12 tipov, ako si užiť Vianoce bez stresu s úsmevom

Ako si užiť Vianoce bez stresu

Blížia sa sviatky lásky a pokoja. Tešíte sa?

Radosť by bola určite väčšia, keby k vám domov prišla čarovná atmosféra so všetkým, čo k nej patrí, sama od seba. Tak to, žiaľ, nebude ani tento rok. Prípravy na Vianoce zahŕňajú varenie sviatočnej večere, pečenie drobného pečiva a zákuskov, nákup množstva darčekov, výzdobu domácnosti, rozosielanie krásnych pozdravov a nekonečné množstvo ďalších drobností. Tieto povinnosti sa stali dôvodom, prečo mnoho ľudí na Vianoce pociťuje namiesto pokoja a pohody stres, paniku až depresiu.

Pochmúrne nálady a pocity zlyhania sú výsledkom spoločenského tlaku a prehnaných očakávaní od seba samého. Ak nie ste Martha Stewart, vaša snaha o dokonalosť zrejme skončí veľkým sklamaním.

Skúste tento rok zahodiť všetky obavy a nájsť skutočné čaro Vianoc. Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako si sviatky tento rok užiť v pohode, bez vypätých nervov a osobných zlyhaní.

1. Napíšte si zoznam

Vykúzliť vianočnú atmosféru a potešiť celú svoju rodinu nie je jednoduchá úloha. Naopak – zahŕňa veľké množstvo drobností, ktoré treba nakúpiť, nachystať, pripraviť, upratať...

Zapamätať si všetky detaily a na nič nezabudnúť je priam nemožné. Môže sa stať, že ak nosíte zoznam predvianočných povinností len v hlave, spomeniete si na jednu z nich, až keď bude neskoro. Práve takéto situácie vyvolávajú stres. Naša rada znie: všetko si zapíšte na zoznam, alebo do kalendára.

Od pečenia vianočných koláčikov, cez rybu, zemiaky na šalát, drobné dekorácie až po darčeky pre každého člena rodiny či priateľa, ktorého chcete obdarovať. Čím viac detailov bude na vašom zozname, tým lepšie. Napíšte si, čo kedy a kde chcete vybaviť.

Vidieť svoje povinnosti napísané čierne na bielom vám uľahčí život viac ako si myslíte. Po tom, ako splníte úlohu, si ju môžete s radosťou si „odfajknúť“. Nakoniec prípravy uzatvoríte bez toho, aby ste museli premýšľať nad tým, či ste náhodou ešte na niečo nezabudli. Bude to zábava.

Vytvorte si nákupný zoznam

2. Nakupujte v predstihu a v zľavách

Nakupovať darčeky 23. 12. bez prípravy a zoznamu býva poriadne stresujúce. Ľahko sa môže stať, že si v zúfalej situácii odnesiete plné tašky predraženého tovaru, ktorý nikoho nepoteší. To je veľký krok k sviatočnej depresii. Nerobte to. Začnite s nákupmi darčekov s predstihom.

Oplatí sa to, pretože ceny najžiadanejšieho tovaru tesne pred Vianocami stúpnu, prípadne môže byť vypredaný.

Pokúste sa vyhnúť tlačeniciam v nákupných centrách tak, že si vezmete voľno napríklad v utorok či v stredu ráno. Alebo vynechajte nákupné centrá úplne.

Vianočné nákupy

Vybavte všetky vaše vianočné nákupy online. Táto možnosť prináša hneď niekoľko výhod:

  • nakúpite z pohodlia domova,

  • ušetríte vďaka kupónom, ktoré nájdete na rôznych zľavových portáloch,

  • sumu, ktorú utratíte, máte stále pod kontrolou,

  • ponuka e-shopov je naozaj široká – čo nezoženiete v prvom, rýchlo vyhľadáte v ďalšom obchode,

  • ak nakúpite s dostatočným predstihom, tovar, ktorý nebude podľa vašich predstáv, môžete jednoducho vrátiť a vymeniť.

Okrem darčekov si treba narobiť zásoby potravín. Premyslite si, aké druhy koláčikov chcete na Vianoce napiecť už koncom novembra. V tomto období predávajú supermarkety v akcii trvanlivé potraviny, ako je múka, sladidlá či orechy.

Nakupujte online

3. Ježiško nemusí priniesť všetko

Ak máte malé deti, vysvetliť im, že pod stromčekom nemusia nájsť všetko, čo si želali v liste Ježiškovi, môže byť náročné. Aby ste sa vyhli slzám po sviatočnej večeri, vysvetlite im ešte pred Vianocami, že Ježiško musí obdarovať všetky deti na svete v jeden večer. Ako by to všetko odniesol? Deti sa naučia skromnosti a vyberú si len to, po čom skutočne túžia a nie všetko, čo videli v reklamách či u kamarátov.

Ani pri nákupe darčekov priateľom, rodičom, či súrodencom nemusíte prekračovať svoj rozpočet. Predsa to pochopia rýchlejšie, ako deti. Práve finančná situácia a strach z výdavkov sú jednou z najčastejších príčin vianočných depresií. Je úctyhodné, že sa snažíte potešiť svojich blízkych čo najštedrejšími darmi, no zbytočné pôžičky pred Vianocami vám na dobrej nálade rozhodne nepridajú.

Deti nemusia dostať všetky darčeky

4. Upratujte a pečte tiež s predstihom

Na vašom zozname povinností sa iste nachádza umývanie okien, alebo iná, nie príliš zábavná činnosť, ktorú za vás nikto neurobí. Podobne ako nákupy, aj veľké upratovanie je dobré rozdeliť si na etapy.

Začnite aspoň tri týždne pred Vianocami a rozdeľte si ho tak, ako sa to hodí do vášho časového harmonogramu. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu.

Medovníčky sú lepšie, ak sú upečené aspoň tri týždne pred Vianocami, pretože potrebujú čas na zmäknutie. Cesto na linecké koláčiky si zasa môžete dopredu zamiesiť a zmraziť, potom vytiahnuť, keď budete mať čas na vykrajovanie, pečenie, zlepovanie a zdobenie.

Pečenie medovníčkov

5. Rozdeľte úlohy medzi ostatných

Pripravovať večeru, upratovať a ozdobiť si dom spolu s pomocníkmi je omnoho zábavnejšie a menej namáhavé, ako robiť to všetko osamote. Nebojte sa zveriť niektoré úlohy napríklad deťom, aj za cenu, že ich nesplnia dokonale.

Zapojte svojich rodičov, kamarátov, prípadne si najmite suseda teenagera na „brigádu“. Každá pomocná ruka sa počíta. 

Do zdobenia stromčeka zapojte celú rodinu

6. Neporovnávajte sa

Pravda je taká, že najviac stresu si počas sviatkov spôsobujeme sami. Pocity nespokojnosti vyvoláva porovnávanie sa s ostatnými.

Nikdy sa nenechávajte rozhodiť dokonale upravenými fotografiami na sociálnych sieťach. Nemusia zobrazovať skutočnosť. Namiesto hodín sledovania instagramu upečte radšej várku medovníčkov.

Vianočné pečenie

Navyše, kto rozhoduje o tom, ako majú vyzerať Vianoce u vás? Predsa vy.

Položte si otázku: naozaj vám tak veľmi záleží na tom, aby bolo všetko perfektné, aj za cenu, že prídete o nervy? Odpoveď je jasná: nie. Nemusíte nikoho prekonávať v pompéznosti dekorácií u vás doma.

7. Nenakladajte si viac, ako zvládnete

Sviatočné dni sú plné večierkov, návštev, spoločenských udalostí. Party by ste si mali užívať, no  vieme, že niekedy bývajú aj poriadne vyčerpávajúce. Nemusíte prijať každé pozvanie, ktoré dostanete. Nemôžete byť predsa na viacerých miestach zároveň.

Ak je to možné, vyberte si len tie akcie, na ktorých sa budete cítiť naozaj príjemne. Choďte tam, kde vás obklopia vaši blízki a priatelia. O tom predsa Vianoce sú.

vyberte si len tie akcie, na ktorých sa budete cítiť naozaj príjemne

8. Minimalistická výzdoba alebo menej je viac

Myslíte si, že blikajúci Santa Claus s ôsmimi sobmi na vašej streche je nevyhnutnou súčasťou Vianoc? Americká súťaž susedov o najviac vysvietený dom sa čoraz častejšie prejavuje už aj nás. Nikto vás však nenúti zúčastniť sa tejto súťaže a aj minimalistická výzdoba navodí teplo domova.  

Ak tvorba vianočných dekorácií nie je vaším koníčkom, pokojne ostávajte pri klasickom vianočnom stromčeku, najlepšie umelom – ušetríte si starosti so zháňaním stromčeka po mnoho ďalších rokov. Nehovoriac, že vyrúbať jedličku kvôli vôni lesa v obývačke je naozaj zbytočné. Na trhu sú dostupné veľmi realistické umelé stromčeky, aj aromatické sviečky s vôňou ihličia.

Na začiatku decembra si k tomu zaobstarajte na stôl jednoduchý adventný veniec (hotový dostanete v kvetinárstve či v supermarkete). Uložte naň štyri sviečky –  a hotovo.

Jednoduchšiu výzdobu je ľahšie demontovať a upratať. To znamená: menej práce pred sviatkami, menej upratovania po nich, viac oddychu času venovať sa tomu, čo vás baví.

Jednoduché dekorácie sú rovnako pekné

9. Zachovajte si dennú rutinu

Mizerný pocit plynie aj zo zmien dennej rutiny. V bežný deň si to možno neuvedomujete, ale keď prídu Vianoce a kvôli zdobeniu stromčeka vynecháte svoje obvyklé ranné posedenie pri kávičke s novinami, odrazu vami mávajú pocity neistoty.

Vaša denná rutina vám dáva akési pomyselné barličky, ktoré vašu myseľ udržujú v stabilnej rovine aj počas sviatočného chaosu.

Zachovajte si dennú rutinu

10. Dajte si pauzu skôr, ako prepadnete panike

Ak začnete cítiť príliš veľký tlak, je načase vypnúť. A to aj vtedy, keď je 24. decembra ráno a vy ešte stále nemáte zabalené darčeky. Perfektná sviatočná večera nestojí za to, aby ste sa nervovo zrútili.

Doprajte si dlhú prechádzku na čerstvom vzduchu, relax, cvičenie či meditáciu. Urovnajte si myšlienky a všetko pôjde zase ako po masle.

Zimná prechádzka

11. Doprajte si, ale s mierou

Vianoce sú sviatkami hojnosti. Počas roka sa už nenaskytne lepšia príležitosť oddýchnuť si, dopriať si výborné jedlo a koláčiky. Veľa koláčikov. Samozrejme, vianočné pečivo a dezerty všetci milujú a nemá zmysel si ho úplne odopierať. Doprajte si však len toľko, aby ste nepociťovali výčitky a tráviace problémy.

To isté sa týka alkoholu, rýchleho prostriedku na odbúravanie sviatočného stresu. Pohár vareného vínka či punču patrí k vianočnej nálade a pomôže vám uvoľniť sa. Veľa vínka a punču môže mať úplne opačný efekt.

12. Vyrazte von – zabudnete na stres!

Máte vo vašom okolí klzisko? Zamrznuté jazero? Alebo dokonca nasnežilo? Paráda!

Najlepším spôsobom, ako odbúrať stres z domácich príprav, je zabudnúť naň pri zimných radovánkach.

Odreagujte sa na korčuliach, vybláznite sa s deťmi v snehu pri guľovačke, postavte snehuliaka, urobte anjela. Ak vám počasie nedožičilo nádielku snehu a mrázu, tak sa aspoň dlho prechádzajte. Nie je lepší spôsob, ako zregenerovať dušu, než sa poriadne vyvetrať.

Ak trávite Vianoce osamote, alebo sa jednoducho necítite na tradičné aktivity, skúste nejakú „nevianočnú“, ako napríklad cestovanie, či seriálový maratón. Alebo skúste pomôcť menej šťastným, podávať teplé jedlo ľudom bez domova, či navštíviť centrá pre seniorov.

korčuľovanie

Pripomínajte si skutočný význam Vianoc

Dnešná doba nám poskytuje hojnosť, o akej sa našim predkom ani nesnívalo. Paradoxne práve snaha o čo najštedrejšiu večeru nám prináša do života napätie a nespokojnosť. Ak však zabúdame na skutočný dôvod, prečo oslavujeme Vianoce, kopec darčekov a všetka námaha sa môže nakoniec javiť ako bezvýznamná.

A nie je to len o náboženstve a narodení Ježiška. Nezabúdajte rozdávať lásku a prijímať všetky dary, hmotné aj nehmotné, s vďakou a pokorou.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar