Viete, v ktorých prípadoch chladnička len štrajkuje?

Aj keď sa ich životnosť radí medzi tie výrazne dlhšie, občas nastanú situácie, keď chladničky vydávajú zvláštne zvuky či nesprávne fungujú a získavajú si tým našu pozornosť. Nie vždy však ide o nevyhnutné servisné riešenia, niektoré prípady sú totiž bežným prevádzkovým chodom, kým pri iných postačí zase náš zásah.

Chladničky fungujú v našich domácnostiach nepretržite a ich prevádzku už automaticky ani nevnímame. Občas ale tieto zariadenia začínajú štrajkovať a vydávaním rôznych zvukov v nás vyvolávajú časté obavy. Asi ťažko by ste však natrafili na zariadenia, u ktorých by ste počas ich nepretržitej niekoľkoročnej prevádzky a bez dlhodobého vypnutia nezaznamenali doposiaľ žiadny zvuk. Nie vždy tak ide o nutné zasiahnutie technika, s mnohými prípadmi si môžeme totiž poradiť aj sami.

Zvuky pukania a praskotu

Ak ste prešli okolo chladničky a práve v nej niečo zapraskalo, nemusíte mať obavy. Vo väčšine prípadov ide o zvuky, keď materiál pri ochladzovaní zmenšuje svoje rozmery. Tieto zvuky nijako neovplyvníme a vydávajú ich všetky typy chladničiek. Či už to bude chladnička Electrolux, Whirlpool, Samsung či iná vami preferovaná značka, praskot a pukanie sa bude ozývať u všetkých. A keďže ide o úplne bežný jav, neostáva vám nič iné, len si naň zvyknúť.

Námraza v chladničke

Vlastníte chladničku s beznámrazovou funkciou No Frost a aj napriek tomu v nej máte námrazu? Ak funguje správne a vlhkosť steká do zbernej nádoby, treba hľadať príčinu namŕzania chladničky niekde inde. A práve v tomto prípade sme vinníkmi najčastejšie my vďaka nesprávnemu používaniu. Pokiaľ totiž do chladničky vkladáte horúce potraviny, na tvorbe námrazy ste sa pričinili práve vy. Inokedy za to môže časté otváranie dverí, ktoré narúša ich celkové tesnenie. Za takéhoto predpokladu je nutné zvážiť náhradu tesnenia bez servisného zásahu. Tento náhradný diel zvládnete totiž vymeniť aj sami.

Keď chladnička štrajkuje

Časté otváranie chladničky oslabuje tesnenie dverí. (Andrey_Popov / Shutterstock.com)

Nevyhovujúce chladenie

Pokiaľ sa vám chladenie nezdá dostatočné, môže za to vo väčšine prípadov zlé nastavenie termostatu. Rátajte s tým, že sa počas ročných období mení teplota okolitého prostredia a tým sa ovplyvňuje aj samotná schopnosť zariadenia odviesť teplo z jeho vnútra do okolia. Nastavenie termostatu počas zimných mesiacov by sa tak malo líšiť od toho v letnom počasí a podľa okolitej teploty aj prispôsobovať.

Často za slabé chladenie môže aj neadekvátne umiestnenie chladničky. Pokiaľ nenecháte nejaký voľný priestor od iných spotrebičov a zariadení, prípadne nebude niekoľko voľných centimetrov ani od steny, sťažujete tým prúdenie vzduchu okolo kondenzátora.

Ak však ani toto nie je váš prípad, k nedostatočnému chladeniu dochádza aj vtedy, ak sa v tesnej blízkosti chladničky nachádzajú iné tepelné zdroje. Či už pôjde o šporák alebo slnečné žiarenie, vyhnúť by ste sa mali obom. Odporúča sa preto nájsť také miesto pre chladničku, kde bude v tieni a v dostatočnej diaľke od všetkých zdrojov tepla.

Po odstávke nechladí

Odpojili ste chladničku od elektrickej energie a po opätovnom zapojení vám zatiaľ chladnička nechladí? Niekedy to môže dlhšie trvať, nakoľko termostat si vyžaduje viac času na opätovné fungovanie. Počkajte preto po zapnutí niekoľko minút, ak sa ale kompresor sám nespustí a dokonca nebude svietiť ani žiarovka, ide o možné poškodenie chladničky, ktoré si bezprostredne vyžaduje servisný úkon.

Keď chladnička štrajkuje

Ak chladnička nefunguje správne a neviete nájsť príčinu, neodkladajte pomoc odborníka.
(Africa Studio / Shutterstock.com)

Tipy, ako predĺžiť životnosť chladničky

Správnemu chodu chladničky môžete pomôcť aj vy, ak sa budete držať týchto pár osvedčených tipov. Všeobecne sa odporúča naplniť chladničku aspoň do dvoch tretín, prázdna chladnička totiž spotrebuje veľkú časť energie, kým preplnená zase výrazne ohrozuje samotnú prevádzku chladničky.

Vhodné je riadiť sa aj odporúčaním pri skladovaní potravín. Kým do dolnej časti chladničky by sme mali ukladať ovocie alebo zeleninu, stredná časť má patriť mäsu, rybám, syrom či maslu a vrchné poličky by mali zostať varenej strave v hrncoch.

Kombinované chladničky ponúkajú možnosti, ako ušetriť na spotrebe energie. Ak potraviny dáte pred mrazením najprv do chladničky, mraznička vynaloží potom menej energie na ich zmrazenie. Odporúča sa však aj opačné riešenie a teda, že pokiaľ niečo vyberáte z mrazničky, je vhodné uložiť túto konkrétnu potravinu na chvíľu do chladiacej časti, čím zase uľahčíte chladenie ostatných potravín v chladničke a ušetríte niečo aj na celkovej spotrebe energie.

Nie všetko je porucha

Na vyššie uvedených riadkoch sme poukázali, že nie všetko, čo sa v spojitosti s chladničkou vníma ako porucha, poruchou skutočne aj je. Ak sa vám však niečo nezdá na prevádzke chladničky a nazdávate sa, že je jej výkon obmedzený, neodkladajte pomoc opravára. Len ten vám v týchto prípadoch pomôže a zaistí plnohodnotnú obnovu do správneho chodu zariadenia.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar