Kontrastné kartičky pre bábätká: V čom sú prospešné? 

Kontrastné kartičky pre novorodencov

Po príchode bábätka na tento svet je zrak jeho najmenej vyvinutým zmyslom.

Počas deviatich mesiacov v mamičkinom brušku, kde toho ešte veľa nie je na pozeranie, je obklopené iba svetloružovou farbou maternice a keď zrazu príde na svet, nie je ešte zvyknuté na ostré svetlo.

To sa však postupom času mení, a to aj vďaka podnetom z okolia, ktoré pomáhajú trénovať jeho zrak. Veľmi obľúbené sú i rôzne hračky, vrátane populárnych kontrastných kartičiek, ktoré dieťatku pomôžu spoznávať svoje okolie.

Ako sa vyvíja zrak bábätka týždeň po týždni? 

Vývoj očí bábätka začína už okolo druhého mesiaca pobytu v mamičkinom brušku a trvá približne do 30. týždňa tehotenstva. 

Aj napriek tomu však bábätko po narodení nevidí tak, ako my dospelí, ale potrebuje ešte istý čas, kým uvidí okolitý svet taký, ako je. 

Počas prvých dní života dieťatko dokáže rozoznať iba svetlo a tmu. Krátko na to začína pomaličky vnímať aj predmety, ktoré sa nachádzajú v jeho bezprostrednej blízkosti do vzdialenosti 30 cm.

O tejto vzdialenosti sa zvykne hovoriť aj ako o tzv. mamičkovskej. Prečo? 

Pretože je to práve mama, s ktorou sa dieťatko v tejto vzdialenosti najviac stretáva, napríklad počas kŕmenia či spoločného mazlenia. 

Všetko, čo sa nachádza vo väčšej vzdialenosti ako 30 cm, dieťatko vidí rozmazane a sledovanie okolia je preňho namáhavé. 

Veľký zlom nastáva po 6. týždňoch, kedy bábätko začína rozoznávať, spoznávať a otáčať sa za známymi tvarmi. Veľmi dobre vníma výrazné farby. 

Keď dieťatko dovŕši tretí mesiac, začne spoznávať tvár svojej maminy i ocina, ako aj ostatných blízkych ľudí, s ktorými sa pravidelne stretáva. 

Polročné bábätko už vidí periférne, rozlišuje priestor i hĺbku a dochádza aj ku koordinácii zraku s pohybom. 

Počas celého tohto obdobia vývinu zraku možno dieťatku pomáhať rôznymi podnetmi a hračkami. Skvelý spôsob, ako na to, predstavujú i kontrastné kartičky pre novorodencov, o ktorých si teraz povieme viac.

Kontrastné kartičky pre deti výhody

Kontrastné kartičky zaujmú každé dieťatko. 

Čo sú kontrastné kartičky?

Kontrastné kartičky, známe aj pod pojmom flash kartičky, sú určené pre rozvoj zraku bábätka. Majú pútavé, kontrastné, najčastejšie čiernobiele farebné prevedenie, no doplnené môžu byť aj o červené či žlté prvky. 

Nájdete na nich nielen kontrastné farby, ale i výrazné tvary a obrázky, ktoré si získajú pozornosť dieťatka. 

Je to práve výrazný kontrast farieb, ktorý stimuluje vizuálne vnímanie aj u tých najmenších detičiek. 

Nájdete v ich rôznych prevedeniach - s tvarmi, so zvieratkami či s jednoduchým textom. 

Prečo používať kontrastné kartičky?

O kontrastných kartičkách sa zvykne hovoriť aj ako o stimulačných, pretože stimulujú zmysly dieťatka, rozvíjajú jeho zrak, ale i duševné schopnosti a sú veľmi prospešné pre celkový kognitívny vývoj. 

Zlepšujú koncentráciu a nabádajú dieťatko k zvedavosti. 

Majú však aj priaznivý vplyv na motorické zručnosti, keďže dieťatko sa za kartičkami naťahuje, chytá ich do ručičiek. 

Tak si to teda zhrňme. Kontrastné kartičky:

  • podporujú zrakové vnímanie,
  • priaznivo vplývajú na kognitívny vývoj,
  • rozvíjajú pozornosť a koncentráciu,
  • podporujú motorické zručnosti dieťatka.

Odkedy možno kontrastné kartičky používať?

Kontrastné kartičky sú vhodné už pre tie najmenšie bábätká, od 2. týždňa ich života.

Samozrejme, v tomto veku dieťatko ešte nie je schopné uvedomovať si, že ide o hračku, no kartičky dokážu zaujať jeho pozornosť a rozvíjať jeho schopnosti. 

Nebojte sa preto pri zaobstarávaní výbavičky pre vášho drobca siahnuť aj po takýchto kontrastných kartičkách, ktoré môžu byť vynikajúcou prvou hračkou vášho dieťaťa. 

Ako používať kontrastné kartičky?

Existuje viacero spôsobov, ako sa s vaším dieťatkom môžete hrať pomocou kontrastných kartičiek. 

Ak máte doma malinké niekoľko týždňové bábätko, rozložte kartičky okolo neho v postieľke. Dieťatko bude otáčať hlavičku za obrázkami, čím si precvičuje zrak. 

Ďalšou možnosťou je ukazovanie kartičiek dieťatku počas toho, ako leží na chrbte. Stačí s kartičkami pomaličky prechádzať zo strany na stranu a môžete pozorovať, ako sa zrak a hlavička dieťaťa budú za kartičkami otáčať. 

Alebo skúste kartičky položiť pred dieťatko ležiace na brušku. Tým podporíte polohu tzv. pasenia koníčkov či baránkov, pri ktorej dieťatko dokáže symetricky držať svoje telo, vytvára si oporu, chrbtica je vzpriamená. 

Ide o veľmi dôležitú polohu, ktorá rozvíja motorické zručnosti dieťatka a podporuje ho tiež v samostatnom držaní hlavičky. Tento spôsob môžete aplikovať približne ku koncu 4. mesiaca.

S dieťatkom sa môžete hrať za pomoci kontrastných kartičiek aj tak, že si ho posadíte na seba a ukazujete mu jednotlivé kartičky. 

Ako môže vyzerať hra s kontrastnými kartičkami?

Kontrastné môžu byť aj leporelá, knihy, hračky...

Okrem kontrastných kartičiek sa môžete stretnúť aj s čiernobielymi knižkami či populárnymi leporelami. Tie sú na rozdiel od kartičiek vcelku.

Môžu byť buď klasické papierové alebo aj látkové - práve tie, sú pre malé batoľa rozhodne lepšou voľbou. Sú totiž mäkké a dieťatku pri hraní s nimi nehrozí žiadne poranenie.

Navyše, môžu byť vybavené i rôznymi zvukovými prvkami ako šušťanie či pískanie, vďaka čomu ešte viac upútajú pozornosť dieťatka. 

Na trhu nájdete nielen kontrastné kartičky či knihy, ale i kontrastné hračky, ktoré sú taktiež vhodné už pre tie najmenšie deti.

Sú vyrobené z látky, teda sú mäkučké a príjemné na dotyk a rovnako ako kartičky, pútajú pozornosť dieťatka vďaka kontrastným farbám. 

Obľúbené sú aj kontrastné kolotoče nad postieľku, na ktoré sa drobček môže pozerať počas toho, ako leží v postieľke.

Na záver

Kontrastné kartičky sú skvelou hračkou už pre to najmenšie bábätko. Nielenže ho dokážu zaujať, ale podporujú aj vývoj jeho zraku, kognitívny vývin či motorické zručnosti.

Pokiaľ teda uvažujete, akú hračku zaobstarať vášmu bábätku počas jeho prvých dní na tomto svete, stavte práve na kontrastné kartičky. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar