Vykurovanie na chatách a chalupách: aké si vybrať?

Vykurovanie na chatách a chalupách

V lete je ideálny čas začať riešiť zimné vykurovanie domovov – s predstihom, kým vám mráz nedýcha na chrbát. Ako sa v chalupách bežne kúri a aké možnosti sú príjemné a zároveň aj finančne dostupné?

Ako kúrime na chatách

Medzi chalupármi sú obľúbené hlavne nasledujúce spôsoby vykurovania, ktoré sa navyše dajú rôzne kombinovať.


Krb alebo krbové kachle

Populárny je krb alebo krbové kachle. Nielenže krásne prehrejú priestor, ale zároveň môžete pri nich relaxovať, príjemne si posedieť a len tak sa do nich zahľadieť.

Bohužiaľ sa v nich nedá zapáliť oheň na diaľku, než prídete, ani nie je v ľudských silách prikladať do krbu celú noc. Preto sa často kombinujú napríklad s elektrokotlom, ktorý sa dá obsluhovať na diaľku.

Ak kúrite len krbom, v zime prichádzate do chladného domu. Rozkúrite si oheň v krbe, ktorý postupne zahrieva studený priestor, čo nemusí byť prvých pár hodín komfortné.

Na druhej strane nemusíte používať radiátory, a tým pádom neriešite zamŕzajúcu vodu vo vykurovacom systéme. Aj tak si chalupári väčšinou krb doplnia ďalším spôsobom kúrenia, aby dosiahli vyšší komfort.


Elektrokotol

Elektrokotol kúri vykurovacou špirálou, ktorá ohrieva vodu v kotli, a tým v radiátoroch. Jeho veľká výhoda je, že sa dá zapnúť na diaľku, a môžete tak prichádzať do vyhriateho domu.

Chalupári si do vykurovacieho systému pridávajú nemrznúcu zmes, aby sa systém nezničil. 

Ako kúriť kotlom na tuhé palivo

Zaujímavým variantom do chalúp sú kotly na tuhé palivo. Moderný kotol na pevné palivo je ekologický a má vysokú účinnosť. To znamená, že na vykúrenie určitého priestoru potrebuje menej paliva.

Nižšie sme vypísali rôzne možnosti, vďaka ktorým budete mať zaručený tepelný komfort. 

Aké vykurovanie na chatu

Kotol na drevo s akumulačnou nádobou

Prvou možnosťou sú kotly na drevo. Kúrenie drevom však znamená, že musíte fyzicky prikladať, preto prichádzate v zime do chladného domu, kým zakúrite v kotli a dom sa vyhreje.

Napríklad kotol na drevo H4EKO-D s ručným prikladaním má vysokú účinnosť, a to až 90,2 %. To znamená, že väčšinu energie paliva premení na teplo. Má nízku spotrebu dreva a veľkú násypnú šachtu.

Pre tých, ktorí nemajú problém zohnať palivové drevo, môže byť aj cena paliva veľmi prijateľná.

Kotol sa kombinuje s akumulačnou nádobou. Do tej pridáte nemrznúcu zmes, aby vám v zime nezamrzla voda vo vykurovacom systéme.

Vďaka tomu nemusíte v zime prikladať nepretržite, pretože keď nekúrite, využívate teplo z akumulačnej nádoby.

Možnosti vykurovania na chalupe

H4EKO- U s peletovým horákom

Kotol na uhlie H4EKO-U s horákom na pelety je úsporný a jednoduchý kotol na tuhé palivo, ktorý zaistí, že keď doma otvoríte dvere, už máte teplo. Je totiž možné v kotli na diaľku zapáliť oheň – vďaka automatu na pelety.

A keď prídete do zohriateho, ďalej už môžete kúriť uhlím alebo peletami.

Kotol je cenovo dostupný, a navyše kúrenie uhlím je lacné. Nepohodlná je len prašnosť uhlia. 

Na začiatok si môžete kúpiť kotol na uhlie H4EKO-U s ručným prikladaním a časom dokúpiť peletový horák a palivá kombinovať. Vo variante bez horáku je kotol za veľmi priaznivú cenu.


Kotol na pelety Biopel mini

Čoraz obľúbenejšie sú kotly na pelety. Je to ekologické a dostupné palivo, ktoré sa do kotlov ľahko dosypáva. Kotol na pelety ovládate na diaľku špeciálnou aplikáciou, v ktorej si nastavíte teplotu v dome.

Preto si kotol aj sám zapáli oheň v horáku a zaistí vám presne požadovanú teplotu.

Kotol na pelety Biopel mini od českej firmy OPOP je veľmi obľúbený a veľmi účinný (okolo 93 %). Po prvotnom nastavení riadi teplotu v dome sám a vy len 1–2× týždenne dopĺňate pelety do zásobníka a občas kotol vyčistíte.

Možnosti vykurovania na chate

Kombinovaný kotol na drevo a pelety Biopel kombi

Kombinovaný kotol na drevo a pelety Biopel kombi je používateľsky najpohodlnejší kotol na pevné palivo, ale má aj najvyššiu cenu.

Kotol na pelety je automatický, kotol na drevo ručný. Môžete zapáliť kotol na diaľku a keď prídete, prejdete na dostupné a lacnejšie drevo. Kotol má účinnosť 94 %, spadá do 5. emisnej triedy a spĺňa podmienky ekodizajnu.

Ďalšou výhodou je, že po vyhorení dreva môže sám prejsť na automatickú prevádzku. Jeho jediná nevýhoda je len vyššia vstupná investícia. Tú však môžete výrazne znížiť vďaka dotáciám.


Vhodné vykurovanie vám ušetrí čas, nervy aj peniaze

Je dôležité vybrať si vhodný zdroj tepla, pretože vám zjednoduší pobyt na chalupe a spríjemní váš voľný čas. Vyberte si pre vás ideálne kúrenie ešte v lete, kým na dvere neťuká prichádzajúca zima.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.