6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o používaní aviváže

dávkovanie aviváže

Používate pri praní aviváž? Potom by ste o jej používaní mali vedieť niekoľko dôležitých vecí. Vybrali sme pre vás šesť z nich. Tu sú.


1. Aviváž nie je len o vôni a mäkkosti

Skutočne. Hoci mnohé z nás používajú aviváž najmä kvôli tomu, aby bielizeň krásne voňala a bola na dotyk jemná a hebká, jej ďalšou úlohou je zníženie krčivosti a následné uľahčenie žehlenia.

Slúži tiež na odstránenie elektrostatického náboja najmä pri textíliách vyrobených z umelých vláken. Tento náboj spôsobuje lepenie textílie na pokožku a navyše priťahuje špinu, čomu dokáže aviváž efektívne zabrániť.


2. Dôležité je správne dávkovanie

Ak použijete málo aviváže, žiadaný efekt sa nedostaví. Ak je dáte príliš veľa, riskujete poškodenie materiálu. Aviváž musíte dávkovať primerane - to znamená podľa návodu výrobcu.

Množstvo správnej dávky totiž nezávisí len od množstva bielizne, ktorú periete, ale napríklad aj od tvrdosti vody, v ktorej periete. Preto si vždy pred použitím dôsledne prečítajte inštrukcie od výrobcu a dodržiavajte ich. 


3. Nadmerné používanie prináša riziká

Aviváž by ste určite nemali používať do každého prania. Ak ju totiž používate sústavne a hlavne nadmerne, riskujete nielen zanesenie práčky, ale najmä vznik alergií.

Preto aviváž používajte s mierou. Keď ju použijete, nelejte aviváž priamo do bubna (mohla by zanechať na oblečení škvrny), ale vlejte ju do príslušného zásobníka v práčke.

Šetrenie pri praní


4. Aviváž nie je určená na všetky materiály

Niektorým materiálom aviváž vôbec neprospieva, ba dokonca im škodí. V aviváži by ste nemali prať predovšetkým športové oblečenie, akými sú funkčné odevy, bundy a nohavice s membránou či termobielizeň.

Ba čo viac - a toto vás pravdepodobne prekvapí najviac - aviváž neprospieva dokonca ani froté uterákom a osuškám. Je to preto, že froté vlákna sa k sebe prilepia, obmedzí sa ich savosť a už nikdy nebudú také hebké a jemné ako predtým.

Náš TIP

Kombík radí

Na všetky druhy tkanín a materiálov s výnimkou vyššie uvedených odporúčame používať Lenor aviváž, ktoré do vašej domácnosti prinesú rôzne príjemné vône.


Okrem nej si môžete zakúpiť aj ďalšie skvelé prípravky, ako napríklad Lenor kapsule.

5. Aviváž sa neznáša so sušičkou

Okrem vyššie uvedených materiálov nepoužívajte aviváž ani vtedy, ak sa chystáte bielizeň následne vysušiť v sušičke. Aviváž totiž spôsobuje zadržiavanie vody a predlžuje sušenie textílií. Až na niektoré výnimky.

Vedeli ste napríklad, že existuje aj aviváže vhodná do sušičky? Tento parameter však musí byť na výrobku priamo uvedený.

6. Nie je aviváž ako aviváž

Aviváž kúpite v každom bežnom obchode, avšak na výber máte množstvo druhov. Existujú samozrejme kvalitné a menej kvalitné aviváže. Každá aviváž má svoju vôňu a vlastnosti a vyberať si môžete aj podľa sily účinku.

Najmä v prípade, že máte doma deti, alergikov alebo ľudí s citlivou pokožkou, mali by ste používať špeciálne aviváže, ktoré často nesú označenie Sensitive.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)