Martin Honec: „Keď sme sa dozvedeli, čo lipozomálne vitamíny sú, chceli sme ich mať v ponuke.“

Kolagendrink ponuka produktov

KolagenDrink ponuka produktov. Zdroj: kolagendrink.sk

Ak nám z nejakých dôvodov v tele chýbajú potrebné látky, môžeme ich pohodlne doplniť pomocou výživových doplnkov – na túto oblasť sa špecializuje aj značka KolagenDrink a LiposomalDrink.

Aký je rozdiel medzi kolagénom určeným na krásu a na kĺby? Dokáže byť vegánsky kolagén rovnako efektívny ako živočíšny? Čo sú to lipozomálne vitamíny? Aj na toto všetko sme sa opýtali jedného zo zakladateľov spomenutých značiek, pána Martina Honca.

Rozhovor s Martinom Honcom, spoluzakladateľom KolagenDrink a LiposomalDrink

Zakladatelia Kolagendrink

Ing. Anna Vu a Ing. Martin Honec, zakladatelia značiek KolagenDrink a LiposomalDrink

Pán Honec, vašu ponuku tvoria predovšetkým kolagénové výživové doplnky. Kde je pôvod týchto výrobkov a v akých formách sú aktuálne pre zákazníka dostupné?

Dobrý deň. Áno. V prvom rade sa venujeme kolagénovým výživovým doplnkom. Spolupracujeme s poprednými certifikovanými výrobcami na Slovensku, vo Švédsku, v Nemecku a v Holandsku. Spoločne vyvíjame nové produkty podľa najnovších trendov a potrieb spoločnosti.

Všetky ingrediencie našich produktov sú pripravené podľa štandardov ISO-GMP, sú schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, majú certifikát analýzy (CoA) a pochádzajú od najdôveryhodnejších zdrojov. Pokiaľ ide o pôvod rybieho kolagénu, v produktoch používame kolagén, ktorý pochádza z Francúzska. Hovädzí kolagén pochádza z Argentíny.

Hydrolyzovaný kolagén ponúkame v mnohých formách, čím sme oslovili široké spektrum zákazníkov. Čiže podľa svojich osobných preferencií si môžu vybrať práškový, tekutý, ochutený, neochutený, lipozomálny, rybí či hovädzí kolagén. Myslím, že na Slovensku neponúka nik takúto širokú škálu kolagénových doplnkov ako značka KolagenDrink.  

Kolagénové produkty sú rozdelené podľa zamerania na krásu a pohybový aparát – čím sa predovšetkým líšia?

V podstate každý produkt, ktorý obsahuje kolagén, je vhodný ako na podporu zdravia pokožky, vlasov či nechtov, tak aj na podporu pohybového aparátu.

Pokiaľ vyvíjame produkt, ktorý je primárne zameraný na krásu, pridávame také zložky (vitamíny, minerály, extrakty z rastlín), ktoré prispievajú k udržaniu zdravej pokožky, vlasov a nechtov. To ale neznamená, že pri užívaní takéhoto produktu nepomáhame aj našim kĺbom.

V prípade produktu zameraného na pohybový aparát pridávame zložky, ktoré spoločne podporia zdravie kĺbov, kostí, chrupaviek a väzov. A, samozrejme, tento produkt s kolagénom má aj priaznivý účinok napr. na pleť či vlasy.

Keďže ponúkate aj vegánsky kolagén, na svoje si u vás prídu aj vegáni. Čo tvorí jeho zloženie?

Pôvod aminokyselín vo vegánskom kolagéne je, pochopiteľne, rastlinný, čo je skvelé, ak ste vegánom.

Avšak vegánsky kolagén neponúka také široké spektrum aminokyselín ako kolagén živočíšneho pôvodu. 5000 mg aminokyselín v dennej dávke, ktoré ponúka Active Vegan Collagen, je slušné množstvo. Sú v ňom zastúpené aj všetky tri najzastúpenejšie aminokyseliny v kolagéne: glycín, lyzín a prolín.  

Ďalej sú v ňom zastúpené zložky, ktoré podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu v tele. V každom prípade, pokiaľ ste vegán, tak jedálniček musí byť nastavený tak, aby telo fungovalo efektívne. Výživové doplnky k tomu môžu pomôcť, avšak nie sú náhradou pestrej stravy. To, samozrejme, platí pre nás všetkých.

Vegan Collagen KolagenDrink

Vegánsky kolagén od KolagenDrink. Zdroj: kolagendrink.sk

Dokáže byť vegánske zloženie rovnako efektívne pri stimulácii tvorby a ochrane kolagénu v tele ako pri kolagénoch, ktorých zdroje pochádzajú zo zvierat?

Vegánstvo ako také môže priniesť pre zdravie človeka mnoho benefitov. Rastliny sú bohatým zdrojom protizápalových vlastností. Môžu pomôcť znížiť zápal, tým podporujú tvorbu kolagénu.

Ako už bolo spomenuté, vegánsky kolagén nemôže obsahovať tak široké spektrum aminokyselín ako živočíšny kolagén, avšak spolu s ďalšími zložkami a so správnou životosprávou podporuje stimuláciu tvorby kolagénu v tele.

Aké najväčšie výhody, prípadne nevýhody, sa podľa vás týkajú vegánskeho kolagénu?

Najvyššou výhodou je, samozrejme to, že je to prijateľný zdroj aminokyselín pre vegánov. Ako nevegán by som skôr siahol po kolagéne živočíšneho pôvodu.

Okrem kolagénových výživových doplnkov ale ponúkate aj tzv. lipozomálne vitamíny a minerály – môžete nám priblížiť, o aké vitamíny a minerály sa jedná?

Slovo lipozóm je odvodené z gréckeho termínu „lipos“, čo v preklade do slovenčiny znamená tuk, „soma“ znamená telo.

Lipozomálne vitamíny sú vitamíny, ktorých aktívna zložka, napr. vitamín C, je uzatvorená a chránená v tukovej kapsule, ktorá ich doručí priamo do krvného riečiska bez toho, aby sa vitamín alebo iná aktívna zložka znehodnotili – napr. trávením, pôsobením žalúdočných štiav a podobne.

Keď sme sa dozvedeli, čo lipozomálne vitamíny sú, neváhali sme a chceli sme ich mať v ponuke. Lipozomálne vitamíny sú stále pomerne neznáme a ľudia nevedia, čo si pod nimi predstaviť, aj keď sa s týmto pojmom už pravdepodobne stretli.

V čom spočívajú najväčšie prednosti lipozomálnych produktov? A čím napríklad sa od ostatných dostupných na trhu odlišujú tie vaše? 

Vitamíny užívame preto, aby sme ich dostali do tela a aby telo využilo ich benefity. Avšak my vitamíny môžeme užívať a telo využije len nepatrnú časť z prijatého množstva. Mnohokrát vlastne vitamíny užívame takmer úplne zbytočne. Neprinášajú želaný efekt, pretože telo ich absorbuje v minimálnom množstve.

Najúčinnejšie aktívne látky do tela dostaneme intravenózne, čiže injekciou alebo infúziou. Avšak bežný človek túto možnosť nevyužíva a vlastne, prakticky, ani nemá ako a už vôbec to nie je lákavá možnosť. A potom sú tu lipozomálne vitamíny. Tie nie sú také efektívne ako injekcia, avšak v závislosti od druhu aktívnej látky dokážu do tela priviesť až 90 – 98 % aktívnych zložiek, čo je ohromne veľa, pretože bežné vitamíny majú vstrebateľnosť len do 20 %.

Spolupracujeme so špičkovou spoločnosťou z Nemecka, ktorej produkty patria k svetovej špičke v oblasti lipozomálnych doplnkov stravy. Veľmi príjemnou prednosťou je to, že v produktoch nepoužívajú konzervačné látky. Túto úlohu nahradil extrakt z rakytníka, ktorý je prírodný konzervant. 


Ďalej je to chuť. Je skutočne absolútne prijateľná pre väčšinu zákazníkov. Samozrejme, používame prírodnú príchuť. Vyslovene sme chceli, aby boli naše lipozomálne vitamíny s príchuťou. Práve chuť lipozomálnych vitamínov môže byť prekážkou pri ich užívaní.


A ďalšou veľmi dôležitou prednosťou je to, že výrobca si dáva vypracovávať vedecké štúdie, kde zisťuje biologickú dostupnosť aktívnych zložiek. Toto väčšina výrobcov nerobí. 
Kolagendrink instagram post

IG post s lipozomálnymi produktami. Zdroj: @kolagendrink

Nie každý produkt s prídavným menom lipozomálny má vlastnosti produktu, ktorý má vysokú biologickú dostupnosť. Legislatíva nedefinuje kvalitatívne a technické parametre takéhoto produktu. 

Môžeme teda v podstate povedať, že užívanie “bežných” vitamínov a minerálov je z hľadiska prínosu aktívnych zložiek menej efektívne a mali by sme siahať po lipozomálnych?

Ak je to možné, jednoznačne áno. Niektorých ľudí môže odradiť cena, avšak keď do vzorca vložíte vstrebateľnosť a biologickú dostupnosť, zistíte, že lipozomálne vitamíny vlastne drahšie nie sú.

K dispozícii máte aj kyselinu hyalurónovú – látku, ktorá sa v poslednej dobe teší veľkej obľube. Aké benefity môže nášmu telu priniesť?

Áno. Kyselinu hyalurónovú máme tiež v niekoľkých formách. Samozrejme, tá najlepšia je lipozomálna (z pohľadu vstrebateľnosti), ďalej ju ponúkame v kapsuliach a tekutej forme.

Kyselina hyalurónová je číra, viskózna látka, ktorá sa prirodzene produkuje v ľudskom tele. Tak ako pri kolagéne, množstvo kyseliny hyalurónovej v tele s pribúdajúcim vekom klesá.

Vďaka svojím vynikajúcim hydratačným vlastnostiam je kyselina hyalurónová  jednou zo základných zložiek v oblasti starostlivosti o pleť, ale aj pohybový aparát. Má skutočne mnoho benefitov. Môže nám pomôcť pri problémoch so suchou či mastnou pleťou, s akné, pri starostlivosti o vlasy, zmierňuje bolesť kolenného kĺbu, ale aj iných kĺbov, dokonca pomáha aj pri pálení záhy či bolestiach močového mechúra.

Kyselina hyaluronová KolagenDrink

Kyselina hyalurónová od KolagenDrink. Zdroj: kolagendrink.sk

Ak sa všeobecne pozrieme na vitamíny, minerály alebo aj spomínaný kolagén vo forme výživových doplnkov – sú vhodné a potrebné pre všetkých, alebo skôr len pre tých, ktorí majú z nejakých dôvodov problém s ich deficitom?

Kompletná odpoveď na túto otázku môže byť dosť rozsiahla, tak odpoviem zjednodušene. Výživové doplnky nenahrádzajú pestrú stravu. Z toho treba pri užívaní akýchkoľvek výživových doplnkov vychádzať. Avšak životný štýl nám niekedy bráni v tom, aby sme sa stravovali efektívne. 

Ale nemusí to byť len životný štýl. Môže to byť ročné obdobie, sezónnosť, zdravotný stav, vek a mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú naše správanie a spôsob života v danom momente. Vtedy siahame po tom, čo nám chýba cestou „rýchlo a efektívne“. Takto vieme chýbajúce zložky prijať prostredníctvom kvalitných výživových doplnkov hneď. A tie sú tu práve preto, aby nám pomohli zvýšiť kvalitu života v čase, keď sú pre nás iné možnosti nedostupné. 

Chystáte sa v blízkej dobe vašu ponuku sortimentu rozšíriť o nejaké ďalšie produkty? Môžete prezradiť, na čo konkrétne sa môžu zákazníci tešiť?

Určite áno. Pripravujeme kolagén v ampulkách, čiže dávkovanie bude ešte jednoduchšie a takto pripravené denné dávky budú vhodné aj pre tých, čo musia často cestovať. To platí aj o ďalšom pripravovanom produkte, ktorý bude vo vrecúškach. Bude to čistý morský kolagén z voľne žijúcich rýb z Atlantiku. 

Ďalej pripravujeme vitamíny, ktoré prispievajú k udržaniu zdravej pokožky, vlasov a nechtov v podobe gumených cukríkov. Tých je už na trhu pomerne dosť, avšak náš produkt využíva pokrokovú technológiu „Softdrop Technology“. Ide o technológiu, ktorá implementovala lipozómy aj do formy gumených cukríkov. Pôjde teda o lipozomálne gumené cukríky. Takže vitamíny v gumených cukríkoch KolagenDrink skutočne využijete efektívne. Zdá sa, že takýto produkt na Slovensku ponúkneme ako prví.   

Spomenul som niektoré produkty, ktoré sú už na výrobných linkách, avšak v našich hlavách sa neustále spracovávajú informácie a nápady, ktoré nás podnecujú k novým výzvam, a ktoré sa skôr či neskôr premietnu do nových ešte efektívnejších výživových doplnkov.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor. 🙂

Na úplný záver by sme radi poukázali aj na to, že odpovede na mnohé otázky z nájdete aj priamo na e-shope v blogových článkoch, kde sa podrobne venujú problematike a nájdete tam aj bližšie uvedené zdroje tvrdení.

O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar