Betty a Niky z CK Tripito: „Turisti z Ázie veľakrát ani nevedia, kde sú.“

CK Tripito

„Skúsme to, nemáme čo stratiť,“ týmito slovami sa začal plniť sen dvoch priateliek, Betty a Niky, ktoré si otvorili cestovnú kanceláriu Tripito.eu. Ponúkajú prehliadky hradov na Slovensku, rôzne ochutnávky dobrôt, našincom aj turistom dávkujú historické pikošky z čias starej Bratislavy. 

Najčastejšie sprevádzajú Američanov či Rusov, ktorí o našom hlavnom meste hovoria, že je také „malé, milé“ a sú prekvapení kvalitou našich vín. CK Tripito však organizuje aj zahraničné zájazdy, ale nie také hocijaké. Jordánsko, Azerbajdžan, Gruzínsko - to je len ochutnávka z ich bohatej ponuky.

Poďte sa s nami pozrieť na krásy Slovenska, zaleťte si s nami do ďalekých krajín a začítajte sa do skvelého rozhovoru. Dozviete sa o zaujímavých prehliadkach po Bratislave, aké ste ešte určite nezažili, ktoré krajiny by ste mali tento rok navštíviť, aj to, aké bizarné otázky sa turisti zvyknú pýtať.

Bon voyage!

Zdravím Betty a Niky, začnem zoširoka, ako vám - dvom babám - napadlo založiť si cestovnú kanceláriu Tripito.eu?

Čo mňa osobne najviac zaujalo je, že organizujete nielen zahraničné zájazdy, ale aj prehliadky a exkurzie rôzneho charakteru v Bratislave. A aj pre domácich! Je naše povedomie o hlavnom meste veľmi slabé?

Ako to už býva, na začiatku boli sny a nápady. Každá mala tie svoje, ale až keď sme sa stretli, začali sme pracovať na spoločnom projekte. Ten sme začali doslova na kolene, keď sme si povedeli, že “ale veď vyskúšajme, nemáme čo stratiť”. A tak sme sa rozhodli založiť CK, aby sme mohli jednak ponúkať služby na Slovensku, a neskôr nás napadlo, že by bolo fajn ponúkať aj zájazdy do zahraničia.

Obe máme sprievodcovské kurzy a počas vykonávania sprievodcovských činností nás napadlo, že by bolo fajn ukázať Bratislavu aj ľuďom, ktorí v nej žijú, pretože určite nemajú take zaujímavé informácie ako máme my 🙂 

Či je naše povedomie o hlavnom meste slabé? Nedá sa to generalizovať, žije tu vela ľudí, ktorí majú asi aj viac vedomostí ako my dve dokopy, ale stale sú aj takí, ktorých história a pikošky o meste až tak nezaujímajú. Títo zvyčajne z prehliadky odchádzajú prekvapení, čo všetko sa dozvedeli.

Aké prehliadky po Bratislave sú najobľúbenejšie? Sprevádzate návštevníkov vy?

Našou hlavnou Bratislavskou prehliadkou je “Gadžo v meste”. Ide o dvojhodinovku, počas, ktorej ukazujeme staré centrum mesta. Snažíme sa ľuďom skôr hovoriť čosi ako dobový bulvár a nie len suché dátumy a stavebné slohy. Názov sme zvolili naschvál expresívny, aby pôsobil vtipne a zaujal. 

Organizujeme však aj rôzne ochutnávky a prehliadky hradov. Na tieto sa však zäčša prihlasujú zahraniční turisti. Väčšinu sprevádzame my, ale máme aj sprievodcov s ktorými spolupracujeme, pretože nie vždy sa dá všetko stíhať.

lightbulb-o

Tip: Začnite sledovať Tripito na Facebooku a nenechajte si ujsť najnovšie ponuky, prehliadky či zájazdy!

Organizujete netradičné exkurzie ako ''Nájdi bratislavský poklad'' alebo ''Stredoveké kasíno''. Čo je ich náplňou? Kde čerpáte inšpiráciu?

Nájdi bratislavský poklad je hra, kde pomocou mapy hľadáte miesta a plníte na nich úlohy. Je to fajn ako teambuildingová aktivita ale aj pre skupinky turistov, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o meste, ale nechce sa im počúvať sprievodcu. 

A Stredoveké kasíno - môžete si zahrať napríklad potkaniu ruletu, či uvidieť rôzne kúzla, atmosféru dotvárajú dobové tanečnice a napríklad aj falošní hráči.

Aký názor majú cudzinci na naše Slovensko? S akými reakciami sa stretávate? Koho najčastejšie sprevádzate?

Najčastejšie sprevádzame Angličanov, Američanov a Rusov. Je to aj preto, lebo sú to jazyky, ktorými hovoríme. Ťažko by sme odsprevádzali Španielov, či Talianov, ale toto vieme zabezpečiť prostredníctom našich kontaktov.

Cudzinci sú prekvapení, keď prídu. A sú prekvapení pozitívne. Bratislava sa im veľmi páči, hovoria, že je taká „malá, milá“ alebo že je to „human size city“, čo by sme mohli preložiť ako „mesto veľkosťou vhodné pre človeka“. Často bývajú prekvapení aj z toho, že máme vlastnú produkciu vína (Malokarpatská oblasť) a ešte viac sú prekvapení, keď zistia, že naše vína sú naozaj dobré.

Stala sa vám nejaká vtipná príhoda počas exkurzií?

Turisti, ktorí sú odniekadiaľ z ďaleka – Ázia a pod. veľakrát ani nevedia kde sú. Alebo sme hľadali zariadenia poskytujúce zábavu pre pánov, či jedna pani sa spýtala po hodine exkurzie prečo sme sa vlastne oddelili od Rakúska-Uhorska. Otázka je, či je to vtipné alebo skôr smutné. Minule sme hrali hľadanie pokladu a jeden tím z USA nevedel nič nájsť a netušili sme prečo, neskôr sme zistili, že nezlomili pečať na mape, podľa ktorej sa mali orientovať, pretože sa im páčila. 

Okrem spoznávania Slovenska ponúkate aj cesty po svete. Ale nie typu ''Slnečné Chorvátsko na 7 dní''. Uzbekistan, Ľvov, Karélia, Jordánsko, Azerbajdžan a Gruzínsko… To nie je úplne typické. Prečo práve takéto miesta?

Pretože majú čo ponúknuť! Všetko sú to miesta na svete, ktoré sú nejakým spôsobom zaujímavé, krásne, alebo nezvyčajné. Často nám naši klienti hovoria, že sú už presýtení dovolenkami v Turecku, či v Egypte. Chcú spoznávať niečo iné, chcú zažiť, chcú ochutnať...

CK Tripito

S CK Tripito sa dostanete do netradičých, no o to zaujímavejších destinácií. Zdroj: Tripito.sk

Samozrejme, na druhej strane týchto názorov sú ľudia, ktorí o týchto krajoch nič netušia a preto je ich ťažšie presvedčiť, aby tam cestovali. Čiže ako sa hovorí, každá minca má dve strany. Ale my svoju prácu máme radi, vždy nás to posilní, keď sa nám klienti vracajú spokojní.

Z čoho máte väčší príjem, z exkurzií po Slovensku alebo po svete?

Určite je to zo zájazdov po svete. Náš trh už asi poznáme troška lepšie a vieme približne, čo klienti očakávajú. Postupne rozvíjame aj incomingový cestovný ruch, ale stojí to oveľa viac námahy.

lightbulb-o

Tip: Ako cestovať s deťmi na vlastnú päsť do exotických krajín a neminúť pri tom tisíce eur? Utópia? Ale kdeže, prečítajte si, ako na to 😉

Čo je vašou obľúbenou destináciou? Alebo inak sa spýtam, čo je vaše odporúčanie na perfektný výlet, či dovolenku?

JORDÁNSKO. Očarilo nás. Asi preto, lebo za doslova pár dní ste schopní pozrieť skutočne zaujímave miesta. Vidíte stáročia staré rímske mesto, tísícročnú Petru, strávite noc na púšti, alebo sa vykúpete v Mŕtvom mori.

UZBEKISTAN. To je krajina nečakaná. Treba sa na to samozrejme pripraviť, lebo zvyky sú tam úplne iné ako u nás, ale na oplátku zažijete krásne historické miesta a ochutnáte samé dobroty.

Sú Slováci čím ďalej, tým viac, ochotní skúmať aj nie typicky atraktívne a známe krajiny?

Áno, aj nie. Ako sme už spomínali vyššie. Ľudí by sme mohli rozdeliť na tých, ktorí sú typickí dovolenkári a za svojich pár stoviek chcú hotel na pláži s all inclusive. A potom sú takí, ktorých nebaví iba vylihovať na pláži, ale chcú zakúsiť čosi zaujímavé na vlastnej koži.

Dnes je trend spoznávania sveta rozvinutý viac ako kedykoľvek predtým. Ľudia sa zoberú a s batohmi precestujú pol zemegule na vlastnú päsť. Čím robíte výlety a zájazdy zaujímavé a lákavé, prečo vaše služby zákazníci radi využívajú?

Často sa bavíme na tom, že sme cestovka pre komfortných dobrodruhov. Ponúkame destinácie, ktoré nie sú zrovna všedné, veľa ľudí by ich rado videlo, ale boja sa tam pustiť na vlastnú päsť. Preto požiadajú nás. V našich zájazdoch sa snažíme ukázať čo najviac, ale radi tam zahrnieme napríklad aj nejaký ten workshop tradičnej kuchyne, či tradičnú večeru, aby ľudia sa ľudia pokochali aj inými zmyslami ako len tým zrakovým. Sme schopné robiť požiadavky na mieru, čo sa ľuďom páči, môžu si naplánovať podľa seba.

Veľmi pekne ďakujem dievčatám Betty a Niky z CK Tripito za skvelý rozhovor. Hneď som zatúžila navštíviť Jordánsko či Moskvu, ako ste na tom vy? 🙂 Určite nezabudnite aspoň sledovať ich Instagram, plný zážitkov z ďalekých ciest, nájdete ich pod menom @tripito.eu. A dajte určite ''lajk'' ich Facebookovej stránke Tripito.eu a buďte včas informovaní o nových zájazdoch či prehliadkach. 

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar