Ako zatočiť s únavou? Skúste tieto 4 tipy

tabletky proti stresu a únave

Každý z nás pozná tie lenivé zimné dni, ktoré nie a nie skončiť a keď sa už tak konečne stane, vystrieda ich jarná únava. Celý deň by sme najradšej preležali v posteli, no práca, telefonáty a e-mailové komunikácie nepočkajú, a preto treba dať našej lenivosti navždy zbohom.

Ako sa takejto únavy zbaviť? Bude to stáť síce trocha sebazaprenia, no výsledok bude stáť za to. Prečítajte si naše 4 tipy, ako účinne zatočiť s únavou, ktorá na nás dolieha.

1. Vyvážená strava je základ

S frekvenciou jedenia súvisia aj vyvážené porcie. Ak vynecháte raňajky, automaticky si telo počas obeda vypýta viac, no bude potrebovať aj viac z vašej energie na trávenie. Vďaka tomu následne pocítite únavu. Radšej jedzte menšie množstvá, ale častejšie a uvidíte, že pocítite ten rozdiel.

Aj v strave možno nájsť energetické bomby, ktoré naštartujú váš organizmus. Sú to napríklad chia semienka, sušené ovocie, listová zelenina, sladké zemiaky či horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa.

zdravá strava

Snažte sa jesť vyváženú stravu plnú ovocia a zeleniny.

Náš tip: Vyskúšali sme 5 obľúbených prípravkov proti únave, ktoré dostanete kúpiť bez predpisu v každej lekárni. Pozrite si naše hodnotenie.

2. Doprajte svojmu telu pohyb a cvičenie

Častá únava neprospieva ani vašej mysli, ani vášmu telu. To si po čase na veľký prísun spánku  a oddychu zvykne a dohnať sa k nejakej aktivite bude čoraz ťažšie. Na druhej strane, prehnaná fyzická aktivita môže telo v tomto ročnom období vyčerpať natoľko, že si ľahko môžeme privodiť úraz či iné fyzické zranenia. Preto je potrebné cvičiť, ale s mierou. 

Neexistuje presná poučka na to, aký šport vykonávať proti únave, ani na to, ktorý vám zabezpečí najväčší prísun energie. Na prekonanie únavy však dokonale postačí prechádzka v prírode, rýchla chôdza alebo beh. Pre tých z vás, ktorí preferujú cvičenie v pohodlí domova je ideálna jogaTá prinesie harmóniu vášmu telu, ale aj duši.

cvičenie pre zdravie

5 tibeťanov: Začnite deň týmto cvičením

Prvý tibeťan

Postavte sa vzpriamene, mierne rozkročte nohy a upažte (dlane ostávajú otvorené, otočené smerom dole a prsty spojené). Pomalými pohybmi sa otáčajte okolo svojej osi, a to v smere hodinových ručičiek. Rýchlosť otáčania je na vás, ideálne taká, aby sa vám nezačala točiť hlava.

Druhý tibeťan

Ľahnite si na chrbát, ruky nechajte voľne pozdĺž tela s dlaňami dole a vystrite nohy. Nadýchnite sa zhlboka a nohy zdvihnite kolmo dohora (dbajte na to, aby špičky neboli vystreté, ale aby smerovali k vašej tvári). Panva ostáva na zemi a bradu začnite tlačiť čo najviac k hrudníku. Vydýchnite. Hlavu aj nohy môžete vrátiť do pôvodnej polohy.

Tretí tibeťan

Kľaknite si tak, aby bola vzdialenosť medzi vašimi kolenami približne 10 cm a prsty na nohách sa dotýkali podložky. Ruky umiestnite zozadu na stehná, tesne pod sedacie svaly. Bradu opäť pritlačte k hrudníku a následne s nádychom ju zakloňte čo najviac dozadu. Pri tomto cviku si pomáhajte opretými rukami a po výdychu sa vráťte do pôvodnej pozície.

Štvrtý tibeťan

Sadnite si s vystretými nohami a vzpriameným chrbtom na zem, dlane položte pozdĺž sedacích svalov/bokov. Bradu znova oprite o hrudník, nadýchnite sa a zakloňte hlavu. V tom istom okamihu dvihnite boky zo zeme a nohy v kolenách pokrčte akoby ste išli robiť mostík. Trup a stehná sú v tejto polohe rovnobežné so zemou. Chodidlá sú pevne na podložke. Vydržte pár sekúnd a s výdychom sa vráťte do pôvodnej polohy.

Piaty tibeťan

Ľahnite si na brucho. Ruky nechajte skrčené pri hlave. Pomalým pohybom sa o ne oprite a úplne ich vystrite smerom hore, zakloňte hlavu a váhu nechajte iba na dlaniach a prstoch nôh. Panvu zdvihnite nahor a bradu tlačte k hrudníku. Táto poloha pripomína obrátené písmeno V. Vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy.

Opakujte 5 tibeťanov každé ráno

Toto cvičenie by ste mali opakovať každé ráno a ideálny počet opakovaní každého cviku je 21 krát. To však môže byť na začiatku problém, a preto je počet opakovaní na vás. Ak sa vám bude dariť, časom môžete opakovania zvyšovať. Rovnako je veľmi dôležité počas celého cvičenia pravidelne, zhlboka a pomaly dýchať.

Ak sa vám cviky zdajú nejasné, pokojne siahnite po video návodoch, ktoré sú voľne dostupné na internete.

3. Nezabúdajte na pitný režim

Dodržiavať pitný režim neznamená liať do seba litre a litre vody, ale správne vyhodnotiť, kedy a aké tekutiny naše telo potrebuje.

Základom pitného režimu je, samozrejme, čistá voda. Mnohým z nás však často nechutí, no nemali by sme ju z nášho denného nápojového menu vynechávať.

Vyskúšajte niektoré poháre ozvláštniť napríklad citrónovou šťavou, rôznymi citrusmi či uhorkou.

Rovnako si ráno doprajte šálku zeleného čaju, tá vám dodá potrebné množstvo energie na celé dopoludnie.

Kedy piť a kedy zasa nie?

Váš organizmus naštartuje voda predovšetkým ráno a v popoludňajších hodinách. Odborníci neodporúčajú svoje telo zbytočne zaťažovať veľkým množstvom vody pred samotným obedom. Skôr jej malé množstvo popíjať počas neho. Rovnako sa neodporúča piť pred samotným spánkom, aby sme zbytočne nezaťažovali ľadviny, ktoré počas noci oddychujú. (1)

4. Doprajte svojmu telu vitamíny

Vitamíny na únavu nie sú placebo. Skutočne existujú a váš organizmus môžu poriadne naštartovať. Či už je pred vami náročný projekt s tesným deadlinom, skúškové obdobie alebo písanie diplomovej práce, je dôležité zachovať pokoj a svojmu telu dopriať to, čo potrebuje.

Vitamín D

Netreba zabúdať  na dopĺňanie vitamínu D. Keď môžete, doplňte si ho prirodzenou cestou. Slnečné lúče majú veľa zdravotných výhod. Vitamín D sa podieľa na regulácii metabolizmu vápnika, podporuje nervosvalovú funkciu a buduje zdravý imunitný systém.

Okrem syntézy vitamínu D slnečné svetlo zvyšuje vašu náladu a podporuje produkciu melatonínu, čím pomáha regulovať cyklus spánku a bdenia.

Trávte preto dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a doprajte svojmu telu jesenné slnečné lúče.

slnko vitamín d

Ďalšie vhodné vitamíny

Existuje niekoľko voľne dostupných vitamínov a liečivých látok, ktoré pomôžu chronickú únavu prekonať.

Ženšen

Vďaka ženšenu zvládnete stresové situácie ľavou zadnou a do každého dňa vykročíte tou správnou nohou. Ak váš organizmus prežíva ťažké obdobie, prípadne je vystavený zvýšenej záťaži, práve ženšen dodá telu vitalitu a naštartuje nervovú sústavu. Dokonca sa povráva, že jeho účinky prekonajú aj kávu, čierny a zelený čaj, či dokonca energetické nápoje. Navyše, na rozdiel od iných látok, ženšen nespôsobuje závislosť a na dosiahnutie účinku nie je potrebné zvyšovať jeho dávky.

Ginko

O priaznivom pôsobení ginka na ľudský organizmus sa už popísalo mnoho. Za jeho najvýznamnejší prínos sa považuje prekrvenie organizmu, vďaka čomu sa vám aj niektoré primárne aktivity, ako vstávanie či čítanie, budú vykonávať predsa len o čosi ľahšie. Doplnok Ginko biloba je dobré kombinovať aj s látkou zvanou lecitín. Ten je prospešný hlavne pre váš mozog, keďže zlepšuje pamäť a sústredenie.

Vitamíny skupiny B

Hovorí sa o nich ako o B komplexe a skladajú sa zo skupiny ôsmich vitamínov: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12Táto skupina vitamínov pomáha premieňať jedlo na energiu (palivo). Umožňujú vám byť plní energie počas celého dňa. Napríklad taký vitamín B6 vás dokáže v krátkom čase zbaviť pocitu vyčerpanosti a nedá únave žiadnu šancu.

Nootropiká

Nootropiká sú založené na úplne inej báze ako predchádzajúce vitamínové bomby. Aktivujú v mozgu prietok krvi, vďaka čomu získa väčší prísun kyslíka a glukózy. To spôsobuje jeho aktívnejšie fungovanie. Výsledkom tohto pôsobenia je redukcia únavy a vyšší výkon organizmu.

Magnézium

V kombinácii s vitamínom B6 dokáže horčík ovplyvniť takmer všetky činnosti, ktoré sa odohrávajú vo vašom tele. Ich spoločné pôsobenie na organizmus  dokáže zlepšiť pamäť, sústredenie a počas celého dňa pravidelne dopĺňa chýbajúcu energiu.

Okrem vyššie spomínaných prípravkov vaše telo dokonale naštartuje a zbaví únavy aj poriadna dávka prírodných vitamínov. Tie môžete nájsť v zelenine (najmä zelenej listovej), ovocí, strukovinách a orieškoch. Vynikajúcim tipom na prebudenie organizmu, predovšetkým ráno, je čerstvé zeleninové alebo ovocné smoothie.

magnezium (1)

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar