Aké typy kávovarov poznáme?

Aké typy kávovarov poznáme?

Každodenne mnohí siahame po najtradičnejšom nápoji, ktorým je káva. Nevieme si ráno či poobedie bez kávy už ani predstaviť, stala sa našou životnou spoločníčkou.

Ale tak, ako existuje viacero druhov a značiek káv, rozlišujeme aj niekoľko prístrojov na prípravu tohto lahodného nápoja – kávovarov. Ktoré sú tie najpoužívanejšie? A pre ktorý sa rozhodnúť?


Pre milovníkov kávy

Na začiatku si treba ujasniť základnú vec: kávovary delíme na dve skupiny podľa druhu kávy, a to na kávovary na espresso a tzv. prekvapkávače – kávovary na filtrovanú kávu.

Ak uprednostňujete pitie espressa, mali by ste vedieť, že na jeho výrobu sú určené automatické, pákové alebo kapsulové kávovary. Čo sa týka ceny, tá záleží od značky, typu, prípravy kávy a jednotlivých funkcií samotného kávovaru.

Kávovary na espresso - espressovače

  • Automatické kávovary

Najjednoduchším typom kávovaru na espresso je automatický kávovar, ktorý kávu namelie a pripraví presne podľa vašej voľby. Svoje využitie nachádza v kanceláriách alebo vo väčších rodinách.

Jeho výhodami je rýchla príprava kávy z čerstvo namletých zŕn a schopnosť uložiť do pamäte vaše predvoľby a nastavenia.

Ako nevýhoda sa môže javiť vyššia cena tohto kávovaru a náročnejšia údržba v prípade pravidelného čistenia zásobníka na mlieko a trysiek.

  • Pákové kávovary

Obľúbeným typom kávovaru na espresso sa stal aj pákový kávovar, ktorý si našiel svoje miesto v mnohých domácnostiach. V porovnaní s automatickým kávovarom musíte zvládnuť všetku prípravu kávy sami, čo by však pre skutočného labužníka kávy nemal byť žiaden problém.

Dokonca dôkladná príprava kávy je skôr výhodou, pretože si ju môžete pripraviť presne podľa svojich predstáv. Ak ešte pákový kávovar doma nemáte, možno by vás mohla zlákať aj jeho nižšia cena v porovnaní s automatickým espressovačom.

  • Kapsulové esspresovače

Skupinu kávovarov na espresso – espressovačov uzatvárajú kapsulové kávovary, ktoré fungujú na princípe vloženia kapsuly do prístroja a stlačenia požadovaného tlačidla. Treba sa však uistiť, že ste do kávovaru vložili správnu/vhodnú kapsulu podľa značky kávovaru.

Tento typ espressovača ponúka aj možnosť kombinácie kapsuly kávy s jednou kapsulou mlieka. Patrí k najlacnejším kávovarom s rýchlou a ľahkou prípravou káv

Náš tip

Kombík radí

Nevýhodou kapsulových esspresovačov môže byť niekedy vyššia cena kapsúl. Dajú sa však kúpiť v akcii, vtedy sa oplatí kúpa väčšieho balenia.

Kávovary na filtrovanú kávu – prekvapkávače

  • French press 

French press je najjednoduchšia prípravy kávy, ktorej sa určite potešia všetci milovníci zalievanej kávy. Veľkou výhodou oproti klasickej zalievanej káve je, že vďaka kovovému filtru sa odfiltrujú drobné čiastočky mletej kávy a výsledkom bude chutný nápoj.

French press je cenovo dostupný pre všetkých, nenáročný na prípravu, môžete si urobiť viac kávy naraz, je však potrebný mlynček na kávu.

  • Klasické prekvapkávače

Sú klasikou na trhu už niekoľko rokov a stále populárne. Je veľa ľudí, ktorí uprednostňujú na prípravu kávy prekvapkávač. Princíp je úplne jednoduchý - horúca voda pomaly kvapká na mletú kávu vo filtri a výsledkom je už hotová káva v kanvici.

Môžete si tak urobiť viac kávy naraz. Po každej príprave kávy treba filter vymeniť alebo vyčistiť.


Ako sa hovorí, sto ľudí- sto chutí a platí to aj v prípade prípravy a pitia kávy. Každý z nás uprednostňuje niečo iné, má iné nároky a požiadavky na kúpu kávovaru.

Pri výbere vhodného prístroja na kávu nám môžu byť užitočné recenzie iných užívateľov alebo si môžeme pozrieť napríklad test kávovarov na Rankito.sk, kde nájdeme kompletnú ponuku všetkých typov kávovarov a ľahšie sa zorientujeme vo výbere.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)