Kedy sa oplatí leasing auta a kedy priama kúpa?

Vychádzajme z predpokladu, že nepatríte k úzkej skupine ľudí, ktorá má k dispozícii okamžitú hotovosť na kúpu nového automobilu. V tom prípade máte dve voľby – kúpa auta na leasing alebo na úver z banky. Jedna z týchto možností je konzervatívnejšia, druhá novšia a možno aj o niečo zaujímavejšia. Uhádnete, ktorá je ktorá?

Leasing verzus úver

Spoločným menovateľom je to, že auto mesačne splácate leasingovej spoločnosti alebo banke. Rozdielom je, že pri leasingu sa majiteľom auta stanete až po uhradení všetkých splátok a zaplatení zostatkovej ceny, pri úvere ste majiteľom hneď. Preto je auto na úver z banky považované za konzervatívnejšiu voľbu.

Úver z banky sa oplatí vtedy, ak je pre vás aspekt vlastníctva auta prioritou. Na druhej strane, ak preferujete skôr flexibilitu a nie je pre vás tak dôležité, či auto budete vlastniť dnes alebo o dva roky po splatení lízingu, je pre vás auto na leasing lepšou voľbou. Pri leasingu totiž často nájdete výhodnejšie splátky, nižšie úroky a aj viaceré benefity, ktoré ocenia nielen „bežní“ vodiči, ale predovšetkým podnikatelia. Ak by sme to mali špecifikovať, pri „bežných“ vodičoch pri rozhodovaní úver verzus lízing rozhodujú preferencie, pre podnikateľov je určite výhodnejší lízing oproti úveru.

Kedy sa oplatí leasing?

Zdroj obrázku: My Ocean Production / Shutterstock.com

Výhody leasingu

Pre firmy či podnikateľov je výhodný operatívny leasing, pri ktorom sa nestanú majiteľmi vozidiel, môžu pravidelne obmieňať vozový park a o všetko v súvislosti so servisom či opravami sa stará leasingová spoločnosť. Pre „bežných“ vodičov je určený jednoduchý, resp. finančný leasing. Poznáme viaceré benefity leasingu, ktoré hovoria v prospech tejto voľby voči úveru z banky. Leasingové spoločnosti ponúkajú v bežnom balíčku benefity ako servis, PZP, cestnú daň či registráciu auta. Všetky tieto veci vybavia za vás. V zvýhodnenom balíku sú služby ako zabezpečenie diaľničnej známky, pneumatík, cestná asistencia či úrazové poistenie.

Nie je univerzálny verdikt

Neradíme sa medzi tých, ktorí sú najmúdrejší a vedia, čo je pre vás jediné správne riešenie. Nič také neexistuje. Vždy závisí na vašich osobných možnostiach a preferenciách, akú formu kúpy nového auta si zvolíte. Len sme chceli poukázať na to, že aj jednoduchý alebo operatívny leasing má voči klasickému úveru z banky svoje výhody a môže byť správnou voľbou aj pre tých, ktorí o leasingu doteraz ani nerozmýšľali.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar