Kožný mikrobióm – prečo a ako sa o neho starať?

Kožný mikrobióm

Trápi vás suchá a citlivá pokožka, nedokonalosti na pleti, vyrážky, ekzémy, akné či lupiny? A viete, že za týmito problémami sa môže skrývať aj to, že sa nesprávne staráte o váš kožný mikrobióm a kožnú bariéru?

Hygiena je, samozrejme, dôležitá, no ak to s ňou preháňate a navyše používate nevhodnú kozmetiku, zanedbávate pitný režim alebo na kožu vplývate negatívne mechanickým pôsobením, môžete si privodiť niektoré zo spomínaných problémov.

Ak vám doteraz nebolo známe, prečo je starostlivosť o kožný mikrobióm a kožnú bariéru dôležitá, v nasledujúcich riadkoch vám to ozrejmíme.

Čo je to kožný mikrobióm?

Pod pojmom mikrobióm kože poznáme akýsi ekosystém mikroorganizmov, kvasiniek, baktérií a plesní, ktoré sa na našej koži nachádzajú. Kožný mikrobióm v podstate vplýva na vzhľad a kondíciu našej pokožky. 

Aby bola naša pokožka v dobrom stave a chránená pred nežiaducimi vplyvmi, potrebujeme mikrobióm kože udržiavať v rovnováhe a šetrne sa o neho starať.

Zaujímavosťou je, že na základe mikrobiómu kože môže dôjsť k našej identifikácii podobne ako pri odtlačkoch prstov.

Starostlivosť o kožnú bariéru

Kožný mikrobióm ovplyvňuje vzhľad a kondíciu našej pokožky.

Dôležitosť kožného mikrobiómu

Úlohou mikrobiómu kože je predovšetkým chrániť pokožku pred škodlivými vplyvmi, infekciami a pod., a udržiavať jej prirodzené prostredie v zdraví.

Keď z nejakého dôvodu dôjde k narušeniu jeho zdravej rovnováhy, môžu sa objaviť rôzne kožné problémy. Kľúčom k zdravej pokožke je teda v podstate dbanie o to, aby k takémuto narušeniu nedošlo.

Je dôležitý aj z hľadiska hojenia poranení a podieľa sa na udržiavaní vlhkosti pleti.

Ako sa starať o mikrobióm pokožky?

Na udržanie zdravého mikrobiómu je predovšetkým potrebné používať extra jemné prípravky na umývanie a čistenie pokožky celého tela. Vďaka šetrným produktom sa budete starať aj o to, aby bolo pH vašej pokožky vyvážené – to je v rámci zdravého mikrobiómu kľúčové.

Okrem používania šetrných prípravkov netreba zabúdať ani na hydratačné.

Kožný mikrobióm zbytočne nezaťažujte častým používaním rôznych kozmetických produktov, ich príliš časté striedanie nie je prospešné.

Vyhýbajte sa aj prípravkom, v ktorých zložení nájdete alkohol, parfumy, konzervanty a pod. – stavte skôr na prípravky s obsahom prírodných zložiek, vaša pokožka sa vám poďakuje. Vhodné je aj používanie prípravkov, ktoré obsahujú probiotiká alebo prebiotiká. 

Dôležitá je aj starostlivosť z vnútra, keďže stav našej črevnej mikroflóry vplýva aj na stav pokožky. Dbajte o dostatočný pitný režim a vyvážený jedálniček, nápomocné však môžu byť aj kvalitné výživové doplnky.

Vyhýbajte sa aj stresovým faktorom, škodlivým zlozvykom, nadmernému pitiu alkoholu, horúcej vode pri sprchovaní sa alebo kúpaní, či nadmernému pôsobeniu UV žiarenia.

To môže viesť k narušeniu kožného mikrobiómu a tým pádom aj k vzniku nedokonalostí na pleti, suchej a podráždenej pokožke či vzniku ekzémov alebo psoriázy.

Prírodné produkty na starostlivosť o pokožku tela 

Kožná bariéra – čo je to?

Kožná bariéra v podstate predstavuje akýsi ochranný film, ktorý našu pokožku chráni pred škodlivými vplyvmi prichádzajúcimi z vonkajšieho prostredia – napríklad pred smogom, infekciami, toxínmi, UV žiarením a podobne. Poznáme ju aj pod označením hydrolipidová vrstva.

Ďalšou z funkcií kožnej bariéry je to, že našu pokožku udržiava hydratovanú, čo môžeme považovať za prevenciu predčasného starnutia.

Čo môže narušiť alebo poškodiť našu kožnú bariéru?

Kožnú bariéru môže poškodzovať viacero faktorov. Za niektoré si, bohužiaľ, častokrát môžeme aj sami.

Medzi najčastejšie príčiny narušenia kožnej bariéry patrí napríklad časté umývanie sa (viac než 2x denne) veľmi teplou až horúcou vodou, príliš časté používanie peelingu, kyselín, exfoliantov, používanie kozmetických produktov, ktoré obsahujú vysoké množstvo alkoholu alebo agresívnu parfumáciu, a taktiež nevhodne zvolené kozmetické produkty.

Na kožnú bariéru negatívne vplýva aj fajčenie, alergény, príliš suché prostredie, chladné počasie, slnečné lúče (resp. poveternostné podmienky), nedostatok spánku a veľa stresu – aj tieto faktory ju môžu narúšať.

Narušiť ju môžeme aj tým, že uterákom tvár, resp. pokožku, citlivo neosušíme, ale "vydrhneme". 

Najčastejšie prejavy poškodenej kožnej bariéry

Na to, že naša kožná bariéra je poškodená najčastejšie poukazuje to, že pokožka je suchá, dehydrovaná a má mdlý vzhľad.

Prejavovať sa to môže aj tak, že vzhľad pleti je nejednotný a objavuje sa aj začervenanie.

Nepríjemným príznakom je aj to, že pri aplikácii akéhokoľvek produktu, dokonca aj pri použití čistej vody, pokožka reaguje až príliš citlivo, štípe a môžu sa objaviť aj šupinky.

Koža pri tomto probléme produkuje viac mazu, no aj napriek tomu máte pocit, že je suchá.

Kvôli poškodenej kožnej bariére môže dochádzať k jednoduchšiemu prenikaniu chemikálií alebo mikroorganizmov do kože, z toho dôvodu sa ochorenia kože a kožné problémy najčastejšie vyskytujú práve v súvislosti s poškodenou kožnou bariérou. 

Starostlivosť o kožnú bariéru

Suchá, dehydrovaná a mdlá pokožka môže poukazovať na problém s kožnou bariérou.

Ako sa starať o kožnú bariéru?

Pri poškodenej kožnej bariére je na úvod potrebné uviesť, že jej obnova sa neudeje zo dňa na deň. V prvom rade je nevyhnutné siahnuť po produktoch, ktoré sú na tento nepríjemný problém určené.

Na pokožku tela i pleť je potrebné používať jemné čistiace, resp. umývacie produkty – a to nielen v prípade, že je narušená, ale aj z preventívneho hľadiska.

Ďalej je potrebné používať hydratačné produkty, a to, samozrejme, bez parfumácie a chemických látok.

Určíte urobíte dobre, ak budete používať aj jemné tonikum.

Dôležitá je aj starostlivosť z vnútra – nemali by vám chýbať potrebné vitamíny, minerály a ani tekutiny.

Nevyhnutné je aj používanie SPF krému, pretože slnečné žiarenie na kožnú bariéru vplýva negatívne.

Ak vás trápi poškodená kožná bariéra, niekoľko dní do vašej rutiny o telo a pleť nezaraďujte nové produkty, a to až do doby, kým nebude pokožka opäť v poriadku. Následne si zvoľte šetrný kozmetický produkt, ktorý budete používať dlhodobo alebo aspoň nejaký relevantný čas.

Tipy na prírodné produkty zamerané na starostlivosť o pleť

Na záver

Starostlivosť o pleť ide ruka v ruke aj so starostlivosťou o kožný mikrobióm a kožnú bariéru. Uprednostnite produkty s jemným a prírodným zložením, vyhnite sa produktom s obsahom škodlivých a dráždivých látok – aj v tomto prípade ale platí, že menej je niekedy viac, a s používaním rôznej kozmetiky to netreba preháňať.  

Výsledkom potom bude zdravo vyzerajúca pokožka v dobrej kondícii.  


O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar