všetky výjazdy a križovatky a zobrazí vždy ten správny pruh, do ktorého sa máte zaradiť. Výbornou funkciou navigácie je aj služba Rýchlostné radary, ktorá vám na cestách bude pripomínať rýchlostné limity, ale upozorní vás aj na radar. Za veľké mínus však považujeme skutočnosť, že táto služba je bezplatná len prvé tri mesiace od zakúpenia navigácie.

Základ navigácie tvorí prehľadný 5 palcový displej s dobrou čitateľnosťou. Vnútorná 8 GB pamäť a slot pre pamäťovú Micro SD kartu je zárukou dostatočne veľkej pamäte pre všetko potrebné. Aby ste počas jazdy mali na navigáciu čo najlepší výhľad, pomocou držiaka nachádzajúceho sa v balení ju ľahko upevníte na predné sklo auta.    

Páči sa nám

 • doživotná aktualizácia máp
 • presná navigácia
 • rýchlostné radary
 • prehľadný displej
 • obojstranný držiak 

Nepáči sa nám

 • vyššia cena
 • služba Rýchlostné radary bezplatná len na prvé tri mesiace

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 150€

Navigačný systém GPS Navitel MS400

Srdce navigácie Navitel MS400 tvorí kvalitný navigačný softvér Navitel Navigator obsahujúci podrobné mapy Slovenska, Českej republiky, Poľska, Nemecka, Ukrajiny, Bieloruska i Litvy a samozrejmosťou je tiež doživotná aktualizácia. Všetky hlasové pokyny, telefonická aj emailová komunikácia sa odohráva v slovenskom jazyku, ale na výber máte i z ostatných jazykov, vrátane češtiny.

O rýchle a spoľahlivé prepočítavanie trás a spracovanie vašich požiadaviek sa stará výkonný procesor Cortex A7 800 MHz. Aby vás na ceste neprekvapil žiaden radar, súčasťou tohto modelu sú i informácie o radaroch, spomaľovacích prahoch a dopravných kamerách. Najbližšia reštaurácia na oddych či čerpacia stanica na "dobitie bateriek" vám vďaka rozsiahlej databáze bodov záujmu už len tak ľahko neujde. 

Medzi obľúbené vlastnosti navigácie patrí asistent jazdných pruhov, 2D alebo 3D ukážky máp či zobrazenie mimoúrovňových križovatiek v 3D režime. Netreba sa obávať ani zložitého ovládania. Užívateľské prostredie je intuitívne a odozvy naozaj rýchle. 

Za zmienku stojí aj priaznivá cena, za ktorú môžete navigáciu získať. Po našom otestovaní jej môžeme svedomito prideliť nálepku naozaj dobrý pomer cena/výkon.  

Páči sa nám

 • výkonný procesor
 • rýchle a presné odozvy
 • doživotná aktualizácia
 • široká databáza bodov záujmu
 • nízka cena

Nepáči sa nám

 • rozlíšenie displeja

Naše hodnotenie

Orientačná cena

40€

Navigácia TOMTOM START 62 EU45 T,LIFETIME

Rovnako ako všetky nami otestované navigácie aj tento model disponuje doživotnou aktualizáciou máp zadarmo. S mapami štyridsiatich piatich štátov EÚ sa na cestách len tak ľahko nestratíte. 

Zárukou dokonalého obrazu je šesť palcový displej s rozlíšením 800 x 480 pixelov, ktorý sa vyznačuje výbornou čitateľnosťou. Tu však treba podotknúť, že práve väčšie rozmery navigácie môžu byť vnímamé aj ako nedostatok. Ak teda hľadáte malú, kompaktnú navigáciu, odpočúvame vám vybrať si niektorý z predchádzajúcich modelov. 

Súčasťou navigácie, ako to už pri tejto značke býva zvykom, je i veľmi užitočná služba Rýchlostné radary, avšak aj pri tomto modeli je bezplatne dostupná len na prvé tri mesiace. Všetky križovatky a výjazdy prejdete s dokonalým navádzaním do jazdných pruhov bez problémov. Žiadnu odbočku už neminiete. 

Kedže si výrobca zakladá na neustálom vylepšovaní navigácii, pri tomto zariadení získate okrem bezplatnej doživotnej aktualizácie máp i aktualizáciu softvéru. Behom krátkej chvíle tak získate ešte lepší výkon, nové funkcie a vylepšené možnosti prispôsobenia.

Páči sa nám

 • výborné rozlíšenie displeja
 • dobrá čitateľnosť
 • služba Rýchlostné radary
 • bezplatná doživotná aktualizácia máp i softvéru 

Nepáči sa nám

 • slabší držiak
 • väčšie rozmery nemusia vyhovovať každému
 • vyššia cena

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 190€


Ako si vybrať navigáciu?

Ako vybrať navigáciu

Požiadavky rekreačných vodičov a profesionálov sa zásadne líšia. Ako si zvoliť správne, aby navigácia pokryla všetky vaše potreby a nesklamala vás, keď to budete najmenej potrebovať?

Veľkosť obrazovky

Vodičom nákladných áut nebudú prekážať ani 5” až 7” navigácie, ktoré, naopak, v osobnom aute vo výhľade môžu prekážať. Dôležité je, aby sa vám z navigácie dobre čítali informácie, aby veľkosť bola ideálna na priblíženie mapy počas jazdy.

Umiestnenie navigácie

Opäť závisí od vášho komfortu. Na výber máte stojany na palubnej doske alebo upevnenie na čelné sklo.

Funkcie navigácie

Nevyhnutnosť je hlasová navigácia, pri ktorej je potrebné ustriehnuť ponuku jazykov. Pre lepšiu orientáciu a šoférovanie sú navigácie vybavené asistentom radenia sa do pruhov, 3D zobrazenie lokality a reálne náhľady križovatiek, šetriť na pokutách pomáhajú vďaka ukazovateľu povolenej rýchlosti, signalizujú meranie rýchlosti.

Niektoré navigácie umožňujú plánovanie cesty, ukazujú rôzne varianty trasy s ohľadom na rýchlosť alebo spotrebu paliva.

Integrované mapy a ich aktualizácia

Mapy vyberajte podľa toho, kde sa najviac pohybujete. Ak nejazdíte mimo Slovenska, zbytočne budete priplácať za mapy európskych krajín. Pozerajte sa tiež na to, koľko vás bude stáť aktualizovanie máp.

Niektoré mapy môžu byť spoplatnené, niektoré majú aktualizáciu zadarmo iba na obmedzenú dobu. Navigácie, ktoré sme vám ukázali v recenzii majú doživotnú aktualizáciu

3 dôvody, prečo je navigácia lepšia než mobilná aplikácia

Prečo je navigácia lepšia ako mobil

Je všeobecne známe, že v súčasnosti existuje množstvo navigačných aplikácií pre Android či iOS, ktoré sa snažia z trhu vytlačiť bežné navigácie. Je to jednoduché, stačí aplikáciu stiahnuť do smartphonu a používať.

Má navigácia vo forme samostatného zariadenia v dnešnej dobe inteligentných smartphonov a aplikácií vôbec zmysel?


1. Navigácia vás nevyruší počas jazdy

Prečo by teda niekto v súčasnosti kupoval navigáciu vo forme zariadenia? Ak sa na situáciu pozrieme objektívne, medzi profesionálnymi vodičmi prevládajú klasické navigácie. Je to spôsobené viacerými faktormi.

Prvým z nich je, že smartphone je univerzálne zariadenie a je veľmi pravdepodobné, že ho budete aj počas cestovania chcieť využívať na iné úlohy. Ak vám napríklad niekto zavolá, počas hovoru nebudete vidieť aktuálne informácie o premávke, a to aj za predpokladu, že dodržíte zákon a budete telefonovať pomocou systému „voľné ruky“.

V takom prípade budete musieť hovor prijať a následne sa cez multitasking preklikávať späť do navigácie, čo je nielen nepohodlné, ale aj nebezpečné, pretože to zbytočne odvádza vašu pozornosť.


2. Majú vlastné úložisko a nepotrebujú pripojenie na internet

Ďalšie problémy súvisia s tým, ako navigácie v mobile fungujú. Z tohto pohľadu ich je možné rozdeliť do dvoch kategórií – offline a online.

Offline navigácie čerpajú mapy z databázy, ktorú musíte do smartphonu dopredu stiahnuť a v závislosti od pokrytého územia môže zabrať stovky MB až niekoľko GB z úložiska. Okrem toho, že vám zostane menej priestoru pre fotky, videá či iné aplikácie, je toto riešenie obmedzujúce aj preto, že nebudete mať k dispozícii vždy aktuálne mapy a ak sa dostanete mimo územia, ktorého mapu máte stiahnutú, navigácia jednoducho prestane fungovať.

Online riešenie naopak čerpá údaje z webu. To však vyžaduje neustále preberanie veľkého objemu dát a aj ak máte predplatený neobmedzený balíček od jedného z operátorov, môžete sa stretnúť s výpadkami signálu a s vysokými poplatkami za dátové služby v zahraničí.

Neustále zapnutá GPS a mobilné dáta odčerpávajú obrovské množstvo energie z batérie a samrtphone sa počas navigovania vybíja omnoho rýchlejšie. Okrem toho je stále zapnutý aj displej. Viacero majiteľov smartphonov s AMOLED panelmi sa stretlo s tým, že ovládacie prvky navigácie, ktoré boli po dobu niekoľkých hodín bez zmeny zobrazované na displeji, sa doň navždy vypálili.


3. Navigácia vás nenechá napospas

Posledným, avšak pravdepodobne najdôležitejším dôvodom na kúpu štandardnej navigácie je, že kvalitné mobilné navigácie sú spoplatnené, a to nie jednorázovým nákupom, ale pravidelnými poplatkami.  

Aj keby ste natrafili na bezplatnú verziu, budú jej chýbať dôležité prvky ako radenie do pruhov, pravidelná aktualizácia máp, informácie o premávke, prípadných zdržaniach a podobne. Tie sú totiž u mobilných aplikácií spravidla dostupné len za mesačný poplatok, no v bežnej navigácie sú zahrnuté v cene a výrobca zaručuje ich poskytovanie doživotne.


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

tpd.sk
okay.sk
alza.sk logo