Najlepšie prípravky na zápchu


Autori: Lenka Riganová | Aktualizované: 03. 07. 2020

Tieto prípravky na zápchu odporúčame

Prípravok na zápchu Guttalax

Silný, no šetrný k telu

Lokálne pôsobiace preháňadlo vo forme kvapiek, vhodný aj pre deti.

cena od 4 €

prípravok proti zápche HYLAK FORTE gtt por 100 ml

Pri tráviacich ťažkostiach

Unikátny pomocník nie len pri zápche, ale aj hnačke, plynatosti, kŕčoch a nadúvaní.

cena od 8 €

prípravok proti zápche

Vhodný aj pre dojčatá

Prípravok na prírodnej báze, vhodný pre dojčatá, ale aj dospelé osoby. 

cena od 4 €

Recenzie prípravkov na zápchu

31 hodín sme u nás v KOMBE hľadali tie najúčinnejšie riešenia, ako zatočiť s nepríjemným tráviacim problémom - zápchou. Z voľnopredajných doplnkov stravy vo forme tabletiek, kapsúl, kvapiek či žuvacích tabletiek sme po dôkladnej analýze vybrali 9 najlepších, ktorých hodnotenia vám teraz prinášame. 

Ako sme hodnotili

Pri zostavovaní rebríčka 9 najlepších prípravkov určených na zápchu sme vyhádzali z viacerých kritérií. Tým najhlavnejším boli skúsenosti používateľov, ktorí dané prípravky už vyskúšali. Pri hodnotení sme tiež zohľadňovali zloženie jednotlivých prípravkov, ich formu, dávkovanie či veľkosť balenia a cenu.

V nasledujúcich riadkoch vám prinášame výsledky nášho hodnotenia i najčastejšie kladené otázky spojené s výberom prípravkov na zápchu. Nechýbajú ani tipy a rady, ako si účinne poradiť so zápchou. 

Recenzie jednotlivých prípravkov na zápchu

1. Guttalax - Šetrný k telu

Prípravok na zápchu Guttalax

Cena od 4 €

Jedným z najpopulárnejších a zároveň aj tých najúčinnejších prípravkov určených na liečbu zápchy je Guttalax. Ide o lokálne pôsobiace preháňadlo vo forme kvapiek.

Liek funguje na princípe stimulácie črevných pohybov a zároveň zmäkčuje i stolicu, a napomáha tak k vyprázdneniu. Veľkým plusom tohto prípravku je, že sa užíva vždy večer, pričom vyprázdnenie a následne želaná úľava prichádza po prebudení.

Dávkovanie prípravku závisí od veku pacienta. Dospelí ľudia užívajú 10 až 20 kvapiek na deň, deti staršie ako 10 rokov 10 - 20 kvapiek na deň, a deti v rozmedzí od 4 do 10 rokov užívajú denne 5 až 10 kvapiek. Prípravok môžu užívať aj deti mladšie ako 4 roky, pričom na 2 kilogramy ich telesnej hmotnosti pripadá 1 kvapka Guttalaxu. 

Skúsenosti užívateľov

„Zaručene pomôže pri problémoch s vyprázdňovaním.“ Kačudla

"S výrobkem mám dobré zkušenosti, bohužel musím užívat často a nemám problémy." Zdenka

Náš názor

Kvapky sa predávajú vo fľaštičke s objemom 15 ml za pomerne dobrú cenu cca 4 €. Obľúbené sú predovšetkým vďaka jednoduchému užívaniu a pôsobeniu počas noci. 

2. HYLAK FORTE - Pri tráviacich ťažkostiach

prípravok proti zápche HYLAK FORTE gtt por 100 ml

Cena od 8 €

Kvapky Hylak Forte sú unikátnym pomocníkom nie len pri zápche, ale aj hnačke, plynatosti, kŕčoch a nadúvaní. Majú vysoký obsahu probiotík a upravujú pH, čím dokážu znormalizovať činnosť tráviacej sústavy. Plusom je aj to, že podporujú tvorbu baktérií dôležitých pre náš organizmus a zároveň zabraňujú rastu tých škodlivých. 

Kvapky patria k tzv. eubiotikám, teda prípravkom s obsahom zdraviu prospešných látok s okamžitým účinkom.  Kvapky nájdu svoje využitie aj ako doplnok pri rádioterapii a chemoterapii či pri užívaní antibiotík, ktoré môžu narušiť črevnú mikroflóru. 

Deti od 2 - 12 rokov užívajú počas prvých troch dní 1 ml prípravku trikrát denne. Deti od 12 rokov a dospelé osoby užívajú na začiatku liečby trikrát denne po 2 ml. 

Skúsenosti užívateľov

„Určite odporúčam pri bolestiach brucha. Pomohol celej rodine.“ Kristína O.

„Rýchlo a účinne vás zbaví tráviacich ťažkostí.“ Marcela D.

Náš názor

Výhodou je rýchle účinkovanie a následné zbavenie bolestí. Je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy, tu však odporúčame vopred sa poradiť s lekárom, a pre deti od dvoch rokov. 

3. BISACODYL-K - Pre bezbolestné vyprázdnenie

prípravok proti zápche 3. BISACODYL-K tbl obd 5 mg 105 ks

Cena od 7 € 

Trápi vás nepravidelné vyprázdňovanie či občasná zápcha? Prípravok BISACODYL je určený práve na tento problém. 

Ide o stimulačné laxatívum, ktoré patrí medzi najefektívnejšie lieky v prípade zápchy. Je vyrobený na báze magnézia a zvyšuje množstvo vody vylúčenej črevami, čím zjednodušuje bezbolestné vyprázdňovanie. 

Prípravok napomáha zmierňovať zápchu a taktiež pomáha pri nepravidelnom vylučovaní. Je vhodný aj na liečenie zápchy spojenej s hemoroidmi.

Skúsenosti užívateľov

„Beriem ho už dlho a funguje stopercentne.“ Overený zákazník

„Nespôsobuje kŕče, len trvá, kým sa dostaví účinok.“ Jaro

Náš názor

Už jedna tableta počas dňa vás dokáže zbaviť nepríjemnej zápchy. Účinkuje v priebehu 6-12 hodín, čo je pomerne dlhá doba pôsobenia. Výhodou je cena, keďže balenie obsahuje 105 tabliet, ktoré sa dajú ľahko prehltnúť.

4. LACTULOSA BIOMEDICA - Na poruchy vylučovacieho reflexu

prípravok proti zápche LACTULOSA BIOMEDICA

Cena od 7 €

Prípravok Lactulosa Biomedica vo forme sirupu je liek s vysokým obsahom laktulózy a je nápomocný pri zmäkčovaní stolice.  Pôsobí aj ako preháňadlo.

Liek sa používa pri poruchách vylučovacieho reflexu, ktoré mohli vzniknúť ako následky zlých návykov. Dokáže pomôcť aj pri chronickej zápche. 

Taktiež je vhodný aj pri poruchách nervového systému, kvôli ktorým vznikajú rôzne poškodenia pečene. Dokáže znížiť tvorbu amoniaku a dusičnanov v črevách, čím je vylučovanie ľahšie.

Skúsenosti užívateľov

„Funguje dobre, je menej agresívny ako iné preháňadlá.“ Patrik

„Vôbec nepomohol. Mám pocit, že mi črevá podráždil ešte viac.“ Nelka

Náš názor

Vzhľadom na dávkovanie odporúčame kúpiť na začiatok väčšie balenie. Prípravok je vhodný pre deti od 1 roku, tehotné a dojčiace ženy. Liek obsahuje laktózu a glukózu, preto sa používanie neodporúča osobám s intoleranciou na tieto látky.

5. Easylax - Vhodný aj pre dojčatá

prípravok proti zápche

Cena od 4 €

Prípravok Easylax je glycerínové preháňadlo pozostávajúce z ibišteka a harmančeku. Práve táto kombinácia patrí medzi najvyhľadávanejšie prírodné riešenia zápchy. 

Easylax je vhodný aj pre dojčatá, pretože neobsahuje žiadne látky, ktoré by mohli poškodiť zdravie bábätka. Jeho úlohou je lubrikovať a následne uvoľniť stolicu. Prípravok by sa mal nachádzať v lekárničke každej maminy s malým bábätkom ako prvá pomoc v prípade potreby. 

Balenie obsahuje 2 x 3 g dózičky s preháňadlom, ktoré sa aplikuje priamo análneho otvora. 

