Ako presvetliť váš interiér

Ako presvetliť interiér

Zdroj obrázka:  Photographee.eu / Shutterstock.com

Máte pocit, že vášmu domov chýba viac svetla? Vždy ste túžili po presvetlenom slnečnom interiéri ale dispozičné riešenie vášho bytu či domu nakoniec nepúšťa počas celého dňa do vnútra dostatok svetla? V tomto článku vám poradíme ako môžete presvetliť vášho domov využitím šikovných optických trikov.

Nafarbite strop bielou farbou

Biela na rozdiel od ostatných farieb odráža všetko svetlo, ktoré dopadá na jej povrch a rozptyľuje ho do priestoru. Strop nafarbený tmavou farbou alebo obložený drevom pohltí veľké množstvo svetla a vrhá tak skôr tieň. 

Existuje niekoľko odtieňov bielej farby. Je dobré zvoliť jasne bielu bez akéhokoľvek tónovania. Budete prekvapení, aký rozdiel táto farba dokáže v priestore vytvoriť. Nemusíte ani farbiť steny na bielo.

Ak by ste predsa len chceli farebný strop, skúste jemnú svetlo žltú, mentolovú alebo krémovú farbu. Tie sa postarajú o podobný účinok ako biela farba.

Obmedzte výrazné farby

Možno máte nutkanie vymaľovať izbu vašou obľúbenou sýtou farbou. Je však lepšie si výrazné farby nechať na vytvorenie kontrastných plôch a doplnkov. A v tmavej miestnosti by sýta farba nemusela vyzerať podľa vašich predstáv.

Pokiaľ napriek tomu na tmavej farbe trváte a chcete použiť tmavo modrú, zelenú, či inú výraznú farbu, aplikujte ju na menšiu stenu a zvyšok vymaľujte oveľa svetlejšou farbou.

Presvetlenie interiéru

Zdroj obrázka: 3DPhoto / Shutterstock.com

Pustite dovnútra denné svetlo

Či sú na vašich oknách silné závesy, alebo používate žalúzie, ktoré málokedy vytiahnete, bránite tak najlepšiemu spôsobu, ako interiér presvetliť.

Zvoľte radšej vzdušné závesy vo svetlých farbách, ktoré prepustia určité množstvo svetla. Doprajú vám súkromie a zároveň sa priestoru odľahčia.

Pokiaľ by ste radšej siahli po žalúziách či roletách, zvoľte textilné rolety vo svetlých odtieňoch, ktoré nie sú úplne zatemňovacie. Vyhnite sa dreveným a plastovým žalúziám, ktoré úplne znemožnia prestupu svetla do interiéru.

Namiesto jedného stropného svietidla použite viac stolných či stojacích lámp. Stropné svietidlo niekedy svojim nesprávne vybraným typom svetelného zdroja a jeho farbou môže skôr upozorniť na to, že priestor je prirodzene tmavý.

Umelé osvetlenie vždy vyberajte tak, aby bolo čo najviac podobné tomu prirodzenému dennému. Nástenné, stolné či stojacie lampy svojimi nasmerovanými svetelnými zdrojmi celý priestor zaujímavo nasvietia a zatraktívnia.

Použite farebné tienidlá, ktoré príjemne svetlo rozptýlia do priestoru. Zmierni sa tak ostrosť tieňov a priestor sa bude zdať aj väčší.

NÁŠ TIP: Väčšie množstvo lámp a svetelných zdrojov interiér zatraktívni a v kombinácii s nábytkom vo svetlých farbách vytvorí ľahko pôsobiaci príjemný priestor. Veľké plus interiér získa lesklou podlahou, ktorá dokáže priestor opticky zväčšiť a zároveň funguje ako odrazová plocha pre svetlo, takže sa bude podieľať na jeho rozptyle do celého priestoru.

Pridajte zrkadlá

Zrkadlá odrazia svetlo, ktoré sa vďaka nim v priestore znásobí a priestor sa bude zdať väčší a vzdušnejší. Použite zrkadlá vo svetlých rámoch.

Použitím väčších či viacerých menších zrkadiel vo vašom interiéri pomôžete rozptýliť svetlo do miestnosti a zároveň ju opticky zväčšíte. Zrkadlá sú naozaj výnimočnými prvkami v interiéri, na ktoré by sme nemali zabúdať.

Ako na presvetlenie interiéru

Zdroj obrázka: Pinkystock / Shutterstock.com

Zamerané na kúpeľňu

Už ste si vyladili domácnosť do jari, ale veľmi neviete, čo si počať s kúpeľňou? Nemá cenu do nej kupovať množstvo dekorácií.

Do kúpeľne privediete jarnú náladu pomocou farebných uterákov, ale napríklad aj ručne robeného mydla s kvetmi. Svoju výbavičku zasa môžete upratať napríklad do ratanového alebo slameného košíka.

Jedine svetlý nábytok

Tmavý nábytok dokáže dokonca zo vzdušnej a svetlej miestnosti ubrať veľa svetla a priestorovosti.

Nepohlcujú, ako je to pri tmavých farbách, ale naopak ho odrážajú ďalej do priestoru, čo je v tomto prípade veľmi dôležitá vlastnosť.

Preto, ak chcete interiér zosvetliť, zvoľte svetlejší odtieň dreva a nábytku. Vyberte aj svetlé a jasné poťahy vášho sedacieho nábytku.

Svetlá podlaha

Pokiaľ máte tmavú podlahu, kúpte si svetlý kusový koberec. Určite sa však oplatí investovať do podlahy novej, pretože s ňou budete spokojní dlhé roky.

Na výber máte obrovské množstvo materiálov a ich širokú škálu svetlých odtieňov farieb aj textúr.

Presklené dvere

Ak máte dvere s plnými dvernými krídlami, vymeňte ich za presklené. Toto riešenie pri vstupných aj interiérových dverách je výborným variantom, ako dostať väčšie množstvo svetla do priestoru.

Ak kompletná výmena nie je možná, skúste dvere natrieť na svetlejšiu farbu, ktorá tiež pomôže priestor rozjasniť.

Svetlo v interiéri

Zdroj obrázka: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

 

Ako alternatívu zvoľte tmavú útulnosť. Keď je veľmi malá šanca priestoru dodať trochu viac jasu, choďte do variantu, o ktorý si interiér sám hovorí a ktorá takému priestoru pristane viac.

Zvoľte tmavé farby na steny, prípadne aj strop a smerujte interiér k dojmu staromódneho salónu, ktorý môže mať klasický vzhľad, ale aj súčasný moderný.

Pre takýto dizajn je ideálna temná tmavo šedá alebo bridlicovo modrá farba, tmavo hnedá, tmavo zelená aj čierna. Tie sú skvelou voľbou pre interiér, ktorý chce byť elegantným alebo pôsobiť umeleckým dojmom.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.

Pridajte komentár ku článku

avatar