Test a recenzie najlepších vysávačov


Autor: Lenka Riganová, Ján Koprla | Aktualizované: 19. 01. 2020

Tieto vysávače odporúčame

Vysávač Kärcher WD3

Jednotka na trhu

Viacúčelový model, ktorý možno použiť na suché, ale aj mokré vysávanie - pre domáce i priemyselné využitie. 

od 60 €

Vysávač Rowenta RO6477EA

Aj pre alergikov

Vysávač vhodný pre alergikov i majiteľov domácich miláčikov, pretože zachytí baktérie, nečistoty i alergény.

od 230 €

Vysávač Rowenta RO3786EA

Bezvreckový model

Bezvreckové prevedenie vysávača je nielenže jednoduchšie na údržbu, ale zároveň aj hygienickejšie. 

od 110 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie vysávačov

Hľadaním, analyzovaním a hodnotením vysávačov sme u nás v redakcii strávili uplynulých 28 hodín. Naše testovanie vyústilo až do celkového hodnotenia, ktorého výsledky vám dnes prinášame spolu s recenziami tých najlepších vysávačov na trhu. 

Nechýbajú ani plusy a mínusy jednotlivých modelov, ich hodnotenia a naše odporúčania, kde nakúpiť za dobrú cenu. V závere nájdete tiež zopár rád, ako sa orientovať pri výbere vysávača.

KOMBO expert radí

Ján Koprla

Ján Koprla pracuje v súčasnosti ako servisný technik. Má dlhoročné skúsenosti so servisom domáceho náradia, bielej a čiernej techniky, ktoré sú zároveň aj jeho hobby.

"Ak chcete mať čistú domácnosť, určite potrebujete kvalitný vysávač, ktorý nikdy nesklame. Takýchto produktov je na trhu veľa, avšak treba si uvedomiť, na aký typ vysávania budete vysávač používať."

Ako sme hodnotili

V dnešnej dobe sa môže zdať už aj výber vysávača ako pomerne ťažká úloha. Ponuky na trhu sú obrovské a otázok pre výber toho správneho vysávača je naozaj veľa. Podľa čoho by ste si teda mali vybrať? 

Pri kúpe vysávača by ste mali zohľadniť hneď niekoľko kritérií, ako napríklad sací výkon, príkon, hlučnosť či energetickú triedu. Práve z týchto parametrov sme pri našom hodnotení vychádzali i my. Ďalej sme sa však zamerali aj na typ, teda na to, či ide o vreckové alebo bezvreckové vyhotovenie, filter a celkové príslušenstvo. Pri hodnotení sme do veľkej miery vychádzali aj zo skúseností používateľov, ktorí si jednotlivé modely zakúpili. A ako to dopadlo?

Vybrané modely sme zoradili do rebríčka od najlepšieho po ten najslabší. Vysávač, ktorý v našom teste obstál najlepšie a odporúčame ho, od nás získal odznak Náš tip. Modelu špičkovej kvality, ktorý je vhodný aj pre tých najnáročnejších sme udelili odznak TOP model. A pre všetkých tých, ktorí pri kúpe zohľadňujú nielen kvalitu, ale aj cenu, sme vybrali model s označením Cena/výkon.


Porovnanie hodnotených vysávačov

Vysávač Kärcher WD3

#1

Vysávač Rowenta RO6477EA

#2

Vysávač Rowenta RO 6963 EA

#3

Vysávač Rowenta RO3786EA

#4

Vysávač Hoover TE 75011

#5

Vysávač Electrolux ECS52B

#6

Vysávač Sencor SVC 511TQ

#7

Typ

bezvreckový

vreckový

bezvreckový

bezvreckový

vreckový

vreckový

bezvreckový

Energetická trieda

A

A

A

A

A

A

B

Hlučnosť

66 dB

66 dB

75 dB

79 dB

66 dB

69 dB

76 dB

Príkon

1000 W

750 W

750 W

750 W

700 W

650 W

890 W

Hodnotenie

Plusy

+ mokré i suché čistenie

+ príkon

parkovacia poloha

cena

+ tichý chod

príslušenstvo

jednoduché ovládanie

vhodný pre alergikov

+ indikátor plnosti vrecka

+ bezvreckové prevedenie

systém X-trem Power cyclonic

+ nízka hmotnosť

+ vhodný pre alergikov

umývateľný filter

príslušenstvo

+ nízka spotreba

+ extra tichý chod

jednoduchá manipulácia

bohatá výbava


+ tichý

+ dlhý prívodný kábel

malé rozmery

výhodná cena


+ nízka cena

+ dlhý prívodný kábel

kompaktné rozmery 

skladnosť

Mínusy

- nezistené- vyššia cena- vyššia hmotnosť- objem nádoby na prah


- plastové súčasti- menej účinný pri kobercoch


- energetická trieda

- príslušenstvo

Cena

60 €

230 €

180 €

110 €

100 €

100 €

46 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie jednotlivých modelov

1. Kärcher WD 3 - Jednotka na trhu

energetická trieda A • bezvreckový • príkon 1000 W • suché aj mokré vysávanie • hlučnosť 66 dB

Vysávač Kärcher WD3

O tom, že Kärcher je svetovým lídrom čistiacej techniky niet pochýb. Aj keď si pod touto značkou s najväčšou pravdepodobnosťou takmer okamžite vybavíte vysokotlakový čistič, pravdou je, že výrobca kvalitou nezaostáva ani pri vysávačoch. A tak prvé miesto v našom teste vysávačov patrí modelu s názvom Kärcher WD3.

Aj keď sa toto zariadenie na prvý pohľad môže javiť ako profesionálny model určený na priemyselné využitie, je vhodný aj do domácností. Jeho veľkou výhodou je, že ho možno použiť na sucho, ale aj mokro, teda má viacúčelové využitie. Nachádza sa v ňom špeciálny patrónový filter, ktorý vôbec netreba vymieňať. 

Okrem toho, že vysávač možno použiť vo vnútri domu, vďaka funkcii fukára nájde svoje využitie aj vonku, napríklad pri odstraňovaní štrku, lístia či trávy z chodníka. Nádobka na prach ponúka objem 17 l a celkový príkon zariadenia je 1000 W, z toho sací výkon 200 V. O sacom výkone možno v súvislosti s vysávačmi povedať, že všeobecne predstavuje 1/3 až 1/5 príkonu. 

S vysávačom sa veľmi dobre manipuluje. Má odnímateľnú ergonomicky tvarovanú rukoväť pre komfort počas vysávania. Praktickým riešením je aj parkovacia poloha, do ktorej možno zariadenie umiestniť v prípade, že si od upratovania chcete na chvíľu oddýchnuť. 

Tento model sa môže pochváliť množstvom spokojných používateľských recenzií a podľa portálu Heureka.sk i 95%-ným pozitívnym feedbackom. Za rok 2017 získal i titul Produkt roka a od nás mu právom patrí odznak Náš tip.

Výhody

 • mokré i suché čistenie
 • príkon
 • parkovacia poloha
 • odnímateľná ergonomická rukoväť
 • špeciálny filter bez potreby výmeny
 • cena

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

60 €

Hodnotenie

2. Rowenta RO6477EA - Vhodný aj pre alergikov

energetická trieda A • vreckový • príkon 750 W • suché vysávanie • hlučnosť 66 dB

Vysávač Rowenta RO6477EA

Extrémne tichý, biely vreckový vysávač Rowenta RO6477EA disponuje technológiou motora EffiTech, vďaka čomu povysáva každý jeden povrch, bez rizika jeho poškodenia.

Vysávač má skutočne pohodlné ovládanie, ktoré je zabezpečené pomocou polohového ovládacieho LED panela s podsvietením, ktorý sa nachádza na rukoväti vysávača. Pohodlie pri vysávaní a manipulácii zabezpečujú i kolieska, ktoré sa pohybujú všetkými smermi.

Vrecko Hygiene+ s objemom 4,5 litra sa vymieňa veľmi jednoducho. Je ukončené samozatvárateľnou klapkou, takže pri výmene nehrozí žiaden rozvírený prach.

Vysávač je obzvlášť vhodný aj pre vysávanie ťažko dostupných priestorov. Vo výbave ponúka štrbinovú hubicu, ktorá je uložená v spodnej časti vysávača a tým je neustále po ruke. V rukoväti je zabudovaná prachová kefa Easy Brush na vysávanie citlivých povrchov. Dokonca ani zašliapnuté nečistoty nie sú problémom – poradí si s nimi hubica Deep Clean Head.

Vysávač Rowenta Silence Force je vhodný nielen pre alergikov, ale i pre majiteľov domácich miláčikov, pretože zachytí baktérie, nečistoty i alergény. Ako nevýhodu vidíme len vyššiu cenu, ktorá sa pohybuje okolo sumy 230 €.

Vzhľadom na pozitívne ohlasy používateľov, špičkovú výbavu i vynikajúci sací výkon, sme sa rozhodli tomuto modelu udeliť titul TOP model. 

Výhody

 • tichý chod
 • príslušenstvo
 • jednoduché ovládanie
 • vhodný pre alergikov
 • výborná sacia sila

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

230 €

Hodnotenie

3. Rowenta RO 6963 EA - S HEPA filtrom

energetická trieda A • bezvreckový • príkon 750 W • suché vysávanie • hlučnosť 75 dB

Vysávač Rowenta RO 6963 EA

Čierno-ružový výkonný vysávač bez vrecka Rowenta RO 6963 EA sa postará o poriadok v každej domácnosti. Komfort je zabezpečený vďaka veľkej nádobe na prach s objemom 2,5 l, čím je zaručené oveľa dlhšie vysávanie, bez častého prerušovania. 

Vysávač je vybavený systémom X-trem Power cyclonic, ktorý dosahuje vysoké filtrovanie prachu zo vzduchu. Vysávanie sa tak stáva nielen jednoduchším, ale navyše aj účinnejším. Obsahuje univerzálnu hubicou Deep Clean Head, ktorej nerobí problém žiadny povrch – či už koberec alebo podlaha.

Tento model ponúka filter HEPA a disponuje dvojstupňovou filtráciou - pred motorom sa nachádza viacvrstvový penový filter a na výstupe sa nachádza špeciálny filter High Efficiency, ktorý zachytí aj tie najmenšie častice.

Vysávač disponuje motorom EffiTech, ktorý zabezpečuje silnejšie satie, za využitia menšieho množstva energie. Čo sa týka príkonu, ten dosahuje hodnotu 750 W. 

Rowenta RO 6963 EA je vhodný nielen na domáce vysávanie, ale vďaka pribalenému príslušenstvu sa postará i o čistotu interiéru automobilu.

Skúsenosti používateľov s týmto zariadením sú zvyčajne pozitívne. Medzi výhodami sa najčastejšie objavuje výborný sací výkon či bohaté príslušenstvo. Nájdu sa však negatíva, ako napríklad vyššia hmotnosť vysávača, a to najmä v kombinácii s príslušenstvom. 

Výhody

 • objem nádoby na prach
 • indikátor plnosti vrecka
 • bezvreckové prevedenie
 • systém X-trem Power cyclonic
 • príslušenstvo

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť

Orientačná cena

180 €

Hodnotenie

4. Rowenta RO3786EA - Bezvreckový model

energetická trieda A • bezvreckový • príkon 750 W • suché vysávanie • hlučnosť 79 dB

Vysávač Rowenta RO3786EA

Vysávač bez vrecka s príkonom 750 W Rowenta RO3786EA je skvelým pomocníkom do každej domácnosti. Je vhodný obzvlášť pre tých, ktorí majú domácich maznáčikov. Vo výbave totiž nájdete účinnú mini turbokefu na odstraňovanie chĺpov z nábytku či koberca a taktiež i filter, ktorý je určený na odstraňovanie alergénov a baktérií. 

Samozrejmosťou súčasných vysávačov by mala byť aj možnosť upratovania tvrdých podláh, a to aj z toho dôvodu, že koberce v moderných domácnostiach čoraz viac nahrádzajú práve podlahy. Tento model disponuje výkonnou sacou hubicou, ktorá umožňuje prepínať medzi povrchmi. 

Pohodlie je zabezpečené vďaka dvom veľkým kolesám a pre ľahké uskladnenie má i parkovaciu pozíciu. Vysávač má k dispozícií madlo, ktoré je perfektné na prenášanie. A navyše vďaka teleskopickej kovovej trubici XL šetríte s týmto vysávačom i chrbticu.

Vysávač má kvalitný viacvrstvový umývateľný filter a spoľahlivý výkon na vysokej úrovni. Veľkosť zbernej nádoby je 1,5 litra, pričom sa veľmi jednoducho a rýchlo vyprázdňuje. Vďaka kompaktným rozmerom je aj uskladnenie hračkou. 

Vysávač je dodávaný spolu s bohatým príslušenstvom a jeho veľkou výhodou je aj priaznivá cena, cca 110 €. Model možno označiť za skvelú voľbu v prípade, že hľadáte zariadenie s výborným pomerom cena/výkon.

Výhody

 • moderný dizajn
 • nízka hmotnosť 
 • vhodný pre alergikov
 • umývateľný filter
 • bezvreckové prevedenie
 • príslušenstvo

Nevýhody

 • objem nádoby na prah

Orientačná cena

110 €

Hodnotenie

5. Hoover TE 75011 - Minimálne spätné prachové emisie

energetická trieda A • vreckový • príkon 700 W • suché vysávanie • hlučnosť 66 dB

Vysávač Hoover TE 75011

Pre všetkých tých, ktorí hľadajú spratné a šikovné zariadenie máme tip v podobe vysávača Hoover TE 75011.

Aj napriek svojím kompaktným rozmerom vysávač vyniká vysokou výkonnosťou a nízkou spotrebou energie, a to všetko za dosiahnutia maximálnych výsledkov bez ohľadu na typ povrchu. Príkon dosahuje hodnotu 700 W. 

Vysávač nezaostáva ani svojou hlučnosťou a s hodnotou 66 dB ho možno zaradiť k extra tichým modelom. Veľmi dobe sa s ním manipuluje, a to aj vďaka prítomnosti spodných koliesok, ktoré sú otočné o 360°. Skvelým doplnkom je aj hadica s neobmedzenou rotáciou.

Súčasťou tohto vysávača je i umývací HEPA filter, ktorý je obzvlášť ideálny pre alergikov či astmatikov. Má veľmi nízke spätne prachové emisie, ktoré nijako nenarúšajú kvalitu vzduchu. Nachádza sa v ňom aj predmotorový penový filter, ktorý sa stará o zachytávanie prachu a rôznych nečistôt. 

Vysávač láka aj bohatou výbavou, pozostávajúcou z viacerých nadstavcov, vrátane násady určenej na čistenie kobercov, špeciálnej hubice na parkety a podlahy či hubica na odstraňovanie zvieracích chĺpov. Nechýba ani hubica na vysávanie ťažko dostupných miest a kútov a hubica na nábytok. 

Všetky nečistoty končia v prachovom sáčku s objemom 3,5 l. O tom, že je naplnený informuje praktický ukazovateľ. Vysávač sa predáva za výhodnú cenu, cca 100 €. Tá sa však odrazila na plastových súčastiach, o ktorých možno povedať, že pôsobia lacným dojmom.  

Výhody

 • vysoká výkonnosť
 • nízka spotreba
 • extra tichý chod
 • jednoduchá manipulácia
 • bohatá výbava
 • vhodný pre alergikov a astmatikov

Nevýhody

 • plastové súčasti

Orientačná cena

100 €

Hodnotenie

6. Electrolux ECS52B - Ideálny na podlahy

energetická trieda A • vreckový • príkon 650 W • suché vysávanie • hlučnosť 69 dB

Vysávač Electrolux ECS52B

Vysávač Electrolux ECS52B je ideálne riešenie predovšetkým na čistenie podláh. Trieda účinnosti vysávania tvrdých podláh dosahuje tú najlepšiu hodnotou, teda A. Pokiaľ vysávač plánujete používať aj na koberce, mali by ste vedieť, že trieda účinnosti vysávania kobercov je C. 

Vysávač má v ponuke viacero nadstavcov, ktoré umožňujú dokonale povysávať aj ťažko dostupné miesta. Je dodávaný spolu s hubicou na čalúnenie, štrbinovou hubicou i kefkou na odstránenie prachu z krehkých povrchov.

Výkon, ktorý tento model dosahuje je 650 W. Za zmienku stojí i možnosť plynulej regulácie sacej sily podľa potreby. Čo sa týka hlučnosti, hodnota 69 dB je príjemným kompromisom. 

Filter Hygiene Filter nachádzajúci sa vo vysávači možno jednoducho vybrať a umyť. Prach a nečistoty sú zachytávané v prachovom vrecku s objemom 3,5 l. O jeho naplnení informuje indikátor.

Vysávač má mäkké kolieska, ktoré sú nielenže tiché, ale aj šetrné k podlahe. Predáva sa za sumu cca 100 €, a tak pri jeho kúpe nemusíte siahnuť hlboko do vrecka. 

Výhody

 • tichý
 • dlhý prívodný kábel
 • kefa na nábytok
 • malé rozmery
 • výhodná cena

Nevýhody

 • menej účinný pri kobercoch

Orientačná cena

100 €

Hodnotenie

7. Sencor SVC 511TQ - Cenovo výhodná voľba

energetická trieda B • bezvreckový • príkon 890 W • suché vysávanie • hlučnosť 76 dB

Vysávač Sencor SVC 511TQ

Bezvreckový vysávač Sencor SVC 511TQ láka predovšetkým svojou nízkou cenou, ktorá začína už na sume cca 46 €. Oplatí sa ale vôbec táto investícia? 

Vysávač je poháňaný účinným ECO motorom s výborným výkonom. Jeho súčasťou je systém 4th Generation Cyclone, ktorý oddeľuje prach od vzduchu a tak účinne zachytáva veľké množstvo prachových častíc. 

Výhodou tohto modelu je, že si poradí s tvrdými podlahami, ale prekážkou pre neho nie sú ani koberce. Ide o bezvreckové prevedenie, ktoré vyniká predovšetkým jednoduchou údržbou, ale aj hygienickosťou. Nádobka na prach má objem 1,5 l a v prípade potreby ju možno jednoducho vybrať, umyť a vložiť naspäť. 

Komfort počas vysávania poskytuje dvojdielna plastová trubica, ktorá však nie je teleskopická, čo môže byť vnímané ako nedostatok. Dlhý prívodný kábel je zárukou flexibility počas vysávania. Mäkké kolieska sú tiché a zároveň šetrné k akémukoľvek typu podlahy.

Vysávač je dodávaný so základnou výbavou - štrbinová hubica, kefová hubica a hubica na čalúnenie. Ide síce o pomerne chudobnú výbavu, ktorá však zodpovedá cene tohto modelu. 

Podľa portálu Heureka.sk je tento vysávač aktuálne 13. najpredávanejším modelom s vysokou spokojnosťou zákazníkov. 

Výhody

 • nízka cena
 • dlhý prívodný kábel
 • kompaktné rozmery
 • výborná skladnosť
 • dizajn

Nevýhody

 • energetická trieda
 • príslušenstvo

Orientačná cena

46 €

Hodnotenie

Ako vybrať vysávač

ako vybrať vysávač

Vyberáte vysávač? Pozrite si kritériá, na ktoré by ste sa mali pri kúpe zamerať:

Hmotnosť vysávača

Hmotnosť vysávača sa odvíja od jeho prevedenia, veľkosti a samotného výkonu.

Starší používatelia by si mali zvoliť menšie vreckové vysávače, pretože vysávače s vyššom hmotnosťou znamenajú nižší komfort pri prenášaní do iných miestností.

Ak máte dom so schodmi, určite oceníte ľahšie vysávače.

Výkon vysávača

Ak chcete vedieť, akým výkonom vysávač disponuje, hľadajte parameter sací výkon. Väčšina vyrábaných modelov má plynulú reguláciu sacieho výkonu. Môžete si teda nastaviť optimálny výkon k vysávanému povrchu.

Hlučnosť vysávača

Pri tomto parametre ide predovšetkým len o komfort a individuálny výber pri samotnom používaní vysávača u vás doma. Robí vám alebo vašim susedom hluk problém? Alebo práve naopak, je vám to jedno? U lacnejších vysávačov môžete počítať so zvýšenou hladinou zvuku. Hlučnosť vysávača môžete regulovať sacím výkonom.

Kombík radí

Kombík radí

Pri výbere vysávača si všímajte skôr sací výkon, ako energetickú triedu.


Vysávač nie je spotrebič, ktorý by bol v prevádzke nonstop, ako napríklad chladnička či mraznička a preto by energetická trieda nemala byť najdôležitejší parameter pri výbere. 

Aký vysávač zvoliť?

test a recenzie tyčových vysávačov

Predtým, než sa rozhodnete kúpiť vysávač, mali by ste vedieť, aký typ potrebujete. Na trhu sa môžete stretnúť s nasledujúcimi typmi vysávačov:

Klasický vysávač

Najčastejšie kupovaný a uprednostňovaný je klasický vysávač. Svoje uplatnenie nachádza vo väčšine domácností a poteší najmä majiteľov kobercov a ľudí, ktorí majú tvrdé podlahy.

Vďaka jeho nádstavcom ho tiež môžete použiť pri vysávaní sedačiek.

Ručný vysávač

Tento vysávač má hneď viditeľnú výhodu vo svojej manipulácií a ľahkosti prístroja, je výborným pomocníkom v domácnosti na vysatie drobných nečistôt.

Ručný vysávač si môžete nabiť v držiaku alebo zapojením do zásuvky.

Tyčový vysávač

Na trhu môžete nájsť vreckové alebo bezvreckové prevedenia tyčových vysávačov. Ich výhodou je ľahkosť, zvyčajne nižšia cena a jednoduchšia obsluha a prenášanie. Tyčové vysávače sa hodia predovšetkým do menších interiérov alebo kancelárií, pretože sú väčšinou menšie.

Multifunkčný vysávač

Výhodou multifunkčných vysávačov je ich schopnosť vysávania nasucho a namokro. Môžete s nimi teda aj vytierať alebo čistiť koberce. Patria k väčším, mohutnejším a drahším modelom. Zvyčajne sa využívajú na upratovanie väčších spoločností.

Tyčový a ručný 2v1

Kombinácia tyčového a ručného vysávača funguje tak, že súčasťou dlhého držadla je ručný vysávač, ktorý je možné používať aj samostatne. Tieto vysávače sú zvyčajne o niečo drahšie a menej výkonné, než klasické alebo tyčové vysávače.

Tip od experta

"Veľmi dobrou voľbou sú kombinované vysávače na mokré a suché vysávanie. Z hľadiska ekológie sú určite na prvom mieste bezvreckové vysávače, ktoré Vás nebudú zaťažovať vymienaním vrecka. Zbernú komoru stačí len vyčistiť podľa zanesenia. Veľkým bonusom sú vysávače s regulátorom výkonu, takže výberom vysávača s vyšším výkonom nič nepokazíte a výkon si dokážete nastaviť podla potreby."

Ján Koprla, elektrotechnik

Čo by ste mali vedieť pred kúpou

dosah vysávača

Vreckový či bezvreckový vysávač?

Pred nejakým časom sa iné vysávače než vreckové ani nevyrábali. Dnes na trhu nájdete aj bezvreckové vysávače, kde je vrecko nahradené vyberateľným zásobníkom. Bezvreckový model je však vhodný najmä na vysávanie hrubých nečistôt, pri drobných domácich nečistotách alebo pri vlasoch, by ste museli neustále meniť filter. Do klasickej domácnosti je stále najvhodnejší vreckový vysávač.

Dĺžka prívodového kábla

Tento parameter sa môže zdať ako menej podstatný, avšak je veľmi potrebný pri samotnom používaní vysávača. Dĺžka kábla sa pohybuje v rozmedzí 6-15 metrov. Štandardné a lacnejšie vysávače majú zvyčajne dĺžku od 5 do 8 metrov. Modernejšie a drahšie vysávače majú zvyčajne minimálnu dĺžku kábla 9 metrov.

Príkon vs. výkon

Sací výkon je často regulovaný podľa vysávaného povrchu, zvyčajne pritom predstavuje 1/5-1/3 príkonu.

Príkon vysávača znamená, koľko elektrickej energie spotrebuje a zvykne sa pohybovať okolo 1500 W a viac.

Kvalitné vysávače vám môžu aj s nižším príkonom poskytovať slušný sací výkon.

Väčšiu váhu by ste mali prikladať na sací výkon, keďže má oproti príkonu väčší vplyv na efektívne vysávanie.


Aký objem?

Objem vysávača sa odvíja od veľkosti vášho bytu alebo domu. Ak máte plochu do 50m2, postačí vám vrecko s objemom 2-2,5 litra. Pri ploche do veľkosti 150m2 sa vám bude hodiť model s vreckami s objemom 3-4 litre a nad 150m2 je vhodné zvoliť objem 4 litre a viac.

Ak máte bezvreckový vysávač stačí vám objem 1,2 až 2 litre.

Objem vysávača vždy zvoľte podľa veľkosti vysávanej plochy

do 50m2

2 - 2,5 litra

do 50 - 150m2

3 - 4 litre

nad 150m2

4 litre a viac

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe vysávača

1. Je pri kúpe vysávača najdôležitejším kritériom príkon? 

V praxi býva príkon často zamieňaný s výkonom a zároveň aj považovaný za najdôležitejší parameter. Pravdou však je, že príkon nehovorí nič o sacej sile vysávača. Udáva totiž, aké množstvo elektrickej energie spotrebuje vysávač počas prevádzky.

2. Aký dôležitý je pri vysávačoch výkon?

Tak a dostali sme k výkonu, na ktorý by ste pri kúpe vysávača rozhodne nemali zabudnúť. Výkon totiž vyjadruje saciu silu konkrétneho vysávača. Všeobecne platí, že čím vyšší výkon ma vysávač, tým lepšie bude sať.  

Čo sa týka vzťahu výkonu a príkonu možno povedať, že sací výkon predstavuje 1/3 až 1/5 príkonu. 

3. Ktorý vysávač je lepší, vreckový alebo bezvreckový? 

Všetko má svoje pre a proti a ani odpoveď na túto otázku nie je výnimkou. Ak sa momentálne rozhodujete medzi vreckovým a bezvreckovým vysávačom, mali by ste dobre poznať výhody, ale aj nevýhody jednotlivých typov. 

Pozrime sa najprv na vreckové vysávače. Tie sú už mnohými považované za nemoderné. Vyžadujú si totiž pravidelnú výmenu sáčkov, ktoré je potrebné navyše i neustále kupovať. Nehovoriac o tom, že také vrecká nezaťažia len vašu peňaženku, ale často aj samotnú prírodu, a to najmä pri tých ťažšie rozložiteľných. 

Na druhej strane však pri vreckových vysávačoch odpadajú starosti s čistením, keďže filter sa nachádza priamo vo vrecku, vďaka čomu sa nečistoty nedostávajú ďalej do prístroja. 

Pri bezvreckovom vysávači nebudete musieť pravidelné kupovať vrecká a tak si nielenže ušetríte cestu do obchodu, ale aj nejaké tie peniaze. Takýto vysávač sa však môže rýchlo zaniesť a nepracovať tak, ako by mal. Preto je jeho čistenie nutnosťou. 

4. Čo vyjadruje akčný rádius?

Akčný rádius je pojem, s ktorým sa môžete stretnúť v súvislosti s dĺžkou prívodného kábla a vyjadruje celkovú vzdialenosť od zástrčky, cez šnúru, vysávač až po saciu hlavicu. 

5. Ktorý filter je najlepší? 

Filter má vo vysávači veľmi dôležitú úlohu, keďže zachytáva prach a nečistoty ešte predtým, než sa vzduch dostane znova do miestnosti. 

Pri filtroch sa môžete stretnúť s jednorázovými filtrami, umývateľnými či HEPA filtrami. Práve HEPA filtre predstavujú tú najlepšiu voľbu, keďže dokážu zachytiť aj tie najmenšie častice. Sú ideálne pre ľudí s alergiami či astmou. 


Ako hodnotíme

Ak uvažujete nad kúpou vysávača, určite odporúčame prečítať: 


1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Milan
Komboš
Milan

Sencor SVC 730RD za tú cenu celko slušný výkon .

Čo sa vám na produkte páči?
cena
sací výkon