Vďaka týmto tipom si skrášlite interiér štýlovo a jednoducho

Skrášlite si interiér dekoráciami

Možno ste si zariadili svoje bývanie podľa predstáv, ale stále na vás pôsobí akosi chladne a čosi mu chýba. Alebo máte svoj nábytok a dekorácie už tak trochu ''okukané'' a premýšľate, ako by ste si ho skrášlili bez výraznejších úprav. Platí, že každý interiér vždy skvele oživia nápadité závesy, zaujímavý koberec, život mu vdýchnu kvety a vkusné kvetinové aranžmány, detaily doladia sviečky, svetielka, fotografie... Nápadov a tipov na zútulnenie bývania je neúrekom, ale ako ich skombinovať tak, aby ste sa vyhli dojmu prepchatosti? 

Riaďte sa heslom: „Menej je viac“

Minimalizmus pri zariaďovaní interiéru hlási veľký boom. Nesnažte sa skombinovať viacero štýlov, byť nasilu moderný, zapratať každý kút. Namiesto oázy pokoja si vytvoríte len zbierku ''lapačov prachu''. Skúste sa najprv kritickým okom pozrieť, čo všetko sa u vás doma nachádza a či naozaj potrebujete mať na poličke vystavených 5 sošiek sloníkov pre šťastie a keramické vázičky rôznych veľkostí. Vyčistite priestor od zbytočností, prevzdušníte a presvetlíte tak interiér a spravíte miesto pre nové dekorácie.

Inšpirujte sa magazínmi o bývaní, rôznymi článkami a obrázkami z internetu. Vždy je fajn mať prehľad o novinkách v bytovom dizajne. Nesnažte sa ale byť za každú cenu IN. „Nenechajte sa ovplyvniť trendmi, len preto, že ste niekde videli, že je to moderné. Vyberte si podľa toho, čo je vám blízke a v prítomnosti čoho sa cítite dobre,“ upozorňuje Alexander Elek z architekto-projekčnej kancelárie EA projekt.

Škandinávsky štýl

Stavte vždy iba na jeden štýl

Štýl interiéru by mal odzrkadľovať váš vkus. V akom prostredí sa cítite najlepšie? Pozrite sa na svoj nábytok, pouvažujte, v ktorej časti bytu sa cítite najlepšie a aké dekorácie su vám najbližšie.

Možno vás očaril chladný minimalistický škandinávsky štýl, industriálny, vintage, retro alebo romantický provensálsky. Veľký návrat zažíva spojenie s prírodou a prírodnými materiálmi. „Nevyberajte do každej miestnosti iný štýl bývania, pôsobilo by to chaoticky. Rozhodnite sa pre jeden a tomu prispôsobte dekorácie. Všetko s mierou. Dekorácie majú tvoriť doplnkovú funkciu v priestore, oživiť ho. Dbajte na vyvážený pomer, aby interiér pôsobil vzdušne a esteticky, hovorí Alexander Elek.

Oživte si interiér vďaka týmto maličkostiam

Vybrali sme pre vás niekoľko dekorácií, ktoré dokážu skrášliť vaše bývanie rýchlo a veľmi efektne, a navyše nezruinujú vašu peňaženku. Vyberte si také, ktoré budú korešpondovať s vašim nábytkom a štýlom bývania a riaďte sa spomínaným heslom ''menej je viac''.

Mäkučké deky a nápadné vankúše

Netreba hneď meniť starý vyšúchaný gauč, aby ste zmodernizovali vašu obývačku. Oživte sedačku novým prehozom alebo dekou a dolaďte k nemu ozdobné vankúše

Oživte sedačku vankúšmi

Nový život vdýchnu interiéru kvety

Zelené rastlinky, malé bonsaje, bylinky v kuchyni, rezané kvety vo váze alebo romantické kvetinové dekorácie, ktoré dlho vydržia - tým všetkým skrášlite priestor veľmi jednoducho a rýchlo. Byt či dom bez kvetov je veľmi chladný a môže pôsobiť, ako by ste tam ani poriadne nebývali. 

Kvetinová dekorácia

Nápadité tapety sú naspäť v kurze

Tapety, ktoré si mnohí pamätajú ešte z prababkinho bytu sú opäť už nejakú tú dobu veľmi trendy. Jednofarebné, vzorkované, pásikové, kvetované, lesklé, pripomínajúce tehlový múr. Nevytapetujte si však celú miestnosť, pôsobilo by to násilne. Vyberte si jednu hlavnú stenu, napríklad za televízorom či za sedacou súpravou. 

Tapeta v obývačke

Knihy poslúžia ako originálna dekorácia

Radi čítate a kníh máte doma neúrekom? Vyrobte si knižnicu, ktorá bude pôsobiť elegantne a zároveň zútulní priestor. Môžete ňou zapratať celú jednu stenu a vyčarovať neobyčajný priestor. Alebo si môžete pomocou knižiek vyrobiť originálnu policu a skvele ukážu naskladané na sebe ako jednoduchá a praktická dekorácia. 

Dekorácia z kníh

Sviečky zútulnia priestor

Sviečky rôznych tvarov a veľkostí dokážu spríjemniť akékoľvek miesto. Prevoňajú a zútulnia vám byt. Dajte si však pozor, aby ste to s nimi neprehnali a nepôsobili ako na cintoríne.

sviečky zútulnia interiér

Prírodné dekorácie nikdy nevyjdú z módy

Nemyslíme však nepodarené ikebany, na ktoré zbytočne sadá prach. Ľanové obliečky, prútené košíky, prírodné vence na dvere či ako dekorácia miesto obrazu, drevené misky. To všetko dokáže vykúzliť príjemnú atmosféru domova. 

Prírodný veniec na dvere

Originálny obraz pozdvihne celú miestnosť

Ak sa vám zrovna nechce tapetovať, ale chceli by ste ozvláštniť steny a pozdvihnúť tak atmosféru interiéru, vyberte si výrazný obraz. Skombinujte ho so štýlom vášho bývania. Určite nechcete na stene starodávny obraz, ak je váš štýl ultra moderný či industriálny. Farby obrazu by mali ladiť a dopĺňať zariadenie miestnosti.

Interiérový dizajn obraz

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek štýl či dekorácie, nezabúdajte, aby ste sa vo svojom byte cítili stále pohodlne a ako doma. Zabudnite na trendy, ak vám nie sú blízke a nevyjadrujú vašu osobnosť. Vytvorte si útulný domov pomocou maličkostí, vďaka ktorým sa budú u vás dobre cítiť aj vaši blízki.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar