Vitamíny a prípravky proti únave


Uzávierky, termíny, či skúškové - stresujúce obdobia, s ktorými sa počas roka pravidelne stretávame. Mozog pracuje na plné obrátky, potreba energie a koncentrácie je čoraz vyššia.

Proti únave ľudia často bojujú výživovými doplnkami, ktorých zloženie je špeciálne navrhnuté na zvýšenie koncentrácie pri vysokej psychickej záťaži. Otestovali sme za vás 5 prípravkov proti únave a tu sú výsledky. 

5 najlepších prípravkov proti únave


1 balenie = 100 kapsúl

tabletky Pharmaton Geriavit multivitamín

Zloženie

Hlavnou zložkou je extrakt zo ženšenu G115, ktorý sa získava z špeciálnou metódou extrakcie z koreňa rastliny. Okrem toho obsahuje Pharmaton Geriavit celú radu vitamínov (najmä skupiny B), minerálov a stopových prvkov. Táto kombinácia vplýva na únavu, vyčerpanie a poruchy sústredenia. Užíva sa pri zvýšenej záťaži alebo v stresových situáciách.

Pharmaton Geriavit je prednostne navrhnutý pre starších ľudí, u ktorých pomáha spomaliť príznaky starnutia a navracia vitalitu. Vďaka účinkom ženšenu, ktorý priaznivo pôsobí na centrálnu nervovú sústavu ho však môže užívať ktokoľvek, kto potrebuje zvýšiť schopnosť sústrediť sa a zabojovať proti únave. Prípravok nie je vhodný pre deti do 12 rokov. Tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali o užívaní vopred poradiť s lekárom.

Dávkovanie

Pharmaton Geriavit sa užíva 1x denne spolu s jedlom, najlepšie s raňajkami.

Aké sú skúsenosti ľudí?

“Geriavit je výborný produkt. Užívam ho opakovane každý rok cez zimu a naberám po ňom silu. Super prípravok.” Zana, Heureka.sk

“Sú to jediné vitamíny, ktoré znesiem. Pomáha mi pri únave a strese, zlepšil sa mi krvný tlak, hodnoty cukru a cholesterolu. Doporučujem všetkým.” Milada, Heureka.cz

Výhody

 • smile-o
  veľké balenie, ktoré vydrží viac ako 3 mesiace
 • smile-o
  užívanie iba 1x denne
 • smile-o
  dobré výsledky má aj pri dlhoročnom užívaní

Nevýhody

 • frown-o
  o jeho užívaní sa vopred poraďte s lekárom, najmä ak užívate iné lieky s obsahom ženšenu, lieky na zrážanlivosť krvi a máte problémy s krvným tlakom

Naše hodnotenie

Orientačná cena

od 34€

rôzne veľké balenia po 30, 60, 90, 120 tabliet

Doplnok stravy Da Vinci Academia GinkgoMax Lecitin

Zloženie

Dvojkombinácia Ginkgo biloby a lecitínu je účinnou zbraňou proti únave a poruchám pamäte u starších ľudí. Ginkgo biloba pochádza z Ázie a najznámejší je jej účinok prekrvenia organizmu. Lecitín sa zasa získava zo sójového oleja a obsahuje pre mozog vzácny cholín.

GinkgoMax obsahuje v jednej tobolke nadštandardných 60 mg ginkgo biloby a 1200 mg lecitínu.

Dávkovanie

Prípravok sa dávkuje v množstve 1 tobolka denne počas jedla alebo po jedle. Treba ju zapiť dostatočným množstvom vody. 

Aké sú skúsenosti ľudí?

“Pomáhá mi zlepšovať pamäť a sústredenie a ako bonus sa mi zlepšil aj problém studených nôh, ktorý ma trápil už dlhšiu dobu. GinkgoMax totiž zlepšuje prekrvenie celého tela.” Jožka, Heureka.sk

“Už som raz tento produkt využil, keď mi ho odporučila lekárnička na podporu učenia. Nemôžem povedať, že by to bolo iba týmto prípravkom, no učenie som zvládol v pohode a skúšky urobil.” MrFormy, Heureka.cz

Výhody

 • smile-o
  rôzne veľkosti balenia
 • smile-o
  2 účinné látky v jednej tobolke
 • smile-o
  ​môže sa dostaviť príjemný vedľajší účinok - zlepšenie prekrvenia končatín

Nevýhody

 • frown-o
  veľké tobolky môžu niekomu prekážať pri prehĺtaní

Naše hodnotenie

Orientačná cena

od 10€

• 1 balenie = 30 alebo 60 tabliet

Doplnok stravy Walmark MemoPlus Energy

Zloženie

MemoPlus využíva na boj proti únave 4 hlavné zložky: extrakt ginkgo biloby, vitamín B6, kofeín a taurín. Špeciálne vitamín B6 vás nabudí pri pocite únavy a vyčerpanosti. Ginkgo biloba spôsobuje prekrvenie a kofeín s taurínom majú stimulačné účinky.

Oceníte ho najmä počas dlhšieho obdobia stresu a vyčerpanosti. Odporúča sa preto študentom, ktorí musia dlhodobo spracovávať veľké množstvo informácií.

Neobsahuje žiadny cukor, je bez lepku a laktózy.

Dávkovanie

​Užíva sa zvyčajne 1 tableta 3x denne s jedlom, ktorú je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody.

Aké sú skúsenosti ľudí?

“Vynikajúci produkt počas skúškového obdobia.” Petra, Klubzdravia.sk

“Musím s dlho a veľa učiť, a preto som toho už na sústredenie a výdrž poskúšala dosť. V podstate majú všetky prípravky podobné zloženie, no najviac mi pomohol Memo Plus. Dokážem sa lepšie koncentrovať.” Danielle, Zdravie.sk

Výhody

 • smile-o
  4 účinné stimulačné zložky
 • smile-o
  bez lepku
 • smile-o
  bez laktózy

Nevýhody

 • frown-o
  neodporúča sa užívať večer kvôli obsahu kofeínu

Naše hodnotenie

Orientačná cena

od 7€

1 balenie = 60 tabliet

doplnok stravy Nootropil 1200

Zloženie

Nootropiká aktivujú v mozgu prietok krvi, čím získava väčší prísun kyslíka a glukózy a funguje lepšie. Výsledkom je redukcia únavy, lepšia koncentrácia a lepší výkon či už v práci alebo pri učení.

Nootropil 1200 sa predáva bez lekárskeho predpisu, no existujú aj podstatne silnejšie nootropiká špeciálne určené na liečbu porúch pamäti, či sústredenia (Alzheimerova choroba, rôzne druhy demencií).

Hlavná účinná látka piracetam pozitívne vplýva na funkciu mozgových buniek, najmä neurotransmiterov. Tým sa zvyšuje celková duševná výkonnosť. Nootropil vám pomôže pri učení a spracovávaní informácií, zlepší pamäť a vedomie.


Dávkovanie

Zvyčajne sa užíva 1 - 2 tablety v jednej alebo dvoch dávkach denne. Liek je potrebné zapiť dostatočným množstvom tekutín. 

Aké sú skúsenosti ľudí?

“Má naozaj pozitívne účinky na pamäť a sústredenie.” Jozef, Pilulka.sk

“Pri pravidelnom užívaní som mala rýchlejšie a čistejšie myslenie, ale žiaľ, kvôli vedľajším účinkom (bolesti hlavy a nervozita) som ho nechala tak.” Joni, Zdravie.sk

Výhody

 • smile-o
  vhodné ako alternatíva pre ľudí, ktorí sú citliví na kofeín, guaranu alebo iné látky
 • smile-o
  veľké a cenovo dostupné balenie

Nevýhody

 • frown-o
  v príbalovom letáku chýbajú presnejšie informácie o dávkovaní pre ľudí, ktorý sa liečia aj na iné choroby

Naše hodnotenie

Orientačná cena

od 7€

5. Magne B6 Forte      

1 balenie = 50 tabliet

MAGNE B6 FORTE Doplnok výživy

Zloženie

Ako už názov napovedá, Magne B6 Forte kombinuje silu horčíka a vitamínu B6. Horčík je spolu s draslíkom dôležitým minerálom pre bunky a ovplyvňuje desiatky činností v tele.

Okrem iného je zodpovedný za prenos nervových impulzov, zlepšenie pamäti a sústredenia. Jeho nedostatok pocítite bolesťou hlavy a únavou. Vtedy je najvyšší čas siahnuť po Magne B6 Forte.

V kombinácii s vitamínom B6 pomáha k látkovej premene a doplneniu energie, ktorú pri vysokej záťaži potrebujeme.

Dávkovanie

Maximalná denná dávka sú 2 tablety a nesmie sa presiahnuť. Nadbytok horčíka sa v tele prejavuje hnačkami a nevoľnosťou.

Aké sú skúsenosti ľudí?

“Magne B6 rada užívam pri pocite zvýšenej únavy, pri rekonvalescencii, kedy naozaj cítim príliv energie.” Mirka, Heureka.cz

“Veľmi účinný. Už nie som tak veľmi unavený, takže splnil moje očakávania.” Martin, Heureka.sk

Výhody

 • smile-o
  2 tablety denne zabezpečia optimálnu dennú dávku horčíka
 • smile-o
  okrem zvýšenia koncentrácie pomáha horčík aj proti svalovým kŕčom

Nevýhody

 • frown-o
  nenašli sme

Naše hodnotenie

Orientačná cena

od 9€


Prehľad účinných látok prípravkov proti únave

V našom testovanom zozname produktov sme vyberali prípravky s rôznymi účinnými látkami. Každý organizmus znáša stimulujúce prípravky inak, niekomu vadí kofeín, iným zasa gingko biloba.

Ak už užívate iné lieky, pred kúpou doplnku stravy sa poraďte s lekárom, aby účinné látky v tele nemali negatívny dopad.

Účinné zložky prípravkov proti únave:

 • Horčík - dôležitý minerál, ktorý je zodpovedný za látkovú premenu, transport energie v tele a zlepšenie koncentrácie.
 • Vitamín B6 - povzbudzujúce účinky pri vyčerpanosti. Najčastejšie sa kombinuje s ďalšou účinnou látkou.
 • Kofeín - klasický stimulant, bez ktorého si niektorí nevedia predstaviť svoj deň. Silní kávičkári môžu byť odolní voči účinkom prípravkov s obsahom kofeínu alebo sa môžu dostaviť opačné účinky - útlm.
 • Guarana - v našom zozname sa síce nenachádza, no patrí medzi obľúbené alternatívy. Na rozdiel od kofeínu dodáva telu stimuláciu postupne a dlhodobo počas celého dňa.
 • Ginkgo biloba - listy stromu pochádzajúceho z Ázie podporujú krvný obeh a prekrvenie. Prípravky s obsahom ginkga majú často kombinovaný účinok na podporu pamäte, koncentrácie a prekrvenia studených končatín.
 • Piracetam - podporuje mozgovú činnosť a účinky tejto látky sa využívajú aj pri vážnejších ochoreniach mozgu. V oveľa menšom množstve ju obsahujú aj voľnopredajné lieky proti únave.
 • Ženšen - koreň ženšenu je účinný liek na množstvo zdravotných problémov. Pomáha prekonávať stresové obdobie, únavu a vyčerpanosť. Treba ho však užívať dlhodobo, pretože jeho stimulačné účinky nie sú nárazové ako v prípade kofeínu. 

3 tipy, ako sa zbaviť každodennej únavy

tabletky proti stresu a únave

Únava je nepríjemný spoločník, najmä keď máte pred sebou náročný deň v práci, horiace termíny alebo náročnú skúšku. Podráždenosť a nervozita stúpa a ocitáte sa v ešte väčšom strese. Vyskúšajte tieto tipy, vďaka ktorým nedáte únave šancu.

Začnite deň výdatnými raňajkami

To, čo si ráno naservírujete na tanier, ovplyvňuje váš prílev energie počas celého dňa. Radšej vstaňte o pár minút skôr a pripravte si bohaté raňajky. Nezabudnite na bielkoviny a tuky, ktoré telo trávi dlhšie a získava z nich energiu postupne. Sladké raňajky síce znejú lákavo, no hladinu cukru v krvi raketovo vyšvihnú hore, aby o chvíľu zasa spadla. A vtedy prichádza únava.

Nezabúdajte na dostatok vody

Ak počas dňa nepijete dostatok tekutín, telo bude spomalené. Aby ste tomu zabránili, pripravte si na stôl fľašu plnú vody, ktorá bude denným meradlom toho, čo musíte vypiť. Aj keď už na vás prišiel útlm, osviežte sa pohárom studenej vody a uvidíte, ako sa o chvíľu vzpružíte.

Dajte si pauzu

Stuhnuté nedokrvené končatiny, boľavý chrbát, vydýchaný vzduch - to všetko vplýva na celkový pocit vitality viac, než si myslíte. Je možné, že sa na niekoľko hodín zasekneme pri riešení náročnej úlohy. V prvom možnom momente si dajte aspoň na 10 minút pauzu. Otvorte okno, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a ponaťahujte sa. Áno, aj takáto banalita dokáže nakopnúť a zvyšok pracovaného dňa zvládnete bez zívania.


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

pilulka.sk logo
drmax.sk logo
lieky24.sk logo
prezdravie logo
Prípravky proti únave
5 (100%) 7 x

Pridajte vašu recenziu

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok