Pozor na infekcie, ktoré spôsobujú kontaktné šošovky

Infekcie, ktoré spôsobujú kontaktné šošovky



Kontaktné šošovky sú pohodlnou alternatívou okuliarov pre tých, ktorým prekáža mať stále sklá a rámy vo svojom zornom poli. Ďalším dôvodom pre ich nosenie je imidž – nie každému okuliare pristanú. V porovnaní s okuliarmi prinášajú množstvo výhod. Vyžadujú si však pravidelnú starostlivosť a zvýšenú opatrnosť pri používaní. Pri nedbalom manipulovaní môžu spôsobiť veľké nepríjemnosti.

Aké kontaktné šošovky poznáme?

Rozlišujeme niekoľko typov kontaktných šošoviek:

  • Jednodenné šošovky – každý deň si nasadíte nový pár, po použití ich vyhodíte. Nie je nutné skladovanie a čistenie.
  • Šošovky na opakované použitie – vydržia 14 – 30 dní, odkladajú sa pred spaním do puzdra s dezinfekčným roztokom.
  • Šošovky na predĺžené nosenie – môžu sa nosiť nepretržite, niekoľko dní až týždňov.

Kontaktné šošovky sa nasadzujú priamo na vonkajšiu, priehľadnú, kupolovito zakrivenú časť oka – rohovku. Po prvom použití môžete cítiť mierne nepohodlie (pocit prachu či piesku v oku), ktoré, ak nejde o zápal, alergiu či podráždenie, po čase odoznie.

kontaktné šošovky

Šošovky na dlhodobé nosenie

Bežné kontaktné šošovky je nevyhnutné pred spaním vyberať. Pre používateľov, ktorí túžia ráno otvoriť oči a vidieť úplne jasne a ostro, boli vyvinuté šošovky na dlhodobé nosenie, s ktorými môžu aj prespať. Oproti denným šošovkám sú tenšie a sú vyrobené zo silikónového hydrogélu. Tento materiál je priedušný, teda prepúšťa viac kyslíka k rohovke.

Takéto šošovky je možné nosiť nepretržite 7 až 30 dní (podľa konkrétneho typu). Toto je však maximálna dĺžka nosenia. Nie každý dokáže zniesť cudzí predmet v oku po takú dlhú dobu, citlivejšie oči reagujú nepríjemne už po jednej noci. Váš optometrista vám pomôže odhadnúť, či sú tieto šošovky pre vaše oči vhodné.

Ako používať kontaktné šošovky

Pohodlie nosenia kontaktných šošoviek prináša riziká

Používatelia kontaktných šošoviek majú zvýšené riziko zápalu očnej rohovky, očných alergických reakcií a poškodení oka. 

Poškodenia oka zapríčinené nosením kontaktných šošoviek, rozdeľujeme podľa príčiny na:

  • mechanické poškodenie,
  • porucha rohovkového metabolizmu,
  • alergické a toxické reakcie,
  • infekcie,
  • hypoxia.

Zlá a nedostatočná starostlivosť o kontaktné šošovky predstavuje riziko nekvalitného videnia, ale tiež podráždenia očí, ktoré môže gradovať až do nepríjemného zápalu. Nedokonalé odstránenie usadenín z šošoviek obmedzí prísun kyslíku k rohovke a oči potom reagujú červenými popraskanými žilkami. To je jeden príklad z mnohých," hovorí Markéta Linhartová ​z prvého slovenského e-shopu s kontaktnými šošovkami www.sosovky-kontaktne.sk.

Ako si vybrať šošovky

Keratitída – zápal očnej rohovky

Keratitída, teda zápal rohovky je najčastejšie vyskytujúcim sa ochorením, spájaným s používaním kontaktných šošoviek. Riziko vzniku keratitídy je u nositeľov šošoviek v predĺžených intervaloch 15x vyššia ako u nositeľov dennej varianty. 

Príčinou vzniku zápalu je kontakt oka s baktériami a vírusmi, ktoré sa bežne nachádzajú na pokožke, v ústach či v nose.

Približne tretina populácie má v nose zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus). Ak sa dostane do očí, je náročné zbaviť sa ho. Komplikáciám sa vyhnete len dôsledným dodržiavaním hygieny rúk a pravidelnom dezinfikovaní kontaktných šošoviek.

Omnoho nebezpečnejšou baktériou je Pseudomonas aeruginosa, spôsobujúca rýchlo sa šíriacu infekciu očnej rohovky, ktorá môže mať za následok stratu zraku alebo zanechať dieru na oku.

Ďalšie baktérie, ktoré spôsobujú keratitídu, sú: Staphylococcus epidermidis, Micrococcus, Streptococcus pneumoniae a skupina Enterobacteriaceae.

Pri podozrení na bakteriálnu keratitídu sa z očí odoberie výter, ktorý sa mikroskopicky a kultivačne vyšetruje. Ľahšie bakteriálne infekcie sa väčšinou liečia jednoducho, lokálnymi antibiotikami (kvapky, masti).

Vírusové infekcie oka

Zápaly oka môžu byť spôsobené vírusmi, napríklad vírus herpes simplex, ktorý spôsobuje aj opar. Do oka sa prenáša dotykom – ak teda prídete do kontaktu s vírusom herpesu a následne si siahnete do oka. Podobne je to aj s vírusmi, ktoré bežne napádajú horné dýchacie cesty, ale aj s ovčími kiahňami.

Vírusové infekcie treba, podobne ako pri bežnom prechladnutí, prečkať. Na zmiernenie symptómov sú vhodné studené obklady a tzv. umelé slzy – kvapky na zvlhčenie oka

Parazity a plesne

Akantaméba (A. castellanii, A.culbertsoni, A.polyphaga, A.hatchetti) je ďalším obávaným mikroorganizmom, vyvolávajúcim zápaly stromy rohovky. Tieto jednobuknovce sa nachádzajú vo vode z vodovodu, v bazénoch, vírivkách atď.

Veľmi ľahko sa zachytávajú na kontaktných šošovkách, preto je lepšie si ich pred kúpaním vybrať, alebo aspoň zavrieť oči pod vodou. Sú tiež dôvodom, prečo by ste nemali používať na čistenie šošoviek vodu z vodovodu.

Nestáva sa to často, no aj plesňové infekcie môžu ohroziť váš zrak. Nepodceňujte ich liečenie.

Infekcie očí

Symptómy zápalov a infekcií oka

Ak v oku niečo nie je v poriadku, určite to neprehliadnete. Medzi prejavy zápalu alebo podráždenia patria:

  • začervenanie,
  • opuchnutie,
  • rozmazané videnie,
  • slzenie alebo mazľavý výtok z oka,
  • zvýšená citlivosť na dotyk,
  • citlivosť na svetlo,
  • svrbenie, pálenie alebo pocit cudzieho predmetu v oku,
  • bolesť,
  • v niektorých prípadoch, najmä pri dlhodobom nosení je to znížená citlivosť oka,
  • intolerancia kontaktnej šošovky.

V prípade podozrenia na infekciu vyhľadajte lekára. Šošovky nevyhadzujte, ale vezmite v puzdre so sebou, môžu lekárovi pomôcť zistiť, či ide o bakteriálnu infekciu, alergickú reakciu, alebo iné podráždenie očí.

Vyšetrenie zraku očným lekárom

Ďalšie komplikácie, ktoré hrozia pri dlhodobom nosení šošoviek

Alergické reakcie

Alergická reakcia môže nastať po použití určitého druhu čistiaceho roztoku. Reakcie na materiál kontaktnej šošovky sú ojedinelé.

Infekcia viečka

Infekcie viečka vznikajú prevažne pri používaní tvarovo stálych šošoviek. Prejavujú sa začervenaním, pocitmi pálenia a rezania v oblasti viečka.

Zápal spojiviek (konjunktivitída)

Zápal spojiviek môže byť spôsobený metabolickými zmenami alebo podráždením rohoviek aplikáciou kontaktných šošoviek. Oči sú pri konjunktivitíde začervenané, zlepené sekrétom, bolestivé, s pocitmi tlaku a so slzením.

Hypoxia

Rohovka, ako aj ostatné časti tela, potrebuje pre svoju výživu kyslík, ktorý za bežných okolností prijíma z vonkajšieho prostredia. Pri nosení kontaktných šošoviek je prísun kyslíka obmedzený a oko prejavuje známky jeho nedostatku. Môže to byť opuch, zákal rohovky, alebo mikrocysty. Nepriepustnosť materiálu šošovky spôsobuje aj hyperknapiu, t. j. stav, keď sa oxid uhličitý, vylúčený okom hromadí pod šošovkou a vzniká vysoký tlak na rohovku.

Súčasní výrobcovia šošoviek využívajú priedušné materiály, ktoré by mali eliminovať riziko hypoxie.

Mechanické poškodenie oka

Nasadzovanie kontaktných šošoviek nemusí byť najpríjemnejšia činnosť. Oko je veľmi citlivý orgán a preto musíte dbať na maximálnu opatrnosť a dôsledne dodržiavať hygienu.

Poškodenie oka vám hrozí nie len pri neopatrnom zaobchádzaní so šošovkou, ale aj nesprávne zvoleným tvarom pre vaše oko alebo opotrebovanou, starou šošovkou.

zápal oka

Ako sa vyhnúť problémom s nosením kontaktných šošoviek?

Aby ste sa vyhli mechanickému poškodeniu oka či infekcii, dodržujte správny postup nasadenia kontaktných šošoviek. Nikdy ich nenechajte spadnúť na zem, nikomu nepožičiavajte a precízne ich dezinfikujte. 

Postup nasadenia kontaktných šošoviek nie je zložitý. Ak s nimi práve začínate, postupujte podľa videa:

Dodržujte správnu starostlivosť o šošovky

Kontaktné šošovky treba čistiť a dezinfikovať pred vložením do oka, aj po vybratí. Spôsobov čistenia je viacero, záleží na type vašich šošoviek alebo či trpíte alergiou na niektorú zo zložiek čistiaceho roztoku.

  • Vždy dodržiavajte inštrukcie vášho očného lekára/lekárnika.
  • Vyberte si šošovky vždy pred sprchovaním, kúpaním, plávaním, alebo akoukoľvek činnosťou, pri ktorej by sa vám mohla dostať voda do očí.
  • Ak nemáte po ruke čistiaci roztok, neskúšajte očistiť šošovky slinami – nie sú sterilné.
  • Pred použitím šošoviek si vždy umývajte ruky a osušte si ich čistým uterákom.
  • Na čistenie a skladovanie nepoužívajte vodu, destilovanú vodu, ani doma vyrobený čistiaci roztok. Prípravky zvlhčenie oka tiež nemajú dezinfekčné účinky. Špeciálny roztok na čistenie a skladovanie kontaktných šošoviek získate od svojho lekárnika.
  • Pri čistení šošovky pošúchajte a vypláchnite pred tým, ako ich odložíte do puzdra s roztokom. Takéto čistenie je efektívnejšie, aj keď máte roztok, ktorý by mal dezinfikovať bez trenia.
  • Pri každom čistení použite nový roztok – nikdy nie ten, čo ste už použili.
  • Puzdro musí byť vždy pevne uzavreté, bez poškodení.
  • Udržujte puzdro vždy čisté. Vyplachujte ho s roztokom na šošovky a nechávajte uschnúť otvorené.
  • Puzdro by ste mali vymeniť za nové každé tri mesiace alebo vtedy, keď je poškodené.
  • Ak odkladáte kontaktné šošovky na dlhší čas, prečítajte si inštrukcie od vášho očného lekára, aby ste zistili, či ich potom môžete opäť vypláchnuť a použiť. Šošovky, odložené viac ako 30 dní, by sa už nemali používať.
  • Šošovky sa po čase zdeformujú, ale aj vaša rohovka môže zmeniť tvar. Aby ste sa uistili, že vám stále sedia dobre a váš predpis je správny, navštevujte pravidelne očného lekára.

Markéta Linhartová z e-shopu www.sosovky-kontaktne.sk nositeľom šošoviek odporúča: „Viacdenné šošovky by mal vždy nosiť len ten, kto si je istý svojou disciplínou a ochotou venovať starostlivosti o šošovky dostatok času. Pre ostatných, ktorí nechcú tráviť čas starostlivosťou o šošovky, sú ideálnou voľbou šošovky jednodňové, pri ktorých všetka starostlivosť odpadá.

Nositeľov šošoviek nie je možné bagatelizovať a teda je ťažké dávať všeobecné odporúčania. Ide predovšetkým o to, že každé oči sú inak citlivé. To napríklad znamená, že nie pre každého bude vhodné kontinuálne nosenie, keď šošovka ostáva v oku i po dobu spánku."

Aké sú najkvalitnejšie kontaktné šošovky na trhu? 

Prečítajte si našu recenziu a názory nositeľov kontaktných šošoviek na najobľúbenejšie značky. 

Okuliare pre každý prípad

Noste so sebou okuliare, aj keď preferujete kontaktné šošovky, aby ste ich mohli nosiť v čase, keď už šošovky majú byť z očí vybraté. Môže sa stať, že vás prekvapí pocit podráždenia oka a šošovky budete musieť vybrať. Nepozabudnite sa pred spaním, večer si čítajte s nasadenými okuliarmi. Takto znížite riziko komplikácií na minimum.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar