Banka vám nedá peniaze? Požičajte si od ľudí - P2P pôžičku!
Predstavte si modelovú situáciu - potrebujete súrne peniaze napríklad na auto, prerábku či opravu domu, prídete do banky, avšak tá vám odmietne požičať. Dôvodov môže byť viacero, stačí, že ste samostatne zárobkovo činná osoba a už sa celý proces komplikuje. Čo teraz?
Nemusíte zúfať, existuje jednoduché riešenie - peer to peer, teda P2P pôžičky, ktoré sa na Slovensku stávajú čoraz obľúbenejšími. Hovorí sa im aj pôžičky od ľudí pre ľudí. Financie totiž získate od investorov, do procesu nevstupuje žiadna banka. Ako to funguje?
Úver v banke nie je jedinou možnosťou, ako získať peniaze. Ak banka vašu žiadosť zamietne, môžete skúsiť P2P pôžičku.
Čo sú to P2P pôžičky?
P2P alebo peer-to-peer, sa často označuje aj ako pôžička od ľudí pre ľudí. Peniaze si medzi sebou požičiavajú priamo ľudia len cez sprostredkovateľa. Banky sú z procesu úplne vynechané. Celá pointa tkvie v tom, že investori, ktorí majú veľa peňazí, ich požičiavajú dlžníkom, ktorým naopak chýbajú.
Zjednodušene povedané - predstavte si trh. No namiesto predavačov a kupujúcich sú tu súkromné osoby, ktoré ponúkajú pôžičky a ľudia, ktorí si chcú požičať. Ak sa medzi sebou dohodnú a obe strany sú spokojné, pristúpia k uzatvoreniu obchodu. To je princíp P2P.
Vo svete sa P2P stali veľkým fenoménom, napríklad vo Veľkej Británii v roku 2018 dosiahli pôžičky hodnotu 9,5 mld. libier (10,4 mld. eur). Británia je síce stále oveľa ďalej ako Slovensko, no i u nás si získavajú P2P pôžičky popularitu. Deje sa tak najmä z toho dôvodu, že pôžičky môžu získať aj takí ľudia, ktorým banka žiadosť o úver zamietla.
Tip od experta
P2P pôžičky sú na slovenskom trhu pomerne novinkou, no sú bezpečné ako iná, klasická forma úveru. Rovnako, ako pri bežných bankových úveroch však platí, že by ste mali venovať pozornosť podmienkam úveru. Zistite si čo najviac informácií o celkových nákladoch (poplatky sprostredkovateľovi, úroky), termínoch, či špeciálnych predčasných splátkach, aby vás nič neprekvapilo.
Daniel Fekete, Country Manager slovenskej platformy Financer.com
Ako celý proces funguje?
Celý proces P2P pôžičiek prebieha online na platforme, ktorá spája súkromných investorov s bežnými ľuďmi, ktorí si potrebujú požičať. O poriadok v celom systéme sa stará prostredník medzi nimi - sprostredkovateľ.
Celý systém tak funguje na princípe, že sprostredkovateľ prevádzkuje online P2P platformu, v ktorej figurujú na jednej strane, ľudia so záujmom o investovanie, a na strane druhej, žiadatelia o pôžičku.
Požičiavanie a investovanie prebieha online cez sprostredkovateľa. Zdroj: Financer.com
Porovnanie výhod a nevýhod P2P pôžičiek
Určite vás zaujíma, či je výhodné a bezpečné požičať si peniaze priamo od ľudí. Pripravili sme preto pre vás prehľadnú tabuľku, kde sme zosumarizovali všetky plusy a mínusy P2P pôžičiek.
Ale nezabúdajte, že akúkoľvek pôžičku by ste nemali unáhliť. Vyhraďte si čas na preštudovanie všetkých dostupných možností, nehrňte sa do prvej ponuky, nepodľahnite nátlaku reklám. Ak si neviete dať sami rady, na internete existuje množstvo porovnávačov finančných produktov, ktoré vám spoľahlivo pomôžu. Jednoduchým klikom vám okamžite a bezplatne zobrazia všetky dostupné možnosti pôžičiek na trhu.
Výhody
Nevýhody
Od koho si na Slovensku požičať?
Segment P2P pôžičiek síce nie je na Slovensku zatiaľ rozvinutý tak, ako v iných štátoch západnej Európy, ale stáva sa čoraz populárnejší a vyhľadávanejší. Na našom trhu figuruje 5 online platforiem, ktoré peer-to-peer pôžičky sprostredkovávajú. Pozrite si ich stručný prehľad.
- P2P pôžička do 500 EUR
- Splatnosť 15 až 30 dní
- Ročná úroková sadzba od 19%
- Bez registra a dokladovania príjmu
- P2P pôžička až do 10 000 EUR
- Splatnosť od 1 do 5 rokov
- Ročná úroková sadzba od 4,4%
- Predčasné splatenie dostupné kedykoľvek
- P2P Pôžička do 5000 EUR
- Splatnosť 1 až 5 rokov
- Ročná úroková sadzba od 6,9%
- Celý proces vybavíte online
- P2P pôžička do 2000 EUR
- Splatnosť od 1 mesiaca do 2 rokov
- Ročná úroková sadzba od 11%
- Celý proces vybavíte online
- P2P pôžička do 700 EUR
- Splatnosť 6 mesiacov až 2 roky
- Ročná úroková sadzba od 25%
- Bez registra a dokladovania príjmu
Peniaze môžete mať v peňaženke vďaka P2P pôžičke s oveľa nižším úrokom a s oveľa vyššou šancou.
Na čo si treba dať pozor?
V ideálnom svete by bolo samozrejme najvýhodnejšie využívať iba vlastné zdroje financií a peniaze si vôbec nepožičiavať. No realita je iná, málokto má dostatok peňazí na pokrytie rôznych výdavkov ako sú rekonštrukcie, vzdelanie, refinancovanie starých úverov, kúpu auta či cestovanie.
Pôžička však vôbec nemusí byť strašiakom, ak je správne nastavená. Pri jej výbere si preto dajte pozor na nasledovné body, aby ste nesadli na lep podvodníkom, ktorí z vás iba vytiahnu obrovské množstvo peňazí.
Pridajte komentár ku článku