Aj lacný smartphone môže byť nabitý funkciami

Lacný smartphone môže byť nabitý funkciami



Smartphone pre väčšinu ľudí v roku 2018 už nie je len telefón doplnený o niekoľko funkcií. Ide o multifunkčného pomocníka, bez ktorého by sme sa pri fotení, plánovaní dňa a komunikácií s našimi najbližšími zaobišli len ťažko.

Aj keď spoločnosť IBM priniesla na trh model Simon, ktorý sa považuje za priekopníka celej kategórie smartphonov, revolúciu v celej kategórii spôsobil model Apple iPhone 2G, ktorý bol po svojom uvedení na trh v roku 2007 predávaný za cenu 499 dolárov. Aká je ale adekvátna cena za spoľahlivý a rýchly inteligentný telefón dnes?

Extrémne rýchly vývoj

Nie je prekvapením, že v technologickom svete sa toho od roku 2007 mnoho zmenilo. Po Apple sa na dotykovú vlnu naladili postupne ďalší výrobcovia, čo prospelo extrémne rýchlemu vývoju mnohých technológií. S rastúcou konkurenciou a dopytom sa zvyšovali uhlopriečky displejov a ich rozlíšenie, zrýchľovali frekvencie procesorov a postupne aj pridávali ďalšie jadrá. To isté platí aj o kapacite pamäti RAM, interného úložiska a o implementovaní čoraz komplexnejšej optiky fotoaparátov s čipmi s vysokou svetelnosťou.

Čoraz rýchlejší nával nových technológií však zmenil trh aj z hľadiska dostupnosti. Časy, kedy boli najdrahšie smartphony, označované aj ako vlajkové lode, dostupné už na hranici 500 eur, sú dávno preč. Aktuálne sa spoločnosti začínajú okrem výbavy predbiehať aj v tom, akú vysokú sumu sú zákazníci ochotní za prémiový model zaplatiť. Čiastka tak čoraz častejšie prevyšuje hranicu 1000 eur a je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti bude ešte narastať. Neustále reklamované vlajkové lode však nie sú jediné smartphony na trhu.

Každodenné používanie telefónu

Overené technológie za dostupnú cenu

Vzhľadom na obrovský dopyt, výrobcovia ponúkajú mnohé modely, ktoré sa okrem iného líšia aj cenou. Dá sa povedať, že aktuálne je možné použiteľný smartphone kúpiť už od 100 eur, čo je desatina ceny vlajkovej lode. V tom prípade sa ale naskytá otázka, či je naozaj najvyspelejší a najnovší model až desaťkrát lepší ako základný. V dobách, keď sa smartphony ako produkt ešte len vyvíjali, to tak naozaj bolo.

Dostupné smartfóny ušli za poslednú dobu veľký kus cesty. Na rozdiel od minulých rokov je už aj v tejto kategórii, pre ktorú je typický výborný úžitok vzhľadom na obstarávacie náklady, bežnou výbavou zásadná podpora LTE pre rýchly mobilný internet (ešte dva roky dozadu otázka skôr strednej triedy) a výrazne ďalej je aj dizajn a displeje (konečne dobre čitateľné aj vonku). Stále viac sa presadzuje aj NFC určené nielen pre mobilné platby alebo čítačka odtlačku prstov, ktorú tým, ktorí majú v telefóne internetové bankovníctvo, prístupy k sociálnym sieťam a mnohým fotografiám určite odporúčame. 

Marek Vacovský pre DATART

Nová generácia priniesla množstvo inovatívnych funkcií, ktoré by zákazníci u tej predchádzajúcej hľadali len márne. Dnes sú však smartphony „dospelé“ zariadenie a platí, že sa v posledných rokoch už žiadne významné inovácie nepridávajú. 

Väčšina rozdielov medzi najnižšími lacnými modelmi a drahými vlajkovými loďami má totiž len zlepšujúci charakter. Znamená to, že tie isté funkcie nájdeme vo všetkých, a to aj cenovo dostupných smartphonoch. V tých prémiových budú iba fungovať o niečo lepšie, prípadne rýchlejšie.

Moderné funkcie novej generácie smartphonov

Procesor a pamäť RAM

Príkladom môže byť napríklad hardwarová výbava, ktorej srdcom je chipset, teda procesor doplnený o operačnú pamäť. V reklamách je na tieto parametre kladený nezvyčajný dôraz, avšak aký je skutočný rozdiel medzi procesorom z nižšej triedy a trhačom rekordov naprieč benchmarkmi?

Ak patríte medzi bežných užívateľov, ktorí smartphone využívajú primárne na surfovanie na webe, prehliadanie sociálnych sietí a používanie bežných aplikácií, rozdiel prakticky nepostrehnete.

V prípade, že by ste položili takéto smartphony vedľa seba, mohli by ste u rýchlejšieho z nich spozorovať svižnejšie načítanie aplikácií, avšak len o sekundu či dve. Operačný systém Android od verzie 7 Nougat je totiž tak dobre optimalizovaný, že má veľmi rýchle reakcie aj pri menej výkonnom hardwari.

2 GB operačnej pamäti, ktoré má už dnes prakticky každý smartphone, zároveň dokážu uchovať bez opätovného obnovovania niekoľko kariet v prehliadači a ďalšie aplikácie, pričom si môžete užiť aj menej náročné hry z Google Play.

Android aplikácie

Ďalším dôvodom, prečo sú dnes lacné CPU dostatočné je, že vývoj v tejto oblasti ide dopredu raketovým tempom, a teda dosahujú rovnaký výkon, akým disponovali procesory v prémiových smartphonoch len relatívne nedávno.

Výpočtovú silu výkonnejšieho procesora naozaj využijete len pri strihaní a rendrovaní videí alebo ak sa chystáte používať iné náročnejšie aplikácie. Na profesionálne úkony však väčšina zákazníkov použije notebook, pretože práca na ňom je neporovnateľne pohodlnejšia a zároveň aj rýchlejšia.

V posledných mesiacoch výrobcovia začínajú prichádzať aj s hernými smartphonmi. Akčný zážitok je však aj napriek rýchlemu hardwaru stále značne limitovaný malým displejom, dotykovým ovládaním a v neposlednom rade aj podporou aplikácií na systéme Android. Vývojári chcú totiž osloviť čo najviac záujemcov, a tak je drvivá väčšina hier stále vyvíjaná s prihliadnutím na pomalší hardware. Výkon nových CPU tak zostáva poväčšine nevyužitý a prejaví sa najmä v peňaženkách zákazníkov, ktorí sa rozhodnú po takomto zariadení siahnuť.

Vyrezaný displej

Ak sa rozhodnete kúpiť smartphone z nižšieho spektra ponuky strednej triedy, vyhnete sa aj čoraz rozšírenejšiemu trendu – displejom s výrezom. Po predstavení iPhonu X v roku 2017 na seba nenechala reakcia ostatných spoločností dlho čakať a ak sa pozrieme na trh dnes, väčšina inteligentných telefónov má v hornej časti displeja výrez na kameru, slúchadlo a ďalšie senzory. Ten bol pôvodne vyvinutý pre čo najlepší pomer veľkosti displeja ku prednej strane, avšak vo výsledku pôsobí na mnohých zariadeniach nevkusným dojmom a zbytočne zaberá plochu displeja.

Dnes už ikonický Notch tak môže prekážať napríklad pri prehliadaní videí alebo aj pri práci s neoptimalizovanými aplikáciami. Ak však zalovíte vo vodách nižšej strednej triedy, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na smartphony, ktoré táto „vychytávka“ ešte nepostihla.

Vyzeraný displej

Väčšina užívateľov bude nadmieru spokojná aj so základom

Väčšina zákazníkov si dnes bez akýchkoľvek problémov vystačí so smartphonom, ktorého cena len mierne prekračuje hranicu 100 eur.

Medzi ne patrí napríklad dobre vybavený Lenovo K6 s kvalitnou kovovou konštrukciou. Lenovu sa dokonca podarilo do tohto dostupného kúsku vložiť reproduktory s certifikáciou Dolby Atmos a 13MPx fotoaparát. Nechýba ani rýchly senzor odtlačkov prstov umiestnený na zadnej strane. Primeraný 5“ displej využíva technológiu IPS, vďaka ktorej má verné a žiarivé farby a výborné pozorovacie uhly. Zároveň disponuje fullHD rozlíšením, takže obraz bude ostrý a nebude vás obťažovať viditeľný raster.

Do rovnakej kategórie patrí aj Huawei P9 Lite. Má však o niečo väčší 5,2“ displej. Svojich záujemcov osloví najmä vydareným dizajnom. Zadná strana imituje sklo, avšak je vyrobená z plastu a vďaka tomu aj odolnejšia voči pádom a iným hroziacim mechanickým poškodeniam. Bočné strany krycieho skla displeja sú brúsené, vďaka čomu plynule prechádzajú do zvyšku konštrukcie a zariadenie tak ľahšie padne do ruky. Ergonómiu nenarúša ani senzor čítačky odtlačkov na zadnej strane.

Nenároční používatelia budú spokojní aj so základnými funkciami

Ak chcete kvalitnejší fotoaparát alebo iné zaujímavé vylepšenia, môžete siahnuť aj po modeli z nižšej strednej triedy a zaručene narazíte na kúsok s výborným pomerom ceny a výkonu.

Jedným z nich je aj Huawei Y6 Prima. Bol primárne stvorený pre priaznivcov nového formátu displejov. FullView panel s uhlopriečkou 5,7“ má totiž pomer strán 18:9, na ktorý postupne prechádzajú všetky prémiové modely. Aktuálne vychádza pre tieto displeje čoraz viac multimediálneho obsahu, a to najmä videí a v budúcnosti preň budú navrhované všetky aplikácie.

Xiaomi Redmi 5 Plus zaujme vysokou kapacitou batérie, a to až 4000mAh. Výrobca nešetril ani na pamäti – majitelia budú mať k dispozícii až 4 GB RAM a 64 GB úložisko pre svoje médiá a aplikácie. Okrúhle rohy 6“ displeja s rozlíšením 2160 x 1080 pridávajú zariadeniu aktuálny šmrnc a fresh dojem. Poteší aj podpora systému Android 7.1.

Smartphony nižšej triedy dokážu zachytiť momenty v dobrej kvalite

Ak by ste si ale predsa len prioritne potrpeli na kvalitách displeja, určite si nenechajte ujsť Samsung Galaxy J5. Ten totiž ponúka technológiu displeja SuperAMOLED, s ktorou sa u konkurencie môžeme stretnúť len v rádovo drahších prístrojoch. Jej pozitívami sú najmä vysoký jas zabezpečujúci dobrú čitateľnosť aj pri priamom slnečnom žiarení a schopnosť zobrazovať kontrastné scény s hlbokou čiernou farbou.

Určite ho oceníte aj v prípade, že plánujete svojím smartphonom často fotiť. Galaxy J5 je totiž vybavený senzorom so svetelnosťou f/1,7, a teda dokáže zachytiť živé snímky aj v horších svetelných podmienkach.

Aj lacnejšie telefóny majú kvalitné fotoaparáty

Vyberajte s rozvahou

Okrem spomenutých určite narazíte aj na ďalšie zaujímavé modely. Nie vždy však platí, že za viacej peňazí dostanete aj viacej muziky, preto vyberajte s rozvahou a vždy zvážte, či potrebujete do smartphonu investovať veľké množstvo peňazí a na aké účely ho budete používať. Aj smartphony za pár desiatok eur sú kvalitné a plné užitočných funkcií. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar