5 rád a trikov pri výbere novej postele

Nie je ľahké vybrať si novú posteľ, a nie je ani také jednoduché rozoznať skutočnú kvalitu. Investícia do novej postele pritom môže predstavovať aj viac než tisíc eur, a je to investícia minimálne na niekoľko rokov dopredu.

Zmýliť sa môže byť v tomto prípade veľmi bolestivé a nákladné. Preto je viac než potrebné si ešte pred kúpou postele zozbierať čo najviac dostupných informácií a urobiť si aj malý prieskum trhu

Vďaka tomu sa môžete lepšie zorientovať v naozaj širokej ponuke postelí od rôznych výrobcov. Prinášame päť jednoduchých rád a trikov pri výbere novej postele.

1. Nemyslite len na súčasnosť

Prvá rada sa týka dlhodobého pohľadu nielen na posteľ, ale na život ako taký. Ak povedzme žijete sám/sama a sťahujete sa do svojho prvého bytu, tak určite uvažujete aj o výbere postele.

Momentálne nemáte partnera, čiže by vám teoreticky stačila aj klasická jednolôžková posteľ. Plánujete však byť sami aj o rok či o dva? Nikdy predsa neviete, kto vám môže prísť do cesty.

Preto aj pokiaľ aktuálne žijete sami a vyberáte si novú posteľ, odporúčame klasické dvojlôžkové či manželské postele. Je tu určitý cenový rozdiel, avšak čo budete robiť, ak vám život prihrá do rúk lásku, a vy sa budete s partnerom či partnerkou tlačiť v úzkej posteli pre jedného? 

To predsa určite nechcete. Preto pri výbere postelí myslite aj na budúcnosť, a neviažte sa len súčasnosťou.

Tipy ako vybrať novú posteľ

Zdroj obrázka: Freeograph / Shutterstock.com

2. Materiál podľa vašich preferencií

Zásadným parametrom pri výbere postele je materiál, z ktorého je vyrobená. Určite vám nebudeme radiť, ktorý materiál je najlepší, pretože takto sa na to nedá pozerať.

Každý materiál má totiž z pohľadu konkrétneho človeka svoje plusy a mínusy. Stále najrozšírenejšie sú postele z masívu, ktoré predstavujú všeobecne obľúbenú voľbu.

Tieto postele pôsobia dôstojne, sú pevné, dostatočne priestranné a výhodou masívu je, že nepriťahuje prach.

Masív však nemusí byť jedinou voľbou. Svoje výhody majú napríklad aj čalúnené či kovové postele.

Posteľ z masívu

Zdroj obrázka: Scott-lee / Shutterstock.com

3. Rozlišujte kvalitu

Nie je to ľahké a na žiadnej posteli nemáte veľkým písmenom napísané, že toto je kvalita a toto nie. Ani neexistuje univerzálny kľúč ako kvalitu jednoducho a jasne rozlíšiť. Vždy sa však môžete vynájsť.

Odporúčame všímať si recenzie výrobcu či internetového obchodu, odkiaľ si posteľ kupujete. A potom referencie a špecifiká konkrétneho typu postele. 

Pekným príkladom sú čalúnené postele, kde si môžete pozrieť, aké materiály sú použité, ako posteľ opticky pôsobí a či naozaj ponúkne to, čo od nej očakávate – čiže pohodlie, komfort a určitú estetickú hodnotu v rámci spálne.

Čalúnená posteľ

Zdroj obrázka: PlusONE / Shutterstock.com

4. Nezabúdajte na detaily

Rovnako dôležité je myslieť na detaily ešte predtým než si posteľ kúpite. Je neskoro lamentovať v prípade, že už ju máte doma.

Medzi podstatné informácie patrí napríklad rozmer postele – zaistite si, že posteľ bude dostatočne dlhá, čo je často hlavolam najmä pre vyšších ľudí.

Pozornosť venujte aj výberu matracov či roštov, sú totiž rozdiely medzi klasickými latkovými či pružnými lamelovými roštami. Ak radi trávite čas v posteli v polosede pri čítaní či pozeraní filmu, zvoľte si posteľ s roštom.

Pomerne veľký priestor na rozvinutie fantázie a kreativity poskytujú kovové postele, ktoré sú často až menšími majstrovskými dielami s množstvom ozdôb či vylepšení.

Jedinou menšou nevýhodou kovových postelí je, že musíte mať istotu pri nosnosti postele. Nie je nič príjemné, ak by pod vami posteľ vŕzgala.

Kovová posteľ

Zdroj obrázka: Mirage_studio / Shutterstock.com

5. Orientácia a umiestnenie postele

Ešte pred výberom postele si poriadne prezrite spálňu. Ak kupujete byt po predchádzajúcom majiteľovi, tak sa nemusíte upnúť len na riešenie, ktoré využil človek, ktorý v byte býval pred vami. 

Závisí aj od preferencií – ak radi vstávate so slnkom, umiestnite posteľ tak, aby bola na čo najsvetlejšom mieste. Pokiaľ preferujete pokojný chládok, odporúčame ju umiestniť v miestach, kde je väčšinu dňa tieň.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)