Ktorý typ chladničky osloví práve vás?

Chladnička je pre každú domácnosť nevyhnutná a tvorí bežnú súčasť našich domovov. Viete však, v čom sa jednotlivé typy od seba navzájom odlišujú a ako vybrať chladničku priamo na mieru vašim preferenciám?

Výber chladničky je pre každého z nás individuálny. Niekomu sadne malá verzia, iný očakáva okrem veľkej kapacity aj mnoho pokrokových funkcií. Kým jeden by si s voľbou iného vôbec nevystačil, druhý by prevýšil svoj zaužívaný štandard. Všeobecne sa teda nedá povedať, ktorá verzia chladničky je stvorená ako pre vás, ich porovnanie však môže správne nasmerovať.

Predtým, než sa uponáhľate s výberom chladničky a začnete zvažovať technické požiadavky a funkčnosť zariadenia, je vhodné mať ujasnené, aký typ chladničky si vlastne zvolíte. Poznáme monoklimatickú, kombinovanú či americkú verziu. Zvážiť treba ale aj to, či pôjde o voľne stojaci typ alebo vstavaný model.

Kombinácia chladničky s mrazničkou

Kombinovaná chladnička patrí medzi najvyhľadávanejšie typy. Zväčša ide o model, keď dve tretiny zariadenia patria chladiacemu priestoru, kým jedna tretina predstavuje mrazničku. Tento model je v slovenských domácnostiach zaužívaný a najčastejšie ide o model s mrazničkou dole. Vybrať si ale pokojne môžete aj opačnú verziu s vrchnou mraziacou časťou.

Takáto verzia vám umožňuje mať chladené a zároveň aj mrazené veci v blízkosti a zväčša uspokojí potreby väčšiny záujemcov. Nakoľko ide o spojenie dvoch zariadení a ich vzájomné oddelenie odlišnými dvierkami, tento typ je aj vzhľadom na záujem spotrebiteľa na súčasnom trhu naozaj rozšírený.

Ktorý typ chladničky osloví práve vás?

Kombinovaná chladnička je najvyhľadávanejším typom. (New Africa / Shutterstock.com)

Zariadenie len s funkciou chladenia

Nie veľmi často sa stretávame s označením monoklimatická chladnička, predstaviť si však pod ňou môžeme chladiace zariadenie bez mrazničky. Tento typ je ideálnou voľbou pre väčšie rodiny. Práve tie totiž potrebujú veľké množstvo úžitkového objemu a rozmery bývania im umožňujú mať aj samostatnú mrazničku.

Čoraz lákavejšie sú prevedenia chladničky a mrazničky s rovnakým dizajnom a rozmermi. Takúto monoklimatickú chladničku môžete hravo postaviť vedľa mrazničky s podobným štýlom a získať tak absolútny súlad týchto zariadení. Tento model je hodnovernou kópiou americkej chladničky, známy aj pod označením Side by Side a líši sa najmä tým, že tieto zariadenia môžete kedykoľvek od seba oddeliť a presunúť inam.

Ktorý typ chladničky osloví práve vás?

Monoklimatická chladnička je vhodný variant najmä pre početné rodiny. (Pixel-Shot / Shutterstock.com)

Enormná kapacita úžitkového objemu

Pre náročné typy spotrebiteľov, ktorí očakávajú od chladničky maximum ako po stránke objemových kapacít, tak aj z hľadiska funkčnej vybavenosti a technických pokrokov, je vhodná alternatíva väčších rozmerov. Americká chladnička tieto očakávania často spĺňa a ponúka vysoký štandard. Pri tejto verzii zariadenia natrafíte aj na pokročilejšie funkcie, inteligentné riešenie s pomocou displeja či doplnkový zásobník vody. Netýka sa to ale len týchto typov, rôzne vybavenie získate aj pri vyšších triedach klasickej kombinovanej chladničky.

Ktorý typ chladničky osloví práve vás?

Americká chladnička vás osloví úžitkovým objemom aj pokročilou vybavenosťou.
(Gorodenkoff / Shutterstock.com)

Spotreba sa odvíja aj objemu

Čím objemnejšiu chladničku si zvolíte, tým viac energie vynaloží na chladenie jej priestorov. Nenechajte sa nalákať väčším úžitkovým objemom. Ak tieto priestory aspoň do dvoch tretín nevyužijete, taktiež počítajte s väčšou spotrebou energie, a to isté platí aj za predpokladu, že chladničku priveľmi preplníte. Rátajte preto so skutočnými potrebami vašej domácnosti. Pokiaľ váš súčasný model objemovo nepostačuje, zvoľte si väčší variant. V prípade, že vám suroviny v chladničke postačujú, no aj tak nepatrí k tým preplneným, siahnite po menšej verzii.

Dvom členom domácnosti postačí menšia verzia chladničky so 150 litrami chladiacej časti a s objemom mrazničky so 70 litrami. Trom a viacerým osobám bude vyhovovať zariadenie väčších rozmerov s objemom aspoň 225 litrov, kým pri mrazničke rátajte s 90 litrami. Všeobecne ale platí, že na každú hlavu domácnosti by malo byť 70 litrov chladiaceho priestoru a aspoň 25 litrov objemu mrazničky.

Vstavaný model alebo voľne stojaca verzia?

Najčastejšou voľbou spotrebiteľov je práve voľne stojaca chladnička. Často býva uprednostňovaná najmä z hľadiska praktickosti a väčších možností pri výbere. Pozitívom vstavanej chladničky je zase upevnenie súladu jednotnej línie kuchyne a symetrie všetkého naokolo. Tak, ako už hovorí samotný názor, tento model je zabudovaný priamo do kuchynskej zostavy a mnohých láka predstava kuchyne v podobe uceleného celku. Kým niektorých osloví najmä tým, že nebude výrazne vytŕčať, iných odrádza fakt, že ak sa raz pre ňu už rozhodnete, ťažko nájdete možnosť vybrať si v budúcnosti tú voľne stojacu. Bez stavebných úprav to totiž nepôjde tak jednoducho.

Či už to bude chladnička Samsung, spotrebič značky Gorenje či zariadenie od iného výrobcu, snahou každej spoločnosti je prísť s ponukou, ktorá splní všetky očakávania a požiadavky spotrebiteľov. Na súčasnom trhu nájdete modely rôznych veľkostí, technických požiadaviek či odlišnej funkčnej vybavenosti. Možno ste už mali jasnú predstavu o tom, ktorá chladnička spĺňa vaše požiadavky, je vhodné mať však vopred stanovený konkrétny typ a až potom riešiť detailnejšie parametre.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar