6 rád, ako sa finančne pripraviť na Vianoce, aby boli všetci spokojní

zvládnite Vianoce finančne

Koniec roka sa nezadržateľne blíži. Pre mnohých to znamená obdobie finančného stresu. Čaro Vianoc nás totiž núti míňať viac ako zvyčajne, a to aj vtedy, keď peňaženka zíva prázdnotou.

Ako sa na toto krásne obdobie pripraviť a zvládnuť ho finančne v pohode? V článku vám prinášame zopár užitočných tipov. 

Zlepšite svoju finančnú gramotnosť

Od začiatku roka 2022 sme svedkami prudkého nárastu inflácie, čo neveští nič dobré ani v súvislosti s nákupom vianočných darčekov. Cena spotrebného tovaru stále stúpa, pričom tesne pred sviatkami môže byť situácia ešte horšia. Je preto dôležité sa na tieto zvýšené výdavky vopred pripraviť. 

V tomto smere by malo byť prvým krokom zlepšenie svojej finančnej gramotnosti. Urobiť si poriadok v osobných financiách je totiž dôležité kedykoľvek, nielen keď cítime nápor na peňaženku. Žiaľ, predmet finančnej gramotnosti sa do učebných osnov na školách dostáva iba vo veľmi obmedzenej miere, ak vôbec. Treba si pomôcť inak. 

Jednoduchým riešením je vzdelávanie sa vo finančnej oblasti prostredníctvom rôznych internetových portálov, ktoré sa financiám venujú. Napríklad na portáli Hyperfinancie.sk sa dozviete nasledovné užitočné informácie:

  • prečo je dôležité rozumne investovať,

  • ako si urobiť poriadok vo financiách,

  • prečo je dôležité prispôsobiť poistenie nehnuteľnosti inflácii,

  • prečo je dôležité myslieť na úspory,

  • ako nespadnúť do dlhovej pasce,

  • a mnoho ďalších cenných informácií z finančného sveta.

Stanovte si finančný strop na darčeky

Urobiť radosť darčekom je jedna vec. Vždy by ste si ale mali položiť otázku: „Mám na to?“ Žiaľ, v posledných rokoch ľudia kupujú aj také darčeky, ktoré si po finančnej stránke nemôžu dovoliť. To vedie k tomu, že sa finančne zadlžujú. V období vysokých cien a inflácie však následné vytriezvenie môže byť ešte nepríjemnejšie.

Dôvodom takéhoto konania je často aj to, že ľudia nie sú vopred rozhodnutí, koľko peňazí si môžu dovoliť minúť. V mnohých prípadoch to súvisí aj s tým, že o konkrétnych darčekoch sa rozhodujeme až na poslednú chvíľu.

Urobte si preto presne zostavený rodinný rozpočet na obdobie vianočných sviatkov, v ktorom si všetky potrebné položky prehľadne zapíšete. Stanoviť maximálnu sumu, ktorú si môžete dovoliť minúť na Vianoce, už potom bude hračka. Samozrejme, ideálne je už vopred vedieť, aký darček komu kúpite.

finančný strop na vianočné darčeky

Zdroj: Pexels.com

Nemíňajte si finančnú rezervu

Ani najkrajšie obdobie v roku by nemalo byť dôvodom siahnuť na svoju „železnú rezervu“, ktorú ste si odložili na horšie časy – napríklad strata zamestnania, dlhodobá PN a rôzne ďalšie nepredvídateľné udalosti. Pamätajte, že v týchto krízových situáciách oceníte na účte každé euro navyše a rozhodne sa vám bude zdať milšie, ako v obchode pri kupovaní vianočného darčeka.

Rozumne využite vianočné odmeny

Obdobie Vianoc býva tiež obdobím 13. a 14. platov, rôznych bonusov či prémií od zamestnávateľa. Avšak tieto vianočné odmeny si málokto odloží a rozumne investuje. V lepšom prípade ich ľudia hneď minú v obchode za darčeky. V tom horšom prípade tieto peniaze „navyše“ minú na akontácie v rámci nákupu tovaru na splátky. To je ale najhorší možný scenár, ktorým sa môžete riadiť.

Pokiaľ ste zodpovední a pri troche skromnosti a rozumných darčekoch to so svojim rodinným rozpočtom utiahnete aj bez vianočných odmien, ideálne je tieto peniaze investovať. Aj krátkodobé investovanie vám totiž prinesie zisk, ktorý nasledujúce roky môžete počas vianočných sviatkov pretaviť do niečoho ešte zaujímavejšieho.

Nakupujte s dostatočným predstihom

Vianoce nie sú iba obdobím pohody a všadeprítomnej dobrej nálady. Pre mnohých znamenajú tiež stres a naháňanie sa za darčekmi a vianočnými nákupmi. Preto je užitočné zariadiť si nákup vianočných darčekov v dostatočnom predstihu, ideálne už niekedy v októbri. Potom už len musíte odolať pokušeniu na dokúpenie ďalších dodatočných darčekov.

V tomto smere vám môže byť užitočným pomocníkom internet, ktorý v súvislosti s nakupovaním šetrí čas a peniaze. Pomôže vám tiež v prípade, že ste si nákup darčekov nechali na poslednú chvíľu. Takto vybavíte všetko z pohodlia domova, pričom si môžete vyberať z obrovskej ponuky. Okrem toho je tu aj možnosť porovnať si ceny, ktoré sú zvyčajne nižšie, ako je tomu v kamenných obchodoch.

nakupujte vianočné darčeky s predstihom

Zdroj: Unsplash.com

Odolajte vianočným reklamám

Obchodníci, a to najmä vo veľkých nákupných centrách, sú skúsení marketéri a vedia, ako nalákať zákazníka. Samozrejme, aj na taký tovar, ktorý práve nepotrebujete alebo ste o ňom nikdy nepočuli. Ak sa teda vyberiete po nákupoch, uvažujte triezvo a nie pod vplyvom reklám.

Práve obdobie Vianoc je v tomto smere najväčším strašiakom – vianočné zľavy, akcie na tovar… Nedovoľte preto, aby vaše nákupné rozhodovania ovplyvnili nedočkavosť a dojem zdanlivo výhodnej ponuky. Tá sa totiž veľmi často rozplynie v opare posledných dní vianočnej sezóny a s nástupom povianočných zliav.


O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.

Pridajte komentár ku článku

avatar