Umelohmotné: „Naším cieľom je spopularizovať recykláciu.“
Valí sa to dnes na nás z každej strany. Recyklácia, separovanie odpadu, upcyklácia, slow fashion, bezobalové nákupy, secondhandy... Nuž, ako sme si urobili, tak máme. Moria, oceány, domácnosti, celá planéta sa topí v plastových odpadkoch a teraz musíme hľadať cestu, ako z toho von. Aj maličký krok pre človeka sa môže stať veľkým krokom pre ľudstvo.
Šimon Horna a Lukáš Adámek tiež nechceli iba zalamovať rukami zdieľať obrázky horiacich lesov a odpadom zamorených oceánov. Rozhodli sa na to ísť šikovne a dať druhú šancu nepotrebným plastom originálnou cestou.
Tak vznikol projekt Umelohmotné, ktorého cieľom je spopularizovať recykláciu. Chalani dokážu svojpomocne vyrobiť dizajnové kúsky ako mydelničky, obaly na telefón, pohár na kefky, hodiny, motýliky pre pánov, ale aj medaily pre bežcov či štýlové okuliare.
Podľa nich síce Umelohmotné samotnou recykláciou našu planétu nezachráni, ale ide hlavne o vzdelávanie. A to sa nám všetkým zíde, čítajte 🙂
Chalani, ako ste sa dostali k nápadu vášho projektu Umelohmotné a čo je vaším cieľom?
Holandský dizajnér Dave Hakkens mal na sociálnych sieťach virálne video o domácom recyklovaní plastov. Jeho celosvetové hnutie sa volá Precious Plastic a my sme jeho súčasťou. Našimi strojmi určite nespasíme svet, ale ich jednoduchosť a kurióznosť ľudí zaujímajú. A to je náš cieľ - popularizovať recykláciu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Je to vaša práca na plný úväzok či zatiaľ hobby?
Je to naše hobby. Ja (Šimon) pracujem ako videotvorca a Lukáš je finančným riaditeľom. Umelohmotné by nás nevedelo uživiť v takej forme, v akej funguje teraz. Baví nás riešiť problémy so strojmi a vymýšľať formy pre naše nové výrobky.
Odkiaľ beriete plasty na výrobu rôznych nových produktov? Z vlastnej recyklácie? Používate akékoľvek plasty?
Na začiatku, a to je tajné, sme kvôli testovaniu rôznych druhov plastu neraz vliezli do žltého smetiaka 😀 Dnes používame polypropylén (PP) a polyetylén(HDPE) z vlastného odpadu a z odpadu, ktorý nám nosia ľudia. Tí nám napíšu buď na sociálne siete alebo email a potom sa dohadujeme na prebratí.
Čo ste vyrobili ako úplne prvé, pamätáte si? A čo všetko vyrábate dnes? Kde beriete inšpiráciu?
Ako prvý sme vyrobili veľmi nešťastný pokus s pomletým PET materiálom, ktorý nájdete v rovnako pomenovaných PET fľašiach. Bolo z toho veľa dymu a ako výsledok síce pekná ale dokonale popraskaná plastová placka.
Dnes vyrábame zložitejšie veci: obaly na iPhone, slnečné okuliare, nástenné hodiny, misky, mydelničky a podobne. Inšpiruje nás hlavne komunita Precious Plastic ale aj kamaráti, ktorí nám občas poradia, čo by od nás radi videli.
Štýlové okuliare môžu byť aj z recyklovaného plastu.
Obaly na iPhone vyrábajú napríklad aj z Curaprox kefiek.
Kde si vaše výrobky môžeme kúpiť?
Výrobky predávame na rôznych trhoch, väčšinou v Bratislave. Vždy o nich dávame vedieť cez Facebook a Instagram. Dbáme totiž na to, aby sa s predajom odprezentoval aj výrobný proces. O tom to je.
Ako vyzerá výrobný proces od nájdenia vhodného plastu ''v odpadkoch'' až po samotný nový produkt? Vyrábate si všetko sami ručne alebo za pomoci nejakých strojov? Je to náročné?
Výrobný proces začína čistením a triedením plastového odpadu. Musíme sa zbaviť papierových etikiet, lepidla a poprípade zvyškov jogurtu či hliny. Plasty triedime podľa druhu a podľa farby. Takto ich už môžeme zošrotovať na márne kúsky a odložiť na neskôr. Šrotovník sme si vyrábali v garáži zo starého motora z miešačky.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kluci v akci #recyklacia #avivaz #hdpe #diy #srotovnik #plasty #umelohmotne
Ak chceme vyrobiť povedzme obal na telefón, rozohrejeme si náš vstrekolis na 200°C a nasypeme doň rozomletý plast. Po 15 minútach pod túto obriu striekačku vložíme formu a vstrekneme do nej roztavenú umelú hmotu. Forma sa dá hneď otvoriť, lebo obsah v momente tuhne. Takto vyrobený obal na telefón ešte ručne opracujeme a pridáme k ostatným. Ak sa nám náhodou nepodarí, vieme ho znova pomlieť a premeniť trebárs na misku.
Ako sa vyrábajú rozličné farebné vzory vo vašich produktoch, ktoré som videla napr. na Instagrame?
Za farebné vzory vďačíme náhode, triedeniu plastov a pomeru tej či onej farebnej kombinácie. Najčastejšie primiešavame do najpočetnejšej bielej nejaký farebný odtieň. Populárne sú kvetináčové, hnedo-čierne kúsky, ktoré vedia vytvoriť efekt prepeličieho vajca. Luxusne zas vyzerajú márne kúsky zlatej farby z vrchnákov od Nescafé a Woolite.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Niekde som čítala, že uvažujete aj nad workshopom, že by si ľudia, ktorých to zaujíma, mohli tiež sami s vašou pomocou niečo pekné vyrobiť. Zrealizovali ste už tento nápad?
Okrem trhov nám popri práci neostáva veľa času na workshopy, ale niekedy sa nám podarí doniesť stroje na trhy a ukázať výrobu priamo na mieste. Najdlhšie workshopy sme ale robili na festivale Pohoda, kde sme šrotovali štuplíky od návštevníkov a na mieste sme z nich vyrábali festivalové klipy - väčšiu obdobu slávnych céčiek.
Okrem toho sme počas behu Run For The Oceans vyrábali recyklované medaily, ktoré bežci dostávali za účasť.
Festivalové ''céčka'' z vrchnákov z PET fliaš
Recyklované medaily pre bežcov Run For The Oceans
Máte ešte nejaké ďalšie nápady, ako by sme aj my ostatní bežní smrteľníci mohli byť nápomocnejší pre planétu?
Tých nápadov je mnoho. Začína to nakupovaním v bezobalových obchodoch a secondhandoch, pokračuje to voľbou ekologickejšieho spôsobu dopravy a stravovania a končí voľbou zástupcov v parlamente. Kto chce, spôsoby si nájde. Nemusí ich rovno vnucovať ostatným. Postačí svetlý príklad bez výčitiek a snáď sa to pohne samo.
Ďakujeme veľmi pekne za veľmi cenný a inšpiratívny rozhovor. Vaše dobré nápady si určite mnohí zoberieme k srdcu. Milí čitatelia, nezabudnite chalanov sledovať na ich sociálnych sieťach, na Instagrame ich nájdete ako @umelohmotne a na Facebooku tiež pod menom Umelohmotné. Sledujte ich príspevky a vždy sa dozviete, na akom eventu si ich výrobky môžete zakúpiť. A pokiaľ máte doma priveľa plastov, môžete sa s nimi dohodnúť na odbere, isto budú radi 🙂
Pridajte komentár ku článku