Ako na krtka v záhrade?

Krtko v záhrade

Krtko. Toto maličké stvorenie je postrachom všetkých záhradkárov. A aj keď môže byť v záhrade užitočný, keďže požiera škodcov, predsa ho záhradkári nevidia radi. Pretože, ako sa vraví, narobí viac škody ako úžitku.

Prečo krtka v záhrade nechceme

Dôvodov, prečo krtko v záhrade nie je vítaný, je hneď niekoľko.

Začať môžeme tým, pre niekoho menej, pre iného viac závažným, estetickým dôvodom. Predstavte si, že ste si vysadili nový trávnik. Každý deň ho poctivo zalievate a tešíte sa, že vyzerá ako na golfovom ihrisku. V jedno ráno sa zobudíte, vyzriete z okna... a váš pestovaný trávnik vyzerá ako po bombardovaní! Plný krtincov. Nič príjemné, že?

A čo druhý dôvod? Krtka nemajú radi najmä záhradkári. A to preto, že pri hĺbení svojich chodbičiek podrýva korene rastlín. Dokáže tak zničiť úrodu, poškodiť okrasné rastliny a dokonca zo zeme „vytlačiť“ aj plodiny ako napríklad mrkva.

Takže po nájazde krtka bude vaša záhrada doslova vyplienená! Najhoršie je, že krtko miluje kyprú a vlhkú pôdu. Teda takú, ktorá je ideálna pre záhrady. Za rok dokáže samička odchovať až osem mláďat, ktoré zväčša ostávajú na tom istom mieste. Ak sa teda krtka nezbavíte, čoskoro môžete mať vy, ale hlavne vaša záhrada, poriadny problém.

Takže čo s krtkom, ktorý škodí v záhrade?

S krtkom začnite bojovať už od prvého krtinca! Hneď, ako ho zbadáte, pustite sa do práce. Ako sa zbaviť krtka?

1. Ničte krtince. Krtko vraj nemá rád, keď sa mu rozhrabávajú krtince. Takže ak ich budete pravidelne rozhrabovať, po čase by mal krt zmiznúť. No povedzme si pravdu, je to dosť prácne a výsledok je neistý.

2. Sieťky pod trávnikom. Ešte predtým, ako založíte trávnik, umiestnite pod neho špeciálne sieťky proti krtkom. Tie mu zabránia vyhrabať sa na povrch a tvoriť krtince. Tento spôsob je určite účinný, no pomerne drahý a prácny. Navyše, nedá sa použiť v záhrade.

3. Spoľahnite sa na hluk. Ten krtko nemá rád. Vyskúšať môžete veterné vrtuľky alebo plastové fľaše nastoknuté na tyč, ktoré vo vetre lomozia.

4. Striehnite na krtka. Krtko vylieza nad zem v pravidelný intervaloch. Zväčša ráno. Ak si naňho počkáte, dokážete ho pomerne jednoducho chytiť, respektíve udrieť a zneškodniť. Ako milovníci zvierat však odporúčame zvoliť iný, humánnejší spôsob.

5. Použite elektronický odpudzovač krtkov. Viete, že krtko je prakticky slepý a rozlišuje len svetlo a tmu? Zato má však dokonale vyvinutý čuch a najmä sluch! Preto perfektný spôsob, ako sa krtka zbaviť, je použiť elektronický odpudzovač krtkov, ktorý generuje zvuk a vibrácie na nízkych frekvenciách.

Zvuk a vibrácie sa šíria zemou a za krátky čas pôsobia na krtka tak nepríjemne, že sa rozhodne chránený priestor opustiť. Plašič krtkov nemá žiadne negatívne dopady na človeka alebo domáce zvieratá. Jeho použitie je veľmi jednoduché, keďže ho stačí umiestniť do zeme.

Po uložení do pôdy sa signál a zvuk okamžite začne šíriť. A o krátky čas už po krtkovi vo vašej záhrade neostane ani stopa!

Ak sa k vám už krtko nasťahoval, nezúfajte. S elektronickým odpudzovačom sa vám určite podarí ho odplašiť. Zároveň bude tento odpudzovač pôsobiť aj ako prevencia proti návratu krtka do vašej záhrady.O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar