Cestuj s deťmi: „Snažíme sa búrať mýty, že exotická dovolenka je drahá“

Cestuj s deťmi

Keď som natrafila na cestovateľský blog Cestuj s deťmi, ktorý mimochodom zvíťazil v súťaži Bloger roka, zastavil sa mi dych. Vyskočili na mňa fotografie z ciest po celom svete, ktoré dýchajú energiou a životom, skvelé články plné praktických tipov a čo je najlepšie - za týmto celým profíckym obsahom stojí mladá rodina z Trenčína.

Marika, Michal a ich dvaja synovia Michael a Matej už navštívili toľko exotiky, koľko sa mnohým môže iba snívať. Cestujú na vlastnú päsť, spoznávajú domácich a najmä sa snažia inšpirovať iné rodiny s deťmi, že sa to dá. Že sa dá neminúť tisíce eur, že nie je nebezpečné ísť za hranice Európy, že deti nie sú prekážkou, ba práve naopak.

S malou dušičkou som ich oslovila na rozhovor, veď predsa, majú za sebou dokonca aj účasť v známej televíznej relácii. Keď súhlasili, zastavil sa mi dych znovu.

Ale už vás nebudem napínať, poďte cestovať spolu s nami.

Na Slovensku sa ešte stále často nevidí, aby mladé rodiny cestovali s malými deťmi po celom svete. „Je to nebezpečné, drahé, každý si to nemôže dovoliť…“ stretávate sa aj s takýmito negatívnymi názormi?

S negatívnymi reakciami sa naozaj stretávame iba zriedka. Sme milo prekvapení, že rodiny prestávajú mať obavy a sú odhodlané vycestovať do exotických krajín po našich stopách. Množstvo rodín cestuje s pomocou našich itinerárov, vyberajú si hotely v ktorých sme sami bývali a chodia na miesta, ktoré odporúčame.

Teší nás, že nám rodiny veria a ešte viac, keď nám pošlú fotografie, alebo sa s nami podelia o svoje zážitky, pocity, z vydarenej cesty. Snažíme sa búrať mýty v tom, že je exotická dovolenka drahá a zruinuje rodinný rozpočet. Ak si rodina dokáže nájsť výhodné letenky, ich dovolenka neprevýši cenu bežnej letnej dovolenky v uzatvorenom rezorte. Napríklad momentálne veľmi rodinami obľúbený Zanzibar môže 4-člennú rodinu vyjsť do 3000 € úplne so všetkými nákladmi. 

„Snažíme sa búrať mýty v tom, že exotická dovolenka je drahá a zruinuje rodinný rozpočet.“

Živí vás blog a práca online alebo máte aj ''klasickú'' prácu?

Blog cestujsdeťmi.sk je iba naše hobby. Nezakladali sme ho za účelom, aby nás živil a preto aj minuloročné ocenenie BLOGER ROKA bolo pre nás naozaj neskutočným prekvapením. Máme z času na čas spolupráce, ktoré nám preplatia časť našich ciest, taktiež predaj sprievodcov, ktoré píšeme, uhradí určité náklady na cestovanie...avšak určite nás neživí 🙂

Na spolupráce neprikyvujeme bezhlavo. So značkami, s ktorými sa rozhodneme spojiť, sme na 100% stotožnení. Na našom webe nenájdete ani jednu reklamu, alebo banner, i keď ponúk máme toľko, že by sme z reklám mohli cestovať po celý rok zadarmo.

Na Youtubovom kanáli Cestuj s deťmi nájdete množstvo krásnych videí z ciest mladej rodiny. Rozhodne odporúčame vidieť ich všetky!

Precestovali ste už kus sveta. Kde sa vám páčilo najviac a prečo? Ktorú destináciu by ste pre rodiny odporúčali všetkými desiatimi?

Máme dvoch chlapcov a musíme povedať, že každý z nás si zamiloval inú krajinu. Najmladší Matej sníva, že sa raz vráti do Kambodže. V Kambodži bol, keď mal 4 roky a veľmi sa mu tam páčilo. Páčili sa mu tiež pyramídy v Mexiku.

Michael nedá dopustiť na Srí Lanku (safari, slony, čajové plantáže a cestovanie vlakmi). A rovnako stále spomína na našu plavbu v Indonézii, okolo Národného parku Komodo, kde sme spali na palube lode, pozorovali najväčšie jaštery sveta (varany komodské), prechádzali stepou, alebo skákali do vodopádov. 

Nám rodičom sa páčilo naozaj všade. Každá krajina má čo ponúknuť rodinám s deťmi. Veľkým zážitkom bola pre nás naša posledná cesta na Madagaskar, ktorý je stále veľmi divoký a málo turistický.

Kde hľadáte letenky, hotely a informácie, či je lokalita bezpečná aj pre deti? Podľa čoho si vyberáte destinácie?

Krajinu si vyberáme podľa momentálne dostupných leteniek a výhodných cien. Ak vyskočí akcia na destináciu, ktorú túžime vidieť, neváhame a letenky kúpime (najčastejšie na fly4free). Termíny našich ciest kombinujeme s prázdninami, sviatkami a víkendami, nakoľko sú naši chlapci školopovinní.

Marika s Michalom dali dokopy veľmi užitočný článok, v ktorom radia, ako nájsť lacné letenky.

Čo sa týka ubytovania, hotely, alebo bungalovy hľadáme na stránke tripadvisor.com a následne rezervujeme cez portál booking.com Krajiny, ktoré túžime vidieť musia byť zaujímavé aj pre naše deti. Čím sú chlapci starší, tým náročnejšie krajiny na prepravu si môžeme zvoliť. Keď boli bábätkami, grom našich ciest boli pláže, oddych pri mori a iba zopár ľahších výletov. Teraz spoločne hlavne cestujeme, spoznávame a zažívame skvelé dobrodružstvá.

Cestovať sám a cestovať s deťmi je určite rozdiel. Na čo všetko by rodičia nemali zabúdať pri balení kufrov?

Je to naozaj úplne iné cestovanie, veselšie. Vďaka deťom sa rúcajú bariéry medzi domácimi a rodinou, ktorá cestuje. V každej krajine sme dostali pozvanie na obed, večeru, dokonca aj na nocľah. Domáci si našich chlapcov často fotia a v menej turistickejších krajinách sme atrakciou. Keď sme cestovať s deťmi začínali, na cesty sme odchádzali s dvomi podpalubnými batožinami a so zbytočnosťami, ktoré sme nevyužili. Teraz cestujeme s dvomi príručnými kufríkmi.

Huawei MediaPad T3 7.0 Space Grey

Marika deťom vždy na cesty balí aj tablet, ktorý nevníma ako zlo. Môžete ho naplniť logickými, matematickými, jazykovými hrami.

V každej krajine sme dostali pozvanie na obed, večeru, dokonca aj na nocľah. Domáci si našich chlapcov často fotia a v menej turistickejších krajinách sme atrakciou. 

Zredukovali sme hlavne oblečenie. Plavky, slnečné okuliare a šiltovky sú u nás základom. Lieky nepodceňujeme, tvoria veľkú časť našej batožiny. Nakoľko blogujeme a točíme videá, veľký priestor máme vyčlenený aj na techniku. Dron, foťák, objektívy, statívy, nabíjačky a káble… Na každú cestu si chlapci balia aj vlastné malé ruksaky, kde majú obľúbené knihy, zošity a učebnice, nakoľko na cestách dobiehame učivo, ktoré vymeškáme.

Detský ruksak

Nezabudnite na ruksak, zbaľte si perá, fixky, zošit či omaľovánky na dlhé cesty

Detský cestovný kufor

Marika radí, aby ste deti nechali zbaliť sa. Upozornite ich ale, že si kufrík budú ťahať sami 

A čo očkovanie? Dali ste vaše deti zaočkovať proti rozličným chorobám?

Máme všetky povinné očkovania a naviac hepatitídu A (ľud. choroba špinavých rúk), ktorá sa u nás povinne neočkuje. Antimalariká nejeme. Krajiny, ktoré navštevujeme nemajú povinnosť ďalšieho / iného očkovania.

Burrow ušné kvapky

Burrow kvapky do uší sú súčasťou povinnej výbavy rodiny na cestách. Skvele pomôžu najmä pri mori, keď fúka a deti sú celé dni vo vode

Veľa rodičom možno napadne myšlienka, že ak často a veľa cestujete - nevynechávajú vaši synovia školu?

Toto je najčastejšia otázka, ktorú dostávame. Všetky naše cesty kombinujeme s prázdninami a víkendami a najčastejšie odchádzame na 18 dní. Snažíme sa odlietať vo štvrtok večer, alebo v piatok ráno a prilietať v nedeľu, prípadne v pondelok. Tým využijeme o dva víkendy na cestovanie naviac. Chlapci hneď po návrate nastupujú do školy.

Neviete ako skĺbiť školu a cestovanie s deťmi? Nechajte sa inšpirovať týmto článkom.

Na cestách sa každé ráno učíme a písomky, či odpovede im nikdy neušli. Výborne sa učia a mimo našich ciest zo školy nevymeškávajú, taktiež nebývame chorí a tak nemáme ani zďaleka najvyššiu absenciu v triedach.

Na cestách sa každé ráno učíme a písomky, či odpovede im nikdy neušli.

Odporúčate cestovať aj s bábätkami? Predsa len, je to asi iné ako s povedzme 5 ročným dieťaťom…

Každé dieťatko je iné, každý inak reaguje na zmeny a cestovanie vôbec. Stretávame na cestách rodiny (najmä z Austrálie, či Nemecka), ktoré cestujú po celom svete s niekoľko mesačnými bábätkami. My sme v tomto opatrnejší, do exotiky sme začali s deťmi cestovať keď mali chlapci rok a pol. Neodsudzujeme rodiny, ktoré cestujú s bábätkami, páči sa nám ich odhodlanie.

Albánsko ebook o cestovaní

Stiahnite si ebook sprievodcu Albánskom úplne zdarma a získajte overené cestovateľské tipy

My radíme slovenským rodinám začať s cestovaním autom, neskôr vyskúšať dlhšie trasy vlakom a až potom prejsť na lietanie. Nie každé bábätko dobre reaguje na zmeny, ktoré pri cestovaní zažíva. Niektoré deti majú veľký problém so spinkaním mimo svojej postieľky a potrebujú svoje pohodlie a prostredie ktoré poznajú. Iné zaspia aj v hlučnejšom a novom prostredí bez problémov, rovnako sa ľahko prispôsobia akýmkoľvek zmenám. Rodine nič neujde, ak si spraví s cestovaním krátku pauzu a začne cestovať neskôr, keď budú všetci 100% pripravení.

Stalo sa vám už niekedy aj niečo nepríjemné, nebezpečné, s čím ste vopred nerátali a museli ste riešiť situáciu za pochodu?

Pravdaže áno. Nakazili sme sa salmonelózou, prekotil nás šofér tricykla do priekopy, Matejko si rozťal na 5 štichov bradu, keď spadol do prázdneho bazéna, taktiež sme stratili pasy aj s letenkami 3 hodiny pred odletom…  Nemyslíme však na to, čo sa nám môže na cestách stať. Každá negatívna skúsenosť nás posunula ďalej a veľa sme sa naučili a poučili. Z nášho pohľadu je naozaj veľmi dôležité myslieť pozitívne 🙂

Rodine nič neujde, ak si spraví s cestovaním krátku pauzu a začne cestovať neskôr, keď budú všetci 100% pripravení.

Aký je váš cestovateľský sen? Kam všade sa chcete dostať, koľko krajín navštíviť, čo ochutnať či vyskúšať?

Náš asi najväčší sen sme si splnili pri poslednej ceste - Madagaskar. O pár týždňov letíme s chlapcami do Jordánska, kde je už dlhodobo našim snom navštíviť starobylú Petru, odviezť na na púšti Wadi Rum na ťavách. Budeme tu tiež spať v beduínskom kempe a nevynecháme kúpanie s knihou v ruke v Mŕtvom mori… na túto cestu sa naozaj veľmi tešíme. 

Našim ďalším veľkým snom je precestovať Irán (možno už toto leto), navštíviť Mozambik, ale tiež Myanmar (letieť balónom nad mestom Bagan), vidieť Vietnam (hlavne Dračiu zátoku) a láka nás Čína, no nie len Čínsky múr. Chceli by sme sa tiež vrátiť po rokoch na niektoré miesta, ktoré sme už prešli. Do krajín, ktoré v nás stále veľmi rezonujú. Hlavne Kambodža a Srí Lanka. Pozrieť sa, ako sa za tie roky zmenili, prípadne ísť na miesta, ktoré sme vynechali, pretože boli chlapci malí. Chceme opäť navštíviť priateľov z ďalekých krajín, s ktorými sme stále v kontakte. Plány máme smelé, tak snáď aspoň časť z nich dokážeme v zdraví zrealizovať.

Marika, ďakujem celej rodinke za prínosný rozhovor, aký sme tu ešte nemali. Mám chuť už aj kupovať letenku a vydať sa po vašich stopách. 

Ak vám to momentálna situácia nedovoľuje, určite aspoň navštívte blog cestujsdetmi.sk, načerpajte inšpiráciu na instagramovom profile @cestujsdetmi.sk, alebo sa pokochajte krásnymi videami na ich youtubovom kanáli. A nájdete ich aj na Facebooku, tak na čo ešte čakáte?

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar