Najlepšie prípravky na prostatu


Tieto prípravky na prostatu odporúčame

Prostalex

Vhodný aj na dlhodobé užívanie

Prípravok je vhodný na dlhodobé užívanie, pričom denne postačí jedna kapsula.

cena od 13 €

Proerecta Prostate

100% prírodné zloženie

Výživový doplnok na prírodnej báze so 6 rastlinnými zložkami.

cena od 24 €

Cemio RED3

Vyvinutý vo Švajčiarsku

Prípravok švajčiarskeho pôvodu na riešenie problémov s prostatou.

cena od 17 €

Recenzie prípravkov na prostatu

10 hodín sme strávili hľadaním, porovnávaním a hodnoteným voľnopredajných výživových doplnkov na prostatu, aby sme vám dnes mohli priniesť výber 7 najlepších, spolu s ich hodnoteniami.

Ako sme hodnotili

Jednotlivé prípravky sme do nášho hodnotenia vyberali predovšetkým na základe zloženia a obsahu účinných látok. Ďalej sme sa zamerali aj na samotné účinky a rozsah pôsobenia. Zohľadnili sme tiež skúsenosti používateľov, ktorí si dané prípravky zakúpili a vyskúšali. 

Prípravok, ktorý z nášho hodnotenia vzišiel ako víťaz a odporúčame ho, od nás získal titul Náš tip.


Porovnanie prípravkov na prostatu

Prostalex

#1

Proerecta Prostate

#2

Cemio RED3

#3

JAMIESON PROSTEASE SAW PALMETTO

#4

Prostenal Control

#5

Prostamol uno

#6

Prostate Complex

#7

Balenie

60 cps

60 cps

60 cps

60 tbl

60 tbl

90 cps

90 cps

Hodnotenie

Plusy

+ jednoduché užívanie

+ podporuje i potenciu

vhodný aj na dlhodobé užívanie

prírodné zloženie

rastlinný prípravok

+ aj na dlhodobé užívanie

bez vedľajších účinkov

+ bohaté zloženie

na prostatu, potenciu a vitalitu

produkt švajčiarskej kvality


+ podpora zdravia prostaty

+ podpora vitality

regulácia testosterónu


+ s obsahom vitamínov B6 a D3 a zinku

+ jednoduché dávkovanie


+ na liečbu ochorení prostaty

+ pôsobí aj ako prevencia

liek rastlinného pôvodu

+ prírodné zloženie

+ obsahuje vitamíny a minerály

podpora imunity

podpora plodnosti

Mínusy

- nezistené

- vyššia cena

- nutnosť dlhodobejšieho užívania

- potreba dlhodobého užívania

- individuálny účinok

- možnosť vedľajších účinkov

- individuálny účinok

Cena

13 €

24 €

17 €

14 €

19 €

12 €

15 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie prípravkov na prostatu

1. Prostalex - Vhodný aj na dlhodobé užívanie

• 1 balenie = 60 kapsúl

Prostalex

Výživový doplnok Prostalex predstavuje prírodnú podporu zdravia prostaty a močového ústrojenstva. Tvoria ho 4 prírodné zložky, pričom základom je extrakt z rastliny Saw Palmetto. 

Práve Saw Palmetto predstavuje jednu z najpopulárnejších byliniek prospešných pre zdravie prostaty. Okrem prostaty pozitívne vplýva aj na močové cesty a dokonca aj na potenciu. Preto ju možno často nájsť obsiahnutú i v prípravkoch na podporu erekcie.

Okrem extraktu Saw Palmetto sa v Prostalexe nachádza i Pygeum africanum alebo aj Slivka africká, ktorá podporuje zdravie a činnosť močového mechúra a prostaty. 

Súčasťou tohto výživového doplnku je aj Pŕhľava dvojdomá, konkrétne jej extrakt. Pôsobí močopudne, vďaka čomu tiež podporuje činnosť obličiek i vylučovanie. Udržuje aj zdravie prostaty. 

Poslednou látkou nachádzajúcou sa v Prostalexe sú Beta-sitosteroly. Ide o látky bežne sa vyskytujúce v ovocí, zelenine, v orechoch, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie prostaty a používajú sa na liečenie jej benígneho zväčšenia.


Dávkovanie

Prípravok je vhodný na dlhodobé užívanie - denne postačí jedna kapsula.

Výhody

 • základná zložka Saw Palmetto
 • jednoduché užívanie
 • podporuje i potenciu
 • vhodný aj na dlhodobé užívanie

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

13 €

Hodnotenie

2. Proerecta PROSTATE - 100% prírodné zloženie

• 1 balenie = 60 kapsúl

Proerecta Prostate

Proerecta PROSTATE je rastlinný doplnok určený pre dlhodobú starostlivosť o zdravie mužov.  

Zloženie prípravku je bohaté na prírodné zložky, tvorené až 6 účinnými látkami, ktoré spolu prospievajú vitalite prostaty a močových ciest. Konkrétne obsahuje extrakty z nasledovných látok - Serenoa plazivá, Kurkuma dlhá, Africká slivka, Pŕhľava dvojdomá, Cesnak siaty a extrakt z čierneho korenia.

Serenoa plazivá prispieva k normálnej funkciu prostaty a reprodukčného systému, ale zároveň priaznivo vplýva na rast vlasov. Kurkuma dlhá je do istej miery zázračná bylinka, pretože pôsobí priaznivo na trávenie, nervový systém, kardiovaskulárny systém, krvný obeh, ale aj dýchací systém.

Slivka africká je bohatá na prírodné antioxidanty. Už po stáročia je využívaná v ľudovom liečiteľstve a má pozitívne vplyv pri normálnej funkcii močového mechúra, ale aj pri problémoch s prostatou.

Pŕhľava dvojdomá je liečivá bylinka, ktorá prispieva k normálnej funkcii prostaty, ľadvín a kardiovaskulárneho systému. Cesnak siaty je výborný antioxidant, ktorý obmedzuje výskyt baktérií v tele, prispieva k prirodzenej obranyschopnosti a má liečivé účinky.

Poslednou zložkou produktu je extrakt z čierneho korenia, ktorý má množstvo zdraviu prospešných účinkov. Podporuje trávenie, posilňuje obeh krvi v cievach, zrýchľuje metabolizmus a pomáha pri udržaní zdravej pokožky, pečeni a telesnej hmotnosti.

Spoločne má produkt zabezpečiť 3 účinky a docieliť normálny stav prostaty, močových ciest a konštantný príliv energie, pričom zároveň prispieva k spokojnejšiemu sexuálnemu životu. 

Dávkovanie

Užívanie prípravku je praktické a pohodlné. Stačí, aby ste užili 1 kapsulu po jedle kedykoľvek behom dňa. Nie je potrebné vyhradiť si presnú hodinu ani si detailne sledovať užívanie. Prekvapiť môže len doba užívania, je totiž odporúčané prípravok užívať nepretržite minimálne 2 mesiace.

Výhody

 • prírodné zloženie
 • rastlinný prípravok
 • aj na dlhodobé užívanie
 • bez vedľajších účinkov
 • podpora močového ústrojenstva i zdravia prostaty

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

24 €

Hodnotenie

Náš tip: Hľadáte produkt na podporu „mužnosti"? Pripravili sme pre vás recenziu na prípravok Proerecta GUMÍCI.  Je to doplnok výživy na podporu erekcie vo forme gumových medvedíkov. 

3. Cemio RED3 - Vyvinutý vo Švajčiarsku

• 1 balenie = 60 kapsúl

Cemio RED3

Cemio RED3 predstavuje obľúbený prípravok švajčiarskeho pôvodu na riešenie problémov s prostatou. Jeho zloženie je čisto prírodné, bez akýchkoľvek syntetických a chemických látok. 

V porovnaní s predchádzajúcimi dvoja prípravkami Cemio RED3 vyniká bohatým zložením. Obsahuje totiž až 7 účinných látok - Slivka africká, Ženšen sibírsky, Sója fazuľová, Ľan siaty, Gumojilm brestový, Maca peruánska a Kustovnica čínska. 

Slivka africká prispieva k normálnemu fungovaniu močového mechúra, ale taktiež aj ku skvalitneniu sexuálneho života. Sibírsky ženšen je zas považovaný za životabudič, ktorý je účinný proti predčasnému starnutiu. Podobne je na tom aj Gumojilm brestový, ktorý posilňuje mužskú vitalitu. Kustovnica čínska má zas antioxidačné účinky a chráni bunky pred starnutím.

Maca je známa aj ako prírodné afrodiziakum, ktoré povzbudzuje ku fyzickým výkonom a stimuluje libido. Sója fazuľová predstavuje zdroj fytoestrogénov, ktoré ovplyvňujú mužský i ženský hormonálny systém. Taktiež pozitívne vplýva na správne fungovanie a zdravie prostaty.

Poslednou zložkou je Ľan siaty, ktorého úlohou je podporiť všetky zložky Cemio RED3 v správnom a účinnom pôsobení na prostatu. 


Dávkovanie

Odporúčaná a zároveň aj maximálna denná dávka je jedna kapsula denne. 

Výhody

 • bohaté zloženie
 • na prostatu, potenciu a vitalitu
 • produkt švajčiarskej kvality

Nevýhody

 • nutnosť dlhodobejšieho užívania

Orientačná cena

17 €

Hodnotenie

4. JAMIESON PROSTEASE SAW PALMETTO - Priaznivý vplyv na mužské zdravie

• 1 balenie = 60 kapsúl

JAMIESON PROSTEASE SAW PALMETTO

Výživový doplnok Jamieson Saw Palmetto je určený výlučne pre mužov, na starostlivosť o prostatu. Priaznivo však pôsobí aj na mužskú vitalitu. 

Základ tvorí extrakt z rastliny Saw Palmetto, ktorá pozitívne ovplyvňuje činnosť močového ústrojenstva a taktiež vplýva aj na hladinu mužského pohlavného hormónu. Ďalej je často využívaná aj pri benígnom zväčšení prostaty.

Okrem extraktu zo Saw Palmetto sa v prípravku nachádzajú aj ďalšie pomocné látky, ako sójový olej, olej z tekvicových semiačok, žltý včelí vosk, purifikovaná voda, glycerol, meďnaté komplexy chlorofylinov a oxid titaničitý. Niektoré z týchto látok plnia funkciu farbiva, iné zas zvýrazňujú chuť. 


Dávkovanie

Prípravok sa užíva v množstve jedna kapsula denne, najlepšie počas jedla. 

Výhody

 • podpora zdravia prostaty
 • podpora vitality
 • regulácia testosterónu
 • zvýhodnené balenie

Nevýhody

 • potreba dlhodobého užívania

Orientačná cena

14 €

Hodnotenie

5. Prostenal Control - S obsahom vitamínov

• 1 balenie = 60 tabliet

Prostenal Control

Prostenal Control je kombináciou známych účinných rastlinných extraktov a vitamínov, ktoré majú pozitívny vplyv na prostatu, močové ústrojenstvo a tiež aj sexuálnu výkonnosť a aktivitu. 

Aj v tomto prípravku sa nachádza extrakt zo Saw Palmetta, Pŕhľavy dvojdomej a Kotvičníka zemného. Všetky tieto rastliny sú známe svojimi priaznivými účinkami na mužské ústrojenstvo, močové cesty, prostatu i potenciu.

Táto vydarená kombinácia je doplnená o zinok a vitamíny B6 a D3.  Zinok napomáha k reprodukčnej schopnosti, je dôležitý pri delení buniek a reguluje aj hladinu testosterónu v krvi. Vitamín B6 znižuje vyčerpanie a únavu a reguluje hormonálnu činnosť. Vitamín D3 podporuje imunitný systém a je taktiež dôležitý v procese delenia buniek.


Dávkovanie

Pre dosiahnutie čo najlepších účinkov je potrebné prípravok užívať dlhodobo. Denná dávka je jedna tableta. 

Výhody

 • s obsahom vitamínov B6, D3 a zinku
 • jednoduché dávkovanie
 • vplyv aj na sexuálnu aktivitu

Nevýhody

 • sila účinku nemusí byť u každého rovnaká

Orientačná cena

19 €

Hodnotenie

6. Prostamol uno - Liek rastlinného pôvodu

• 1 balenie = 30 kapsúl

Prostamol uno

Prostamol uno je prípravok, ktorý môžete poznať vďaka reklamám aj z televíznych obrazoviek. Patrí k pomerne obľúbeným produktom určeným na riešenie problémov s prostatou. 

Prípravok je určený pre dospelých mužov a užívať sa môže v I. i II. štádiu benígneho zväčšenia prostaty. Pomôže pri častom močení, ako aj pri problémoch s vyprázdňovaním a tiež aj pri poruchách sexuálnych funkcií. Poslúži ale tiež aj ako prevencia.

Celá účinnosť prípravku stojí na obsahu jedinej látky, a to Saw Palmetto. Nevýhodou tohto prípravku sú možné vedľajšie činky v podobe tráviacich ťažkostí. 

Na rozdiel od predchádzajúcich hodnotených produktov Prostamol uno nie je výživový doplnok, ale liek rastlinného charakteru. 

Dávkovanie

Denne sa užíva jedna kapsula, ideálne po jedle.

Výhody

 • na liečbu ochorení prostaty
 • pôsobí aj ako prevencia
 • liek rastlinného pôvodu
 • dostať ho bez lekárskeho predpisu

Nevýhody

 • možnosť vedľajších účinkov

Orientačná cena

12 €

Hodnotenie

7. Prostate Complex - Pre zrelých mužov

• 1 balenie = 90 kapsúl

Prostate Complex

Posledný testovaný prípravok je Prostate Complex. Ide o doplnok výživy špeciálne navrhnutý pre potreby zrelého mužského tela.

Je spojen viacerých látok, ktoré efektívne prispievajú k normálnej hladine testosterónu v krvi, plodnosti, ale aj obranyschopnosti či vitality organizmu.  Nachádzajú sa tu 2 kľúčové zložky - extrakt z plodu Saw palmetto (serenoa plazivá) a koreň Žihľavy dvojdomej.

Práve extrakt zo Saw palmetto je účinným antioxidantom, ktorý posilňuje celý organizmus, dodáva vitalitu, zvyšuje apetít, a zároveň je aj afrodiziakum, avšak má mierne močopudné účinky. Pŕhľava je bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínov skupiny B, železa, horčíka, vápnika i draslíka.

Okrem spomínaných 2 hlavných zložiek sa v prípravku nachádza aj zmes minerálov a vitamínov - selén, zinok, meď a vitamín D3. Práve selén prispieva k správnej spermatogenéze a zinok k udržaniu správnej hladiny testosterónu v krvi.

V Prostate Complex nájdete aj lykopén, teda antioxidant, ktorý pomáha predchádzať vzniku zhubného ochorenia.

Dávkovanie

Je odporúčané užívať 2 kapsuly prípravku denne, ideálne po jedle. Prípravok nie je určený pre ženy, ani deti, iba výlučne pre dospelých mužov. Odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť.

Výhody

 • prírodné zloženie
 • obsahuje vitamíny a minerály
 • podpora imunity
 • podpora plodnosti

Nevýhody

 • individuálny účinok

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

Ako si vybrať prípravok na prostatu?

proerecta problémy s erekciou

Prostata je žľazovitý orgán, ktorý sa nachádza medzi svalstvom panvového dňa a močovým mechúrom. Prechádzajú okolo neho dolné močové cesty, a aj práve preto sa problémy s prostatou často prejavujú v prvom rade na problémoch s močením. Aj keď sa prostata zvykne ohlásiť zvyčajne u mužov v strednom veku, výnimkou však dnes už nie sú ani tridsiatnici. 

Medzi najčastejšie problémy s prostatou patria:

 • Zápal prostaty - zvyčajne bakteriálneho charakteru, veľmi často sa objavuje aj u mladších mužov.
 • Benígna hyperplázia prostaty - alebo aj nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré dá v začiatkoch o sebe vedieť problémami s močením
 • Zhubné zväčšenie prostaty - alebo aj rakovina prostaty.

Prečo sa o prostatu starať?

Najdôležitejšou funkciou prostaty je produkcia a uvoľňovanie semenných tekutín, ktoré pomáhajú pri pohybe spermií. Okrem toho, prostata produkuje aj proteíny a enzýmy, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý ejakulát.

Z dôvodu svojej polohy a funkcie je prostata náchylná na rôzne zdravotné problémy. Vzhľadom na to, že tieto zdravotné problémy môžu mať negatívny vplyv na zdravie a kvalitu života mužov, je dôležité sa o prostatu starať. To môže zahŕňať pravidelné prehliadky u lekára, zdravé stravovanie a cvičenie, zmiernenie stresu či absenciu fajčenia.

Tip od experta

"Preventívnu prehliadku by mal absolvovať každý muž najneskôr po 40. roku života, ak mal v rodine výskyt rakoviny prostaty. Zvyšok mužov by mal na vyšetrenie prísť po 50.tke. Podľa údajov Slovenskej urologickej spoločnosti ju u nás absolvuje len 14 percent mužov, čo je veľmi málo.


Vyšetrenie môže výrazne pomôcť a zabrániť vážnym ochoreniam, ktoré by mohli mať fatálne následky, ako napríklad rakovina prostaty. Tá sa neprejavuje žiadnou bolesťou, nejde ju odhaliť nijak, iba týmto vyšetrením a prevenciou. Je to však liečiteľná forma rakoviny, preto skorá diagnostika je kľúčová."


urológ Ján Švihra


Kombík radí

Kombík radí

S návštevou odborníka dlho nečakajte v prípade, že vás trápi časté, neprestávajúce nutkanie na močenie, opakované močenie počas noci, pálenie alebo bolesť pri močení, krv v moči, prerušovaný tok moču či bolestivá ejakulácia. 

Prípravky na prostatu

Pokiaľ ste sa rozhodli pomôcť vašej prostate či už z preventívneho hľadiska alebo vás trápi nejaký konkrétny problém, pri voľbe prípravkov máte na výber z dvoch možností, a to výživových doplnkov a liekov.

Výživové doplnky sú prírodného charakteru a ich výhodou je aj dostatie bez lekárskeho predpisu a teda aj lekárskeho vyšetrenia. Nástup ich účinkov však trvá pomerne dlho a aj preto sa vyžaduje ich dlhodobé užívanie.

Druhú skupinu tvoria lieky na prostatu, ktoré môžu byť k dostatiu taktiež bez lekárskeho predpisu alebo s receptom. Čo sa týka liekov na prostatu, pri ich užívaní sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Na druhej strane však majú zvyčajne vyššiu koncentráciu účinných látok a ich pôsobenie je rýchlejšie. 

Zloženie prípravkov na prostatu

Voľnopredajné prípravky na prostatu majú spravidla prírodné zloženie pozostávajúce z rastlín a ich výťažkov. 

Medzi najúčinnejšie rastliny na prostatu patria:

Saw Palmetto 

V tejto rastline sa nachádza viacero účinných látok, ako napríklad fytosteroly, polysacharidy, flavonoidy, triglyceridy a mastné kyseliny. K jej účinkom patrí:

 • Podpora správneho fungovania prostaty
 • Zvýšenie libida
 • Podpora vitality
 • Detoxikácia

Kotvičník zemný

Kotvičník zemný nazývaný aj Tribulus Terrestris pozitívne pôsobí na potenciu, ale aj zdravie prostaty. Jeho užívanie nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky. 

Účinky Kotvičníka zemného:

 • Podpora potencie a erekcie
 • Stimuluje libido
 • Upokojuje

Slivka africká

Slivka africká, známa aj ako pygeum, je tradičná bylina, ktorá sa používa na liečbu zväčšenej prostaty a iných problémov s prostatou. Existuje viacero dôvodov, prečo sa slivka africká považuje za účinnú pri prevencii problémov s prostatou.

Účinky:

 • Znižuje zápal
 • Zlepšuje prietok moču
 • Chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi

Pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava dvojdomá má na ľudské zdravie množstvo priaznivých účinkov. Vyniká protizápalovými a diuretickými vlastnosťami. Vynikajúci vplyv na mužskú prostatu má v kombinácii so Serenoou. 

Účinky:

 • Podpora potencie a erekcie
 • Stimuluje libido
 • Upokojuje

V prípravkoch na prostatu sa okrem vyššie uvedených látok zvykne často vyskytovať i Slivka africká, Ľan Siaty, Maca, či rôzne vitamíny alebo minerály, napríklad zinok. 

Čo ešte pomáha prostate?

Na prostatu pozitívne pôsobí aj: 

 • Primeraná dávka kávy - denne by ste si mali dopriať aspoň 4 šálky.
 • Konzumácia paradajok - paradajky obsahujú silný antioxidant lykopén, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.
 • Zelený čaj - Podľa viacerých štúdií pitie zeleného čaju znižuje riziko zväčšenia či karcinómu prostaty.
 • Kontrola tukov - Strava bohatá na tuky zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Staviť by ste pre to mali na zdravú, vyváženú stravu. 
 • Skoncujte s fajčením.


Tip od experta

" Príjemná správa pre mužov – dôležitú úlohu v prevencii proti rakovine prostaty hrá pitie červeného vína, a to pre jeho obsah isoflavonoidov a polyfenolov, ktoré znižujú výskyt ochorenia až o 25 %. Pitie červeného vína zároveň znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení (French efekt).


Celkové odporúčania na prevenciu však znejú: jedzte menej červeného mäsa, viac rýb, zeleniny, ovocia, varených paradajok, sóje (tofu, sójové mlieko), tekvicových semienok a po večeri si môžete dať aj 2 až 3 dcl červeného vínka.


doc. Ing. PAVEL BLAŽÍČEK, PhD.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere prípravku na prostatu

1. S akými problémami mi môže pomôcť prípravok na prostatu?

Voľonopredajné výživové doplnky na prostatu pomáhajú pri zápaloch prostaty, ako aj pri jej nezhubnom zväčšení. Kým doplnky výživy zvyčajne slúžia ako prevencia alebo na tíšenie symptómov, lieky dokážu pomôcť s konkrétnym problém, napríklad spomaliť zväčšovanie prostaty. 

2. Ako dlho trvá, kým začnú účinkovať prípravky na prostatu?

V prípade výživových doplnkov je doba účinkovania pomerne dlhá, aj niekoľko mesiacov. Aj preto sú tieto prípravky obzvlášť vhodné na dlhodobé užívanie. Lieky vďaka vyššej koncentrácii látok účinkujú rýchlejšie, už po pár týždňoch. 

3. Majú prípravky na prostatu aj nejaké vedľajšie účinky?

Keďže ide o výživové doplnky na prírodnej báze, riziko objavenia vedľajších účinkov je minimálne. Môže sa objaviť alergická reakcia v dôsledku precitlivenosti na niektorú zložku prípravku alebo aj žalúdočné ťažkosti, ako nevoľnosť. 

4. Pre koho nie je vhodný prípravok na prostatu?

Prípravky na prostatu slúžia ako prevencia a starostlivosť o zdravie prostaty a pomáhajú aj pri benígnom zväčšení. Opatrní pri ich užívaní treba byť v prípade zhubného ochorenia. V tejto situácii užívanie konzultujte s vašim lekárom. 


Pridajte vašu recenziu

avatar