ADVANCE Argánový olej - Recenzia a skúsenosti

Argánový olej
 • lisovaný za studena
 • 100 ml
 • prírodné zloženie
 • cena od 16 

Argánový olej, nazývaný i tekuté či marocké zlato, sa v súčasnosti dostáva čoraz viac do popredia a podľa mnohých môže dokonca svedomito konkurovať aj populárnemu kokosovému oleju. Rovnako ako on, tak aj argánový olej totiž nájde svoje využitie nielen v starostlivosti o pokožku, vlasy či nechty, ale aj pri varení a pečení.

Pokiaľ si chcete zaobstarať tento elixír mladosti, mali by ste vedieť, že na trhu nájdete množstvo druhov pochádzajúcich od rôznych výrobcov, v rôznej cene a, žiaľ, aj v rôznej kvalite.  Ja som uplynulé dni testovala 100% Argánový olej ADVANCE, ktorý spĺňa všetko to, čo by kvalitný argánový olej mal mať. A ako som s ním bola spokojná?

Advance Argánový olej recenzia

Hneď po tom, čo som sa rozhodla, že budem používať argánový olej, začala som hľadať ten najlepší. Na trhu je síce množstvo druhov, no hľadať treba buď v drogérii alebo v supermarkete s potravinami, teda podľa účelu použitia. Existujú totiž dva druhy argánového oleja - potravinársky a kozmetický argánový olej. Tie sa navzájom líšia predovšetkým svojim použitím, ale aj spôsobom výroby. 

Pozrime sa najprv na kozmetický argánový olej, určený na starostlivosť o telo, teda na vonkajšie použitie. Vyrába sa zo surových, nespracovaných semien stromu Argánia trnitá, vďaka čomu si ponecháva všetky dôležité živiny. Môže byť mierne sfarbený do zlata a je bez príchute. Býva označovaný aj ako panenský. 

Kuchynský argánový olej sa na rozdiel od oleja na pleť vyrába z jemne pražených semien Argánie. Má hnedú farbu a jemnú sladkú chuť pripomínajúcu orechy. Obsahuje minerály i vitamín E a A, a taktiež nasýtené mastné kyseliny. Vzhľadom na to, že ide o spracovaný olej, má oproti kozmetickému argánovému oleju dlhšiu trvanlivosť.  Používať ho možno v kuchyni a to takým spôsobom ako napríklad olivový olej.

Keďže pre argánový olej som sa rozhodla kvôli suchej pokožke, siahla som po oleji určenom na vonkajšie použitie. A na čo všetko je ešte tento olej vhodný?

 • Hydratuje pokožku celého tela. 
 • Upokojuje podráždenú pokožku. 
 • Dodáva pružnosť a spomaľuje starnutie.
 • Obzvlášť vhodný je na suché a lámavé vlasy.
 • Pomáha aj na slabé nechty. 
 • Možno ho použiť aj ako balzam na pery.

A teraz už poďme k samotnému ADVANCE Argánovému oleju a mojim skúsenostiam s týmto prípravkom. 

Argánový olej Advance recenzia

Argánový olej pochádza of firmy ADVANCE nutraceutisc. 

 Zloženie

Argánový olej ADVANCE je 100% čistý, prírodný produkt, lisovaný za studena, vďaka čomu sa môže pochváliť nielen prívlastkom panenský, ale predovšetkým vysokým obsahom účinných látok.

Vzniká lisovaním plodov Argánovníka, ktoré sú ručne zbierané a následne i ručne spracovávané. Argánovník pritom rastie len v oblasti na juhozápade Maroka, ktorá je chránená organizáciou UNESCO a patrí k národnému bohatstvu Maroka. 

Výrobca uvádza, že v zložení tohto prípravku sa nachádza len 100% argánový olej, bez akýchkoľvek konzervantov či zložiek, ktoré by nejako ovplyvňovali jeho vôňu. Je však bohatý na množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré z neho robia unikátny produkt. A o ktoré látky ide? 

Vitamíny E a A

Argánový olej predstavuje jeden z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu E, ktorý má v starostlivosti o pokožku nezameniteľnú úlohu. Ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi i starnutím a znižuje aj poškodenie chromozómov. Má protizápalové a antioxidačné účinky, a preto je dôležitý pri regenerácii pokožky. 

Podobné účinky ako vitamín E má aj Vitamín A, ktorý navyše i rozjasňuje pokožku a zlepšuje jej celkovú textúru. 

Vitamín F

Tento vitamín v podstate zahŕňa esenciálne mastné kyseliny - kyselinu linoleovú, kyselinu linolovú a kyselinu arachidonovú, ktoré okrem iného pomáhajú spomaľovať starnutie pleti, posilňujú ju a hydratujú.  Najlepšie účinky na pleť majú vtedy, keď sú podávané topickou aplikáciou, teda priamo na pokožku. 

Argánový olej ďalej môže obsahovať i skvalen, ktorý je účinný pri liečbe rôznych kožných ochorení a taktiež pôsobí aj ako prevencia proti rakovine kože. Ďalšou zložkou sú aj karotenoidy a steroly, ktorých prítomnosť je opodstatnená predovšetkým pri argánovom oleji na varenie, keďže tieto látky pomáhajú znižovať cholesterol a ochraňujú srdce.  

Advance Argánový olej použitie

ADVANCE argánový olej je určený na vonkajšie použitie. 

 Účinky ADVANCE argánového oleja

Pôsobenie argánového oleja možno zhrnúť do troch základných účinkov, a to na: 

 1. Antioxidačné
 2. Regeneračné
 3. Hydratačné

Aj vďaka týmto účinkom si u mňa argánový olej našiel široké uplatnenie a dokázal dokonca nahradiť i viacero kozmetických produktov. 

Argánový olej na suchú pokožku

Odkedy si pamätám, vždy som mávala suchú pokožku, ktorej stav sa zhoršoval predovšetkým s príchodom chladnejších dní. Hydratovala som ju rôznymi spôsobmi, no všetko vždy bolo len krátkodobé. Jedno obdobie mi veľmi dobe zaberal kokosový olej, až som si začala myslieť, že môj problém bol vyriešený. Pri jeho dlhodobom používaní som však začala pozorovať ešte intenzívnejšie vysúšanie a s jeho používaním na pokožku som musela skončiť. 

Práve v tej dobe sa ku mne dostal argánový olej, ktorý používam už niekoľko týždňov a zatiaľ (musím poklopať) hydratuje výborne. Dúfam, že to tak bude aj pri dlhodobom používaní.

Okrem tohto použitia argánový olej skvele poslúži aj na zmäkčenie stvrdnutej pokožky na lakťoch či pätách.

Argánový olej na pleť

Argánový olej je veľmi populárnym prípravkom aj v starostlivosti o pleť na tvári. Možno ho aplikovať priamo na tvár, no pokiaľ sa obávate mastného pocitu, možno ho pre rozjasnenie pridať aj do kozmetických prípravkov, ktoré bežne používate. Stačí nakvapkať pár kvapiek napríklad do masky na tvár, odličovacej vody či krému. Stretla som sa už aj s jeho pridávaním do mejkapu, no to som zatiaľ nevyskúšala. 

Argánový olej a vlasy

Okrem pleti mám suché až krepovité aj vlasy. Tu sa mi veľmi dobre osvedčil kokosový olej, a to predovšetkým na končeky. Keď som už však doma mala i argánový olej, skúsila som ho použiť aj na vlasy. Účinky boli rovnako výborné ako pri kokosovom oleji. 

Navyše, argánový olej možno používať aj ako stylingový prípravok, ktorý ochráni vlasy pred horúcim vzduchom pri fénovaní či žehlení. Stačí do vlasov votrieť malé množstvo oleja a začať s ich úpravou. 

Argánový olej na nechty

Slabé, lámavé nechty, popraskaná koža v ich okolí, zádery. Aj s týmto si pri pravidelnej aplikácii veľmi dobre poradí argánový olej. Na posilnenie nechtov si pripravujem kúru z argánového oleja a citrónovej šťavy, do ktorej namočím nechty na cca 10 až 15 minút. Určite odporúčam vyskúšať. 🙂 

Argánový olej Advance

Na obale nechýbajú ani informácie o výrobcovi. 

 Spôsob použitia a skladovanie

Panenský argánový olej určený na vonkajšie použitie nie je nijako upravovaný a tak spravidla nevydrží veľmi dlho, resp. nie tak, ako argánový olej na varenie. ADVANCE argánový olej je po otvorení potrebné spotrebovať do 3 mesiacov, čo však na veľkosť fľaštičky, v ktorej sa predáva, nie je veľký problém. 

Ak už tento elixír mladosti budete mať doma, pozor na skladovanie. Argánový olej je totiž veľmi citlivý na svetlo, preto by sa mal skladovať na tmavom mieste, s teplotou nepresahujúcou 25 stupňov. Aj z tohto dôvodu je kvalitný argánový olej predávaný vždy v tmavom obale. 

A čo použitie? Argánový olej možno používať v podstate kedykoľvek podľa potreby a obmedzené nie je ani jeho množstvo pri aplikácii. Z vlastných skúseností však môžem povedať, že dokonale postačí už pár kvapiek. Ak to preženiete napríklad pri aplikácii na vlasy, môžete očakávať ich zmastnenie. 

Kvalitný argánový olej, tak ako ten od ADVANCE, má svetlo žltú farbu, ľahko sa rozotiera a veľmi dobre sa vstrebáva. Čo sa týka vône, olej jemne cítiť po orechoch, a to aj napriek tomu, že výrobca uvádza, že ide o neparfumovaný produkt. Nejde však o nič výrazné a prípravku to na kvalite rozhodne nijako neuberá. 

Argánový olej Advance recenzia

Všetko dôležité si o argánovom oleji môžete prečítať aj na webovej stránke www.arganovy-olej-advance.sk.

 Cena a balenie

Pokiaľ ste doteraz používali koksový olej a jeho cena sa vám zdala privysoká, cena argánového oleja bude pre vás ešte väčším sklamaním. Veď povedzme si to úprimne, kto by bol nadšený z toho, že za fľaštičku s objemom 100 ml musí zacvakať cca 17 €.

Nuž, pravdou je, že vyššia cena argánového oleja je jeho jediným negatívom. A nejde pritom len o nevýhodu ADVANCE argánového oleja, ktorý som testovala. Vysoká cena je akýmsi nepísaným pravidlom každého kvalitného argánového oleja. A prečo je to tak? 

Jedným z dôvodov je už spomínaný pôvod argánového oleja. Vyrába sa totiž zo stromov, ktoré rastú len na juhozápade Maroka, čo mu na výnimočnosti ešte viac pridáva. Ďalším neodškriepiteľným faktom je ručná výroba tohto zázraku a nepochybne tiež to, že na výrobu jedného litra argánového oleja je potrebných cca 50 kg plodov. Len tak pre zaujímavosť, na liter olivového oleja sa využije cca 5 kg plodov. To je rozdiel, však? Pomenovanie "marocké zlato" by teda mohlo mať svoj pôvod práve aj v cene. 

Argánový olej Advance použitie

Olej sa otvára zatlačením uzáveru. 

Advance Argánový olej skúsenosti

Fľaštičku stačí obrátiť a trochu zatriasť, aby vypadli kvapky oleja. 

Argánový olej skúsenosti

Argánový olej má klasickú olejnatú konzistenciu a je svetlej farby. 

Výhody a nevýhody argánového oleja ADVANCE

Výhody

 • antioxidačné účinky
 • regeneračné účinky
 • hydratačné účinky
 • všestranné využitie
 • 100% pírodný produkt
 • ľahko sa vstrebáva
 • bez mastného pocitu

Nevýhody

 • vyššia cena

Pozrite si naše video

 Môj celkový dojem a hodnotenie

ADVANCE Argánový olej testujem ešte len niekoľko týždňov, avšak už teraz môžem s istotou povedať, že mu na mojom kozmetickom stolíku patrí čestné miesto. 

Obsahuje dôležité látky, ktoré pozitívne vplývajú na pleť i pokožku, zlepšujú jej vzhľad a spomaľujú starnutie, čo nepochybne ocení každá žena. Olej je výborným "zmäkčovadlom" na akúkoľvek suchú časť na tele, vyživuje a hydratuje. Poradí si aj so suchými a lámavými vlasmi, treba však byť opatrní pri jeho aplikácii. Naozaj stačí len pár kvapiek, pretože inak rýchlo nadobudnete pocit mastných vlasov. Na argánovom oleji je super aj to, že ho možno jednoducho pridať do akéhokoľvek kozmetického prípravku, ktorý následne pleť rozžiari.  

Ďalšou nespornou výhodou argánového oleja je možnosť používať podľa potreby v akomkoľvek množstve (určite ale odporúčam primerane). Stretla som sa už aj s názorom, že tento druh oleja môže byť nebezpečný pre ľudí s alergiou na orechy, čo však nie je pravda. Kvalitný argánový olej by mal byť totiž hypoalergénny a teda nespôsobovať žiadne alergické reakcie. 

Pokiaľ ste ženou neustále skúšajúcou a hľadajúcou nové a nové možnosti, ako si udržať prirodzenú krásu čo najdlhšie, tento elixír mladosti menom argánový olej si zaručene obľúbite, rovnako ako ja. Odporúčam všetkými desiatimi. 🙂 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar