Ako chrániť stromy pred ich večným nepriateľom?

S naplno rozbehnutou jarou a prichádzajúcim letom prirodzene stúpa aktivita, a žiaľ aj starosti záhradkárov. Radosť im spôsobuje príchod krajšieho počasia a kvitnutie stromov a rastlín, starosti najmä sucho a taktiež škodcovia.

Večným nepriateľom ovocných stromov sú vošky. Tie sú pre človeka možno nenápadné a ak ich nie je na jednom mieste celý húf, tak si ich ani nevšimneme. Pre ovocné stromy však môžu byť vošky kritické.

Ak sa tešíte na slivky, marhule, broskyne, jablká či hrušky, tak práve kvôli voškám môže miesto nadšenia rýchlo prísť pocit trpkosti a sklamania. Pre ovocné stromy sú totiž vošky doslova postrachom. Svojou aktivitou dokážu zničiť úrodu a všetko, na čom ste tak krvopotne pracovali. Našťastie, dá sa voči nim chrániť. Čo si však pod škodou vošiek predstaviť?

Jeden z najrozšírenejších škodcov

Pokiaľ pestujete ovocné dreviny, mali by ste byť na pozore, invázií vošiek sa totiž nevyhnete. Práve tie sú často vnímané ako najrozšírenejší škodca a vedia narobiť poriadnu spúšť. Najradšej majú najmladšie časti a z tých vyciciavajú šťavy zo stromu.

Ich cicanie je veľmi rýchle a množstevné, šťavu často tak nestíhajú ani stráviť a túto lepkavú tekutinu si odnesú aj listy na stromoch. Na listoch s takouto lepkavou šťavou sa potom zachytia výtrusy okolitých húb a aj tie spravia výraznú škodu, ktorú najčastejšie zaznamenáme na listoch v podobe čiernych bodiek alebo škvŕn.

Vošky

Škoda na stromoch môže byť po invázií vošiek enormná. (Marija Stepanovic / Shutterstock.com)

Vošky navyše patria aj medzi prenášačov vírusových chorôb a spôsobujú ochorenia rastlín. Určite ste už počuli o nepríjemnej šarke sliviek či marhúľ, chorobe, čo výrazne zníži úrodnosť stromov a kvalitu ich plodov.

Existujú však vhodné prípravky proti škodcom, ktoré ochránia ovocné stromy, no treba konať čo najrýchlejšie. Táto početná skupina malého a zavalitého hmyzu sa veľmi rýchlo premnoží, čeliť ich početným kolóniám tak bude už oveľa náročnejšie.

Poškodenie stromu

Poškodenie je viditeľné, sústreďte sa najmä na najmladšie časti stromu. Početné skupiny vošiek nájdete na púčikoch, mladých výhonkoch, ale aj na opačnej strane mladých listov. Tento najrozšírenejší škodca výrazne spomaľuje rast okrasných či úžitkových drevín a rastlín a tie začínajú čoraz viac v raste zaostávať.

Toto spomalenie si však nemusíte tak rýchlo všimnúť a výrazne vám napomôžu listy. Ich deformácie v podobe farebných zmien vám uľahčia pátranie po príčine a pokiaľ listy neskôr žltnú a začínajú sa skrúcať či nadmerne opadať, viete, že so stromom nebude niečo v poriadku.

Mechanický spôsob ochrany

Čoraz viac záhradkárov upúšťa od chemických postrekov a volí ekologické pestovanie. Odpor voči chémii je prirodzený, preto sa nemusíte obávať. Ak si všimnete výhonky a listy, ktoré sú voškami napadnuté, môžete ich odstrihnúť a tým predísť ich enormnému premnoženiu.

To však neplatí v prípade, že sú na stromoch ich početné kolónie, mechanická ochrana vám už viac nepomôže a treba sa pripraviť na ošetrenie pomocou prírodných prípravkov. Čím viac ho budete odkladať, tým väčšiu škodu vám vošky narobia, mali by ste teda konať pohotovo a výber toho správneho prípravku neodkladať.

Ako chrániť stromy pred voškami

Účinnou prevenciou môže byť aj strihanie napadnutých častí stromu. (RossHelen / Shutterstock.com)

Prípravky na prírodnej báze

Poznáme prírodný prípravok proti škodcom, ktorý je pritom mimoriadne efektívny a účinný. Výhodou prírodného prípravku je fakt, že predstavuje prirodzenú alternatívu minerálnych olejov, zneškodňuje životaschopnosť škodcov zalepením a je prevenciou pred nedostatkom zinku či mangánu.

V praxi to znamená, že prírodný prípravok okrem ochrany pred škodcami dodá stromu aj potrebné živiny. Takéto prípravky sú navyše povolené v rámci ekologického poľnohospodárstva, čo je dnes tiež dôležitý aspekt. Zlikvidovať škodcov môžete hravo aj organickým spôsobom bez akéhokoľvek použitia toxických postrekov.

Radšej prevencia než problém

Vždy je efektívnejšie a úspornejšie investovať do prevencie a predchádzať problémom, než potom riešiť ťažkosti, ktoré môžu vzniknúť. Platí to aj pri pestovaní ovocných plodín.

Pokiaľ vás na záhrade trápia vošky alebo sa obávate, že by mohli napadnúť vaše stromy, použite jednoducho prípravok proti škodcom a zbavte sa potenciálneho zničenia či znehodnotenia úrody.

Postrek proti voškám

Zabudnite na chemické postreky, zbaviť sa vošiek môžete aj ekologickejším spôsobom.
(SV Production / Shutterstock.com)

Chrániť úžitkové a okrasné rastliny a dreviny proti voškám je možné, vždy to chce len správne načasovanie, detailné skúmanie a pravidelné ošetrovanie. Prevencia je v tomto prípade cestou k úspechu a môžete sa dokonca vyhnúť prípravkom s chemickým zložením, nájdete totiž aj ich ekologickejšie varianty na prírodnej báze.

Ak budete pravidelne skúmať stav vašich ovocných stromov a včas zakročíte, vaše výsledky driny rozhodne nevyjdú navnivoč a budete sa môcť tešiť z bohatej úrody.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)