Test kompaktných fotoaparátov 2020


V živote každého z nás sa vyskytnú momenty, ktoré jednoducho stojí za to zvečniť. Ak vás už omrzelo fotografovanie smartfónom, mali by ste skúsiť kompaktný fotoaparát.

Odporúčané kompaktné fotoaparáty

kompaktný fotoaparát SONY DSC-RX10 III

SONY DSC-RX10 III

od 1400 €

kompaktný fotoaparát ony Alpha A5100

Sony Alpha A5100

od 395 €

kompaktný fotoaparát Panasonic LUMIX DMC-FZ82

Panasonic LUMIX DMC-FZ 82

od 300 €


Porovnanie kompaktných fotoaparátov

PRE PROFESIONÁLOV

PRE NÁROČNEJŠÍCH

JEDNODUCHŠIE KOMPAKTY

kompaktný fotoaparát SONY DSC-RX10 III
kompaktný fotoaparát Canon PowerShot G5 X
kompaktný fotoaparát Canon Power PowerShot G7 X Mark II
kompaktný fotoaparát Sony Alpha A5100
kompaktný fotoaparát Panasonic LUMIX DMC-FZ82
kompaktný fotoaparát Canon EOS M100
kompaktný fotoaparát Kodak FriendlyZoom FZ53
kompaktný fotoparát Sony CyberShot DSC-W800
instantný fotoaparát FujiFilm INSTAX Mini 9

snímač

1" 20 Mpx

1" 20,2 Mpx

1" 20,1 Mpx

APS-C 24,3 Mpx

1/2,3" 18,1 Mpx

APS-C 24,2 Mpx

1/2,3" 16 Mpx

1/2,3" 20,1 Mpx

x

ohnisková vzdialenosť

min. 24 mm,

max. 600 mm

min. 8,8 mm,

max. 36,8 mm

min. 24 mm,

max. 100 mm

min. 24 mm,

max. 75 mm

min. 20 mm, max.1200 mm

min. 24 mm,

max. 72 mm

min. 28 mm, max. 140 mm

min. 26 mm, max. 130 mm

min. 60 mm

svetelnosť

min. f/2,4, max. f/4

min. f/1,8 , max. f/2,8

min. f/1,8 max. f/2,8

min. f/3,5,

max. f/5,6

min. f/2,8,

max. f/5,9

min. f/3,5,

max. f/6,3

min. f/3,9,

max. f/6,3

min. f/3,2, max. f/6,4

f/12,7

cena

1400 €

700 €

590 €

395 €

300 €

470 €

80 €

80 €

80 €

hodnotenie

Recenzie kompaktných fotoaparátov

Kompaktné fotoaparáty sú obľúbenou voľbou všetkých fotografov, ktorých viac ako samotné fotografovanie zaujíma konečný výsledok, teda fotky. Tieto fotoaparáty vám na jednej strane dokážu ponúknuť viac ako fotoaparáty smartfónov, no na druhej strane menej ako zrkadlovky. 

Oproti zrkadlovkám však majú kompaktnejšie rozmery a ich prenosnosť je tak jednoduchšia, a prijateľnejšia je aj ich cena. Treba však povedať, že aj medzi kompaktmi môžete nájsť kvalitné zariadenia, ktoré svojim výkonom môžu spoľahlivo konkurovať aj spomínaným zrkadlovkám. 

Dnes vám prinášame recenzie tých najlepších kompaktných fotoaparátov, ktoré môžete nájsť na trhu. Jednotlivé modely sme rozdelili do troch kategórií - kompakty pre profesionálov, pre náročnejších a jednoduchšie kompakty.

Kompakty pre profesionálov

ohnisková vzdialenosť min. 24 mm, max. 600 mm • svetelnosť min. f/2,4, max. f/4 • veľkosť snímača 1" • 3" displej • max. rozlíšenie videa 4K

kompaktný fotoaparát SONY DSC-RX10 III

Naše testovanie najlepších kompaktných fotoaparátov začíname modelom SONY DSC-RX10 III, schopným uspokojiť požiadavky aj toho najnáročnejšieho užívateľa. Pochádza síce z vyššej cenovej kategórie, no za kvalitu sa zvykne priplácať a navyše, hneď na začiatku musíme konštatovať, že vyššia cena je pri tomto fotoaparáte jediné mínus.

Sony DSC-RX10 III je na trhu už nejaký ten čas a doteraz si získal množstvo fanúšikov. Ide o ďalšiu verziu úspešného predchodcu, ktorú výrobcovia nabili množstvom skvelých funkcií, a to aj napriek tomu, že na prvý pohľad sa od seba takmer nelíšia. Zdanie ale často zvykne klamať, a tak je to aj v tomto prípade.

Toto vychytené zariadenie sa môže pochváliť úplne novým objektívom, ktorý prináša omnoho lepšiu svetelnosť a to aj na najkratšom ohnisku, a veľkým plusom je aj väčší zoom. Objektív je vybavený rozsahom ohniska až 24-600, ktorý sa pri tak kompaktnom zariadení vidí len málokedy alebo vôbec. Okrem rozsahu ohniska objektív láka aj na výbornú svetelnosť. Minimálne clonové číslo na najdlhšom ohnisku je f/4.0 a na najširšom f/2,4.

Fotoaparát je ideálnou voľbou na cestovanie, snímanie širokouhlých záberov, ale aj fotenie vzdialenejších objektov. S rozmermi 13,25 x 9,4 x 12,74 cm a hmotnosťou 1095 g je zrejmé, že nejde o ten najkompaktnejší fotoaparát na trhu, na druhej strane však vzhľadom na to, čo ponúka ide o viac ako prijateľné rozmery.

1" snímač Exmor RS sa postará o vyniknutie snímaných záberov aj na krátku vzdialenosť. Snímač získal rozlíšenie 20 Mpx. Nepochybne sa vám zapáčia aj snímky s nižším šumom, ktorý je výsledkom skladanej architektúry v kombinácii s technológiou zadného osvetlenia. Všetko ostatné zas doladí špičkový procesor BIONZ X. Pre tento kompakt je typické aj naozaj rýchle zaostrovanie, čo znamená približne 0,09 sekúnd na prenesenie objektu do centra.

Fotografie je možné ukladať vo formáte JPG i RAW. Pri sekvenčnom snímaní zvládne vytvoriť 14 sn./s. a čo pri jeho používaní určite oceníte, je možnosť nahrávania videa v 4K rozlíšení. Samozrejmosťou je aj ukladanie fotografií rovno z videa. Nechýba pritom ani vychytávka posledných rokov - Slow motion, so snímkovou frekvenciou 1000 fps (PAL) alebo 960 fps (NTSC).

O tom, že tento model kráča s dobou, niet pohýb. Pre čo najkomfortnejšie používanie dostal do výbavy bezdrôtové rozhranie a taktiež veľmi praktickú možnosť napájania prostredníctvom powerbanky, ktorá veruže pri fotoaparátoch nepatrí k tým rozšíreným, ale práve naopak.

Ako sme už uvideli na začiatku, celkovo tomuto kompaktnému fotoaparátu nie je čo vytknúť, teda až na jeho vyššiu cenu. Výborná svetelnosť, veľký rozsah zoomu, 4K viedo, slow motion, výklopný displej a hľadáčik, Wifi a v neposlednom rade skvelá kvalita fotografií robia z tohto modelu prvotriednu voľbu.

Výhody

 • dizajn
 • 4K video
 • Slow motion
 • dobrá svetelnosť
 • podpora Wifi
 • hľadáčik 
 • možnosť pripojenia powerbanky
 • množstvo funkcií

Nevýhody

 • vyššia cena 

Naše hodnotenie

Orientačná cena

1400 €

ohnisková vzdialenosť 8,8 až 36,8 mm • f/1,8 až f/2,8 • veľkosť snímača 1" • 3" displej • max. rozlíšenie videa Full HD (1920 × 1080)

kompaktný fotoaparát Canon PowerShot G5 X

Dôkazom toho, že kompaktný fotoaparát nemusí automaticky predstavovať foťák len pre nenáročných fotografov, je aj Canon PowerShot G5 X, ktorý toho dostal do výbavy skutočne veľa. 

Akýmsi nepísaným trendom posledných rokov je kompaktnosť. Zmenšuje sa všetko naokolo nás, vrátane fotoaparátov. Množstvo fotografov však zastáva názor, že nič, čo je vreckové nemôže disponovať kvalitnou výbavou. Opak je však pravdou. Veď nie nadarmo sa čoraz väčšej obľube pri fotografovaní tešia i smartfóny, ktoré svojou výbavou strčia do vrecka aj nejeden lacný kompaktný fotoaparát. 

Canon G5 X vo veľkej miere nadväzuje na úspešný Canon G7 X. Narozdiel od neho však dostal do výbavy aj hľadáčik a intuitívne ovládanie, ktoré sa vyznačuje pomerne veľkou jednoduchosťou. Fotoaparát láka na objektív s výborným rozsahom 24-100 mm, ale aj dobrou svetelnosťou 1.8-2.8. V tele fotoaparátu nájdete procesor DIGIC 6, ktorý je v spolupráci s bleskom zárukou skvelých snímkov aj za zhoršených svetelných podmienok.

Hľadáčik je v súčasnosti tak neobvyklým (najmä pri lacnejších kompaktoch), no na druhej strane naozaj vynikajúcim doplnkom, že si zaslúži zmieniť sa o ňom viac. Súčasťou tohto fotoaparátu je citlivý elektronický hľadáčik s 2 360 tisíc bodmi. Nachádza sa uprostred fotoaparátu a sprostredkúva fantastickú kvalitu obrazu, bez neželaného šumu.

Základom tohto fotoaparátu je 1,0" CMOS snímač s efektívnym rozlíšením 20,2 Mpx. Optický stabilizátor ponúka pekné, ostré snímky, a to aj pri držaní fotoaparátu v rukách. O vytvorené snímky sa môžete podeliť so svojimi priateľmi takmer okamžite, vďaka Wifi rozhraniu, ktoré ponúka zálohovanie do cloudových služieb. S týmto fotoaparátom môžete točiť aj videá vo Full HD kvalite. Za zmienku nepochybne stojí aj 3" výklopný displej s ostrým obrazom, dobrými pozorovacími uhlami a podporou dotykového ovládania.

Zdrojom energie tohto kompaktu je akumulátor Canon NB-13L, ktorý vydrží na 320 snímkov. Pravdupovediac, výdrž by na tom mohlo byť určite o niečo lepšie. 

Výhody

 • pohodlné držanie v ruke
 • výkonný hľadáčik
 • dotykový displej 
 • Wifi rozhranie
 • intuitívne ovládanie
 • vysoká kvalita obrazu

Nevýhody

 • výdrž batérie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

700 €

ohnisková vzdialenosť 24 až 100 mm • f/1,8 až f/2,8 • veľkosť snímača 1" • 3" displej • max. rozlíšenie videa Full HD (1920 × 1080)

kompaktný fotoaparát Canon Power PowerShot G7 X Mark II

Tak a dostali sme k už aj spomínanému modelu Canon Power PowerShot G7 X Mark II. Ním uzatvárame hodnotenie tých najlepších kompaktov, ktoré aj napriek prívlastku "kompaktné" patria do rúk aj skúsenejším a náročnejším fotografom.

Keď už sme pri rukách, hneď na úvod nám nedá nepodotknúť, že ide o veľmi spratný fotoaparát, ktorý sa v rukách drží naozaj komfortne. Môžete si ho tak vziať so sebou kdekoľvek, bez toho, aby ste mali pocit, že vláčite niečo navyše. S rozmermi 105,5 x 60,9 x 42 mm a hmotnosťou 319 gramov si svoje miesto nájde v každej taške. 

Aj napriek malým rozmerom, je dobré uvedomiť si, že tento fotoaparát ponúka viac, ako by ste od neho na prvý pohľad možno čakali. Jeho veľkou výhodou je podpora RAW súborov, teda stačí vám len nejaký editor, siahnutie surových dát a tie následne môžete plne editovať. Výsledkom tohto procesu je prvotriedna kvalita vašich snímok. 

O plynulý a rýchly chod tohto fotoaparátu sa stará populárny obrazový procesor DIGIC 7. 24 mm objektív so svetelnosťou f/1,8 – 2,8, rozsahom citlivosti ISO až do ISO 12800 a 4,2× optickým zoomom zabezpečuje snímky vo veľmi dobrej kvalite. O tie sa stará aj podsvietený 20,1 Mpx snímač CMOS typu 1,0. Maximálna rýchlosť sekvenčného snímania je 8 sn./s, teda fotoaparát vám poslúži aj napríklad pri snímaní športu alebo akejkoľvek rýchlej aktivity. Natáčať môžete aj videá vo Full HD kvalite.

Plusom tohto zariadenia je aj podpora NFC a Wifi, ktoré vám umožnia rýchle prepojenie s vašim smartfónom. Aby používanie fotoaparátu bolo čo najprívetivejšie, nechýba mu ani výklopný dotykový displej s Dual Pixel Autofocusom. Všetkým selfie nadšencom zas skvele poslúži selfie mod, pri ktorom sa vám prehodí obraz a vy uvidíte to, čo sa práve chystáte odfotiť.

Dobrou správou je aj možnosť nabíjania cez USB port, ktorú si obľúbite najmä v prípade, že ste často na cestách. Nemusíte teda hľadať sieťový zdroj, fotoaparát si jednoducho môžete nabiť aj v aute. So samotnou batériou však súvisí aj negatívum, ktoré sme pri testovaní tohto fotoaparátu spozorovali, a to, že nevydrží dlho. Ak sa teda chystáte na dlhší výlet, odporúčame i pribalenie náhradnej batérie.

Tento fotoaparát je určený všetkým náročnejším používateľom. Jeho súčasťou je i plne manuálny mód, ktorý vám v kombinácii s manuálnym ostrením umožní fotografovať všetko, čo chcete a najmä tak, ako chcete. Pri fotografovaní sa teda s týmto kúskom môžete vyhrať do sýta. 

Výhody

 • robustná konštrukcia
 • rýchle reakcie
 • detekcia tváre 
 • dotykový, výklopný displej
 • komfortné držanie v ruke
 • kvalitný zoom

Nevýhody

 • výdrž batérie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

590 €

Kompakty pre náročnejších do 500 €

ohnisková vzdialenosť 24 až 75 mm • f/3,5 až f/5,6 • veľkosť snímača APS-C • 3" displej • max. rozlíšenie videa Full HD (1920 × 1080)

kompaktný fotoaparát ony Alpha A5100

Pre náročnejších používateľov hľadajúcich kompaktný fotoaparát tu máme tip v podobe zariadenia Sony Alpha A5100. Aj keď je konkurencia veľká, tento model svojou výbavou i funkciami odkáže tromfnúť aj nejednu slabšiu zrkadlovku. 

A čo všetko sa v ňom skrýva? To čo voľným okom nevidieť, no pri používaní výrazne cítiť, je kvalitný procesor Bionz X. Ďalej je fotoaparát vybavený snímačom CMOS Exmor APS-C s výborným rozlíšením 24,3 Mpx. Rýchlosť sériového snímania je 6 sn./s, čo nie je úplne najideálnejšia rýchlosť, ale postačí. 

Prednosťou tohto fotoaparátu je kodek slúžiaci na natáčanie videa XAVC S, podporujúci FULL HD rozlíšenie 1920 x 1080. Na zahodenie rozhodne nie je ani hybridný systém automatického ostrenia, ktorý funguje dokonale a najmä rýchlo, takže sa nemusíte obávať, že vám ujde dôležitý moment. Kodek funguje rovnako dobre pri fotení i pri natáčaní videa.

Pri testovaní sa nám páčil výklopný, dotykový LCD displej. Ten je možné vyklopiť až o 180°, čo znamená žiadne obmedzenia pri fotografovaní a v neposlednom rade i skvelé selfie.

V prípade, že s fotografovaním nemáte veľké skúsenosti, určite oceníte prítomnosť niekoľkých automatických režimov. Pokiaľ sa fotografovaniu venujete už nejaký ten čas, získajú si vás manuálne módy P, S, A, M. Ak sa pri fotografovaní radi "hráte" a do výsledných fotografií túžite dostať aj svoju kreativitu, na výber máte z veľkého množstva rôznych štýlov a efektov, ktoré určite stojí za to vyskúšať.

Aký by to len bol pokročilý fotoaparát bez širokých možností konektivity? Výrobca Sony si to dobre uvedomuje, a preto tomuto modelu dožičil okrem štandardného USB a HDMI rozhrania aj to bezdrôtové - Wifi a NFC. To prináša jednoduchý a rýchly prenos snímok či videí priamo do televízorov, tabletov a iných zariadení.

Tento fotoaparát sme testovali spolu s dvoma výbornými objektívmi, ktoré sa nachádzali v balení, konkrétne išlo o objektív Sony SEL-P1650 (16 – 50 mm) a Sony SEL-55210 (5 5210 mm). Prvý objektív s optickou stabilizáciou, sklom ED a elektronickým motorovým zoomom sa vyznačuje tichým chodom, čo z neho robí fantastického parťáka na natáčanie videí. Druhý univerzálny objektív SEL-55210 s 3,8 × rozsahom zoomu má taktiež optický stabilizátor a dokáže vytvoriť čo najostrejšie snímky.

Tento kompaktný fotoaparát patrí k tým najpredávanejším na trhu a pochváliť sa môže aj vysokou spokojnosťou zákazníkov.

Výhody

 • automatické ostrenie
 • rozlíšenie
 • výklopný, dotykový displej
 • konektivita
 • systém automatického ostrenia
 • rýchlosť ostrenia

Nevýhody

 • rýchlosť sériového snímania 6 sn./s

Naše hodnotenie

Orientačná cena

395 €

ohnisková vzdialenosť 20 až 1200 mm • f/2,8 až f/5,9 • veľkosť snímača 1/2,3" • 3" displej • max. rozlíšenie videa Ultra HD (3840 × 2160))

kompaktný fotoaparát Panasonic LUMIX DMC-FZ82

O tom, že doba ide dopredu a pokrok nezastavíme, niet pochýb. Kým pred pár rokmi by ste s fotoaparátom vybaveným 18x zoomom skákali od šťastia po plafón, dnes by vám zrejme nestačil. Vrchol sa totiž posunul na niečo cez 80x zoom. Ďalší nami testovaný model Panasonic LUMIX DMC-FZ 82 sa môže pochváliť zoomom 60x, a aj napriek tomu, že nejde o maximum, vyzerá viac ako zaujímavo.

Poďme ale pekne po poriadku.

Už pri prvom uchopení do ruky nám bolo jasné, že tento model nepatrí k tým ľahším, čo je aj pravda. Jeho hmotnosť je 616 gramov a rozmery 130,2 mm x 94,3 mm x 119,2 mm. Stále však hovoríme o kompakte, ktorého rozmery sú v porovnaní s robustnými zrkadlovkami malé.

Na zadnej strane fotoaparátu nájdete 3 palcový displej s rozlíšením 1 040 000 bodov a nad ním elektronický hľadáčik. Displej ponúka celkom dobrú viditeľnosť aj na priamom slnku a ako plus vnímame aj to, že je dotykový. Nevýhodou je však jeho nesklápateľnosť. To môže byť obmedzujúce najmä pri kreatívnom fotení či natáčaní.

Fotoaparát dostal do vienka 18,1 Mpx snímač, rozsah 20 – 1 200 mm a svetelnosť f/2,8 – f/5,9. Vzhľadom na veľkosť objektívu ide o solídnu výbavu. Objektív sa tiež môže pochváliť plnou stabilizáciou POWER O.I.S. Aj napriek tejto vydarenej kombinácii, však nemožno očakávať zázraky, ktoré by prevracali fyzikálne zákony. A čo tým myslíme? Jednoducho povedané, počas priblíženia na úrovni 1 200 mm za tmy či šera, by ste mali radšej voliť statív. Inak bude každé zachvenie viditeľné na výslednom obraze. Pokiaľ ale budete využívať maximálne priblíženie, nemusíte sa obávať. To bez problémov udržíte aj z ruky.

Rýchle spracovávanie obrazu má za úlohu procesor Venus Engine, ktorý umožňuje fotoaparátu snímanie až do rýchlosti 10 fps bez preostrovania, alebo druhá možnosť - do 6 fps s preostrovaním. Používať môžete aj funkciu 4K PHOTO, ktorá sníma zábery s hodnotou 8,3 Mpx, v rýchlosti 30 fps. S týmto fotoaparátom natočíte aj Ultra HD video, mali by ste ale rátať s tým, že v tichom prostredí bude na výslednom zázname určite počuť aj ostrenie či motorček zoomu. 

Pri skúšaní tohto modelu nás prekvapila batéria, škoda však len že v negatívnom zmysle. Jej kapacita je totiž 895 mAh, čo však pri tak výkonnom hardvéri nie je veľa, ale málo. V prepočte táto kapacita znamená výdrž na cca 250 záberov.

Fotoaparát Panasonic LUMIX DMC-FZ82 síce nie je tou najnamakanejšou vychytávkou, ale za sumu pohybujúca sa okolo 300 € ani nemôže byť. Napriek tomu je však vskutku jedným z toho najlepšieho, čo na trhu ultrazoomov môžete nájsť. Aj preto si od nás vyslúžil titul skvelý pomer cena/výkon.

Výhody

 • dobrá stabilizácia
 • ultra HD video
 • rýchle ostrenie
 • automatický režim
 • dotykový displej
 • cena

Nevýhody

 • výdrž batérie
 • nevyklápateľný displej

Naše hodnotenie

Orientačná cena

300 €

ohnisková vzdialenosť 24 až 72 mm • f/3,5 až f/6,3 • veľkosť snímača APS-C • 3" displej • max. rozlíšenie videa Full HD (1920 × 1080)

kompaktný fotoaparát Canon EOS M100

Začať testovanie modelu Canon EOS M100 niečím iným ako vzhľadom, snáď ani nie je možné. Práve dizajn je totiž to, čo pri pohľade na tento zaujímavý kúsok upúta pozornosť ako prvé. 

Okrem atraktívneho vzhľadu fotoaparát láka aj možnosťou vymeniteľnosti objektívov, ktoré k telu možno pripojiť prostredníctvom EF-M závitu. Túto možnosť si dozaista obľúbia najmä o niečo skúsenejší fotografi, ktorí pri snímaní radi skúšajú niečo nové. Pri kúpe objektívu máte na výber z niekoľkých verzií, vrátane tej makro. Akýmsi štandardom je však 15-45 mm objektív s clonou f/3,5-f/6,3 alebo druhý 55-200mm objektív s clonou f/4,5-f/6,3. My sme naše testovanie uskutočňovali s objektívom 15-45 mm, čomu zodpovedá aj orientačná cena. 

Snímanie prebieha za pomoci 24,2 Mpx senzoru, ktorému spoľahlivo sekunduje špičkový obrazový procesor DIGIC 7. Ten umožňuje snímanie 6 snímkov za sekundu, čo niekomu môže postačovať, ale tým skúsenejším to bude s najväčšou pravdepodobnosťou málo. Čo však určite oceníte, bez ohľadu na skúsenosti, je Dual Pixel autofókus s vydarenou pohotovosťou ostrenia.

Tento model sa vyznačuje pohodlným ovládaním, ktoré zvládne každý. Aj pri fotografovaní môžete väčšinu nastavení ponechať na automatiku, ktorá je veľakrát typická pre kompakty. Fotoaparát je vybavený aj vyklopiteľným displejom so seflie modom. Nasnímané fotografie môžete zdieľať prostredníctvom funkcie bluetooth, Wifi či NFC.

Tak a dostávame sa k batérii, od ktorej by sme čakali viac. Pod krytom totiž nájdete batériu typu LP-E12, ktorá vydrží približne 2 hodiny videa alebo 300 fotiek. Najlepšie na tom nie je ani samotné video, ktoré je možné natočiť len vo Full HD,  max. 60 snímkov za sekundu. Obmedzený je aj čas, konkrétne na pol hodinu natáčania.

Automatické nastavenia fotoaparátu vám celkom slušne pomôžu odhaliť fotografovanú scénu, problém však môže nastať pri zlom osvetlení. Aj keď má fotoaparát aj vyskakovací blesk, veľmi sa na neho nespoliehajte. Za slabinu tohto modelu teda možno označiť horšie fotografie pri nepriaznivých svetelných podmienkach.

Rozmery 108,2 x 67,1 x 35,4 mm a hmotnosť 302 gramov predurčujú fotoaparát Canon EOS M100 ako spoločníka na všetky vaše cesty či výlety, ale aj rodinné oslavy. Na záver nám ešte nedá nepodotknúť, že kým tento prístroj budí dojem zariadenia určeného pre náročnejších fotografov, skúsenosť je taká, že po tomto fotoaparáte pokojne môžu siahnuť aj nenáročnejší používatelia či začiatočníci. Tým poslúži skutočne dobre.

Výhody

 • ovládanie
 • rýchle menu
 • pútavý dizajn
 • vymeniteľné objektívy
 • vyklápací displej
 • selfie mod

Nevýhody

 • slabší blesk

Naše hodnotenie

Orientačná cena

470 €

Nenáročné kompakty do 150 €

ohnisková vzdialenosť 28 až 140 mm • f/3,9 až f/6,3 • veľkosť snímača 1/2,3" • 2,7" displej • max. rozlíšenie videa HD (1280 × 720)

kompaktný fotoaparát Kodak FriendlyZoom FZ53

Pokiaľ hľadáte nenáročný, no zodpovedný kompakt z nižšej cenovej kategórie, model Kodak FriendlyZoom FZ53 si zaslúži vašu pozornosť. Je určený všetkým začiatočníkom, ktorých fotenie smartfónom už omrzelo a chceli by niečo viac. 

Tento fotoaparát ponúka svojim používateľom ostré snímky, a to dokonca aj na dlhú vzdialenosť. Nepotrebujete ani statív. Postará sa o to 5 × optické priblíženie a až 30 × kombinovaný zoom. Ďalej na fotoaparáte môžete nájsť snímač so 16 Mpx rozlíšením, ktorý disponuje detekciou tváre, úsmevu či žmurkania. Fotoaparát je tak výbornou voľbou pri fotení ľudí na rôznych oslavách a podobne. 

Zhotovenie širokouhlých záberov až do šírky 180° vám umožní integrovaný panoramatický režim. Svoje zážitky si môžete uschovať nielen na fotografiách, ale aj na HD videách, pri snímkovej frekvencii 30 fps. Pri testovaní tohto fotoaparátu sme boli výslednou kvalitou snímok naozaj prekvapení. Fotografie sú ostré a pekné.

Batéria Kodak LB-012 dostala kapacitu 700 mAh, a teda s týmto fotoaparátom nasnímate približne 200 snímkov. Vnútornú pamäť môžete ľahko rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty až do veľkosti 32 GB.

Fotoaparát si získa všetkých nenáročných fotografov, ale nepochybne bude skvelým darom aj pre tenegerov, ktorí si ho vďaka jednoduchému ovládaniu a inteligentnej automatike zamilujú.

O obľúbenosti aj kvalite kompaktného fotoaparátu Kodak FriendlyZoom FZ53 svedčia pozitívne ohlasy používateľov, ale aj to, že tento model sa môže pochváliť vysokou spoľahlivosťou, konkrétne 98%. V danej kategórií teda ide o jeden z najlepších modelov, s nízkou mierou reklamovanosti a chybovosti. Ak sa teda rozhodnete pre tento fotoaparát, s nákupom budete určite spokojní. 

Pri tomto zariadení ťažko hľadať negatívum, pretože nemožno pri fotoaparáte za 80 € očakávať prvotriednu kvalitu. Ak by sme ale mali predsa niečo vybrať, bola by to absencia stabilizátora.

Výhody

 • malé rozmery
 • ostré, pekné fotografie
 • prehľadný displej
 • podpora pamäťovej karty
 • jednoduché ovládanie
 • zoom
 • cena

Nevýhody

 • chýbajúci stabilizátor

Naše hodnotenie

Orientačná cena

80 €

ohnisková vzdialenosť min. 26 mm, max. 130 mm • svetelnosť min. f/3,2, max. f/6,4 • veľkosť snímača 1/2,3" • 2.,7" displej • max. rozlíšenie videa HD (1280 × 720)

kompaktný fotoparát Sony CyberShot DSC-W800

Z radu tých nenáročnejších a cenovo dostupnejších modelov pochádza aj ďalší testovaný fotoaparát Sony CyberShot DSC-W800. A čo všetko ponúka?

V prvom rade je pre toto zariadenie charakteristické jednoduché ovládanie, bez nutnosti študovať dlhé hodiny návod na použitie. Intuitívne ovládanie je podporované aj inteligentnou automatikou, schopnou rozoznať druh snímanej scény. Pre vás ako používateľa to v konečnom dôsledku znamená odbremenenie od prepínania medzi jednotlivými scénami, v závislosti od situácie.

Prednej strane fotoaparátu dominuje 26 mm širokouhlý objektív, ktorý zabezpečuje dobré zachytenie scény. Snímač dostal rozlíšenie 20,1 Mpx a pri používaní si nepochybne obľúbite aj 5x optický zoom. A čo kvalita výsledných fotografií? So samotným nastavovaním počas fotenia sa nemusíte priveľmi trápiť, pomôže vám s tým automatický režim. Na čo si však treba dať veľký pozor je pevné držanie, bez trasenia. V opačnom prípade sa toto trasenie preukáže na fotografii nechceným rozmazaním. Všeobecne však vzhľadom na svoju cenu ponúka fotoaparát vskutku kvalitné snímky.

Keď fotoaparát obrátite na druhú stranu, čaká tam na vás 2,7 palcový displej LCD Clear Photo, na ktorom si môžete prezerať fotografie. Menším sklamaním bola pre nás čitateľnosť displeja, ktorá je za ostrého svetla či slnka, trochu slabšia.  

Ako krok vedľa vnímame aj nemožnosť nabíjania prostredníctvom klasického USB micro kábla, keďže výrobcovia tomuto modelu dožili originály kábel. To môže byť problém najmä v situácii, keď si tento kábel zabudnete doma alebo ho nebodaj stratíte.

Veľkým plusom sú aj rozmery 9,68 x 5,55 x 2,08 cm, vďaka ktorým možno o tomto fotoaparáte povedať, že ide o prenosné zariadenie, a to v pravom slova zmysle. Dôkazom toho je aj jeho hmotnosť, konkrétne 109 gramov. Fotoaparát sa tak ľahko vmestí nielen do tašky či kabelky, ale aj do vrecka, a to dokonca bez toho, aby vám zavadzal. Jednoducho povedané, tento fotoaparát je síce malý, ale šikovný. 

A pre koho je určený? Fotoaparát je ideálny pre všetkých začiatočníkov, ale aj mierne pokročilých či nenáročných fotografov, ktorí nehľadajú funkciami nabité zariadenie za stovky €. 

Výhody

 • malé rozmery
 • nízka hmotnosť
 • jednoduchá prenosnosť
 • ľahké ovládanie
 • sýte farby
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • horšia čitateľnosť displeja
 • nutnosť originálneho kábla

Naše hodnotenie

Orientačná cena

80 €

min. vzdialenosť 0.6m • svetelnosť F12 • rýchlosť uzávierky 1/60s • selfie zrkadlo • makro adaptér

instantný fotoaparát FujiFilm INSTAX Mini 9

Na záver nášho hodnotenia najlepších fotoaparátov sme si pre vás pripravili chuťovku v podobe instantného fotoaparátu FujiFilm INSTAX Mini 9.

Tento fotoaparát láka už na prvý pohľad svojim atraktívnym, štýlovým dizajnom. Pri jeho kúpe máte na výber až z 5 farebných prevedení, z ktorých si nepochybne každý vyberie. Svieže farebné prevedenie, ale aj zaujímavý dizajn robia z tohto zariadenia i skvele vyzerajúci štýlový doplnok, ktorým výrobcovia s najväčšou pravdepodobnosťou mierili na mladšiu vekovú kategóriu.

Samozrejme, nejde však len o vzhľad. Ďalším a podstatným lákadlom tohto fotoaparátu je to, že už v priebehu krátkej chvíle môžete v rukách držať vami nasnímanú fotografiu. Stačí iba spustiť fotoaparát, nastaviť volič expozície do optimálnej polohy v závislosti od aktuálnych svetelných podmienok a stlačiť spúšť. Výsledná fotografia je na svete v priebehu 90. sekúnd. 

Nutnosťou, bez ktorej by fotografovanie za pomoci tohto prístroja nebolo možné je film. Na trhu nájdete viacero filmov, ktoré môžete použiť do tohto fotoparátu, no to, žiaľ, nemení nič na tom, že ide o pomerne drahý špás. Za film, s ktorým nasnímate 10 fotografií zaplatíte okolo 10 €, čo teda znamená, že jedna fotografia vás bude stáť 1 €. A tu si už teda veľmi dobre rozmyslíte, či si spravíte 10 selfie alebo si každú voľnú snímku na filme budete strážiť ako oko v hlave. Tento fotoaparát teda rozhodne nie je určený na pravidelné fotenie, ale skôr na to príležitostné. 

Čo sa týka kvality snímok, musíme konštatovať, že je pomerne slušná. Základ tohto fotoaparátu tvorí monofokálny objektív Fujinon, so svetelnosťou F12 a ohniskovovu vzdialenosťou 0,6 m. Za plus môžeme označiť prítomnosť blesku s dosahom od 60 - 270 cm. Pri zlých svetelných podmienkach sa blesk zapína automaticky a teda pomôže vám s vytvorením pekných fotografií. Pri testovaní tohto fotoaparátu sme však pozorovali neustále zapínanie blesku, a to aj v prípade dostatku svetla. Rozhodne by teda nebolo na škodu, ak by bolo možné v prípade potreby blesk jednoducho vypnúť.

Zaujímavou vychytávkou tohto modelu je aj užitočné selfie zrkadlo, ktoré sa nachádza hneď na objektíve a dokonale vám poslúži pri snímaní selfie. S ním budete mať vždy prehľad o tom, čo práve fotíte.

Aj keď fotoaparát na prvý pohľad vyzerá možno trochu krehko, opak je pravdou. Jeho konštrukcia je pevná a silná, a to aj napriek plastovému prevedeniu. Aby ste sa však z tohto kúsku mohli tešiť čo najdlhšie, odporúčame ihneď na začiatku investovať aj do kvalitného ochranného puzdra. Kým rozmery fotoaparátu 116 x 118,3 x 68,2 mm môžu niekomu pripadať robustné, pri manipulácii a používaní zariadenia nepredstavujú žiadne obmedzenie. 

Zdrojom energie fotoaparátu sú dve alkalické batérie AA 1,5 V, s ktorými bez problémov nafotíte až 100 záberov. 

Výhody

 • svieži, štýlový dizajn
 • viacero farebných prevedení
 • instantný
 • jednoduché používanie
 • selfie zrkadlo
 • ľahko prenosný
 • výdrž

Nevýhody

 • cena filmu
 • automatický blesk bez možnosti vypnutia

Naše hodnotenie

Orientačná cena

80 €


Ako vybrať kompaktný fotoaparát? 

Ako vybrať kompaktný fotoaparát

Výber kompaktného fotoaparátu nemusí byť vôbec jednoduchá úloha, a to najmä v prípade, že s fotoaparátmi nemáte žiadne alebo len minimálne skúsenosti. Aby ste vami vybraný model nevracali skôr ako ho stihnete poriadne vyskúšať, prinášame vám základné kritériá, na ktoré by ste sa pri kúpe kompaktu mali zamerať. 

Na mieste sú otázky typu: "Na aký účel chcem fotoaparát využívať" či "Akú kvalitu fotografií očakávam"?

Taktiež odporúčame zohľadniť nasledujúce kritériá:  


1. Typ fotoaparátu

Podľa základného členenia delíme fotoaparáty na:

 • kompaktné
 • zrkadlové


Kompaktné fotoaparáty

V súčasnej dobe patria kompaktné fotoaparáty medzi najpredávanejšie a zároveň aj najobľúbenejšie. Drvivá väčšina z nich je určená prevažne na zachytávanie okamihov z dovoleniek, výletov či osláv.

Vyznačujú sa jednoduchým ovládaním a prijateľnou cenou. Ponúkajú množstvo automatických programov, ktoré vám pomôžu so správnym nastavením a zachytením aktuálnych svetelných podmienok, a vy sa tak môžete tešiť na kvalitné zábery.

Kompaktné fotoaparáty sú ideálnou voľbou pre menej náročných fotografov, ktorí nechcú tráviť dlhé hodiny správnym nastavovaním zariadenia.

Zrkadlové fotoaparáty

Oproti kompaktným fotoaparátom stoja zrkadlové. Tie sú určené pre náročnejších fotografov i profesionálov. Slúžia na fotografovanie prírody, športu či všade tam, kde očakávate kvalitné zábery.


2. Snímač a optický systém

Pri zameraní sa na snímač, si všímajte nasledovné parametre:


Rozlíšenie a veľkosť snímača

Za najdôležitejší parameter býva často označované práve rozlíšenie displeja. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie rozlíšenie je, tým viac pixelov sa nachádza vo výslednom snímku.

Pre snímky rozmerov 9 x 13 cm vám postačí aj rozlíšenie 3 Mpx. To vám ale nebude postačovať pri výreze takýchto snímok, preto pre istotu odporúčame voliť fotoaparát s rozlíšením aspoň 12 Mpx a viac. 

Na kvalitu snímky však nevplýva len samotné rozlíšenie, ale aj veľkosť obrazového snímača, ktorá býva udávaná v palcoch. O nej platí, že čím väčší snímač bude, tým kvalitnejší bude aj obraz. Veľký snímač totiž dokáže nazbierať vďaka svojej ploche viac svetla, a postará sa tak o minimalizáciu šumu. 


Zoom/priblíženie

Podstatným parametrom je aj zoom, ktorý slúži na plynulé priblíženie predmetov. Delíme ho na dva typy:

 • optický
 • digitálny

O optickom priblížení možno povedať, že nemení kvalitu obrazu. Rozlíšenie ostáva stále rovnaké, no čím viac približujeme, tým viac klesá účinnosť stabilizátoru obrazu. V takýchto prípadoch sa odporúča fotenie zo statívu či nehybného miesta.

Digitálny zoom možno prirovnať k približovaniu či vyrezávaniu iba časti fotografie na počítači. Ak priblíženie preženiete, očakávať môžete „kocky".

A čo z toho teda vyplýva? Pri kúpe fotoaparátu zoom alebo aj rozlíšenie nie je vôbec tak dôležitým kritériom, ako si množstvo ľudí myslí. S potrebným zväčšením vám spoľahlivo dokáže pomôcť aj editačný softvér.

Prax poukazuje na to, že vo väčšine prípadov býva takéto zväčšenie za pomoci softvéru lepšou voľbou než digitálny zoom vo fotoaparáte.


Stabilizátor obrazu

Stabilizátor obrazu je pri fotení naozaj dôležitým pomocníkom, keďže eliminuje trasenie obrazu spôsobené chvením rúk. Lacnejšie modely fotoaparátov zvyknú byť vybavené digitálnym (elektronickým) stabilizátorom. Fotoaparáty z vyššej cenovej kategórie zas majú optickú či mechanickú stabilizáciu.

Digitálny stabilizátor neraz síce zvyšuje citlivosť, ale na druhej strane znižuje ostrosť fotografie i výsledné rozlíšenie. Mechanická stabilizácia je rozhodne účinnejším riešením, ktoré dokáže kompenzovať neželané pohyby.


Ohnisková vzdialenosť

Podľa ohniskovej vzdialenosti sa môžete stretnúť so širokouhlými, normálnymi objektívmi alebo teleobjektívmi.

Za základ býva považovaná ohnisková vzdialenosť 50 mm, ktorá poskytuje prirodzený uhol záberu, približujúci sa k zornému uhlu ľudského oka, pri ostrom videní. Pri fotení architektúry sa zas hodí širokouhlý objektív, s ohniskom 28 mm a menej. 

Podľa čoho vybrať kompaktný fotoaparát

Optický systém

Optický systém častejšie poznáme pod označením objektív.

Ti najlacnejšie modely majú objektív z plastu, pričom jeho kvalita nevplýva práve najlepšie na výslednú fotografiu. Pri drahších modeloch sa môžete stretnúť s kvalitnejším vyhotovením, ktoré sa v konečnom dôsledku pozitívne odvíja aj na kvalite zhotovených snímkoch.

Výrobcovia fotoaparátov zvyknú veľmi často vyzdvihovať a prizvukovať aj značku objektívov, ako napríklad Leica či Carl Zeiss. Aj keď takéto vyzdvihnutie môže pôsobiť dôveryhodne, majte na pamäti to, že značka nemusí byť automaticky aj známkou kvality. 

3. Pamäť

Pri dnešných modeloch sa môžete stretnúť so zariadeniami, ktoré majú inštalovanú vnútornú pamäť alebo v ich balení nájdete priloženú pamäťovú kartu.

Aj chcete veľa fotografovať a nebyť pritom obmedzovaní kapacitou pamäte, odporúčame voliť čo najväčšiu „pamäťovku".


4. Video

Možnosť natáčania videa fotoaparátom je dnes už akousi nepísanou samozrejmosťou. Podstatné je však, ako kvalitné video dokáže fotoaparát natočiť. A tu teda netreba čakať žiadne zázraky. 

Video je pri fotoaparátoch väčšinou len doplnkovou funkciou a jeho zvuk či obraz tak nebýva práve najlepší.


5. Konektivita

Fotky z vášho fotoaparátu do počítača prenesiete pomocou USB rozhrania. Na prístrojoch často môžete nájsť aj video a audio prístup, slúžiaci na prezentáciu snímok na televízii.

USB kábel a rovnako aj video-audio kábel nie je potrebné kupovať osobitne. Tie sú súčasťou balenia fotoaparátu. Inak je to však už s HDMI či YUV výstupom, ktoré je zvyčajne potrebné dokúpiť. Tieto výstupy sa vám však zídu iba v prípade, že vami vybraný fotoaparát dokáže natáčať aj HD videá. 

Kompaktný fotoaparát alebo smartfón? 

kompaktný fotoaparát verzus smartfón

O tom, že kompaktné fotoaparáty a rovnako aj zrkadlovky sú aktuálne na ústupe niet pochýb. Do úzadia ich tlačia dnešné smartfóny, ktoré okrem výborného fotoaparátu ponúkajú množstvo možností úpravy snímok a rovnako aj ich takmer okamžité zdieľanie na sociálnych sieťach. Navyše, sú malé a máme ich pri sebe takmer neustále.

Nech sa ale akokoľvek veľmi budete pri fotení smartfónom snažiť, len ťažko dosiahnete kvalitu snímok porovnateľnú s fotografiami zachytenými kompaktom. 

Pozrite si 4 dôvody, prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre fotoaparát.

 • Na to, aby mohla ostrosť časti fotografie výborne vyniknúť, potrebujete mať zvyšok scény rozostrený. A to veru dokáže len máloktorý mobil.  
 • Máte vlhké či mokré ruky? S mobilom ste zrejme práve dofotili, pri kompaktoch môžete využiť hardvérové tlačidlá. 
 • Niekedy chceme odfotiť aj niečo, čo je od nás vzdialené. V takejto situácii vám skvele poslúži zoom, ktorý síce je pri smartfónoch prítomný, avšak neodkáže to, čo zoom kompaktného fotoaparátu.
 • Pri smartfónoch je potrebné rátať aj s tým, že veľa na nich nenafotíte či nenatočíte, pretože ich výdrž to skrátka nedá.

"Fotografovanie smartfónmi a úprava obrázkov pomocou aplikácií je ako varenie z lacných surovín s použitím množstva umelých príchutí. Práca s fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi je ako pomalá príprava jedla z kvalitných a prírodných ingrediencií," vyhlásil hovorca Canonu Takafumi Hongo. Spoločne s Nikonom pritom vinia zo slabšieho predaja zlú globálnu ekonomickú situáciu."


Takafumi Hongo, hovora spoločnosti Canon

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek fotoaparát veríme, že s vybraným modelom ako aj kvalitou výsledných fotografií budete spokojní. Odteraz vám s tým správnym kompaktom neujde žiaden dôležitý moment. 🙂 


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

tpd.sk
alza.sk logo

Pridajte vašu recenziu

avatar