Skúsenosti užívateľov

„Môjmu ročnému synovi Easylax veľmi pomohol. Zápcha bola preč v priebehu pár minút.“ Denisa

„Aplikácia je praktickejšia ako tablety alebo kvapky.“ Overený zákazník

Náš názor

Easylax je jedno z najznámejších a najúčinnejších preháňadiel pre deti. Je vhodný na riešenie zápachy u detí, ale aj dospelých.

6. Regulax - Vo forme ovocných žuvacích kociek

prípravok proti zápche Regulax perorálne kocky 18 ks

Cena od 9 €

Ďalší prípravok Regulax je určený na krátkodobé užívanie pri zápche. Je obľúbený predovšetkým vďaka jednoduchému spôsobu užívania. 

Regulax je dostupný vo forme žuvacích kociek a tak je vhodnou voľbou pre všetky osoby, ktoré majú problém s prehĺtaním tabliet. Kocky sú rastlinného pôvodu a majú príjemnú ovocnú chuť. Svojím zložením napomáhajú získať späť črevnú rovnováhu.

Kocky sa dajú ľahko prerezať, takže dávkovanie sa dá prispôsobiť podľa potreby. Liek je určený pre dospelých a deti od 10 rokov.

Skúsenosti užívateľov

„Regulax som užila večer a ráno po prebudení bola zápcha preč.“ Overený zákazník

„Pre mňa sa jedná o najlepšie preháňadlo, hlavne kvôli chuti.“ Ivan

Náš názor

 Liek je vhodný najmä pre osoby, ktoré trápi dáviaci syndróm a majú problém prehltnúť väčšie tablety. Regulax nie je potrebné zapíjať a účinkovať začne do 12 hodín. Odporúčaná denná dávka je jedna kocka, pri presiahnutí dávky sú bežné silné hnačky a dehydratácia.

7. Fructolax - S obsahom ovocia a vlákniny

prípravok proti zápche

Cena od 5 €

Fructolax je výživový doplnok určený na liečbu zápchy. 

Ide o kocky, ktoré sú vyrobené z extraktu rebarbory, fíg a tamarindu. Táto kombinácia napomáha pri udržiavaní optimálnej funkcie čriev.

Odporúčaná denná dávka je jedna kocka, ktorú je vhodné zapiť množstvom vody. Účinok sa dostaví do 6 hodín. Prípravok je vhodný pre dospelé osoby a deti staršie ako 12 rokov. 

Skúsenosti užívateľov

„Pravidelné užívanie ma zbavilo dlhodobej zápchy.“ Overený zákazník

Náš názor

Aj v tomto prípade je výhodou sladká ovocná chuť a cena. Nevýhodou je jedine zloženie, na ktoré by si mali dávať pozor najmä alergici. Kocky obsahujú množstvo druhov ovocia a látok, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie.

8. Fenolax - Pomoc pri chronickej zápche

prípravok proti zápche FENOLAX

Cena od 3 €

Prípravok Fenolax patrí k tzv. laxatívam, ktorú dokážu zväčšiť objem vody v stolici, čím dráždia steny čriev, na čo následne dochádza k vyprázdňovaniu. Používanie sa odporúča pri zápchach, ktoré vznikli v dôsledku zmeny stravovania alebo v pooperačnom období. Tablety sú obzvlášť vhodné pre starších pacientov s chronickou zápchou.

Na odporúčanie lekára sa Fenolax používa aj ako príprava na chirurgické a lekárske vyšetrenia – rektoskopia, urografia alebo cholecystografia.

Skúsenosti užívateľov

„Fenolax ma zbavil zápchy, ale sú aj lepšie produkty, ktoré pomôžu ihneď.“ Martina

„Na odporúčanie lekárničky som si Fenolax kúpila a som s ním veľmi spokojná. Má aj skvelú cenu“ Overený zákazník

Náš názor

Fenolax nie je vhodný pre deti a osoby so zápalom apendixu. V prípade, že do 10 dní liek nezaberie, je potrebné obrátiť sa na svojho lekára. Tablety sú malé a dajú sa ľahko prehltnúť. Balenie obsahuje 30 tabliet.

9. PSYLLIUM rozpustná vláknina - Bez pridaných látok

prípravok proti zápche DR. POPOV PSYLLIUM rozpustná vláknina 200 g

Cena od 5 €

Hlavnou úlohou produktu Psyllium je doplniť hladinu vlákniny v ľudskom organizme na správnu mieru. Práve vďaka tomu je stolica mäkšia a objemnejšia. Liek je vhodný najmä pre tehotné ženy, ktoré majú problémy s vyprázdňovaním a pre osoby, ktorá trápia hemoroidy.

Taktiež sa dá užívať pri redukčných diétach, pretože pri konzumácii nalačno vyvoláva pocit nasýtenia. Plusom je, že neobsahuje žiadne cukry, chemické látky či farbivá. 

Skúsenosti užívateľov

„Ja som spokojná, odporučila mi ho známa a cítim sa lepšie odkedy ho pravidelne užívam.“ Janka

„Pomáha mi proti zápche a je to bohatý zdroj na vlákninu.“ Tomáš

„Počas užívania sa mi upravil metabolizmus a stolica. Užívam ho každé ráno s vločkami a jogurtom.“ Overený zákazník

Náš názor

Produkt vás dokáže zbaviť zápchy, no zároveň doplniť príjem vlákniny, ktorá je pre zdravý metabolizmus veľmi dôležitá. Pravidelné užívanie vám pomôže s redukciou hmotnosti. Výhodou je nízka cena.

Ako si vybrať prípravok na zápchu

Tráviace ťažkosti probiotiká

Ak vás postihne zápcha a rozhodnete sa ju riešiť niektorým z voľnopredajných doplnkov výživy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa stretnete s pojmom laxatíva, teda skupinou prípravkov určených na liečbu zápchy.

Tieto prípravky bývajú často označované aj za preháňadlá, keďže fungujú na princípe zrýchlenia pasáže stolice hrubým črevom. 

Laxatíva sa vo všeobecnosti delia na viacero druhov: 

1. Kontaktné laxatíva

Kontaktné laxatíva sú určené na liečbu akútnej zápchy, keďže účinkujú priamo na sliznicu hrubého čreva a následne tak dráždia nervové zakončenia. Tento druh laxatív môže byť podávaný aj za účelom vyprázdnenia pred rôznymi zákrokmi. 

Kontaktné laxatíva by sa nemali užívať dlhodobo, keďže hrozí riziko návyku. Účinkujú zvyčajne po 6. až 12. hodinách od užitia, preto sa podávajú večer. 

Medzi najčastejšie účinné látky obsiahnuté práve v kontaktných laxatívach patrí napríklad krušina alebo senny list. 

2. Objemové laxatíva

K objemových laxatívam možno zaradiť semisyntetické polysacharidy, ale tiež i tie prírodné. Fungujú podobne ako vláknina. Tieto nestráviteľné látky na seba v hrubom čreve viažu vodu a zvyšujú tak svoj objem. 

3. Osmoticky pôsobiace laxatíva

Aj tieto látky sú neabsorbovateľné, vďaka čomu dokážu viazať vodu a zároveň stimulovať sliznicu k sekrécii vody. 

4. Lieky na stimuláciu črevnej motility

Do tejto skupiny zaraďujeme liečivá, ktoré dokážu stimulovať črevnú svalovinu. V lekárňach ich dostanete len na lekársky predpis. 

Čo je zápcha a ako vzniká?

To, že na toaletu nechodíte pravidelne nie je problém, pretože interval vyprázdňovania sa je od troch stolíc denne po tri stolice týždenne. Ak je však váš pobyt na toalete bolestivý a v mise nájdete aj krv, ide o zápchu. To platí aj v prípade, ak stolicu vylučujete menej ako zvyčajne. Zápcha sa však neprejavuje iba dlhým sedením na záchode. Pociťovať môžete nepríjemnú bolesť brucha a hlavy, pocit preplnenosti, ale aj psychickú nepohodu.

Zápcha vzniká v dôsledku viacerých faktorov. Medzi najsilnejšie z nich patrí jednoznačne zlá životospráva, stres, nepravidelné stravovanie sa, nedostatok pohybu alebo zmena stravy. Dá sa povedať, že zápcha znižuje kvalitu života pacienta, a preto je potrebné s ňou bojovať. Zápcha nemusí byť vždy iba jednoduchým problémom zo stravy, môže znamenať aj závažnejšie ochorenia tráviacej sústavy alebo orgánov v jej okolí. Dostatok vlákniny, probiotík, vody a pohybu dokáže príchod zápchy obmedziť. Dôležitý je aj dostatočný príjem magnézia.

Prvá pomoc pri zápche

Okrem prípravkov z lekárne môžete pri zápche siahnuť aj po prírodných alternatívach. A o ktoré ide? 

 • Slivky - Slivky v akejkoľvek podobe, či už čerstvé alebo aj sušené, sú známe svojimi výbornými účinkami na tráviaci systém.
 • Ľanové semená - O účinkoch ľanových semien vedeli už naši starí rodičia. Doprajte si ráno nalačno dve lyžice a rovnako aj dve lyžice na večeru. Úľavu môžete očakávať do dvoch dní.
 • Vláknina - Vlákninu nájdete nielen v celozrných výrobkoch, ale aj v ovocí či zelenine. Denne by ste ju mali prijať v množstve aspoň 30 gramov.
 • Pitný režim - Nezabudnite pravidelne piť dostatočné množstvo tekutín.

"Riešením je úprava stravy = viac prirodzenej vlákniny PLUS poriadne probiotiká v dostatočnom množstve (troj- až päťnásobná dávka oproti odporúčaniu) a toto všetko musí pôsobiť niekoľko týždňov, aby sa upravilo zloženie mikrobioty a podiel metanogénnych mikróbov klesol – vtedy sa stolica postupne upraví."


MUDr. Igor Bukovský, PhD.

Čo všetko pri zápche ešte pomáha? 

Zápchu treba riešiť okamžite a na nič nečakať. Chronická zápcha totiž môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva i konečníka, ale napríklad aj oslabenie imunity. Dodržiavať by ste mali aj tieto rady:

 • Majte dostatok času na toaletu.
 • Pomáha aj pravidelná fyzická aktivita a dostatok pohybu.
 • V prípade zápchy môžete vyskúšať i jemnú masáž brucha pomocou tenisovej loptičky, v smere hodinových ručičiek.
 • Od nepríjemných kŕčov v bruchu vám zas dokážu uľaviť relaxačné dychové cvičenia.

Na záver

V prípade, že chcete vedieť o tejto téme, ale i všeobecne o poruchách trávenia viac, odporúčame vám aj nasledujúce video, ktorým vás Igor Bukovský prevedie príčinami porúch trávenia a predstaví aj tie najlepšie riešenia.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere prípravku na zápchu

1. Čo je zápcha? 

Zápchu možno definovať ako stav, kedy osoba zažíva sťažené vyprázdňovanie tuhej stolice alebo až úplnú nemožnosť vylúčiť stolicu. Pojmom zápcha ďalej možno označiť aj situácie, keď: 

 • Máte stolicu menej ako trikrát do týždňa.
 • Zažívate pocit neúplného vyprázdnenia.
 • Stolica je veľmi tuhá a na vyprázdnenie potrebujete manuálny manéver.

2. Aký je rozdiel medzi akútnou a chronickou zápchou?

Akútna zápcha býva častým problém pri zmene stravovacích návykov, cestovaní či zmene prostredia a často je krátkodobým problémom.

Naopak chronická zápcha môže človeka postihovať dlhodobo, pričom môže byť vyvolaná rôznymi príčinami, ako napríklad zlé stravovacie návyky, stres, nedostatok pohybu či rôzne zdravotné problémy.  

3. Na akom princípe fungujú prípravky na zápchu?

Fungovanie prípravkov na zápchu závisí od konkrétneho druhu. Niektoré prípravky obsahujú látky, ktorých úlohou je lubrikovať a následne uvoľniť stolicu, iné zas zvyšujú množstvo vody vylučovanej črevami a uľahčujú tak vyprázdnenie. 

4. Môžem prípravok na zápchu užívať aj dlhodobo? 

Väčšina prípravkov na zápchu nie je určená na dlhodobé užívanie, keďže môže spôsobovať návyk. Pred začatím užívania si preto vždy pozorne prečítajte príbalový leták.

5. Môže užívanie prípravkov na zápchu spôsobiť nejaké vedľajšie účinky? 

Áno. Užívanie prípravku na zápchu môže spôsobiť napríklad zníženie vstrebávania živín a vitamínov, ich stratu či nežiadúce zmeny v črevnej mikroflóre. 


Pridajte vašu recenziu

avatar