Ako si vybrať kvalitné bežecké oblečenie?

V posledných rokoch v módnom priemysle rezonuje téma ekologickej výroby oblečenia. Je dlhodobo známe, že práve módny priemysel znečisťuje životné prostredie. Pozitívom však je, že viaceré známe módne značky sa snažia vyrábať oblečenie ekologicky, s ohľadom na životné prostredie. Odzrkadľuje sa to aj na zvýšenom záujme o slow fashion a klesajúcom záujme o fast fashion.

Ako si vybrať športové oblečenie

Zdroj obrázku: {Dean Drobot} / Shutterstock.com

Ak ale chceme mať v šatníkoch kvalitné oblečenie, nemali by sme nakupovať bezhlavo a mali by sme dôkladne vyberať to, čo si kúpime. Na čo sa ale najviac zamerať pri kúpe nového oblečenia a ak chcete vyskúšať beh, ako si vybrať kvalitné bežecké oblečenie?

Výber oblečenia podľa textilného materiálu

Ak si plánujeme kúpiť nové oblečenie, v prvom rade by sa malo zohľadňovať materiálové prevedenie oblečenia. Práve od materiálového prevedenia totiž závisí, ako sa v oblečení budeme cítiť a ako dlho nám vydrží.

Poznáme viacero druhov textilných materiálov. Medzi najčastejšie používané textilné materiály radíme:

  • bavlnu a organickú bavlnu,
  • akryl,
  • elastan,
  • modal.
Ako si vybrať športové oblečenie

Zdroj obrázku: {Zilu8} / Shutterstock.com

Bavlna a organická bavlna

Bavlna patrí k najpoužívanejším materiálom. Jej vlákna sa získavajú z kríka bavlníka. Medzi jej najväčšie výhody môžeme zaradiť predovšetkým dobrú odolnosť, dobrú absorpciu vlhkosti, ale aj jej pevnosť.

V súčasnosti sa ale do popredia dostáva práve organická bavlna. Organická bavlna zakazuje syntetické postreky a geneticky modifikované semená. Pestovať sa musí len na pôde, ktorá nevyužíva pesticídy a insekticídy po dobu až troch rokov.

Úroda organickej bavlny je však menšia, čo sa odzrkadľuje aj na cene. Treba však počítať s vysokou životnosťou.

Akryl

Akryl je ľahký materiál, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, preto sa teší tak veľkej obľube. Akryl dokáže odolávať veľkému množstvu prania, pričom sa jeho pozitívne vlastnosti neznižujú.

Oceníme aj schopnosť udržať si farbu a dokonca je aj hypoalergénny. Aj keď ide o syntetické vlákno, vlastnosťami sa podobá práve vlne. Využíva sa ako lacnejšia náhrada drahej vlny.

Elastan

Elastan je syntetické vlákno, ktoré je vysoko elastické. Pri natiahnutí tohto materiálu môžeme počítať s tým, že sa vráti do svojej pôvodnej dĺžky a tvaru.

Tento materiál sa používa aj na výrobu športového oblečenia, predovšetkým pružného športového oblečenia, spodnej bielizne, ale využíva sa aj na výrobu plaviek. Toto syntetické vlákno nájdete aj po týmito obchodnými názvami – Spandex a Lycra.

Modal

Veľmi obľúbeným materiálom, najmä v lete, je okrem ľanu aj modal. Modal je prírodné vlákno, ktoré sa vyrába z bukovej dreviny. Oblečenie z modalu využijeme najmä počas letných horúčav. Je totiž dokázané, že modal dokáže vsiaknuť podstatne viac vody ako bavlna. 

Telo je tak rýchlejšie suchšie, čo výrazne zvyšuje náš komfort. Materiál si drží aj po mnohých praniach svoju pôvodnú farbu, nezráža sa a taktiež na ňom môžeme oceniť jeho jemnosť.

Výber oblečenia podľa farby

Okrem materiálového prevedenia by sme pri výbere a kúpe nového oblečenia mali zohľadňovať aj farby. Každý z nás preferuje určité farby a veľmi dobre vie, aké mu pristanú. 

Pri výbere farby však treba myslieť na kombinovateľnosť. Aby nové oblečenie mohlo byť nosené, musí sa dať skombinovať s tým oblečením, ktoré máme v šatníkoch. Uprednostňovať by sme mali nadčasové, ideálne neutrálne farby.

Využite preto aktuálne zľavy napríklad aj na kúpu nového oblečenia a nezabúdajte, pri výbere treba brať do úvahy aj farebné prevedenie nového oblečenia.

Ako si vybrať športové oblečenie

Zdroj obrázku: {Liderina} / Shutterstock.com

Výber bežeckého oblečenia

Beh je nenáročný šport na výbavu a čoraz viac žien a mužov sa mu začína venovať. Rovnako aj zabezpečenie výbavy na tento šport je nenáročné a to z toho dôvodu, lebo nám stačí zamerať sa len na výber bežeckého oblečenia a bežeckej obuvi. Nepotrebujete žiadne cvičiace nástroje, pomôcky, ako pri ostatných športoch.

Funkčnosť

Pri výbere pánskeho a dámskeho bežeckého oblečenia je dôležité zohľadňovať funkčnosť materiálu. Pre bežcov je dôležité, aby oblečenie bolo ľahké, aby udržiavalo kožu suchú za každých okolností, aby spodné vrstvy odvádzali pot a aby si kožu neodreli o výrazné švy (uprednostňovať by sa malo oblečenie s plochými švami).

Pohodlie

Bežecké oblečenie musí byť predovšetkým pohodlné. Odporúčame vám preto pri výbere bežeckého oblečenia si oblečenie vyskúšať.

Keďže teraz sú predajne zatvorené, nemusíte sa báť, bežecké oblečenie, či už dámske, alebo pánske bežecké oblečenie, sa dá objednať cez internet a viaceré eshopy ponúkajú možnosť vrátenia, či výmeny tovaru za inú veľkosť bez poplatku.

Takéto oblečenie vás nesmie nikde škrtiť, ťahať a zároveň nesmie vám padať. Obzvlášť si dávajte pozor pri výbere spodných vrstiev, ktoré by vám mali padnúť dokonale – nesmú byť tesné a nesmú byť ani voľné.

Oblečenie na beh musí byť odskúšané. Pokojne skúste spraviť pár drepov, prebehnite sa po byte, či po záhrade rodinného domu. Ak sa v bežeckom oblečení cítite dobre, vybrali ste si správne. Ak nie, je potrebné ho vrátiť, poprípade vymeniť za inú veľkosť.

Ročné obdobia

Okrem funkčnosti a pohodlia treba pri výbere brať do úvahy aj ročné obdobie. Iné bežecké oblečenie zúžitkujete počas zimy a iné cez leto. Z hľadiska oblečenia môžeme bežecké oblečenie rozdeliť do troch skupín podľa ročných období: leto, jar/jeseň, zima.

V lete odporúčame nosiť bežecké tielka, či tričká s krátkym rukávom z polyesteru alebo z polypropylénu; praktické bežecké kraťasy (dámy môžu aj sukňu) a funkčnú spodnú bielizeň. Oceníte aj slnečné okuliare a šilt, ktorý vás ochráni pred ostrým slnkom.

Na jar a na jeseň vynosíte pri behu tričká s dlhými rukávmi z prírodných materiálov, napríklad z jemnej Merino vlny; dlhé legíny z polyesteru; ľahkú bežeckú mikinu a ľahkú vetrovku. Z doplnkov odporúčame bežeckú čelenku a nákrčník.

Cez zimu si obliekajte bežecké ponožky do chladného počasia, zateplené legíny, rukavice. Odporúčame vrstviť najmä vo vrchnej polovici tela. Tričko, mikina a bunda sú samozrejmosť.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar