Ktoré kontaktné šošovky sú najlepšie?


Hoci si to neuvedomujete, každodenné pozeranie do počítača, mobilu a televízie vás pomaličky pripravuje o zrak. Niektorí sa rozhodnete pre okuliare, no nájdu sa aj takí, ktorí idú rovno na operáciu. Tí zvyšní zvolili šošovky. Urobili dobre?

Najobľúbenejšie kontaktné šošovky podľa hodnotenia užívateľov

kontaktné šošovky Johnson & Johnson Acuvue Oasys
kontaktné šošovky Cooper Vision Biofinity

​​​​Šošovky sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí vedú aktívny život, pretože napríklad beh s okuliarmi nie je veľmi pohodlný. Narozdiel od okuliarov vám nekĺžu na nose hore-dole a nemusíte mať strach, že vám padnú a rozbijú sa.

Obľúbené sú aj pri nežnom pohlaví, ktoré si potrpí na vzhľad a pravidelne nosí slnečné okuliare. So šošovkami ich môžete nosiť koľko chcete.

My sme pre vás pripravili porovnanie šiestich rôznych šošoviek, medzi ktorými si jednoznačne nájdete svojho favorita.

kontaktné šošovky Johnson & Johnson Acuvue Oasys

V prípade Acuve Oasys sa jedná o 14 denné šošovky vyrábané známou, no najmä kvalitnou značkou. Šošovky obsahujú zložku Hydracelar Plus, ktorá počas celého dňa udržiava šošovky vlhké, v dôsledku čoho oči nepália a nie sú suché. Okrem toho dokáže znížiť tvorbu bielkovinového nánosu.

Šošovky sa dajú nosiť 7 dní a 6 nocí, a to vďaka nadpriemernej priepustnosti kyslíka. Acuve Oasys sú určené osobám, ktorých trápia citlivé a namáhané oči, a pre tých, ktorí oči namáhajú pravidelným pozeraním do monitora, prípadne sa zdržiavajú v klimatizovaných priestoroch.

Aké sú skúsenosti ľudí?

„Šošovky sú veľmi ľahké a kupované za výhodnú cenu. Keďže sú veľmi mäkké, v oku mi nič neprekáža.“ Peter

„Doposiaľ som ich použila len trikrát, no som veľmi spokojná. Oči neboli suché a nebolela ma hlava.“ Dada

„Tieto šošovky používam už dlho a jediné, čo by som im vytkol, sú malé trhlinky, ktoré sa na nich niekedy objavia.“ Maroš

„Vzhľadom na to, že mám veľmi suché oči, vyhovujú mi.“ Agáta

Náš názor:


Vzhľadom na možnú dobu nosenia šošoviek je cena za ne skutočne výhodná.

Šošovky sú obľúbené najmä pri osobách, ktorých iné šošovky režú a vysušujú oči.


Tieto šošovky boli ocenené ako Produkt roka 2017 podľa heureka.sk


kontaktné šošovky Bausch Lomb SofLens 59

SoftLens 59 sú mesačné šošovky vyrábané firmou Bausch & Lomb. Sú vhodné nie len pre krátkozraké, ale aj pre ďalekozraké osoby.

Číslo 59, ktoré sa nachádza v názve znamená 59%-nú úroveň hydratácie šošovky, vďaka čomu vytvára vysoký komfort počas nosenia. Šošovky sú vyvinuté tak, aby sa nosili pohodlne a zaručili čo najväčšiu ostrosť.

Majú schopnosť rýchlo sa prispôsobiť tvaru oka a taktiež zabraňujú vzniku bielkovinových usadenín.

Aké sú skúsenosti ľudí?

„Produkt som si vybrala, pretože je o 100% lacnejší ako ostatné. Kúpu fakt neľutujem, pretože šošovky mi padli ako uliate. Som maximálne spokojná.“ Daniela

„Tieto šošovky nosím už 15 rokov a nemám v pláne ich vymeniť. V porovnaní s inými, čo som mala, mi tieto padli ako uliate.“ Kristína

„Tento produkt si už určite nikdy nekúpim, pretože sa mi často zahmlievajú. Nabudúce si vyberiem radšej inú značku.“ Milan

„Nosím ich už niekoľko mesiacov a som veľmi spokojná, pretože mi nedráždia a nerežú oči.“ Katka

Náš názor:

Hoci šošovky nemajú UV filter, cena je skutočne nízka. Vhodné sú pre osoby, ktoré majú problémy so suchými očami.


Aplikácia a vyberanie šošoviek je jednoduchá a zvládne ju skutočne každý.

kontaktné šošovky Cooper Vision Biofinity

Vysokokvalitné mäkké kontaktné šošovky sú počas nosenia (celý mesiac) stále mäkké, vlhké a komfortné. Technológia Aquaform® sa stará o dostatok kyslíka v očiach a ich zvlhnutie sa opláchnutím nestráca.

Dajú sa nosiť aj počas dňa a noci nepretržite a oči nedráždia.

Aké sú skúsenosti ľudí?

„Veľmi ľahko sa nasádzajú. Som silná alergička, tak som chcela vyskúšať aj niečo nové. Po týždni oči neboli červené a suché, takže si ich určite ešte kúpim.“ Adriana

„Majú fakt skvelú priepustnosť kyslíka. Vydržia bez pocitu suchého oka.“ Dominik

„Ja som s nimi spokojný nebol. Ťažko sa do oka dávajú a ťažko sa vyberajú. Keď sa mi ich už podarilo dať, v očiach som ich veľmi cítil.“ Milan

Náš názor:

Šošovky obsahujú 48% vody a nemajú UV filter. Cena je trochu vyššia, ale na trhu existujú aj drahšie šošovky. 


Dajú sa nosiť až 30 dní nepretržite a sú vyrobené zo silikónu.

kontaktné šošovky Alcon Air Optix Aqua

Šošovky sú vyrábané firmou Ciba Vision, ktorá je jednou z najpopulárnejších. Sú vyrobené z Lotrafilcon B, čo je nový silikón-hydrogélový materiál. 

Vďaka pridanému silikónu majú až päťkrát vyššiu priepustnosť kyslíka. Obsahujú systém AQUA, ktorý dokáže uľahčiť žmurkanie, minimalizuje hydratáciu a je odolný voči zachytávaniu nečistôt.

Aké sú skúsenosti ľudí?

„Manipulácia s nimi je fakt jednoduchá.“ Miriam

„Používam ich už päť rokov a zatiaľ nemám zlú skúsenosť.“ Iva

„Tieto šošovky v žiadnom prípade neodporúčam. Nosím šošovky asi 10 rokov a doposiaľ sa mi nestalo, že som mala problém vybrať ich z oka. Okrem toho sú tvrdé a veľmi režú.“ Mária

„Vďaka vyššiemu množstvu vody sa ľahko zakladajú.“ Eva

Náš názor:

Tieto šošovky nemajú UV filter. Hodia sa osobám, ktorým sa so šošovkami podarí zaspať, ale aj tým, ktoré ich nosia viac ako 11 hodín denne.


Vhodné sú taktiež pre osoby, ktoré sa často nachádzajú v zafajčených alebo klimatizovaných priestoroch.

kontaktné šošovky Bausch Lomb PureVision

Šošovky PureVision sú vyrobené z Balafilconu A sú určené na denné nosenie, no aj na nosenia počas 30 dní a to vďaka veľmi vysokej priepustnosti kyslíka, ktorú zaisťuje najmodernejšia technológia AerGelTo je však potrebné konzultovať s lekárom.

Obsahujú 36% vody, vďaka čomu nie sú oči vyschnuté a neškriabu.

Aké sú skúsenosti ľudí?

„Ja som šošovky v oku priveľmi cítil, a keď som si ich dal dole, oko bolo vyschnuté a červené.“ Martin

„S počítačom pracujem celý deň a po vybratí je oko úplne v pohode. Šošovky nespôsobujú žiadne komplikácie a veľmi rada sa k ním vždy vrátim.“ Petra

 „Som spokojná nie len s cenou, ale aj s kvalitou.“ Mária

Náš názor:

Tieto šošovky patria jednoznačne do skupiny lacnejších. Sú určené na denné aj dlhodobé nosenie. 


Vďaka dostatočnému obsahu vody oči ani po dlhšom nosení neškriabali a nemali sme pocit sucha.

kontaktné šošovky Johnson & Johnson Acuvue Oasys for Astigmatism

Jedná sa o dvojtýždňové šošovky, ktoré pomáhajú napraviť astigmatizmus (nerovnomerné zakrivenie plôch oka). Vďaka silnej priepustnosti kyslíka vyzerajú oči sviežo a zdravo aj na konci dňa.

Vďaka technológií Accelerated Stabilisation Desgn ostávajú počas celého dňa a akejkoľvek činnosti na svojom mieste. Dajú sa nosiť počas dňa aj noci bez vyberania.

Aké sú skúsenosti ľudí?

„Sú pohodlné a príjemne sa nosia.“ Juraj

„Nosím ich druhý deň. Prvý deň mi sadli ako uliate, ani som nevedel, že ich mám, no od druhého dňa ich cítim viac.“ Miňo

Náš názor:

Produkt sa dá zohnať od 20€, čo je už vyššia cena. Vzhľadom na liečenie astigmatizmu sa táto investícia jednoznačne oplatí.


Kúpa sa odporúča ľuďom, ktorí trávia väčšinu času pred počítačom a v klimatizovaných priestoroch.


 Ako si vybrať kontaktné šošovky?

Ako si vybrať šošovky

Pred prvým použitím je šošovky nutné konzultovať s lekárom, pretože inak sa to považuje za hazardovanie so zdravím. Šošovky sa vyrábajú z viacerých materiálov:

  • Hydrogélové šošovky sú staršie. Práve vďaka obsahu hydrogélu majú schopnosť viazať a udržiavať vodu. Práve kvôli vyššiemu obsahu vody sú šošovky hydratovanejšie, no aj krehkejšie a náchylnejšie k lámaniu. Materiál nie je až taký odolný voči usadzovaniu nečistôt ako je prach. Priepustnosť kyslíka do oka je v prípade tohto druhu šošoviek slabšia. Hodia sa najmä osobám, ktoré majú suché oči.
  • Silikón-hydrogélové šošovky spájajú vlastnosti silikónu a hydrogélu. Obsah vody je narozdiel od hydrogélovej šošovky o niečo nižší, no majú vysokú priepustnosť kyslíka.
  • Tvrdé šošovky sú nekvalitné kvôli nulovej priepustnosti vzduchu do oka. Tieto šošovky sa využívajú v prípadoch, kedy sa pacientovi nedá zrak inak napraviť.

Ak šošovky potrebujete len na pár hodín počas dňa, neoplatí sa vám kupovať mesačné – siahnite radšej po denných. V prípade, že ich budete nosiť dlhšie, zvoľte týždenné alebo mesačné. Existujú aj šošovky, ktoré môžete nosiť aj počas dňa a počas noci.

Okrem týchto druhov šošoviek existujú aj farebné, ktoré môžu taktiež obsahovať aj dioptriu. Dajú sa nosiť iba počas dňa a počas noci ich musíte vložiť do roztoku.


Alensa logo

Odporúčame nakupovať v eshope Alensa.sk

Jedná sa o autorizovaného predajcu kontaktných šošoviek, ktorý ponúka iba originálne výrobky.

Na trhu je od roku 2007, dopravu nad 10 € má zadarmo a v roku 2017 sa stal finalistom ShopRoku podľa heureka.sk. 

Ohodnoťte túto stránku.