​Martina Katonová: „Nezniesla som pocit polyesteru, tak som začala vyrábať vlastné oblečenie.“

Martina Katonová Cush rozhovor

Nás v Kombe veľmi zaujímajú eko produkty, udržateľná móda, recyklovanie, malá pomoc každého z nás životnému prostrediu. Nedávno sme vám priniesli inšpiratívny rozhovor o projekte Umelohmotné, ktoré sa snaží spopularizovať recykláciu výrobou štýlových predmetov z plastov.

Tentokrát sme načreli do súdka slowfashion - teda udržateľnej ''pomalej módy'', ktorá je opakom módnych reťazcov masovo produkujúcich tony rýchlo sa meniaceho oblečenia za lacný peniaz. Navyše, najradšej podporujeme slovenské výrobky, aj preto nám slovenská značka Cush prišla do rany.

Cush založila Martina Katonová, ktorú už nebavilo nosiť škrabľavé, umelé a nepraktické oblečenie. Vymyslela preto koncept, ktorý stavia prírodné materiály a komfort ženy na prvé miesto. 

Zamysleli ste sa už nad tým, ako vám pokazí deň taká drobnosť, ako nepohodlná spodná bielizeň? 🙂

Mati ahoj, prosím, trošku sa nám predstav, čomu sa venuješ, ako si sa dostala k šitiu?

Ahoj Veroni, som Martina Katonová, založila som slowfashion značku Cush, pod ktorou navrhujem a vyrábam oblečenie. Dostala som sa k tomu prirodzenou náhodou 🙂 Nikde som takéto oblečenie nevedela nájsť, tak som si ho začala sama vyrábať.

Cesta Cush sa začala, ak sa nemýlim, aj vďaka joge. Ako si sa k nej dostala? Zmenila joga nejako tvoj životný postoj, štýl a teda možno vnímanie fast fashion?

Áno, úprimne za to, že som sa do toho pustila, môže aj joga. Napriek tomu, že momentálne jej fyzicky nevenujem toľko času ako pred rokmi, zmenila doživotne môj pohľad na mnohé veci.

Začalo to pomalým ohýbaním tela a pokračovalo divokým ohýbaním mysle 🙂 Vždy som bola vedená ceniť si viac kvalitu ako kvantitu, ale jogou sa to prehĺbilo. Začala som rozmýšľať nad vecami, ktoré ma obklopujú, ktoré naozaj nevyhnutne potrebujem, odkiaľ pochádzajú a ako optimalizovať svoje potreby.

Okrem toho som v tom čase v legínach trávila denne hodiny a jednoducho som už nezniesla pocit polyesteru na tele. Hľadala som preto alternatívu pohodlného športového oblečenia vyrobeného z prírodných materiálov a v tom čase u nás nebolo nič. No a keď sa táto informácia spojila s tým, v akých podmienkach sa vyrábajú klasické reťazcové legíny, rozhodla som sa vyrobiť alternatívu.

Cush joga oblečenie

V Cush oblečení sa budete cítiť maximálne pohodlne, je minimalistické, nikde netlačí, neobsahuje polyester. 

Oblečenie šiješ sama alebo máš nejakú pomoc? Kde si sa mimochodom naučila šiť?

Momentálne oblečenie šijem sama, ale budem pravdepodobne nútená hľadať si posilu, aby som sa mohla viac venovať ostatným aktivitám okolo Cushu. Keď som sa rozhodla vyskúšať vyrobiť vlastné legíny, mala som v tom čase v živote maminu môjho bývalého priateľa, krajčírku z povolania.

Mali sme naozaj veľmi pekný kamarátsky vzťah a tak som aj s jej pomocou navrhla prvé modely, ona ich ušila a potom sme ich testovali. Ja som mala ale vždy blízko k ručnej práci a sama som sa to chcela naučiť. Ona sa na to podujala a musím povedať, že od začiatku ma veľmi chválila, že to mám nejak prirodzene v ruke.

Povedala by som, že strojové šitie samo o sebe nie je až také zložité, zložitá je ale obsluha stroja, nájsť dokonalé stehy, správne nite a ihly, poznať svoj stroj a keď nefunguje, vedieť čo sa asi mohlo stať, aby ste to vedeli opraviť a nezošaleli ste.

Ani dnes sa však nepovažujem za krajčírku, dopredu odmietam šiť na zákazku alebo pre známych čokoľvek iné ako moje produkty. Môžem však povedať, že som sa za ten čas naučila pracovať s elastickým materiálom, ktorý používam, urobila som kopec chýb na ktorých som sa tiež veľa naučila. Dnes naozaj naťahujem a kontrolujem každý kus, skúšam či je švík dostatočne elastický a ak mám pochybnosti, ušijem vec znova, alebo neskončím, kým nie som spokojná.

Z akých materiálov sa vyrába Cush?

Hlavným kritériom pri výbere materiálu bol čo najväčší podiel prírodného vlákna, dodržiavanie ekologického procesu výroby a pocit z látky na koži. Na základe toho som sa dopracovala k zmesi bio bavlny, bambusu a elastickej zložky. Cush produkty musia byť naozaj elastické, pohodlné a príjemné, sú určené na voľný čas, ale aj na šport, a tento materiál splnil všetky moje požiadavky. Nevylučujem však, že časom nepribudnú aj ďalšie materiály.

Aké produkty si zatiaľ môžeme od teba kúpiť a čo všetko máš ešte v pláne? Už som sa teda dozvedela, že nešiješ iba oblečenie na jogu.

Prvotný zámer bolo vyrábať oblečenie na jogu, dnes by som to charakterizovala ako kvalitné, použiteľné a pohodlné basic kúsky. Asi tak by sa dalo v skratke opísať to, čo chcem pod cushom vytvárať. Posledný produkt sú napríklad nohavičky, na ktoré mám zatiaľ veľmi dobré ohlasy.

Je to až banálny kúsok oblečenia, ale keď sa nad tým zamyslíš a spomenieš si, aký si mala deň, keď si si obliekla nohavičky v ktorých si sa necítila dobre, uvedomíš si, aké sú dôležité 🙂 Pri výrobe resp. návrhoch vychádzam zo seba, z praktického života, z vecí čo mne samej prekážajú a dali by sa zlepšiť. Pretože som veľmi pohodlná a naozaj už nemám chuť nosiť niečo, v čom sa necítim dobre a pohodlne. 

Predpokladám, že svoje výrobky aj sama nosíš 🙂 Čo je tvoj obľúbený kúsok?

Jasné, som v nich oblečená prakticky denne, jednak musím byť sama presvedčená, že dobre fungujú a dlho vydržia, a okrem toho sú naozaj pohodlné. V takomto chladnom počasí je môj obľúbený kúsok jednoznačne tielko s podprsenkou.

Je pohodlné, naozaj krásne zahreje a je dostatočne dlhé. Mala som totiž kvôli dlhšiemu trupu problém kúpiť si tielko z ktorého by mi nevykúkali bedrá, takže toto tielko som vyrobila vyslovene z vlastnej potreby, a som veľmi rada, že je nakoniec obľúbené aj medzi zákazníčkami.

Cush tielko

Predĺžené tielko s podprsenkou značky Cush výborne zahreje.

Cush legíny na jogu

Pri joge je základ cítiť sa najmä pohodlne, aby vás oblečenie pri pohybe neobmedzovalo.

Kde si môžeme Cush oblečenie kúpiť? Uvidíme ťa na nejakých eventoch, marketoch a podobne?

Cush si môžete zatiaľ najjednoduchšie objednať na sashe.sk, na mojom Facebooku alebo instagrame. Medzi moje najbližšie plány patrí dostať ho do kamenných obchodov, ktoré predávajú lokálnu alebo prírodnú módu. Určite sa po novom roku uvidíme aj na eventoch, žiaľ, vianočné tento rok kapacitne nezvládam.

A ako vnímaš dnešnú módu a to, aký k nej máme všeobecne vzťah?

Myslím si, že vďaka tomu, čomu sa venujem a čo ma zaujíma, mám okolo seba vytvorenú bublinu, v ktorej to vyzerá tak, že je tá dnešná móda, dokonca aj tá slovenská, na dobrej ceste. Faktom je, že máme dnes na výber množstvo slovenských výrobcov a značiek, špecializovaných obchodov, mladých inšpiratívnych návrhárov…

Stojím si za tým, že ak tu dnes človek chce podporovať slowfashion, nie je to problém. Problémom je, že väčšina prepadá krátkodobým trendom, nevníma reálnu hodnotu oblečenia, nerozmýšľa alebo nechce rozmýšľať nad tým, čo je za tričkom za 3 eurá, že na to zákonite niekto musel doplatiť. Problém je, že väčšina chce všetko a hneď a ideálne čo najviac.

Nedávno som robila zaujímavý rozhovor so zakladateľmi projektu Umelohmotné, ktorí vyrábajú rôzne produkty z recyklovateľného plastu. Rozmýšľala si o nejakej upcyklácii noseného oblečenia, prípadne ty sama holduješ sekáčom, vintage shopom a všeobecne oblečeniu z druhej ruky?

Umelohmotné poznám už veľmi dlho a raz som sa kvôli nim dokonca vybrala na trh, ale kým som došla, už tam neboli 🙂 Na upcykláciu oblečenia tu už podľa mňa máme kopec značiek ktoré to robia a robia to veľmi dobre.

Obľúbená sukňa v mojom šatníku je napríklad od Bagbet a zbožnujem tiež svoje kimono od Fashion Recycling Lab. Sama upcyklujem len pre vlastné potreby. Snažím sa oblečenie nakupovať naozaj málo a stále toho mám príliš veľa…

Snažím sa vyhýbať reťazcom a nákupným strediskám,  ja celkovo nejak nerada nakupujem. Sekáčom holdujem už dávno, mám z nich naozaj kvalitné kúsky ktoré používam denne.

Kam sa podľa teba bude uberať módny priemysel? Budú si ľudia nechávať viac záležať na kvalite výrobkov?

Ja verím, že sa to postupne bude posúvať týmto smerom, ale bude to pravdepodobne pomalý proces. Je to otázka spoločnosti, kultúry, hodnôt… Týka sa to nákupných rozhodnutí a štýlu života vo všeobecnosti, nie len módy. 

Väčšina vidí ako prvé vyššiu cenu. Podľa mňa je adekvátne hodnotiť, či sa kúpa oplatila, až keď sa pozrieme na CPW (cost per wear), koľkokrát si reálne vec oblečieme a teda využijeme a nie len to, za koľko sme ju kúpili. Mali by sme sa viac pozerať na využiteľnosť, hľadať kvalitné, univerzálne použiteľné a kombinovateľné kúsky, ktoré nám v skrini vydržia mesiace alebo roky.

Ďakujeme veľmi pekne za príjemný rozhovor. Myslím, že si čím ďalej, tým viac, začíname uvedomovať, že dôležitosť kvality produktov a navyše nás veľmi teší, že aj u nás na Slovensku vznikajú skvelé výrobky všetkého druhu. A navyše ak podporujú životné prostredie a udržateľnosť, je to ešte o to lepšie. Ak sme vás presvedčili, že mať zopár pohodlných ľahko kombinovateľných basic kúskov je tá správna cesta, určite zablúďte na profil Cush na sashe.sk, dajte follow na Instagrame @cush_wear. Prípadne si kliknite na Facebook, kde značku nájdete ako Cush.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar