20 kníh, ktoré budú hitom týchto Vianoc

Vianočné knižné tipy

Vianoce sú magické, ale často aj stresujúce obdobie roka - a sú už za za rohom! Poznáte lepší spôsob, ako sa dostať do prázdninovej sviatočnej pohody, než s dobrou knihou?

Vybrali sme pre vás 20 knižných bestsellerov, ktoré potešia nadšencov krimi, románov, motivačnej literatúry či deti. Kombinácia nami ponúknutých príbehov zahreje dušu nielen v zimnom období.

Uvarte si šálku dobrého čaju, zamotajte sa do teplej deky a nechajte sa inšpirovať knižnými hitmi týchto Vianoc.


Knihy, z ktorých vám bude prechádzať mráz po chrbte

Jozef Karika - Priepasť

Zdroj: martinus.sk

Dajte na naše slová, že slovenský majster strachu Jozef Karika vás strhne dejom novej nebezpečnej knihy. Až na dno priepasti.

Bývalý lezec, ktorý trpí panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách. Práve tam núti neznáma sila zablúdých ľudí skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. A tak rozbehne pátranie na vlastnú päsť. Avšak skutočnosti, ktoré odhalí, sa mu vypomstia. Sám sa pre svoju zvedavosť ocitne na hrane priepasti. Skočí?

Je stará legenda horských vodcov o nadprirodzenej sile iba strašidelná fáma, alebo je na nej niečo pravdy?

Dominik Dán - Venuša zo zátoky

Zdroj: martinus.sk

Keď započujete meno Dominik Dán, takmer každému Slovákovi musí byť jasné o koho ide. O slovenského spisovateľa úspešných detektívnych románov, ktorý sa už viac ako dvadsaťpäť rokov sa zaoberá vyšetrovaním zločinov.

Teraz prichádza so svojím v poradí 27. fenomenálnym príbehom.

V lete v roku 2009 narušil pohodovú prázdninovú atmosféru hrôzostrašný nález dievčenského tela bez hlavy a rúk. Nájdu ho mladí športovci, ktorým pohľad na torzo plávajúce v ramene rieky spôsobí nemalý šok.  O dva dni sa na opačnom konci mesta v zátoke rieky nájde odseknutá hlava.

Prípad prevezme detektív Richard Krauz, ktorému horúce leto komplikuje vyšetrovanie a prípad sa začne nepríjemne a hlavne nepredvídateľne zamotávať... . 

Buďte medzi prvými a predobjednajte si horúcu novinku, ktorá vychádza 10.12.2018!

Jorn Lier Horst - Zmizutie Felicie

Zdroj: martinus.sk

Krimi nadšencom hádam ani netreba predstavovať severského majstra pera Jørn Lier Horsta. Držiteľa ceny za najlepšiu nórsku detektívku roka a tiež ceny za najlepšiu škandinávsku detektívku.

Teraz predstavuje svoju ďalšiu novinku.

Robotníci nádju v dvojmetrovej hĺbke pri výkopových prácach starú skriňu a v nej telo v pokročilom štádiu rozkladu. Inšpektor Wisting sa púšťa do vyšetrovania tejto vraždy. Čas mu však neúprosne ubieha. Obáva sa totiž, že zločin bude premlčaný a vrah unikne. Pri riešení prípadu naráža na zamotané klbko klamstiev, lží a poloprávd a má čo robiť, aby sa z neho vymotal.

Dominik Dán - List zo záhrobia

Zdroj: martinus.sk

Milovníci nadupaných krimi príbehov zbystrite! Táto knižka má hodnotenie až 4,5 / 5 hviezdičiek spomedzi takmer 70 recenzií. O čom je?

V roku 1990 sa začína nová éra v dejinách nášho štátu. Búrajú sa staré socialistické štruktúry, prichádza demokracia so všetkými kladmi aj zápormi. Dotýka sa nielen bežných ľudí. Policajtov taktiež.

Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov policajti?

Nový demokratický režim prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické. Všetko so všetkým súvisí. Komu svitá na lepšie časy? Zatiaľ nikto nevie. Odpoveď prinesie budúcnosť.

Arpád Soltész - Mäso - Vtedy na východe

Zdroj: martinus.sk

Kniha zasadená do konca zlatých deväťdesiatych rokov. Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Robo Holub je dávno po smrti, Miki Černák sedí v base, Žaluďa práve zastrelili.

Miki Miko, policajt s metódami gangstra, a Pali Schlesinger, novinár bez pudu sebazáchovy, sa snažia robiť svoju prácu. Hľadať pravdu. Proti nim hrajú tri najväčšie zločinecké skupiny svojej doby – polícia, justícia a tajná služba. Občas sa ozve aj mafia, ale aspoň tá hrá podľa pravidiel. Miko a Schlesinger vedia, že sú vo vojne, ktorá sa nedá vyhrať, len bojovať. 


Dámsky čitateľský klub

Heather Morris - Tetovač z Auschwitzu

Zdroj: martinus.sk

Príbeh, ktorý vás chytí za srdce. A nemyslíme si, že iba výhradne dámy. Tetovač z Auschwitzu je román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Po vojne začali nový život v Austrálii. 

Lale dostal v tábore prácu tetovača. Jeho povinnosťou tak bolo číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive. Vrýval im do kože aj do duše jeden z najsilnejších symbolov holokaustu. Číslo na predlaktí, ktoré ostalo navždy. Mal minimálnu slobodu pohybu, ktorú využíval na získavanie potravín výmenou za šperky a peniaze po zavraždených Židoch. Týmto skutkom zachránil nejedného spoluväzňa pred vyhladovaním. Kým jemu hrozila za túto činnosť smrť, mnohí iní jej vďačili za prežitie. 

Jedného dňa sa v rade na tetovanie ocitlo vystrašené mladé dievča… Pre Laleho – to bola láska na prvý pohľad. Rozhodol sa, že popri vlastnom prežití urobí všetko pre to, aby prežila aj Gita.

Lucia Sasková - Rozpoltena

Zdroj: martinus.sk

Ďalšia skvelá slovenská autorka Lucia Sasková, sa do povedomia čitateľov zapísala najmä úspešnou trilógiou Zlatokopka. Teraz sa vo svojom najnovšom, v poradí už siedmom románe vracia k téme, ktorú otvorila už v knihe Nebezpečná.

V knihe sa stretnú dve mladé ženy, dva životy, dva osudy. Spája ich spoločný lekár a psychiatrická klinika, napriek tomu sa nikdy nestretnú. Narušená ľudská psychika dokáže divy a vám budú pri znepokojivom deji naskakovať zimomriavky. Viete si predstaviť aký je život s halucináciami alebo ťažkými výpadkami pamäti? Čo sa deje v čase, ktorý si hlavné hrdinky nepamätajú? Jedna žena uteká pred pravdou, druhá pred smrťou. Idú však tou istou cestou. Prídu spolu do rovnakého cieľa?

Táňa Keleová-Vasilková - Tri sestry

Zdroj: martinus.sk

Najobľúbenejšia a najpredávanejšia slovenská spisovateľka vydala už vyše tridsať kníh a ich predaj presiahol neuveriteľných 1,34 milióna kusov. Záujem o jej príbehy neutícha ani po toľkých príbehoch.

My vám, milé dámy, prinášame jej novinku, ktorej predaj sa spustil 6.11.2018.

Viera je učiteľka, ktorá má rada svoju prácu a rodinu. Len ju štve, že dcéra Liv dospieva príliš rýchlo.
Prostredná Lucia je matka dvoch malých chlapcov, ktorí potrebujú veľa lásky a pozornosti. V manželovi Tomášovi však márne hľadá oporu.

A najmladšia Ema je slobodná a bez záväzkov. V láske sa jej nedarí, no nevešia hlavu a verí, že raz aj na ňu príde. Príbeh o troch sestrách a mame, na ktorú dvom dcéram príliš času neostáva. Predsa len, každá ma svoj život a povinnosti. Rokmi skúsenejšia mama však tuší, že pre dobro jej najdrahších treba niečo urobiť, kým nie je neskoro.

Michal Pataky - Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch

Zdroj: martinus.sk

Kniha Michala Patakyho Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch odhaľuje zaujímavé fakty a súvislosti o tzv. detských potravinách. Dozviete sa, aké nevhodné suroviny sa nachádzajú takmer vo všetkých detských potravinách a poodhalí aj skutočnosť o bežných výrobkoch a praktikách potravinárskeho priemyslu. Potrava alebo otrava?

Po prečítaní knihy zistíte, že problematickými môžu byť aj potraviny, ktoré bežne považujeme za zdravé. Pritom na nás vplývajú ďaleko horšie.

Doprajete svojmu dieťaťu detské menu v obľúbenej reštaurácii, či nadupané raňajkové cereálie z reklamy? Nečudujte sa, že môžu byť zodpovedné za mnohé problémy a pritom im vôbec nepripisujeme vinu.

Záver knihy obsahuje bonusy, ktoré vám a vašim deťom pomôžu žiť a jesť kvalitnejšie a pochopiť hlbšie podstatu detských potravín. Zahĺbte sa do problematiky a skúste skvalitniť svoje stravovanie. 

E L James - Darker

Zdroj: martinus.sk

Milé ženy, máme tu niečo pikantné i pre vás!

E L James sa vracia do sveta Päťdesiatich odtieňov temnoty, odkrýva ďalšie tajomstvá a úskalia tohto ľúbostného príbehu, ktorý nadchýna milióny čitateľov na celej zemeguli. Tentokrát z pohľadu Christiana Greya.

Ich šteklivá aféra skončila zlomenými srdcami a vzájomným obviňovaním. Ale Christian Grey je šialene posadnutý Anastasiou Steelovou a nedokáže na ňu zabudnúť. Rozhodne sa ju získať späť i za cenu vzdania sa svojich najtemnejších túžob. A tiež potreby kontrolovať a ovládať ľudí. Dokáže ľúbiť Anu tak, ako si to želá ona? Ak aj opätovne získa jej priazeň, môže niekto s takou boľavou dušou, ako je tá jeho, dúfať, že si ju udrží? 

Spríjemnite si chladné zimné večery začítaním sa do horúceho príbehu lásky, pikantností a drámy očami Christiana. Predsa nás, ženy, vždy zaujímalo a fascinovalo, ako vidia svet muži.


Motivácie nikdy nie je dosť...

Mark Manson - Jemné umenie mať veci v paži

Zdroj: martinus.sk

Na prvý pohľad vás určite zaujme a možno aj pobaví vtipný názov. My sme sa však rozhodli nesúdiť knihu podľa obalu a rozhodli sme sa ju prelúskať. A môžeme iba odporúčať.

Kniha o osobnom rozvoji pre novú generáciu od blogerskej superstar Marka Mansona. ​

Ukazuje, ako sa prestať riadiť pravidlami „pozitívneho“ myslenia, ktoré hlása xy kníh a autorov. Skúsme miesto toho nájsť svoj vlastný spôsob spokojného života podľa toho, čo je pre nás dôležité. Nie každý môže byť úžasný a výnimočný. A je dobré si to uvedomiť, aj keď dnešná doba nás tlačí do perfekcionizmu v každej oblasti. Niekedy sme víťazi, inokedy porazení a nie je to vždy naša chyba.

Neustále očakávania od života, od partnera, snaha o dokonalosť, neschopnosť sa s tým vysporiadať. To všetko nás robí nešťastnými. Namiesto toho by sme mali spoznať vlastné ja a vlastné limity. Priznať si svoje chyby, strachy, vystúpiť z komfortnej zóny a až potom začať rozmýšľať, aké veci sú pre nás naozaj dôležité.

Jordan B. Peterson - 12 pravidiel pre život

Zdroj: martinus.sk

Chceli by ste vedieť, ako poznať zmysel života a žiť vyrovnane a spokojne? Môžete sa k tomu dopracovať už v 12 krokoch.

Uznávaný klinický psychológ Jordan Peterson významne ovplyvnil súčasné chápanie osobnosti. Vďaka svojim prednáškam o ľúbostných vzťahoch, Biblii, mytológii oslovili desiatky miliónov ľudí. Môžeme ho teda s kľudným svedomím zaradiť medzi najpopulárnejších mysliteľov sveta.

V tejto knihe ponúka dvanásť dôvtipných a praktických princípov pre zmysluplný život. Budú nás povzbudzovať, aby sme si upratali na vlastnom trávniku skôr, než začneme kritizovať iných. Alebo aby sme sa porovnávali so svojím včerajším ja, nie s dnešným ja niekoho iného, ako to mnohí robíme.

Je zaujímavé, že hovorí, že sa nemáme snažiť dosiahnuť šťastie. Namiesto toho máme hľadať zmysel nielen pre zmysel samotný, ale aby sme sa ubránili utrpeniu, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Gary Chapman - 5 jazykov lásky

Zdroj: martinus.sk

Niekto túži po pozornosti, iný po pochvale. Pre niekoho sú dôležité darčeky, pre ďalšieho opratá čistá bielizeň, či ožehlená košeľa a iný zas potrebuje pohladenie. 

Kniha 5 jazykov lásky vám pomôže objaviť jazyk lásky vás a vášho partnera. A čo je dôležitejšie, dozviete sa aj, ako ním prakticky hovoriť. Cieľom nie je vyjasniť zmätok ohľadne slov láska či milovať. Ale zamerať sa na prejavy lásky, ktorá je pre nás nevyhnutná.

Autor hovorí, že jednou z príčin neporozumenia v partnerstve a manželstve je to, že každý z nás hovorí iným jazykom. Keď ho identifikujeme a naučíme sa hovoriť jazykom lásky nášho partnera, objavíme kľúč k dlhotrvajúcemu, milujúcemi a naplnenému vzťahu.

Prečítajte si, ako na to. 

Dušan Kadlec - 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život

Zdroj: martinus.sk

Koľko z nás často nevedomky kombinuje, komplikuje, prekrúca a domotá si život? O čo by to bolo jednoduchšie, keby sme poznali zásady ako to nerobiť a vypustiť nepodstatné myšlienky a chmáry? Táto kniha ti rada poskytne návod.

Čo sa vďaka knihe dozviete? 

Ukáže vám, ako sa vyhnúť nepotrebnej dráme, intrigám a nešťastným a nefunkčným vzťahom. Dozviete sa, ako si vzťahy budovať a ako sa o ne starať tak, aby ste si ich zjednodušili. Aby boli krajšie, úprimnejšie a kvalitnejšie.

Pripomenie vám tiež najzákladnejšie piliere, o ktoré sa opiera vaše zdravie. A ešte vám aj prezradí, ako si ho vážiť, ochraňovať a ako mu dopomôcť k dlhodobej prosperite. 

A samozrejme, koho by nezaujímali peniaze, všakže. Autor vám vysvetlí zopár princípov, ktoré ak budete dodržiavať, sľubujú, že vám viac nebude smutno pri pohľade na svoj bankový účet. 

Eckhart Tolle - Sila prítomného okamihu

Zdroj: martinus.sk

...alebo aj sprievodca na ceste k duchovnému rastu.

Kniha Sila prítomného okamihu je fenomén, o ktorom sa neprestalo hovoriť už od jej prvého vydania. Dnes je svetovým bestsellerom, hoci ju autor nepísal s úmyslom nadchnúť davy. Chcel sa jednoducho podeliť o svoje poznanie. Patrí ku knihám, ktoré majú moc radikálne zmeniť život čitateľa k lepšiemu.

Eckhart Tolle píše s nadčasovou jasnosťou a odovzdáva pritom jednoduchý a hlboký odkaz ďalším generáciám. Jediná cesta ku šťastiu a spokojnosti je schopnosť naplno žiť v prítomnosti. Toto, vo svojej podstate jednoduché tajomstvo, spočíva v uvedomení si skutočnosti, že sa upíname na minulosť a budúcnosť. Minulosť, ktorú už nemôžeme zmeniť a budúcnosť, ktorú nemôžeme poznať.


Najlepšie knižné tipy pre najmenších 

Gerda

Zdroj: martinus.sk

Krásny príbeh o putovaní rozprávkovej veľryby Gerdy môžete svojim deťom rozpovedať pod vianočnou jedličkou.

Malá Gerda je najšťastnejšia veľryba v oceáne. Raz sa však stane čosi nečakané a Gerda zostane úplne sama. Rozhodne sa teda vybrať na plavbu šírym oceánom. Ako tak putuje, cestou stretáva veľa nových kamarátov- kosatky, tučniaky, čajky a chobotnice. Prezradia jej zaujímavosti o svojom živote, ale aj o oceáne, v ktorom spolu žijú. Ako príbeh skončí? Nájde napokon malá Gerda nový domov?

Nechajte sa pohltiť krásnym spracovaním veľmi obľúbenej knihy a objavujte čaro podmorského života.

Viera Spišáková - Pravopisné finty

Zdroj: martinus.sk

Máte doma školáka, ktorému ani za svet nejdú do hlavy pravidlá, kedy, kde a ako sa píše mäkké i alebo ypsilon? Že s tým občas máte problém vy sami? Máme pre vás zábavné riešenie.

Knižku Pravopisné finty ocení naozaj každý, kto bojuje so slovenským pravopisom. S jej pomocou zvládnete pravopis ľahko a bez drilovania nudných poučiek. Spravte si z učenia zábavu. A diktáty už nikdy nebudú nočnou morou.

Elena Favilli a Francesca Cavallo - Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Zdroj: martinus.sk

Máte doma mladú rebelku? Skúste ju inšpirovať sto silnými príbehmi silných žien - od kráľovnej Alžbety až po Serenu Williamsovú!

Príbehy na dobrú noc pre rebelkynovodobé rozprávky, ktoré nehovoria o princeznách, ale o ženách, ktoré zmenili svet. Inšpirujú dievčatá a malé dámy stovkou hrdinských príbehov ''veľkých žien''. Ilustrácie zhotovilo 60 umelkýň z každého kúta našej planéty. A je to nepochybne jedna z najoriginálnejších kníh v histórii kolektívneho financovania.

Jostein Gaarden - Vianočné mystérium

Zdroj: martinus.sk

Príprava na sviatočnú vianočnú atmosféru v rodine môže vyzerať trochu inak, ako sme zvyknutí. Stačí ak si na pomoc vezmeme knihu Vianočné mystérium od Josteina Gaardera.

Nielen chlapec Joachim s rodičmi, ale aj vy s vašimi deťmi si môžete do 1. do 24. decembra otvárať okienka na adventnom kalendári a dozvedať sa fantastický príbeh. Príbeh nórskeho dievčatka Elisabet, ktoré sa v predvianočnom víre nákupov stratí mame v obchodnom dome.

Stratené dievčatko sa prekvapivo ocitá medzi tými, ktorí putujú späť v čase do roku „nula“, aby boli v Betleheme pri narodení Jezuliatka. Elisabet sa však so sprievodom nepohybuje iba v čase, putuje zároveň v priestore – z Nórska na juh, do Betlehema a spoznáva nové krajiny a kúsky ich histórie.

A akoby tých zvláštnych správ nebolo málo, Joachim sa dozvie, že pred mnohými rokmi sa pred Vianocami v obchodnom dome v ich meste skutočne stratilo dievčatko Elisabet... 

Zuzana Kubašáková - Škriatok v pyžamku

Zdroj: martinus.sk

Knižka rozprávok pre malých aj veľkých obsahuje rozprávky, ktoré sú zamerané na rôzne problémy vo výchove.

Ponúka zoznámenie sa s pani Zlosťou, unaveným hláskom, neposlušným zúbkom a ďalšími veselými postavičkami. Obsahuje fotky skutočných detí, ktoré sa vo svojich príbehoch zmenili na skutočných rozprávkových hrdinov. Každá rozprávka obsahuje morálny alebo edukačný odkaz.

S touto knižkou deti nielen pobavíte ale hravo zvládnete ich trampoty pomocou veselých príbehov.

Dostať pod stromček novú technologickú vychytávku, oblečenie, kozmetiku určite poteší. Ale knižka venovaná od srdca zohreje dušu nielen v chladných zimných mesiacoch a dobrý pocit z nej dlho potrvá. A taký darček sa ráta oveľa viac.

Veríme, že ste si z našej ponuky vybrali.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok