Ako vďaka ketóze nielen schudnúť, ale aj udržať hmotnosť?

Ako vďaka ketóze nielen schudnúť, ale aj udržať hmotnosť?

Zdroj obrázka: Elena Shashkina / Shutterstock.com

Návodov na overené diéty a spôsobov, ako schudnúť, je doslova plný internet. Ako sa však ľudovo hovorí, je potrebné odlíšiť zrno od pliev a venovať pozornosť metódam, ktoré skutočne fungujú.

Výsledky odborných štúdií hovoria napríklad v prospech ketónovej diéty, nazývanej skrátene ako keto diéta, pričom niekde ju nájdete aj pod jedným slovom ketóza.

V skratke – táto diéta funguje tak, že obmedzíte príjem sacharidov, vďaka čomu začne telo premieňať tuky na ketóny, ktoré sú alternatívnym zdrojom energie oproti „klasickej“ glukóze. Prechod do stavu ketózy netrvá deň ani týždeň, čo zdôrazňujú aj samotní zástancovia tejto diéty.

 Je to proces, ktorý je výzvou, avšak môže priniesť fantastické výsledky.

Chce to pevnú vôľu

Keto diéta má tri fázy, najnáročnejšia je tá prvá, tzv. redukčná. V nej je cieľom zhodiť polovicu pôvodnej hmotnosti, pričom v diétach platí viackrát viac než kdekoľvek inde, že práve začiatky sú najťažšie a najnáročnejšie. Vopred sa pripravte, že budete potrebovať pevnú vôľu.

Nie je jednoduché obmedziť sacharidy, je možné, že budete zápasiť s nedostatkom energie či únavou. Chce to však „len“ čas, aby si vaše telo zvyklo na zmeny, ktorými prechádza.

V druhej fáze už to ide o niečo ľahšie, organizmus už je s ketózou „uzrozumený“, pričom tá tretia už predstavuje stav, do ktorého ste sa chceli dostať, a v ktorom by ste v ideálnom scenári mali vydržať čo najdlhšie, resp. až nastálo.

Ketodieta

Čo jesť v keto diéte?

V prvom rade si vopred naplánujte, čo budete v danom týždni jesť. Keďže predpokladáme, že máte veľa iných povinností, ideálne si už v piatok večer alebo cez víkend nakúpte potrebné potraviny.

 Nenakupujte hladní, ale choďte do obchodu s jasným plánom, čo chcete kúpiť. Výhodou keto receptov je, že ich príprava je veľmi rýchla a jednoduchá. Je to vďaka tomu, že napríklad cez Ketomix.sk si viete kúpiť prípravky, ktoré následne len premeníte v hotové jedlá.

Hovoríme, povedzme, o proteínovej omelete, vopred pripravenej zeleninovej polievke, zdravšej náhrade majonézy a podobne. Možností je skutočne veľa.

Je dobré najprv si pozrieť vzorové recepty. Podľa nich budete vedieť, akú zeleninu si môžete v nízkosacharidovej diéte dovoliť, a aké produkty si vybrať, resp. kde a ako nakúpiť sladidlá bez cukru.

Platí to isté, čo pri prvej fáze keto diéty. Začiatky možno budú veľmi ťažké, no keď sa do toho postupne dostanete, zistíte, že to nie je nič náročné. V keto diéte majú veľké zastúpenie proteínové omelety, rôzne kaše, palacinky, polievky či proteínové kokteily.

Zdravé keto recepty

Zdroj obrázka: Brent Hofacker / Shutterstock.com

Cesta je cieľ

V tomto prípade lepšie než kdekoľvek inde platí, že cesta je naozaj cieľom. Slabinou, ba doslova Achillovou pätou mnohých diét je tzv. „jo-jo“ efekt, keď síce človek schudne, no po skončení diéty naberie kilogramy späť, a možno pridá aj niečo navyše.

Cieľom keto diéty je schudnúť a zostať na úrovni, ktorú ste si predsavzali. Z pohľadu zdravého chudnutia ide o ideálny scenár a predstavu, ktorú však treba samozrejme v praxi aj realizovať.

A to už je na vôli človeka, ktorý sa rozhodne spraviť niečo so svojou telesnou hmotnosťou a chce schudnúť. 

Ako dobre vieme, ciest je viac, od aktívneho pohybu cez celkové mentálne nastavenie, no pri každom jednom chudnutí musí ísť pohyb ruka v ruke so zdravým jedálnym lístkom.

Pomôžu špeciálne recepty

Ak vás oslovila predstava diéty formou ketózy, odporúčame vám, aby ste si nechali poradiť. A vzhľadom na špecifiká tejto diéty, pri ktorej vám z jedálnička odpadne mnoho tradičných potravín, bude nevyhnutné dokúpiť si špeciálne upravené „keto-jedlá“ s vhodným obsahom živín.

Výhodou je, že v prípade, ak si nakúpite „keto-jedlá“, získavate aj ďalšie benefity ako online poradenstvo či návody na keto recepty, určené na chutné a zdravé jedlá.

Práve vďaka keto receptom môžete svoju hmotnosť udržať na želanej hodnote a predchádzate tak spomínanému „jo-jo“ efektu.

Pochopiteľne, aj keto recepty sú zamerané na jedlá s nízkym obsahom sacharidov a, naopak, vyšším obsahom potrebných živín pre váš organizmus.

Keto recepty

Zdroj obrázka: Nina Firsova / Shutterstock.com

Tipy na recepty

Ďalším mýtom o diétach je to, že v nich nemôžeme jesť veci, ktoré nám chutia, a budeme sa musieť nejako radikálne obmedzovať. Pri keto diéte to neplatí. Samotný stav ketózy nie je o tom, že by ste svojmu telu nevyhnutne niečo odopierali.

Aj pri výraznom obmedzení sacharidov môžete jesť chutne, zdravo a vyvážene. Samozrejme, treba k tomu pridať aj zdravý životný štýl, cvičenie, čas na čerstvom vzduchu a podobne.

A na záver si pozrite niekoľko tipov na chutné recepty v rámci keto diéty. Samozrejme, jednotlivé ingrediencie sú upravené tak, aby spĺňali „podmienky“ v rámci nízkosacharidovej diéty.

Mexické wrapy

Nemusia byť len doménou mexických reštaurácií a rýchlych občerstvení. V keto diéte však klasický dresing nahrádza špeciálny KetoMix Barbecue dresing bez kalórií, a do náplne použijeme mleté morčacie či kuracie mäso, v prvej fáze ešte varené vajíčko namiesto mäsa.

Čokoládový koláč

Áno, počujete dobre. Aj bez sacharidov si môžete dopriať potešenie z čokoládového koláča, ktorý je samozrejme bez cukru. Recept obsahuje len tieto ingrediencie – KetoMix kašu s čokoládovou príchuťou, bielok, pol lyžičky kakaa, horúcu vodu, nízkotučný tvaroh a KetoMix dochucovaciu zmes.

Burger

Dokonca aj burger si vieme dopriať v zdravšom prevedení. V tomto prípade sa skladá zo špeciálnych KetoMix žemličiek, baklažánu, rajčiny, cibule, mozzarella light a prípadne horčice podľa chuti.

Proteínová pizza

Rovnako si môžete upiecť chutnú pizzu. V tomto prípade je základom KetoMix zeleninová omeleta a bielok. Na pizzu si môžete dať kečup bez kalórií, šampiňóny, olivy, cibuľu či papriku.

Na záver

Ako sami vidíte, keto diéta a keto recepty nie sú o tom, že by ste si mali niečo odopierať alebo sa trýzniť ako pri rôznych drastických diétach. Nie, len budete jesť a žiť zdravšie, a dostanete telo do stavu, keď začne svoj vlastný tuk produkovať na energiu. A vy sa budete cítiť lepšie a zdravšie.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar