Lýdia Machová: Už za 2 mesiace sa dajú urobiť pokroky v cudzom jazyku.

Lýdia Machová Jazykový mentoring

Hovorí vám niečo meno Lýdia Machová? Lýdia je polyglotka, ktorá sa sama naučila 9 jazykov, z ktorých 7 si udržiava na plynulej úrovni. Wow, to je niečo, však? Svoje know-how si však nenechala sama pre seba, postavila si na ňom biznis, ktorý nazýva Jazykový mentoring.

Lýdia je jazyková mentorka, ktorá pomáha ľuďom učiť sa jazyky pomocou efektívnych a zábavných metód, systematicky a úplne inak, ako sa jazyky učia v škole. A čo je najdôležitejšie – nepotrebujete na to ani talent či vycestovať do zahraničia!

Lýdia hovorí, že každý sa dokáže naučiť jazyky ako samouk, pokiaľ vie, ako na to. A toto ma veľmi zaujímalo – ako to funguje? Ako sa môžem učiť jazyk doma úplne sama?

Koľko času na to potrebujem a čo musím robiť? Ako sa dá dosiahnuť pokroky napríklad v angličtine či inom jazyku, ak mám kopu povinností? A ako pri učení nestratiť motiváciu? 

Lydka, mnohí na Slovensku ale aj vo svete ťa poznajú ako polyglotku, jazykovú mentorku, rečníčku či tlmočníčku. Hovoríš o sebe, že tvojím životným poslaním je naučiť aj iných ľudí, ako sa dokážu cudzie jazyky naučiť sami. Vymyslela si v podstate vlastný koncept výučby jazykov, ktorý nazývaš Jazykový mentoring.


Povedz nám, ako vlastne funguje táto “jazyková škola hore nohami”, ak ju tak môžem nazvať.

Máš pravdu, môj spôsob učenia sa jazykov je otočený opačne ako sme boli doteraz zvyknutí. Ja totiž nemám jazykovú školu a môj tím nepozostáva z učiteľov, ale z jazykových mentorov. My našich samoukov jazyky neučíme, ale oni sa učia sami podľa nášho detailného návodu, ktorý je overený na stovkách polyglotov a je zárukou, že ich učenie bude efektívne a bude ich baviť.

V skratke, robíme zo študentov jazyka samoukov – ľudí, ktorí nepotrebujú, aby ich jazyk niekto učil, pretože si vystačia aj sami vďaka tomu, že presne vedia, ako sa majú učiť jazyk, aby im to fungovalo čo najefektívnejšie.

Aj v období pandémie to bola pre mnohých perfektná náhrada za zrušené jazykové kurzy, lebo celé naše kurzy prebiehajú online, takže nemusíte nikam chodiť.

Kde ste už mohli vidieť Lýdiu Machovú?

Lýdiu ste mohli zahliadnuť vo väčšine slovenských médií – účinkovala napríklad v Inkognite na JOJ, kde hádali jej profesiu, bola hostkou v show Trochu inak s Adelou Banášovou na RTVS, každoročne vystupuje na prestížnych konferenciách.


Lýdia prednášala na svetoznámej konferencii TED v New Yorku a jej 10-minútové video do dnes videlo vyše 8 miliónov divákov! V minulosti tiež zorganizovala dve svetovo najväčšie podujatia pre polyglotov (ľudí, ktorí ovládajú veľa jazykov).

Aký je rozdiel medzi Jazykovým mentoringom a inými bežnými jazykovými kurzami?

Ako som spomínala, kým v jazykovke vás učí učiteľ, v Jazykovom mentoringu sa učíte sami. Na kurz chodíme spravidla 2x týždenne na 2 hodiny, čo dáva dokopy 4 hodiny kontaktu s jazykom za týždeň. Pritom na hodine často väčšinu času počúvame spolužiakov alebo učiteľa, a tak ani tie 4 hodiny nevyužívame naplno.

Aj keby to boli celé 4 hodiny, je to na jazyk dosť málo, a takto trvá cesta k plynulosti niekoľko rokov. Ak na to ideme cestou samoučenia, dokážeme si na jazyk nájsť podstatne viac času – áno, aj v prípade, že máme kopec povinností (kto nemá?) – a tie výsledky potom aj vyzerajú úplne inak. 

Lýdia Machová na TED v New Yorku

Lýdia prednášala aj na svetoznámej konferencii TED v New Yorku a jej video videlo už vyše 8 miliónov ľudí. Zdroj: Jazykovymentoring.sk

Okrem toho, na jazykovom kurze sa učíme z predpísanej učebnice a celá skupina ide podľa predpísaného učebného plánu a všetci ideme rovnakým tempom, hoci skupiny bývajú len málokedy vyrovnané, vždy je niekto v jazyku lepší a niekto horší.

Ak sa učíte ako samouk, svoje učenie si vyskladáte z metód a zdrojov, aké vás najviac zaujímajú a najviac vám vyhovujú. Každý sa učí svoj cudzí jazyk na vlastnej úrovni, vlastným tempom podľa vlastných možností. A to je na tom najlepšie – ako samouk si učenie môžete vytvoriť na mieru a nemusíte sa prispôsobovať ostatným v skupine, ako to býva v školách: žiak, ktorý sa učí rýchlejšie, musí čakať na žiaka, ktorému to ide pomalšie a žiak, ktorému to ide pomalšie, sa cíti hlúpo a pod tlakom, lebo nestíha ostatným. Ak sa učíte po svojom, táto frustrácia zmizne.

Trošku nám prosím priblíž, ako to celé funguje? Neviem si celkom presne predstaviť, ako sa dokážem naučiť jazyk ako samouk? Platia iné ''pravidlá'' pre úplných začiatočníkov a pre pokročilých?

Áno, pokiaľ s jazykom len začíname, je potrebné zvoliť trochu iný postup než pokiaľ si chceme zlepšiť jazyk, z ktorého sme napríklad kedysi maturovali. Na začiatku je najlepšie systematicky ísť podľa knižky pre samoukov a veľa, veľa si opakovať. V mojom videokurze Kľúč k jazykom pre začiatočníkov je okrem iného aj presný návod na to, ako pracovať s knižkou a ako si vybrať z tej záplavy učebníc na trhu.

Keď získame nejaké základy a ako-tak už jazyku rozumieme, alebo sa rozhodneme, že chceme popracovať na jazyku, v ktorom už nejaké základy máme, treba sa zamyslieť, na čo sa chceme v jazyku na najbližšie 2 mesiace zamerať. Zlepšiť si porozumenie? Prekonať blok v rozprávaní? 

Lýdia Machová na prednáške

Lýdia v minulosti zorganizovala dve svetovo najväčšie podujatia pre polyglotov a má už za sebou viac ako 30 živých vystúpení doma i v zahraničí.

Podľa týchto priorít si účastník z videokurzu Majster jazykov (pre mierne pokročilých a vyššie úrovne) vyberie metódy, ktoré ho posunú k cieľu. Pripraví si zdroje, s ktorými bude pracovať, napríklad seriál, ktorý bude pozerať, knižku, ktorú bude čítať a aplikáciu na mobil, kam si bude zapisovať novú slovnú zásobu z knižky. A pustí sa do učenia naplno – ideálne tomu dáva aspoň hodinku denne.

Nájsť si hodinu denne je jednoduchšie, ako sa zdá, keďže pri mnohých metódach si netreba na učenie vyčleňovať špeciálny čas, dajú sa robiť zároveň s bežnými každodennými činnosťami, ako je sprchovanie, dochádzanie do práce či upratovanie. Často sa stáva, že sa samouk tak nadchne pre knihu alebo seriál, že s nimi strávi podstatne viac času, ako plánoval 🙂

A čo ak sa pustím do učenia, nejaký čas ma to bude baviť a keď neuvidím pokroky, vzdám to? Máš nejaký tip, ako ostať motivovaný?

Súčasťou oboch našich videokurzov – Kľúča k jazykom aj Majstra jazykov je návod, ako si vytvoriť vlastný učebný plán. Na začiatku si každý stanoví svoje priority, určí si, koľko času bude jednotlivým metódam venovať a každý deň si presne zapíše, ako dlho sa učil. Niektorí si svoje učenie radi zapisujú napríklad do excelovskej tabuľky, alebo si na obyčajný papier nakreslia tabuľku, kde si vyznačia dni v týždni a fixkami si značia, koľko času jednotlivým metódam venovali.

V Jazykovom mentoringu sme vytvorili špeciálny Jazykový plánovač, ktorý si môže ktokoľvek zdarma stiahnuť a zapisovať si svoje pokroky. Napísali sme k nemu aj návod, ako si vytvoriť plán a ako ho skutočne dodržať. Je to skvelá pomôcka, vďaka ktorej si vytvoríte systém a nestratíte motiváciu.

Okrem toho sme na Facebooku vytvorili skupinu Učíme sa učiť sa jazyky, kam sa môže pridať každý, kto sa učí jazyk a nájde si tam super ľudí, s ktorými môže svoje učenie zdieľať. Spoločná radosť je veľkým motivátorom 🙂

jazykový plánovač

Stiahnite si zdarma Jazykový plánovač!

Ak sa aj vy venujete učeniu cudzieho jazyka a chceli by ste mať v učení väčší systém a poriadok, odporúčame vám tento jazykový plánovač.


Budete si denne zapisovať svoje pokroky a nestratíte motiváciu!

Super, to si hneď stiahnem aj ja 🙂 Mám konkrétnu otázku k učeniu – aké metódy odporúčaš na počúvanie?


Chcela by som začať s podcastmi vo francúzštine, alebo videami na YouTube, no neviem tak celkom presne, ako na to. Ešte príliš nerozumiem, potrebujem aj titulky. Je to vôbec efektívne?

Jasné, počúvanie je vynikajúca vec na zlepšenie porozumenia v jazyku a moji klienti ho zbožňujú, lebo nezaberá čas navyše. Počúvať podcast alebo rádio môžeme aj popri iných činnostiach, napríklad pri upratovaní či varení. 

Čo sa týka podcastov, tak existujú aj také, ktoré majú na internete aj prepis, takže si ich vieme zároveň čítať a vypisovať si z nich novú slovnú zásobu. Konkrétne na francúzštinu ti odporúčam napríklad Frenchpod101.com, na angličtinu sú super podcasty British Council a na nemčinu je výborná stránka Deutsche Welle.

Čo sa týka pozerania seriálov, tak určite to má zmysel. Zo začiatku sú titulky úplne v poriadku, ale musia byť v jazyku, v ktorom pozeráš, nie v slovenčine. Prípadne si môžeš vždy pred pozeraním vždy pozrieť na Wikipédii, o čom má byť ďalšia časť a vďaka tomu sa nestratíš v deji, hoci by si aj nerozumela niekoľkým vetám za sebou.

Alebo ak si úplne na začiatku, môžeš si pozrieť na YouTube seriál Extra French, je to sitcom na spôsob Priateľov a je v ňom úplne najzákladnejšia slovná zásoba a postavy hovoria pomaličky. Dá sa nájsť aj pre angličtinu, nemčinu či španielčinu a je ideálny pre začiatočníkov.

Kombík radí

Kombík radí

Viete ako začleniť do svojho bežného života počúvanie nahrávok v cudzom jazyku?


Na blogu Jazykového mentoringu nájdete skvelý článok aj s videom o tom, ako počúvať podcasty v cudzom jazyku a ako ich využiť pri učení.

Čítala som niekde, že ty, Lydka, hovoríš, že ak chceme rozprávať v cudzom jazyku, musíme ním začať hovoriť. Ale ako a s kým, ak ešte nemám jazyk na takej dobrej úrovni?

Bude to znieť šialene, ale pokiaľ sa necítime na to, aby sme sa rozprávali s niekým iným, stále sa môžeme rozprávať sami so sebou. 🙂 Pred sebou sa nemusíme hanbiť, že urobíme chybu, môžeme si odpoveď premyslieť, loviť v pamäti slovíčka a nemusíme mať trápny pocit, že niekto na nás čaká, kým zosmolíme akú-takú odpoveď. V angličtine sa tomu hovorí self-talk, rozprávanie sám so sebou. 

Poznám ženu, ktorá sa naučila rozprávať v baskičtine len tak, že sa rozprávala sama so sebou a keď sa prvý raz rozprávala v tomto jazyku s inou osobou, bolo to s moderátorom v živom vysielaní v baskickom rádiu, kam ju pozvali na rozhovor. 

Tisíce ľudí, ktorých rodným jazykom je baskičtina, ju počúvali naživo, takže určite musela byť pod obrovským stresom… A zvládla to na výbornú. Dokázala sa v pohode vyjadrovať, odpovedať na otázky. Všetci z nej boli hotoví a nemohli uveriť, že to je jej prvý rozhovor v tomto jazyku. Takže rozprávanie sa sami so sebou určite stojí za vyskúšanie.

Navyše, rozprávanie v jazyku nás posúva úplne najviac zo všetkých aktivít, ktorým sa môžeme venovať. Takže ak hľadáte spôsob, ako sa rýchlo naučiť po anglicky, nemecky či iný jazyk, jednoznačne do svojho plánu zaraďte čo najviac rozprávania a celý proces tým značne urýchlite.

Ako rýchlo sa dá naučiť jazyk? Ako dlho by som sa mu mala venovať?

Už za dva mesiace sa dajú dosiahnuť veľké veci. Samozrejme, záleží, koľko času učeniu venujete. Ak sa však učíte hodinku denne, tak viete okrem iného krásne prekonať blok, ktorý možno máte, lebo doteraz ste boli presvedčení, že na jazyky nemáte hlavu a načo to vôbec skúšať.

Čo sa týka samotných jazykových schopností, tak za dva mesiace sa dá dosiahnuť naozaj výrazné zlepšenie v oblastiach, na ktoré sa zameriate, pokiaľ učeniu reálne venujete zhruba hodinu denne. Mnohí naši samoukovia nám hovoria, že hoci na začiatku rozumeli zo seriálu len asi každé piate slovo, tak po dvoch mesiacoch už vedia sledovať seriál takmer bez problémov, akurát si sem-tam poznačia neznáme slovíčko, ktoré si chcú osvojiť.

Nomad Summit 2019

Lýdia bola jednou z rečníkov na svetovej konferencii polyglotov Nomad Summit 2019 v Chiang mai, v Thajsku.

No dobre Lydka, ale toto mi pripadá, trošku príliš náročné. Čo v prípade, že mám prácu každý deň, povinnosti, záľuby, starostlivosť o rodinu… dá sa to stíhať aj tak? Učiť sa hodinku-dve denne?

Čo sa týka časových možností, tak našimi kuzami prešlo už cez 5000 ľudí a všetci mali kopec povinností, prácu, hobby, rodiny... Všetci máme plné diáre, a nikdy nie je ten správny čas začať sa učiť cudzí jazyk, lebo raz je toho v práci veľa, inokedy mám zas veľa zahraničných ciest (keď nie je pandémia, samozrejme), deti sú ešte malé...

Kľúčom je sa zaťať a povedať si, že počas najbližších dvoch mesiacov budem jazyku venovať maximum, koľko sa bude dať a spravím si z učenia prioritu. Ak to nebude vaša priorita, nikdy sa k tomu nedostanete.

Okrem toho, ako som už hovorila, na samoučení je super, že mnohé aktivity si nevyžadujú špeciálny čas, ktorý by ste si museli vo svojom rozvrhu hľadať. Počúvať podcasty môžete napríklad počas domácich prác, ktoré by ste robili aj tak.

Ako začleniť učenie cudzieho jazyka do každodenného života?

Lýdia Machová

"Čítať knihu môžete napríklad v autobuse počas dochádzania do práce, keď by ste len čítali novinky na sociálnych sieťach či pozerali z okna. 


Namiesto toho, aby ste pozerali seriál s dabingom, si ho môžete pustiť v angličtine s anglickými titulkami.


Učenie sa jazyka sa do života vždy dá nejako vtesnať, stačí využívať mŕtvy čas alebo si niektoré veci preklopiť zo slovenčiny do cudzieho jazyka. A nemusíte ani obmedzovať ostatné aktivity."

Mnoho ľudí bolo isto zvyknutých navštevovať kurzy v jazykových školách. Dá sa vytvoriť nejaký systém na učenie aj v domácich podmienkach?

Určite áno, o tom je celá filozofia Jazykového mentoringu – učenie sa doma je plnohodnotnou náhradou za navštevovanie kurzov, prípadne, ak sa kurzu nechceme vzdať, dajú sa kombinovať. Aj keby však nebola pandémia, veľa ľudí nemôže/nechce dochádzať do jazykovky a hľadajú spôsoby, ako sa učiť doma. 

Pozrite sa na svoj bežný deň a pouvažujte, kam by ste mohli vtesnať učenie sa jazyka. Môžete si prechádzať slovíčka v appke pri raňajkách. Ak pracujete, máte asi obednú prestávku, tak pri obede si môžete pozrieť 20-minútovú časť seriálu. Po práci si môžete oddýchnuť pri knižke, z ktorej si do appky zároveň vypisujete nové slovíčka. Večer v sprche si môžete prerozprávať, čo sa dialo v knižke/seriáli, pričom použijete nové slovíčka.

Ak máte deti, tak samozrejme ten program bude vyzerať inak. Mimochodom, naši študenti, ktorí boli s deťmi nonstop doma počas povinnej karantény, videli učenie ako možnosť si od všetkého oddýchnuť a zavrieť sa a mať aj chvíľku pre seba. Pocit viny nie je na mieste – veď sa učia!

Mohla by si nám dať ešte nejakú malú ochutnávku – tipy, ako sa konečne naučiť angličtinu, nemčinu, či hocijaký iný jazyk ako samouk?

Spomínala som ich už viacero, počúvanie podcastov, pozeranie seriálov, čítanie kníh, rozprávanie sa sám so sebou. Všetky sú veľmi zábavné a ak ich budete robiť pravidelne, výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Ďalšie užitočné tipy a rady, ako zo svojho učenia vyťažiť maximum, aby ste sa v jazyku posúvali čo najrýchlejšie, hovorím v mojom webinári. Ide o online vysielanie, ktoré si môžete bezplatne pozrieť na mojej stránke. Hovorím v ňom, ako si udržať motiváciu, aké pravidlá musíte dodržiavať, aby vaše úsilie bolo úspešné, a aké chyby som za tých 20 rokov učenia sa 9 jazykov urobila ja a vy sa im môžete vyhnúť.

Veľmi pekne ďakujem Lýdia za perfektný rozhovor plný praktických tipov na učenie sa cudzieho jazyka. Verím, že si z neho čitatelia veľa odnesú a čo-to rovno aplikujú v praxi 🙂 Všetky dôležité informácie o učení nájdete na webstránke Jazykového mentoringu www.jazykovymentoring.sk, na ich Instagrame @jazykovymentoring a tiež na Facebooku pod menom Jazykový mentoring

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar